Poradniki Eksperta

Laptop gamingowy do 5000 zł – ranking [TOP10]

 2023-04-27 

Ile kosztuje dobry notebook dla gracza? Możesz zdecydować się na laptop gamingowy do 5000 zł. To optymalna kwota, którą należy wydać, aby cieszyć się dobrej jakości sprzętem z solidnym systemem chłodzenia, wydajnymi podzespołami oraz wysokiej jakości ekranem. Jakie cechy są ważne i na które modele warto zwrócić uwagę, przybliży Ci nasz ranking laptopów gamingowych do 5000 zł.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Tradycyjny notebook, a laptop gamingowy do 5000 zł

Warto zwrócić uwagę na to, czym różni się laptop gamingowy do 5000 zł od zwykłego notebooka. Przede wszystkim, nowe gry komputerowe należą do najbardziej wymagających aplikacji. Realistyczna oprawa graficzna, w wysokiej rozdzielczości sprawia, że potrzeba naprawdę wydajnego sprzętu, aby zapewnić płynną zabawę w przynajmniej 30 kl./s., a wielu graczy i tak oczekuje płynniejszej animacji.


Dlatego w notebookach do gier stosowane są podzespoły o dużej wydajności. Dotyczy to przede wszystkim wielordzeniowych procesorów oraz dedykowanych kart graficznych. Urządzenia te zużywają oczywiście więcej energii niż tradycyjne laptopy, dlatego są wyposażone w zasilacze o większej mocy oraz rozbudowany układ chłodzenia, który rozprasza emitowane ciepło. Wszystkie te komponenty zajmują sporo miejsca, dlatego zazwyczaj laptop gamingowy do 5 000 zł będzie nieco cięższy i większy, niż tradycyjny notebook.

Procesor w laptopie dla gracza

Jednym z podstawowych komponentów wpływających na wydajność w grach, jest procesor. W jaki CPU powinien być wyposażony laptop gamingowy do 5000 zł? Najlepszym wyborem w tym segmencie, w kwestii wydajności do ceny, są jednostki sześciordzeniowe oraz dwunastowątkowe, np. AMD Ryzen 5 lub Intel Core i5. Zapewnią one wystarczającą wydajność w większości aplikacji, a także poradzą sobie również ze współczesnymi grami. Jeśli jednak jesteś w stanie nieco nagiąć budżet lub udało Ci się trafić na atrakcyjną promocję, to być może w tej cenie znajdziesz nawet ośmiordzeniowe i szesnastowątkowe procesory, jak Intel Core i7 oraz AMD Ryzen 7. Pamiętaj, że pomiędzy generacjami procesory mogą różnić się liczbą wątków oraz rdzeni. Dlatego zawsze warto zapoznać się dokładnie ze specyfikacją urządzenia. Oprócz gier, wydajny procesor sprawdzi się także w profesjonalnych aplikacjach, np. do obróbki grafiki, czy przetwarzania wideo. Dlatego jeśli planujesz np. streamować rozgrywkę, to warto czasem dołożyć nieco do szybszego CPU.

Karta graficzna w laptopie

Bezwzględnie najważniejszym komponentem laptopa gamingowego jest karta graficzna. W większości urządzeń znajdziemy dwa GPU – jedno zintegrowane z procesorem, które służy do mniej wydajnych działań, np. pracy biurowej. Komputer przełącza się na nie automatycznie, gdy pracuje na baterii. Drugie GPU – dedykowane jest wykorzystaniu w wymagających aplikacjach i grach. Obecnie w tym segmencie cenowym, najwydajniejszymi kartami graficznymi są AMD Radeon z serii RX 6 000 oraz Nvidia GeForce RTX z serii 3 000, ze szczególnym uwzględnieniem modeli RX 6 600 oraz RTX 3 060. Duża ilość wbudowanej pamięci na karcie, zapewnia płynniejszą zabawę w wysokiej rozdzielczości, zatem polecamy np. 6 lub 8 GB. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na współczynnik TGP karty graficznej, czyli Total Graphics Power. Karty graficzne w laptopach, pomimo tego samego oznaczenia modelowego, mogą charakteryzować się innym poborem mocy, w zależności od producenta i konkretnej serii laptopów – np. w jednym urządzeniu będzie to 80, a w innym 100 W.


