Poradniki Eksperta

Jak dobrać zasilacz do laptopa?


Ładowarka do laptopa jest jednym z akcesoriów, które umożliwia mobilne wykorzystywanie komputera przenośnego. Tym samym, zasilacz jest mocno eksploatowany. Nie chodzi już tylko o nieustanną pracę i podłączenie do sieci elektrycznej, ale także nieprawidłowe pakowanie, transportowanie, o przygniataniu i plątaniu przewodów nie wspominając. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zasilacz może ulec uszkodzeniu stosunkowo szybko. Wtedy rozwiązanie jest tak naprawdę jedno – czas na zakup nowej ładowarki. W poniższym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania właściwego modelu.


jak dobrać zasilacz do laptopa


Jaki zasilacz do laptopa wybrać?


Jeśli zauważyłeś, że Twoja ładowarka przestała ładować baterię lub robi to mało wydajnie, albo tylko przy właściwym ułożeniu przewodu, diagnoza jest prosta – czas na zmianę. Jeśli problem pojawił się w biurze, a Twoi współpracownicy korzystają z tego samego modelu laptopa, możesz sprawdzić, czy to aby na pewno wina ładowarki. Jeśli jesteś tego pewien, czas znaleźć właściwy zamiennik. Kto wie, może nawet lepszy niż oryginał?


Zasilacze do laptopa w naszej ofercie:


Model ładowarki


Ładowarki, podobnie jak baterie, posiadają własne oznaczenia modelu. To wygodne, bo pozwala na szybką identyfikację części. Nie jest to jednak jedyna rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę podczas zmiany zasilacza. O ile „baza” ładowarki może być identyczna, o tyle mogą się one różnić wtyczką. Bez właściwej niestety nie uda Ci się naładować akumulatora Twojego laptopa.


W przypadku ładowarek do laptopów ASUS wygląda to, jak poniżej.


Model zasilacza PA-1650-78 do komputerów mobilnych ASUS, identyfikuje się następującymi parametrami prądu:


• Napięcie: 19 volt,

• Natężenie: 3,42 ampera,

• Moc: 65 watów.


Pomimo, że parametry prądu będą identyczne, zasilacz może być zupełnie niekompatybilny z gniazdem w Twoim laptopie. Jaki zasilacz do laptopa zatem wybrać? Wspomniana ładowarka (PA-1650-78), występuje w dwóch konfiguracjach. Pierwsza z nich posiada wtyczkę o wymiarach 4,5-3,0 milimetra z pinem, a druga 5,5-2,5 milimetra i bez pina. Nawet laik rozpozna, że wtyki różnią się niebagatelnie.


Przykładowe oznaczenia ładowarek do laptopów:


Symbol modelu na zasilaczu ASUS:


jak dobrać zasilacz do laptopa


Z kolei na zasilaczu marki Dell wygląda to tak:


jak dobrać zasilacz do laptopa


Wiesz już, jak wyglądają oznaczenia zasilaczy poszczególnych, najpopularniejszych marek. Teraz czas na poznanie innych niuansów, które mają duże znaczenie w trakcie zakupu.Wymiary i typ wtyczki zasilacza do laptopa 


Skupmy się na samych wtyczkach zasilaczy. Niestety, w pewnym momencie producenci komputerów tak mocno rywalizowali, że do dziś używanych jest około dziesięciu różnych typów wtyczek. Mowa oczywiście tylko o tych popularnych. Nie uwzględniamy tych, które nie znajdują się już w sprzedaży lub są stosunkowo rzadkie. W naszym sklepie internetowym, znajduje się wiele ładowarek i jeśli Twój laptop nie jest starszy, niż 5-6 lat, na pewno kupisz u nas właściwy zasilacz. Staramy się też zapewnić te rodzaje wtyków, które są szukane rzadziej.


jak dobrać zasilacz do laptopa


Poniżej prezentujemy tabelę najpopularniejszych wtyczek, z przypisanymi producentami laptopów. Pierwsza liczba jest średnicą zewnętrznego obwodu, a druga – wewnętrznego.


