Poradniki Eksperta

Jaki komputer do gier wybrać? Na co zwrócić uwagę?


Gry komputerowe już dawno przestały być niszową rozrywką, a stały się po prostu atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Jednak, aby cieszyć się nimi w pełni, niezbędny jest gamingowy „pecet”, który ma odpowiednio dobrane podzespoły. Najważniejszymi elementami są karta graficzna, a następnie pamięć RAM oraz procesor. Z przygotowanego przez nas poradnika, dowiesz się jaki komputer do gier zapewni idealną płynność w najnowszych tytułach. Komponenty możesz wybrać samodzielnie lub zdecydować się na gotowy zestaw, co obecnie jest całkiem opłacalnym wyborem.jaki komputer do gier


Karta graficzna do gier


Nie ma drugiego tak ważnego elementu w komputerze dla gracza, jak karta graficzna. Odpowiada ona za renderowanie obrazu, który następnie wyjściem wideo, np. Display Port lub HDMI, jest przesyłany do monitora. Sercem karty graficznej jest jej procesor GPU, a drugim ważnym elementem, wbudowana pamięć GDDR. Obecnie jednak ich dostępność jest znacznie ograniczona, co przekłada się na dosyć wysokie ceny. Przyczyną takiego stanu rzeczy są pandemia, która zachwiała globalnymi łańcuchami dostaw półprzewodników oraz fakt, że karty graficzne są wykorzystywane do „kopania” kryptowalut.


Obecnie na rynku funkcjonuje dwóch głównych producentów wydajnych kart graficznych dla graczy. Są to firmy NVIDIA oraz AMD. Wybierając GPU, powinieneś sugerować się tym, jaki masz monitor i w jakiej rozdzielczości będziesz grać. Obecnie najpopularniejszym standardem jest Full HD, z którego korzysta 67 proc. użytkowników Steama. Do gry w takiej rozdzielczości, dobrym wyborem będzie karta graficzna NVIDIA GeForce GTX1650 Super, GTX 1660 Super lub AMD Radeon RX 5500. Powinny one zapewnić płynną animację na poziomie ok. 60 kl./s. Jeśli masz większe wymagania i dysponujesz, np. 144 Hz monitorem, to warto zdecydować się na wydajniejszą kartę graficzną, taką jak Radeon RX 5600 XT, czy GeForce RTX 2060. Do wyższej rozdzielczości – 1440p, polecamy kartę graficzną RTX 3060 do komfortowej zabawy w 60 kl./s. Dla uzyskania większej płynności w monitorach typowo gamingowych, powinieneś wybrać kartę graficzną na poziomie GeForce RTX 3060 Ti, RTX 3070 lub AMD Radeon 6700 XT oraz RX 6800. Największe wymagania przed kartami graficznymi stawia rozdzielczość 4K, do której polecamy najbardziej wydajne modele, takie jak RTX 3080 lub 3090 oraz AMD Radeon RX 6800 XT oraz 6900 XT.


Wybierając kartę graficzną, zwróć także uwagę na jej układ chłodzenia. Dobrymi opiniami cieszą się modele z przynajmniej dwoma, a najlepiej trzema wentylatorami oraz rozbudowanym radiatorem. Dzięki takiej konfiguracji, są one relatywnie ciche, a przy tym skutecznie utrzymują niską temperaturę podzespołów.


