Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak nagrywać dźwięk z komputera?

 2023-07-19 

Prowadzisz spotkania zdalne? Może nagrywasz poradniki informatyczne? Bez względu na rodzaj wykonywanych czynności, możesz potrzebować informacji, jak nagrywać dźwięk z komputera. Z poniższego poradnika, dowiesz się sporo na ten temat. Po jego lekturze, nie powinieneś mieć już problemów z zapisaniem dźwięku odtwarzanego przez komputer.

Dźwięk z komputera – nie nagrywa się automatycznie?

Oczywiście możliwe jest nagranie dźwięku za pomocą mikrofonu. W takim wypadku, najpierw odtwarzają go głośniki, a dopiero potem jest rejestrowany. Nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż bardzo obniża ono jakość dźwięku, który może być czysty i wyraźny. Możesz zarejestrować fonię bezpośrednio na komputerze, aby pominąć w tym procesie mikrofon. To szczególnie ważne, podczas prezentacji odbywających się za pomocą komunikatorów. Jak nagrywać dźwięk z komputera? Do dzieła!

Jak nagrywać dźwięk z komputera?

Nagrywanie dźwięku z komputera nie jest trudne, choć wymaga wykonania kilku czynności. Osoby korzystające z systemu operacyjnego Windows, mają najprostsze zadanie. Należy bowiem zmienić źródło rejestrowania dźwięku. Zrobisz to za pomocą narzędzi systemowych. Generalnie, domyślnie ustawionym urządzeniem do nagrywania, jest zawsze mikrofon. Zwłaszcza w przypadku laptopów, które posiadają wbudowany rejestrator dźwięku. Co zrobić, aby zmienić źródło?


Na pasku startowym, po prawej stronie, znajduje się ikona głośnika. Szukaj jej w okolicy zegara. Naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy. W ten sposób, ukaże się rozwijane menu. Z listy wybierz „Dźwięki”. Otworzy się przed Tobą okno konfiguracyjne. Wybierz zakładkę „Nagrywanie”, aby przejść do interesujących Cię ustawień. W podanej lokalizacji, znajdziesz między innymi listę wszystkich urządzeń, które pozwalają na nagrywanie dźwięku. Możesz także dokonać filtracji sprzętu. Aktywuj opcję „Pokaż wyłączone urządzenia” oraz „Pokaż odłączone urządzenia”. Dopiero teraz, na liście powinieneś znaleźć nową pozycję – „Miks stereo”. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie lewym na polecenie „Włącz”.


Od tej pory, nagrywanie dźwięków odtwarzanych przez komputer z pominięciem mikrofonu, powinno być możliwe. Możesz nagrywać za pomocą dowolnego programu, o ile wcześniej wybierzesz „Miks stereo” jako źródło dźwięku. Jeśli napotkasz jakieś problemy, zacznij od aktualizacji sterowników. Choć może się to wydawać błahe, odpowiednie oprogramowanie jest kluczowe, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie komputera i jego poszczególnych elementów. Możesz je pobrać z sieci, ale pamiętaj, aby były to zawsze sprawdzone źródła.

Czy nagrywanie dźwięku z komputerów MacOs jest możliwe?

Jak najbardziej, nagrywanie dźwięku z komputerów Apple jest możliwe. Nie jest to jednak takie proste, jak w przypadku sprzętu pracującego na systemie operacyjnym Windows. Problem polega na tym, że nie ma możliwości zmiany źródła nagrywania. Producent oprogramowania nie przewidział takiej możliwości, więc użytkownika czeka nieco bardziej skomplikowany zabieg. Nie jest to jednak przeszkoda, z którą miałbyś sobie nie poradzić.


Do nagrywania dźwięku z komputera MacOS, możesz użyć aplikacji Audio Hijack lub Soundflower. Całe szczęście, jest to całkowicie darmowe oprogramowanie i możesz je pobrać z sieci. Najprostszym z podanych programów, jest Soundflower. Ma wszystko, co najpotrzebniejsze. Jeśli zależy Ci na większej ilości funkcji, dobrym wyborem będzie Audio Hijack. To bardziej rozbudowany program, który przyda się osobom podchodzącym do tematu profesjonalnie.


Jako, że chcemy zaproponować Ci możliwie najprostsze rozwiązanie, poradnik oprzemy na konfiguracji Soundflower. Instalację wtyczki musisz potwierdzić w aplikacji „Preferencje systemowe”. To dodatkowy sposób, na zabezpieczenie przed oprogramowaniem, które może dokonać sporych zmian w systemie. Po zainstalowaniu programu, musisz uruchomić ponownie komputer. To konieczne, aby wczytane zostały nowe ustawienia.


Kolejnym krokiem, jest uruchomienie Konfiguratora MIDI Audio. W lewym, dolnym rogu, znajduje się ikona plusa. Kliknij na nią, a następnie wybierz polecenie „Utwórz złożone urządzenie wyjściowe”. Powinno od razu pojawić się ono na liście. Wybierz je, aby móc dokonać zmian w ustawieniach. Przede wszystkim, jako urządzenie główne wybierz SoundFlowe (2ch). Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na „Złożone urządzenie wyjściowe” i zaznacz dwie dolne pozycje z widocznej listy. Mianowicie, są to „Użyj tego urządzenia jako wyjścia dźwięku” oraz „Odtwarzaj przez to urządzenie alerty i efekty dźwiękowe”. Od tej pory, nagrywanie dźwięku jest już możliwe. Może brzmi to wszystko na skomplikowane, ale kompletna konfiguracja zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Jak udostępnić dźwięk z komputera podczas zdalnego spotkania?

Wiesz już, jak nagrywać dźwięk z komputera. Zastanawiasz się teraz, jak udostępnić dźwięk z komputera podczas zdalnego spotkania? Jeśli korzystasz z Microsoft Teams, sprawa jest bardzo prosta. Prowadząc prezentacje, możesz udostępnić dźwięk, podobnie jak ekran. Aby to zrobić, kliknij na ikonę udostępniania. Następnie zaznacz obszar wyświetlacza, który chcesz wyświetlić uczestnikom. Kolejnym krokiem będzie włączenie suwakiem opcji „Udostępnij dźwięk z komputera”. Od tej pory, Twoi rozmówcy usłyszą między innymi powiadomienia systemowe lub dźwięk z filmów, które wyświetlasz. Dzięki temu rozwiązaniu, jakość audio będzie naprawdę wysoka. Podobne działanie możesz wykonać w przypadku aplikacji Zoom, która również jest wykorzystywana do spotkań online. Podczas dokonywania ustawień udostępniania ekranu, zaznacz opcję „Udostępnij dźwięk” (lewy, dolny róg okna) i potwierdź swój wybór.


Krótko podsumowując, rzeczywiście użytkownicy Windows mają prostsze zadanie do wykonania. Mimo wszystko, właściciele komputerów Apple, nie będą mieli większych problemów z właściwą konfiguracją. Wystarczy chwila cierpliwości i gotowe.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756