Poradniki Eksperta

Dysk zewnętrzny do Xbox One? Zobacz, czy go potrzebujesz


Pomimo premiery nowej generacji konsol Xbox One, to wciąż świetny sprzęt do grania, który oferuje bogatą bazę tytułów dla każdego, w tym część do pobrania w przystępnym cenowo abonamencie Game Pass Ultimate. Jak to mówią, „od przybytku głowa nie boli”, ale na pewno kończy się miejsce na dysku. Ten problem prędzej czy później, dosięgnie niemal każdego posiadacza konsoli. Na szczęście możesz go szybko rozwiązać, kupując dysk zewnętrzny. Xbox One obsługuje niemal dowolny nośnik USB, a my w naszym poradniku, podpowiemy Ci, jaki najlepiej wybrać.dysk zewnętrzny do xbox one


Dysk zewnętrzny do Xbox One


W standardzie Xbox One S wyposażony jest w dysk twardy o pojemności 500 GB, a Xbox One X 1 TB. Po jego zapełnieniu, możesz do konsoli podłączyć dysk zewnętrzny. Xbox One jest kompatybilny z nośnikami w standardzie USB 3.0 oraz o pojemności przynajmniej 256 GB. Warto jednak zdecydować się na model o większej pojemności, na którym zainstalujesz więcej gier. Ze względu na przystępne ceny oraz całkiem spore możliwości polecamy, aby dysk zewnętrzny do Xbox One oferował przynajmniej 2 TB. Wystarczy on na zainstalowanie nawet kilkudziesięciu gier i jest dostępny w cenie ok. 300 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił dysk o większej pojemności np. 8 TB.


Możesz wybierać pomiędzy nośnikami HDD w standardzie 2,5 oraz 3,5 cala. Te pierwsze, mają mniejsze rozmiary, a maksymalna pojemność to 5 TB. Z pewnością zaletą jest zasilanie oraz transmisja danych przy pomocy jednego przewodu. Dysk 3,5 calowy warto wybrać, jeśli potrzebujesz bardzo dużej pojemności, np. masz wolne łącze internetowe i pobranie usuniętej gry zajmuje dużo czasu, lub z konsoli korzysta kilka osób i każda z nich ma swoje ulubione tytuły. Pamiętaj jednak, że taki dysk oprócz podłączenia do konsoli, wymaga dodatkowego zasilania sieciowego. Niektóre modele są jednak wyposażone, np. w dodatkowe porty USB. Możesz je zatem wykorzystać, m.in. do ładowania kontrolerów.


Xbox One w naszej ofercie:


Dysk SSD w Xbox One


Oczywiście do Xbox One możesz również podłączyć zewnętrzny dysk SSD, co jest bardzo dobrym wyborem. Jego zastosowanie przynosi duże korzyści ze względu na większą szybkość. Gry, które zainstalujesz na dysku SSD, będą uruchamiać oraz ładować się znacznie szybciej. Różnice czasem są nawet dwukrotne, na korzyść dysków SSD. Zabawa będzie więc bardziej komfortowa. Dlatego jeśli masz zakupić dysk zewnętrzny do Xbox One, to warto pomyśleć o nośniku SSD. Musisz jednak liczyć się z większymi kosztami, niż w przypadku HDD lub ewentualnie wyborem modelu o mniejszej pojemności.


Jak podłączyć dysk zewnętrzny do Xbox One?


Na początku musisz oczywiście wybrać odpowiedni dysk zewnętrzny. Xbox One jest w stanie obsłużyć niemalże dowolny nośnik USB 3.0. Doczekał się jednak linii produktów dedykowanych z serii Game Drive, oferowanych np. przez firmy Seagate oraz WD. Wyróżniają się one m.in. atrakcyjnym designem. Zakupiony dysk powinieneś podłączyć do jednego z portów USB. Dla wygody możesz wybrać, np. ten umieszczony z tyłu. Konsola po jego wykryciu, sama zaproponuje sformatowanie dysku do trybu obsługi gier. Po nadaniu nośnikowi nazwy, możesz go wybrać jako domyślne miejsce zapisu nowo pobranych gier. Po sformatowaniu, dysk jest aktywny jako pamięć do przechowywania gier. Oczywiście gry możesz przenosić pomiędzy dyskami, a w interfejsie konsoli ustalisz, z którego nośnika gry mają być widoczne. Jak widać, sam proces jest bardzo łatwy i nie zajmuje dużo czasu.Dlaczego kupić dysk zewnętrzny do Xbox One?


Swoboda to największa zaleta jaką zapewnia dysk zewnętrzny. Xbox One dzięki usłudze Game Pass Ultimate, oferuje naprawdę bardzo dużo gier do pobrania w przystępnej cenie miesięcznego abonamentu. Do wykorzystania pełni jej możliwości dysk zewnętrzny jest praktycznie niezbędny, zwłaszcza jeśli Twoje łącze internetowe jest wolne i usuwanie gier, a następnie pobranie nowych w celach testów, zajmowałoby zbyt dużo czasu. Mając dysk zewnętrzny, możesz praktycznie dowolnie „żonglować” biblioteką kilkudziesięciu tytułów i grać tylko w to, na co masz ochotę w danej chwili.


Dysk możesz także odłączyć od konsoli i np. zabrać do znajomych. Po podłączeniu do ich Xbox One, zagrasz w zainstalowane na nim gry, bez konieczności ponownego ich pobierania. Jeśli w przyszłości planujesz zakup, np. Xbox Series X, to również z nim będziesz mógł wykorzystać dysk zewnętrzny. Dodatkowo przyda Ci się on, do łatwego przeniesienia danych ze starej konsoli na nową.


Wymiana dysku w Xbox One


Podobnie jak PS4, Xbox One jest wyposażony w 2,5 calowy wewnętrzny dysk HDD. Jednak w przeciwieństwie do konsoli Sony, wymiana nośnika nie jest już tak łatwa. Oprócz konieczności rozkręcenia konsoli, dysk musi zostać odpowiednio przygotowany pod względem danych i podziału na partycje. Instrukcję jak to zrobić, możesz znaleźć w Internecie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, a wiesz, że dysk Twojego Xbox One wymaga wymiany, zawsze możesz zakupić standardowy 2,5-calowy wewnętrzny HDD, a wymianę zlecić profesjonalnemu serwisowi, który błyskawicznie się z nią upora. Ewentualnie, przy tej okazji, dysk możesz od razu wymienić na SSD.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756