Sprawdź również:

Jaka karta graficzna do gier? Ranking [TOP5]


Karty graficzne w naszej ofercie:


Procesor do gier


CPU jest jednym z najważniejszych elementów gamingowego „peceta”. Jaki komputer do gier powinien mieć procesor? Obecnie jako minimum polecamy czterordzeniowe i ośmiowątkowe układy. Są to, np. AMD Ryzen 3 3100 oraz Intel Core i3-10100. Zapewnią one wydajność wystarczającą dla większości gier. Jeśli jednak chcesz bawić się w wyższej rozdzielczości niż Full HD, to powinieneś wybrać wydajniejszy model. Nowe tytuły, jak np. Cyberpunk 2077, czy Call of Duty Warzone, bardzo chętnie wykorzystują wielordzeniowe procesory. Optymalnym rozwiązaniem jest sześciordzeniowa i dwunastowątkowa jednostka nowej generacji, np. AMD Ryzen 5 3600 lub 5600X oraz Intel Core i5-10400 lub 11400. Pozwolą one na płynną zabawę w praktycznie dowolnej rozdzielczości, zwłaszcza jeśli wybierzesz model z możliwością podkręcania.0 


Jeśli chcesz również streamować swoją rozgrywkę i mieć zapas wydajności, to powinieneś wybrać ośmiordzeniowy oraz szesnastowątkowy procesor. Do takich zadań polecamy, np. AMD Ryzen 7 3800X lub 5800X oraz Intel Core i7-10700 oraz 11700. Są one bardzo wydajne i z pewnością zaspokoją Twoje oczekiwania. Oczywiście to nie koniec możliwości, jakie oferują nowoczesne CPU. Na rynku dostępne są nawet szesnastordzeniowe modele, obsługujące trzydzieści dwa wątki, jednak większa moc będzie przydatna raczej pod warunkiem, że wykorzystujesz komputer do bardziej profesjonalnych zadań, jak praca grafiką, czy montaż plików wideo.


Sprawdź również:

Co to jest procesor? Za co odpowiada i jak działa?


Procesory w naszej ofercie:


Pamięć RAM


W pamięci RAM przechowywane są wykorzystywane na bieżąco przez komputer programy. Dlatego musi ona mieć odpowiednią pojemność. Zalecamy, aby komputer gamingowy był wyposażony w dwa moduły typu DDR4 o pojemności 8 GB każdy, czyli w przynajmniej 16 GB pamięci. Zastosowanie dwóch modułów pozwala na pracę w trybie dual channel, co dwukrotnie zwiększa przepustowość. Taka pojemność jest obecnie optymalną wartością, jeśli chodzi o najnowsze gry. W wypadku bardziej przyszłościowej konfiguracji, możesz zdecydować się na 32 GB pamięci. Pamiętaj, że zawsze możesz dołożyć dodatkowe moduły pamięci RAM, jeśli tylko Twoja płyta główna ma wolne odpowiednie złącza. Co do częstotliwości taktowania, to obecnie optymalnym, czyli przystępnym cenowo i wydajnym rozwiązaniem są kości o taktowaniu 3200 MHz. Te wyżej taktowane, polecamy przede wszystkim do komputerów wyposażonych w podkręcone procesory.


Sprawdź również:


Pamięć RAM w naszej ofercie:


Płyta główna


Niezależnie od tego, jaki komputer do gier wybierzesz, to nie może on obejść się bez płyty głównej. To podstawowy podzespół, który łączy wszystkie komponenty. Musi być dopasowana do procesora firmy Intel lub AMD. Nie wpływa jednak znacząco na wydajność komputera, ale nie oznacza to, że jej wybór nie ma znaczenia. Kupując płytę główną, zwróć uwagę przede wszystkim na możliwości rozbudowy. Największą popularnością cieszą się formaty ATX oraz nieco mniejszy mATX. Ten drugi polecamy, jeśli chciałbyś zbudować kompaktowego „peceta” do gamingu. Pod względem rozbudowy, powinieneś zwrócić uwagę na dostępne złącza.


Zalecamy wybór płyt z przynajmniej czterema slotami na pamięć RAM. Jeśli w przyszłości oprócz karty graficznej masz zamiar instalować dodatkowe karty rozszerzeń, np. sieciową lub dźwiękową, to niezbędne będą dodatkowe porty PCI-Express. Przydatne mogą być również dwa złącza M.2, w których można zainstalować bardzo wydajne dyski SSD. Z kolei, gdy magazynujesz dużo danych, to przydadzą Ci się dodatkowe porty SATA, do których podłączysz dyski twarde. Interfejs SATA jest też wykorzystywany przez odtwarzacz DVD, który może być przydatny, np. do uruchomienia starszych gier z Twojej kolekcji, zgromadzonych na płytach. Warto także zwrócić uwagę na panel tylny i liczbę dostępnych portów USB gdzie sześć, to absolutnie minimum.Sprawdź również:


Płyty główne w naszej ofercie:


Dysk do gier


Jaki komputer do gier powinien mieć dysk? Oczywiście najlepszym wyborem będzie szybki dysk SSD dla złącza M.2, wykorzystujący interfejs NVMe. Minimalna polecana przez nas pojemność, to 512 GB. W praktyce jednak, oprócz systemu operacyjnego, może ona wystarczyć na kilka gier, np. wspomniane już Call of Duty Warzone. Może ona zająć na dysku nawet ponad 200 GB. Dlatego jeśli budżet na to pozwala, zalecamy dołożenie gotówki i zakup dysku o pojemności 1 TB. Modele oferujące 2 TB miejsca na dane, polecamy, jeśli potrzebujesz naprawdę dużo miejsca na ulubione gry i masz wolne łącze internetowe. W sytuacji gdy musisz przechowywać dużo danych pamiętaj, że zawsze możesz dokupić tradycyjny dysk twardy i podłączyć go do portu SATA. Zaletą jest bardzo przystępna cena, gdyż nowy nośnik o pojemności 2 TB, bez trudu nabędziesz za ok. 300 zł.


Sprawdź również:


Dyski SSD w naszej ofercie:


Nie zapomnij o zasilaczu


Na nic zdadzą się nawet najwydajniejsze podzespoły komputera, jeśli nie zostaną zasilone, dlatego to właśnie zasilacz (PSU) jest najważniejszym elementem zestawu komputerowego. Musi być dobrej jakości, aby zapewniał stabilną pracę przy dużych obciążeniach. PSU powinieneś dobierać pod kątem poboru mocy podzespołów oraz ewentualnej przyszłej rozbudowy. Przede wszystkim, największe znaczenie ma moc linii 12 V, ponieważ to ona zasila najbardziej wymagające komponenty. Informacje o mocy, znajdziesz na tabliczce znamionowej zasilacza. 


Do zestawów o podstawowej konfiguracji, powinieneś dobrać markowy zasilacz o mocy przynajmniej 500 W. Zwróć także uwagę na to, jaki zasilacz rekomenduje producent karty graficznej, np. w przypadku NVIDIA GeForce RTX 3070, jest to 650 W. Oczywiście możesz zawsze wybrać zasilacz o większej mocy, dzięki czemu będzie on pracował z mniejszym obciążeniem. Przełoży się to, m.in. na mniejsze generowanie hałasu. Gwarancję jakości zasilacza komputerowego stanowią wszelkie certyfikaty – bronze, silver, gold i platinum, które świadczą o jego wysokiej efektywności. Zwróć także uwagę na dużą liczbę wtyczek zasilających, np. przeznaczonych dla dysków twardych. Ich obecność ułatwi Ci w przyszłości rozbudowę zestawu komputerowego.


Sprawdź również: 

Jaki zasilacz do komputera wybrać?


Zasilacze w naszej ofercie


Chłodzenie komputera gamingowego


Komfortowe korzystanie z komputera dla graczy, zapewni wydajny układ chłodzenia komputera. O ile w kartach graficznych raczej się go nie wymienia, tak w wypadku procesora, warto zamienić dołączony wentylator z radiatorem, na efektywniejszy model. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy, są wysoki poziom hałasu oraz temperatury. O ile nie jest to dokuczliwe podczas przeglądania Internetu czy prac biurowych, tak w trakcie gry, dla niektórych hałas może być nie do zniesienia. Aby zapewnić stabilną pracę procesora, wybierz więc chłodzenie aktywne, wieżowe z dużym wentylatorem lub zestaw chłodzenia wodnego typu AiO. Będzie to także bardzo dobry wybór, jeśli w planach masz podkręcanie procesora. W zależności od swoich upodobań, możesz wybrać chłodzenie z wentylatorami, które są podświetlane. W obudowie z oknem, taki zestaw prezentuje się bardzo atrakcyjne


