Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić moc zasilacza?

Data dodania: 17-07-2023

Zasilacz to bardzo ważny element komputera. W momencie wymiany na nowy lub podczas konstruowania nowego zestawu, bardzo istotne jest wybranie właściwego podzespołu. W tym wypadku, bardzo istotna jest moc zasilacza.

Dlaczego zasilacz jest tak ważnym elementem każdego komputera?

Zastanawiając się nad konfiguracją techniczną komputera, często pomijamy zasilacz, bez którego niemożliwe byłoby uruchomienie sprzętu. Jego rola, to nie tylko doprowadzenie energii elektrycznej do urządzenia. Odpowiada również za konwersję prądu zmiennego na stały. Jest także elementem, który zabezpiecza pozostałe podzespoły przed awariami, związanymi z wahaniami napięcia i natężenia prądu. Wybór produktu powinien być uzależniony od kilku ważnych parametrów, ale podstawowym kryterium na pewno jest moc zasilacza wyrażana w watach.

Jak obliczyć moc zasilacza odpowiednią dla Twojego komputera? Jaka moc zasilacza jest właściwa?

Właściwa moc zasilacza jest potrzebna do stabilnej pracy, a czasami nawet do uruchomienia komputera. Każdy z elementów urządzenia potrzebuje odpowiedniej ilości energii elektrycznej do działania. Zasilacz rozprowadza ją do poszczególnych podzespołów, dlatego musi mieć odpowiednio dużo mocy. Zasada jest dość prosta, choć określenie dokładnej wartości watów niekoniecznie. Im bardziej wydajny i rozbudowany jest Twój komputer, tym większe ma zapotrzebowanie na moc. Stary komputer z prostym procesorem i grafiką zintegrowaną, potrzebuje kilkunastokrotnie mniej energii, od urządzenia przeznaczonego do gamingu. Wydajny sprzęt, który pozwala grać w najnowsze tytuły, potrzebuje mocy co najmniej 500 watów. W przypadku korzystania z podwójnej karty graficznej i procesorów z rodziny i9 lub Ryzen Threadripper, potrzeby może być zasilacz 1000-watowy.


Jak sprawdzić moc zasilacza? W tym celu możesz użyć jednej z przydatnych aplikacji. Kalkulator mocy zasilacza możesz pobrać na swój telefon ze sklepu Google Play. Dostępnych jest wiele podobnych programów i większość z nich jest darmowa.

Zasilacze w naszej ofercie:

Jak to działa?

Odnajdź na liście sprzęt, z którego korzystasz. Musisz określić model procesora, płyty głównej, karty graficznej, ilość pamięci RAM i wentylatorów oraz rodzaj dysku. W górnej części ekranu wyświetli się rekomendowana dla Twojego komputera moc zasilacza. Proste? Bardzo! Podobnych aplikacji jest sporo. Kalkulatory dostępne są także w sieci, ale aplikację będziesz mieć zawsze pod ręką.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, szukając zasilacza do swojego komputera?

Podczas poszukiwań idealnego zasilacza, który zapewni odpowiednią moc Twojemu komputerowi, powinieneś zwrócić uwagę także na inne parametry. Choć moc jest bardzo ważna, to nie można pomijać innych danych technicznych, które mogą wpłynąć na pracę urządzenia. Pamiętaj, że to właśnie od zasilacza zależy bezpieczeństwo komputera i danych, które na nim gromadzisz.

Poziom zabezpieczeń związanych z awarią prądu

Każde urządzenie elektroniczne jest narażone na uszkodzenia ze względu na awarie sieci elektrycznej oraz nagłe zmiany parametrów prądu. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ochronę Twojego komputera. Wybierz zasilacz, który będzie wyposażony w możliwie jak najwięcej poniższych zabezpieczeń: 

  • OCP – zabezpiecza przed przeciążeniami linii zasilacza. Jeśli zostanie wykryte zbyt duże natężenie prądu, zostanie on odcięty, a komputer wyłączony;
  • OPP – ten system również chroni przed przeciążeniami, ale monitoruje cały zasilacz. Jest więc lepszą formą zabezpieczenia, niż przytoczony powyżej OCP;
  • OVP – układ chroniący przed przeciążaniami obecnymi w sieci elektrycznej;
  • UVP – to zabezpieczenie pozwala na wykrycie zbyt niskiego napięcia, które również może prowadzić do uszkodzenia podzespołów;
  • OTP – w tym wypadku monitorowana jest temperatura zasilacza. Jeśli zacznie wzrastać, wentylator rozpocznie szybszą pracę, a w ostateczności – urządzenie zostanie wyłączone, aby nie stopić żadnego z elementów.

Komputery w naszej ofercie:

Certyfikat sprawności zasilacza wpływa na wydajność 

Zwróć uwagę na oznaczenie sprawności, którym opatrzono wybrany zasilacz. Sprawność określa się wskaźnikiem procentowym. Pamiętaj, że niestety 100 procent energii dostarczanej do urządzenia, nie jest wykorzystywanej. Jakaś część zawsze zostaje zamieniona na ciepło, które nie jest zjawiskiem pożądanym w przypadku sprzętu elektronicznego. Zasilaczom nadawane są certyfikaty 80 Plus. Każdy z nich jest oznaczony specjalnym kolorem: tytanowym, platynowym, złotym, srebrnym brązowym i białym. Największą sprawność, oferują te wymienione na początku.

Okablowanie, gniazda oraz złącza

Bardzo ważne jest wyposażenie zasilacza we właściwe gniazda i złącza. Musisz zweryfikować, czy wybrany model umożliwia podłączenie wszystkich podzespołów Twojego komputera. Do zasilacza podłącza się nie tylko płytę główną… Osobnego podpięcia może wymagać zaawansowany technicznie procesor. Standardem jest podłączenie do zasilacza napędów optycznych, dysków, systemów chłodzenia oraz pozostałych akcesoriów. Każde z nich korzysta z określonego złącza, dlatego sprawdź, czy zasilacz pozwoli z nich korzystać. Zwróć również uwagę na rozwiązanie tematu okablowania. Bardzo funkcjonalne są te zasilacze, których okablowanie można demontować. Jeśli nie korzystasz z jakiegoś przewodu, to dlaczego ma zajmować miejsce wewnątrz obudowy? Demontaż niewykorzystywanego przewodu, zwalnia miejsce i pozwala na lepszy przepływ powietrza, a co za tym idzie – usprawnia wentylację.

Chłodzenie zasilacza

Większość zasilaczy jest wyposażonych w wentylator, który odpowiada za wentylację. Odprowadza ciepło, schładzając elementy podzespołu. Dostępne są różne systemy chłodzenia zasilaczy. Jeśli wentylator pracuje cały czas, świadczy to o układzie aktywnym. Rozwiązanie półpasywne, uruchamia wiatrak dopiero, gdy zasilacz osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę. Dostępne są także systemy pasywne. W takim wypadku zamiast wentylatora, montowane są radiatory. Takie zasilacze mają jednak odpowiednio niższą moc i nie nadają się do komputerów specjalistycznych lub gamingowych.

Płyty główne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756