Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić taktowanie RAM?

Data dodania: 08-08-2023

Pamięć operacyjna RAM jest bardzo ważnym elementem każdego komputera. Jej ilość i rodzaj, powinny być jednymi z głównych kryteriów wyboru urządzenia. Jeśli chcesz poprawić wydajność posiadanego komputera, możesz zdecydować się na dołożenie kolejnej kości pamięci. Jak sprawdzić RAM już zainstalowany w urządzeniu? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Pamięć RAM – co to takiego?

Zacznijmy od przypomnienia, za co odpowiada pamięć RAM i czym w istocie jest. To bardzo ważny podzespół komputera, w którym gromadzone są informacje o aktualnie uruchomionych programach i odbywających się procesach. O ile dysk twardy odpowiada za trwałe przechowywanie danych, to pamięć odpowiada za te tymczasowe, niezbędne do prawidłowej pracy, między innymi systemu operacyjnego. Zbyt mała ilość RAM-u będzie skutkowała wolniejszym uruchamianiem komputera oraz poszczególnych aplikacji czy gier. Podobna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy taktowanie modułów pamięci okaże się za niskie. Kości RAM mają formę płytek wpinanych bezpośrednio do płyty głównej. Jeśli dostępne są jeszcze wolne sloty, możesz rozbudowywać pamięć o kolejne moduły.

Pamięć RAM w naszej ofercie:

Jak sprawdzić RAM kompleksowo? Istotne parametry pamięci operacyjnej

Wybierając pamięć operacyjną lub konkretny komputer, wielu klientów nadal sprawdza tylko ilość gigabajtów RAM, nie zwracając uwagi na typ i taktowanie modułów. To duży błąd. Różnica poziomów wydajności pomiędzy generacjami pamięci jest spora i opieranie swojego wyboru tylko na ilości RAM, jest zwyczajnie nierzetelne. Jeśli chcesz być naprawdę usatysfakcjonowany z wyboru, analizuj podzespoły na podstawie co najmniej kilku parametrów technicznych. W przypadku pamięci operacyjnej są to:

  • Pojemność pamięci operacyjnej wyrażana w gigabajtach;
  • Typ modułu pamięci;
  • Częstotliwość taktowania wyrażana w megahercach.

Częstotliwość pamięci RAM – co to takiego?

Zanim sprawdzisz częstotliwość taktowania pamięci w swoim komputerze, powinieneś wiedzieć czym ono w rzeczywistości jest. Szybkość i wydajność komputera, nie zależy tylko od procesora, dysku SSD i dużej powierzchni RAM. Bardzo ważne jest także taktowanie pamięci. Określa ona bezpośrednio szybkość pracy RAM-u. Im wyższe taktowanie, tym wydajniejsza praca pamięci operacyjnej. Programy będą uruchamiać się i pracować szybciej, a system operacyjny będzie potrzebował krótkiego czasu do rozruchu. Taktowanie pamięci RAM podaje się w megahercach (MHz). Każdy rodzaj pamięci oferuje inne pułapy tej częstotliwości, co powinieneś mieć na uwadze. O poszczególnych typach RAM jednak za chwilę. Teraz poinstruujemy Cię, jak sprawdzić pamięć RAM.

Jak sprawdzić taktowanie RAM?

Nie pamiętasz szczegółów technicznych swojego komputera i zastanawiasz się jak sprawdzić RAM? Oczywiście nie jest to problem i wystarczy dosłownie kilkanaście sekund, aby potrzebne informacje mieć jak na dłoni. Można w tym celu wykorzystać któryś z programów do monitorowania podzespołów komputera, ale jest prostszy sposób.

  • Uruchom menu startowe za pomocą kliknięcia w logo Windows lub naciśnięcie klawisza z tą samą ikoną. 
  • Przejdź do opcji „szukaj” lub rozpocznij wpisywanie „CMD” od razu po rozwinięciu paska startu. 
  • System znajdzie właściwe narzędzie, które musisz następnie uruchomić. Możesz to zrobić standardowo kursorem lub klawiszem Enter. CMD to narzędzie służące wpisywaniu poleceń, pod którym kryją się odpowiednie procesy lub zadania. 
  • Wpisz komendę „wmic memorychip get speed”. Naciśnij Enter i gotowe.

Pod wpisanym poleceniem ukaże się częstotliwość taktowania jaką dysponuje Twoja pamięć operacyjna. Jak widzisz, to bardzo proste i nie wymaga dużej wiedzy oraz umiejętności. Wiesz już jak sprawdzić częstotliwość RAM i na pewno nie sprawi Ci to trudności. 

Jaka powinna być częstotliwość RAM, aby zapewnić maksymalną wydajność?

Przeglądając tylko samą ofertę modułów pamięci w sklepie internetowym Media Expert, możesz wybrać spośród kilkuset podzespołów. Wybór kości do Twojego komputera powinieneś rozpocząć od sprawdzenia płyty głównej. Każdy model posiada ograniczenia, które mogą uniemożliwić wykorzystanie pełnego potencjału pamięci. Dotyczy to nie tylko taktowania RAM-u, ale także jego pojemności. Jeśli nie pamiętasz jaką posiadasz płytę główną, możesz to sprawdzić równie szybko jak taktowanie pamięci. Uruchom menu startowe i wpisz hasło „msfinfo”. Uruchom narzędzie „Informacje o systemie”, które pozwala sprawdzić najważniejsze informacje na temat urządzenia. Tabela „Podsumowanie systemu” zawiera wiele istotnych danych, w tym producenta, model i wersję płyty głównej. Teraz wystarczy, że poszukasz danych technicznych w wyszukiwarce internetowej. Będziesz dysponował wszystkimi informacjami, kluczowymi dla wyboru pamięci operacyjnej. Poszukując kości RAM o odpowiedniej częstotliwości musisz wiedzieć, że różnią się one w zależności od typu modułu.


Obecnie najpopularniejsze i najbardziej wydajne są pamięci RAM DDR4. Minimalne taktowanie dla tego rodzaju kości to 2113 megaherców. W odróżnieniu od poprzednika (pamięci RAM DDR3), potrzebne jest także niższe napięcie wejściowe, co przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej oraz wolniejsze nagrzewanie się podzespołu. Coraz częściej można przeczytać o nowej generacji RAM – DDR5. Choć do premiery jeszcze daleko, na pewno można spodziewać się sporej poprawy wydajności w kontekście do obecnie stosowanego standardu. Przeglądając ofertę kości DDR4 w Media Expert, możesz natknąć się na moduły o różnej częstotliwości pracy. Do użytku domowego i pracy biurowej na pewno wystarczy taktowanie w zakresie od 2400 do 2800 MHz. Osoby, które pracują na rozbudowanym oprogramowaniu oraz oczekują komfortowej rozgrywki w ulubione produkcje, powinny celować raczej w pamięć o częstotliwości powyżej 3200 MHz.


Użytkownicy z największymi wymaganiami, mogą zdecydować się na inwestycję w RAM o taktowaniu sięgającym powyżej 4000 MHz. 5000 megaherców to obecnie najwyższa częstotliwość jaką udało się uzyskać w standardzie DDR4. Takie taktowanie wiąże się z wydajnością, która zaskoczy nawet te osoby, które od dawna decydują się na możliwie najlepsze rozwiązania technologiczne.

Pamięć RAM


DDR

DDR2

DDR3

DDR4

Minimalne taktowanie


200 MHz 

400 MHz 

800 MHz 

2133 MHz 

Maksymalne taktowanie


400 MHz 

800 MHz 

2133 MHz 

4266 MHz 

Ile gigabajtów pamięci RAM wystarczy do komfortowego użytku?

To pytanie, na które nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Apetyt na pewno rośnie w miarę jedzenia. Można już znaleźć komputery wykorzystujące nawet 128 gigabajtów pamięci RAM. Może to być niemałe zaskoczenie dla osób, które od dawna nie śledziły oferty rynku IT. Jeszcze kilkanaście lat temu, do komfortowej gry i obsługi komputera wystarczało 512 megabajtów RAM. Obecnie nawet smartfony dysponują większą pojemnością pamięci, a spotkanie takich komputerów, jest już praktycznie niemożliwe. Jeśli potrzebujesz komputera do pracy biurowej i domowego użytku, powinny wystarczyć Ci 4 GB RAM. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, jeśli używasz na co dzień skomplikowanego oprogramowania, np. pakietu Adobe. Do prostych prac graficznych wystarczy od 4 do 6 gigabajtów, ale praca na dużych rozdzielczościach, wiąże się z koniecznością wyposażenia komputera w co najmniej 8 GB. Taka pojemność, to także zupełne minimum dla graczy.


Jeśli chcesz grać komfortowo i w trybie wieloosobowym, postaw na co najmniej 12 gigabajtów RAM. Różnica pomiędzy podanymi ilościami pamięci jest naprawdę odczuwalna. Pamiętaj jednak, aby szukać kości także o odpowiednio wysokim taktowaniu. Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój komputer jest wyposażony we właściwą pojemność pamięci, możesz wykonać testowanie pamięci RAM. Dostępnych jest wiele programów, które zbadają parametry podzespołów nie tylko w spoczynku, ale również pod obciążeniem.

Pamięć RAM w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756