Sprawdź również: Chłodzenie komputera


Gamingowa obudowa


Skoro już wybraliśmy niemal wszystkie komponenty gamingowego „peceta” i wiemy już jaki komputer do gier jest najlepszy, to trzeba je gdzieś zamknąć. Najlepiej w efektownej i stylowej obudowie. Kupując ją, powinieneś zwrócić uwagę na rozmiary, jakość wykonania oraz odpowiednią wentylację. Zużywające dużo energii podzespoły gamingowego komputera, emitują dużo ciepła. Dlatego obudowa powinna być wyposażona w miejsca, umożliwiające montaż dodatkowych wentylatorów. Zapewnią one prawidłowy obieg powietrza, dzięki, któremu komponenty będą pracować w bardziej komfortowych warunkach, a całość będzie cichsza.


Najpopularniejszym wyborem są duże obudowy ATX. Ich zaletą jest ilość miejsca, ułatwiająca późniejszą rozbudowę o dodatkowe komponenty. Jeśli jednak chciałbyś mieć nieco mniejszy komputer, możesz rozważyć zakup obudowy micro ATX oraz pasującej do niej płyty głównej. W dalszym ciągu oferuje ona całkiem duże możliwości rozbudowy, a przy tym jest relatywnie kompaktowa. Do przygotowania naprawdę małego „peceta” gamingowego, mogą posłużyć „skrzynka” i płyta miniITX. Do takiego zestawu musisz jednak uważnie dobierać podzespoły, ponieważ nie wszystkie się w nim zmieszczą. Szczególną uwagę zwróć na chłodzenie procesora oraz długość karty graficznej.


Nie można także zapominać o wyglądzie. W zależności od Twoich upodobań, komponenty możesz ukryć za warstwą blachy lub zaprezentować je z dumą, jeśli bok obudowy jest wykonany ze szkła hartowanego lub akrylowego. Styl warto podkreślić efektownym podświetleniem podzespołów oraz wentylatorów. Do płyty głównej możesz również podczepić paski LED. Zazwyczaj podświetlenie można wygodnie konfigurować z poziomu dodatkowego oprogramowania płyty głównej.


Sprawdź również:

Rodzaje obudów komputerowych – jak wybrać najlepszą?


Obudowy komputerowe w naszej ofercie:


Gotowy komputer do gier


Oczywiście zastanawiając się jaki komputer do gier wybrać, trafisz na oferty gotowych zestawów. Jeszcze jakiś czas temu, nie były one polecane ze względu na wysokie ceny. Dziś w wyniku sytuacji na rynku kart graficznych, są całkiem atrakcyjną propozycją. Decydując się na taki komputer, zwróć uwagę na jego poszczególne komponenty jak procesor, czy karta graficzna. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że cały zestaw jest dostarczony złożony i po podłączeniu do prądu, komputer jest gotowy do pracy. W razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii, nie musisz dokonywać żadnej diagnostyki. Producent zestawu podczas rozpatrywania gwarancji, samodzielnie wymieni niezbędne elementy. Oprócz tego pamiętaj, że gotowy zestaw możesz w każdej chwili rozbudować, np. o dodatkową pamięć RAM, czy dysk.


Oczywiście jeśli czujesz się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie złożył komputer do gier z zakupionych elementów. Pozwoli Ci to na szczegółowy dobór podzespołów do konfiguracji. W razie awarii jednego z komponentów, możesz go również łatwo wymienić i zastąpić innym, a ten uszkodzony odesłać na gwarancję.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756