Popularne rodzaje wtyczek:


2,5 - 0,7 mm – ASUS, Samsung
5,5 - 2,5 mm – Acer, ASUS, MSI, Toshiba, Medion, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung
3,0 - 1,1 mm – Acer, ASUS, Samsung
5,5 - 3,0mm – Samsung
4,0 - 1,35 mm - ASUS
6,0 - 4,4 mm – ASUS
4,0 - 1,7 mm – Lenovo, ASUS, Toshiba, HP
6,5 - 4,4 mm – Sony, Vaio
4,5 - 3,0 mm – ASUS, Dell, HP
7,4 - 5,0 mm – Dell, HP
4,8 - 1,7 mm – ASUS, HP, LG, Sony, Vaio
7,7 - 5,5 mm – Lenovo
5,5 - 1,7 mm – Acer, Dell Packard Bell, Gateway


Jak sam widzisz, wybór właściwej wtyczki wcale nie należy do najprostszych. Ładowarki do laptopów Asus, w zależności od serii, korzystają nawet z pięciu rodzajów wtyków. Znacznie prościej jest w przypadku MacBooków. Ładowarki do laptopów Apple dotąd miały tylko 3 rodzaje wtyczek i każda z nich różniła się mocno od swojej poprzedniczki. Chronologicznie były to: Magsafe 1, Magsafe 2 i USB-C.


Dysponując modelem laptopa, a także wymiarami wtyczki, możesz rozpocząć poszukiwania ładowarki w naszym sklepie internetowym. Użyć możesz w tym celu wyszukiwarki, która znacznie ułatwia ten proces.


Input – kilka słów o parametrach wejścia


Powinieneś także wiedzieć, do jakiego typu gniazdek sieciowych przystosowany jest konkretny zasilacz. Nie chodzi tutaj o samą wtyczkę czy gniazdko, ale wysokość napięcia występującą w danym kraju. W Polsce, jak i w niemal całej Europie, obowiązuje napięcie 230 volt. Na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce, jest to 240 volt. W przypadku ładowarek Green Cell sprawa jest o wiele prostsza, gdyż producent przewidział możliwość pracy urządzenia w zakresie od 100 do nawet 240 voltów. Możesz więc podróżować po świecie bez obaw!


Output – parametry wyjścia


Parametry Output informują nas, o jakich parametrach prąd trafia do komputera z zasilacza. Dane te dotyczą:


  • napięcia w woltach (V),
  • natężenia w amperach (A).


Mnożąc te wartości, otrzymasz parametr mocy zasilacza. Ta z kolei podawana jest w watach.


jak dobrać zasilacz do laptopa


Ładowarka do laptopa o większym napięciu lub natężeniu


Wielu internautów ma często wątpliwości, jaki zasilacz do laptopa wybrać i czy można ładować baterię laptopa ładowarkami o skrajnie odmiennych parametrach. Zdecydowanie nie powinno się tego praktykować. Odchylenia nie powinny dotyczyć zbyt niskiego, a także zbyt wysokiego natężenia, czy napięcia. Nie bez powodu producent laptopa zdecydował się na użycie konkretnego zasilacza – poprawianie fabryki w tym wypadku może zakończyć się dużymi stratami. Nie chodzi tu tylko o nieprawidłowe ładowanie, które będzie na przykład zbyt wolne. Może dojść do uszkodzenia baterii, a także innych podzespołów.


Polecany zasilacz do laptopa – który wybrać?


Prędzej czy później, ładowarka ulegnie uszkodzeniu. Szczególnie jeśli często zabierasz ją zwiniętą w torbie. Trzeba więc pomyśleć o zamienniku lub lepszej alternatywie od oryginalnej ładowarki. Ciekawą ofertę zasilaczy ma marka Green Cell. Szczególnie polecane są ładowarki z rodziny Pro.


Producent gwarantuje ponad 3 lata bezawaryjnej pracy, a to naprawdę dużo. Jako zaletę zasilaczy Green Cell Pro, na pewno trzeba wymienić tranzystory umożliwiające pracę w wyższej temperaturze. Zasilacze te wyposażone są również w dodatkowy filtr sieciowy oraz większy radiator, dzięki czemu ładowarki są odpowiednio zabezpieczone i mniej się nagrzewają.


Podsumowanie – wybierz dobrze, a nie stracisz


Nadal nie wiesz, jaki zasilacz do laptopa kupić? Wybierając nowy zasilacz, powinieneś kierować się przede wszystkim kompatybilnością z modelem Twojego komputera. Chodzi tu o wtyczkę, a także parametry prądu zasilającego urządzenie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zwrócił uwagę także na dodatkowe rozwiązania. Może to być na przykład zabezpieczenie przed przegrzaniem. Sprawdź również czas gwarancji, który może wiele powiedzieć o jakości sprzętu, a także jego ocenie przez producenta. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł Wam w wyborze odpowiedniego zasilacza, który będzie długo dostarczał świeżą energię do Twojego laptopa.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756