Większa wartość współczynnika TGP oznacza większą wydajność zastosowanej w nim karty graficznej. Pamiętaj jednak, że laptop gamingowy do 5000 zł z wysokim TGP, będzie zużywał więcej energii, co wymaga zastosowania bardziej zaawansowanego układu chłodzenia. Będzie on zatem nieco cięższy i większy, niż notebook z kartą graficzną o mniejszym TGP.

Dysk i RAM w laptopie dla gracza

Standardowo laptop gamingowy do 5000 zł jest wyposażony w dysk SDD o pojemności ok. 500 GB. Wystarcza to zazwyczaj na kilka gier. Warto jednak od razu przemyśleć wybór komputera z dwukrotnie większym dyskiem – 1 TB. Należy dodać, że w większości przypadków laptop gamingowy do 5000 zł ma możliwość montażu drugiego dysku SSD. Nie jest to trudny proces i powinien być opisany w instrukcji. Możesz więc w łatwy sposób zwiększyć pojemność dostępnej pamięci na dane, gdy zajdzie taka potrzeba.


Obecnie notebooki gamingowe mają przynajmniej 8 GB pamięci RAM. To minimalna rekomendowana przez nas pojemność, wystarczająca przede wszystkim do mało wymagających gier sieciowych, np. typu MOBA. Jeśli jednak chcesz bawić się w najnowszych produkcjach bez irytujących spadków płynności, warto zdecydować się na laptop gamingowy do 5000 zł, który ma przynajmniej 16 GB wbudowanej pamięci RAM. Oczywiście, podobnie jak dysk SSD, moduły są zazwyczaj wymienne. Dlatego jeśli w przyszłości będziesz chciał zwiększyć pojemność pamięci RAM, np. dla aplikacji w których pracujesz, wystarczy dokupić odpowiednie moduły SO-DIMM w sklepie Media Expert.

Wyświetlacz w laptopie gamingowym

Bardzo duże znacznie ma jakość ekranu w laptopie gamingowym. Modele dla graczy zazwyczaj oferują one minimalną przekątną 14 cali. Standardem jest zaś 15 cali. Po 17 calowy laptop gamingowy do 5000 zł warto sięgnąć wtedy, gdy rzadko przenosisz sprzęt i nie podłączasz dodatkowego ekranu oraz oczekujesz większej przestrzeni roboczej. Pod względem wydajności i jakości obrazu, w tym segmencie cenowym optymalnym wyborem jest rozdzielczość Full HD. Sprzęt powinien być wyposażony w matrycę typu IPS lub VA. Ich zastosowanie gwarantuje wyświetlanie szerszej palety barw. Dzięki temu, obraz prezentuje się bardziej realistycznie. Jeśli zdarza Ci się pracować z kolorem, np. podczas obróbki zdjęć czy plików wideo, warto wybrać ekran, który w jak najszerszym stopniu pokrywa przestrzeń barw sRGB, a najlepiej w 100 procentach.


Jako gracz nie możesz również pominąć tak ważnej cechy, jak częstotliwość odświeżania. Im jest ona wyższa tym lepiej, ponieważ obraz będzie bardziej płynny, a podczas gry sieciowej, szybciej zauważysz przeciwnika. Jako minimum zalecamy 120 hercowe (Hz) odświeżanie. W tym segmencie cenowym, w przypadku najlepszych modeli, możesz liczyć nawet na 165 Hz częstotliwości odświeżania.

Cechy użytkowe notebooka dla gracza

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując laptop gamingowy do 5000 zł? Na pewno znaczenie ma jakość systemu chłodzenia. Powinien on efektywnie odprowadzać ciepło oraz jednocześnie być relatywnie cichy. Dlatego większość komputerów ma kilka trybów pracy. Możesz w nich wybierać, czy priorytetem są dla Ciebie niska temperatura, czy mniejszy poziom hałasu.


Zwłaszcza w przypadku gry sieciowej, niezbędne jest wydajne Wi-Fi. Zwróć więc uwagę na to, czy urządzenie jest kompatybilne z niszowym standardem Wi-Fi ax. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z połączenia przewodowego, to ten wariant zapewni Ci najlepszy komfort rozgrywki. Gdy zależy Ci na dużej szybkości w sieci lokalnej, np. do archiwizowania plików na serwerach i korzystasz z połączenia przewodowego, to warto wybrać laptop gamingowy do 5000 zł z kartą sieciową 2,5 GbE.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756