Poradniki Eksperta

Jak sprawdzić FPS?


Ilość FPS jest istotna w gamingu oraz nagrywaniu materiałów filmowych. Dzisiaj zajmiemy się tym zagadnieniem z punktu widzenia gracza. Co to jest i jak sprawdzić FPS? Zachęcamy do lektury poniższego poradnika.jak sprawdzić fps


Co to jest FPS?


Skrót FPS pochodzi od angielskiej nazwy parametru frames per second. W tłumaczeniu na język polski chodzi o klatki na sekundę. W praktyce oznacza to ilość kadrów wyświetlonych na ekranie w ciągu jednej sekundy. Jest to więc informacja o tym, ile statycznych kadrów pojawi się w tym czasie na ekranie monitora lub telewizora. Im ich więcej, tym płynniejszy będzie obraz. Ma to szczególne znaczenie podczas dynamicznych scen. Zbyt mała ilość klatek jest widoczna gołym okiem. Widz może odnieść wrażenie, że odtwarzane materiały nie są dynamiczne, a statyczne.FPS w grach


Ilość klatek wyświetlanych na sekundę jest bardzo ważna dla graczy. Nie chodzi tu tylko o estetykę obrazu, a o możliwość szybkiego reagowania. FPS jest szczególnie ważny dla grających w trybie wieloosobowym. Niski PING i wysoki FPS są kluczem do zwycięstw, na których przecież wszystkim zależy. Jeśli ruch będzie skokowy, o wiele trudniej będzie zareagować na pojawienie się nieprzyjaciela lub jego uniki. Różnice wydajności sprzętu podczas rozgrywek multiplayer są dużym utrudnieniem w walce o jak najlepsze wyniki.


Jak sprawdzić FPS?


Monitorowanie ilości klatek pozwala reagować na problemy techniczne ograniczające możliwości rozgrywki. Zanim jednak wskażemy możliwości poprawy niepokojącego stanu rzeczy, zaprezentujemy, jak sprawdzić FPS w grze. Możliwe jest bowiem monitorowanie bieżącej ilości klatek podczas rozgrywki. Możesz aktywować taką funkcję za pośrednictwem platformy używanej do zakupu i pobierania gier lub zainstalować zewnętrzną aplikację. Jeśli korzystasz ze Steama, sprawa jest prosta. Wejdź w Ustawienia, a następnie zakładkę „W grze”. W tym miejscu znajdziesz wszystkie możliwe do włączenia funkcje pracujące podczas rozgrywki. Jedną z nich jest „Licznik FPS w grze”. Możesz wybrać miejsce wyświetlania się dodatku oraz kontrastujący kolor.


Będąc użytkownikiem kart graficznych GeForce, możesz skorzystać z dobrodziejstw aplikacji GeForce Experience. Oprogramowanie pozwala między innymi na aktualizację sterowników, choć funkcjonalnych rozwiązań nie brakuje. Jednym z nich jest właśnie wyświetlanie ilości klatek. W tym wypadku konieczne jest skonfigurowanie układu HUD. Konfigurator znajdziesz w ustawieniach nakładki. GeForce Experience umożliwia także określenie pozycji wyświetlania licznika.


Możliwości mierzenia FPS jest naprawdę sporo. W sieci znajdziesz dziesiątki aplikacji, które to umożliwiają. Gry nastawione na rozgrywkę wieloosobową mogą być także wyposażone w autorskie rozwiązanie, które na to pozwoli. Jeśli nie korzystasz ze Steama i nie jesteś użytkownikiem karty GeForce, możesz pobrać darmowy program, jak na przykład Fraps. To chyba najlepiej oceniana i najchętniej wybierana aplikacja. Fraps pozwala wybrać pozycję wyświetlania licznika, a także na jego ukrycie za pośrednictwem skrótu klawiszowego.


Jak zwiększyć ilość FPS?


Jeśli monitoring ilości klatek nie napawa Cię optymizmem, czas coś z tym zrobić. Rozwiązań jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zacznij od podstaw. Jest to sprawdzenie aktualności sterowników karty graficznej, systemu operacyjnego oraz samej gry. Producenci bardzo często aktualizują swoje produkcje, tym samym je optymalizując. Możesz wątpić, ale czasami instalacja aktualnego oprogramowania poprawia wynik FPS o nawet 30 procent – a to już naprawdę niemało.


Jeśli powyższy krok masz już za sobą, możesz wykonać pomiary ponownie. Jeśli nadal nie są one dla Ciebie satysfakcjonujące, dokonaj zmian ustawień gry. Obniżenie standardu jakości grafiki pozwala podnieść płynność rozgrywki. Zacznij od zmiany rozdzielczości oraz poziomu antyaliasingu. Już tylko te dwa parametry potrafią mocno odciążyć sprzęt. Możesz także obniżyć poziom jakości poszczególnych tekstur, jak cienie lub woda. Po zapisaniu nowych ustawień, dokonaj ponownego pomiaru. Jesteśmy przekonani, że doszło do poprawy.


Jeśli wyniki nadal nie będą satysfakcjonujące, pozostają rozwiązania techniczne. Możesz zacząć od „podkręcania” karty graficznej i procesora, czyli dokonać tak zwanego overclockingu. Dobrym rozwiązaniem jest także wymiana podzespołów na bardziej wydajne. To jednak zabiegi wiążące się z wydatkami, a kilka powyższych porad możesz wykorzystać nie ponosząc żadnych kosztów. Jeśli planujesz zmianę sprzętu, zwróć się o pomoc do naszych specjalistów. Pomożemy wybrać laptopa gamingowego, PC lub pojedyncze podzespoły.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert