Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym?

 2023-07-28 

Masz problem z uruchomieniem komputera? Wyłącza się samoczynnie? Przyczyną mogą być błędy systemu operacyjnego. Może to być skutek między innymi nieprawidłowo zainstalowanych sterowników – choćby graficznych. Jest na to jednak sposób. Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym? Co to umożliwia? Podpowiadamy w poniższym poradniku.

Tryb awaryjny komputera – co to jest?

Tryb awaryjny jest funkcją, która pozwala uruchomić komputer w specjalnie zoptymalizowanej formie. Jego aktywacja oznacza, że system operacyjny zadziała, ale w bardzo zoptymalizowanych warunkach. Ograniczone są przez to możliwości oprogramowania systemowego, ale za to masz możliwość naprawić problemy, które napotykają Twój komputer. Tryb awaryjny pozwala także na dokonanie analizy i znalezienie błędów. To na dobrą sprawę, jedyna możliwość uruchomienia komputera, który w normalnych warunkach odmawia posłuszeństwa.


Standardowa procedura uruchomienia laptopa lub PC, wymaga wczytania dużej ilości danych. Uruchamiane są systemowe aplikacje i sterowniki, które gwarantują stabilne działanie urządzenia. Jest oto konieczne, aby wszystkie podzespoły mogły pracować bezbłędnie. Standardowa praca systemu umożliwia korzystanie z oprogramowania, które wymusza na sprzęcie kompatybilność z warstwą oprogramowania. Jeśli dochodzi do problemów ze sterownikami lub komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, jedynym rozwiązaniem problemu może być uruchomienie go w trybie awaryjnym. Tylko tak naprawisz błędy, bez utraty danych zapisanych na dysku. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zainstalować nowe sterowniki oraz pozbyć się wirusów. Możliwe jest także, przywrócenie stanu systemu sprzed awarii. Dlatego warto dokonywać zapisu kopii Windowsa co jakiś czas.

Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym?

Przejdźmy do praktycznej strony zagadnienia. Uruchamiałeś komputer kilkukrotnie, ale za każdym razem kończyło się to niepowodzeniem lub wystąpieniem błędów, uniemożliwiających dalszą pracę? Czas naprawić ten stan rzeczy. Czy wiesz, jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym? W przypadku Windows 10 jest to bardzo proste i najlepiej użyć w tym celu klawiatury. Dokonując restartu komputera, trzymaj wciśnięty klawisz Shift. Tym sposobem, podczas włączania urządzenia powinieneś ujrzeć kilka możliwych do wyboru opcji. Jedną z nich jest „Rozwiąż problemy”. Wybierz ją, a następnie kliknij w zakładkę „Opcje zaawansowane”. Kolejnym krokiem jest wejście w „Ustawienia uruchamiania”.


W ten sposób zyskasz możliwość zmiany ustawień, dotyczących uruchamiania komputera. Uruchom sprzęt ponownie, a na ekranie wyświetlonych zostanie kilka możliwości. Wciśnij klawisz F4, aby komputer rozpoczął pracę w trybie awaryjnym. Możliwe jest także wybranie rozszerzonej opcji, która pozwala na korzystanie z sieci. Może to być potrzebne, na przykład do pobrania nowych sterowników. W tym celu, musisz nacisnąć klawisz F5.


Tryb awaryjny można także aktywować z pomocą Konfiguracji systemu. Okno uruchomisz bardzo szybko, wpisując w menu startowym frazę „msconfig”. Włącz zasugerowaną aplikację, a następnie przejść do zakładki „Rozruch”. W obszarze „Opcje rozruchu”, znajdziesz pozycję „Bezpieczny rozruch”. Zaznacz ją, aby komputer następnym razem włączył się w trybie awaryjnym. Możliwe jest także, określenie zakresu pracy systemu. Masz możliwość wybrania trybu minimalnego lub obsługującego sieć (zupełnie jak w sposobie opisywanym powyżej). Tryb awaryjny zacznie działać, przy kolejnym uruchomieniu komputera.

Inne metody aktywacji trybu awaryjnego komputera

Opisane powyżej sposoby nie są jedynymi, które pozwalają aktywować tryb awaryjny systemu. Możliwe jest także uruchomienie go, z poziomu ekranu logowania. Jeśli Twój komputer pracuje prawidłowo jedynie do tego momentu, nic straconego. Wybierz opcję „Zasilanie”, aby następnie wydać polecenie „Uruchom ponownie”, trzymając jednocześnie wciśnięty klawisz Shift. Kolejne kroki są identyczne, jak w przypadku włączania funkcji awaryjnej z poziomu włączonego już systemu Windows.


Co zrobić w krytycznej sytuacji, gdy komputer odmówił posłuszeństwa całkowicie i nie jest możliwe włączenie trybu aktywacyjnego w żaden z opisanych sposobów? W takim wypadku, potrzebny będzie instalator systemu na jednym z nośników pamięci. Może to być płyta kompaktowa lub pendrive. Pliki będą wtedy bootowane bezpośrednio z umieszczonego w odpowiednim miejscu nośnika.


W pierwszej kolejności umieść płytę w napędzie lub podłącz pendrive do interfejsu USB. Następnie włącz komputer, który powinien automatycznie uruchomić instalator systemowy. Zamiast dokonywać nowej instalacji, wybierz opcję „napraw komputer”. Następnie kliknij w „Rozwiąż problemy”, wybierając Wiersz poleceń. Teraz musisz wpisać odpowiednią komendę. To ona: bcdedit /set {default} safeboot minimal. Wciśnij Enter, aby ją zatwierdzić. Na koniec możesz zamknąć wiersz poleceń i kontynuować proces. System uruchomi się w trybie awaryjnym. Choć mogło to brzmieć poważnie, użycie instalatora Windows wcale nie było takie trudne, prawda?

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Wiesz już, jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym. W większości wypadków, aktywacja trybu awaryjnego jest jednorazowa. Oznacza to, że kolejne uruchomienie komputera zakończy się włączeniem systemu w jego pełnoprawnej odsłonie. Wyjątek stanowią dwie z metod. Pierwsza to ta, z wykorzystaniem okna „Konfiguracji systemu”. W tym wypadku, konieczne będzie ponowne włączenie konfiguratora i przywrócenie poprzednich ustawień, dotyczących rozruchu.


To samo dotyczy sposobu z wykorzystaniem wiersza poleceń. Jeśli wpisałeś powyżej przytoczoną komendę, konieczne będzie jej zdezaktywowanie. W tym celu, musisz ponownie przejść procedurę i wpisać komendę: bcdedit/deletevalue {default} safeboot.


W przypadku Windows 10, możliwe było także wybranie skrótu klawiszowego Shift + F8, ale nie dotyczy to nowoczesnych podzespołów, w tym dysków SSD i płyt głównych, bazujących na oprogramowaniu UEFI. Zastępuje ono dobrze znany BIOS. Jest dużo szybszym środowiskiem konfiguracyjnym, podobnie jak aktualnie oferowane podzespoły. System operacyjny jest uruchamiany tak szybko, że nie ma możliwość aktywacji trybu awaryjnego z poziomu procesu bootowania.

Czy operowanie systemem w trybie awaryjnym wygląda inaczej?

Środowisko awaryjne, wygląda bardzo podobnie. Inna jest jednak rozdzielczość obrazu, kolory także mogą wyglądać zupełnie inaczej. Samo poruszanie się po poszczególnych lokalizacjach systemu, nie będzie się niczym różnić. Nie będziesz mieć także problemów z odnalezieniem poszczególnych ustawień. Tryb awaryjny niesie za sobą jednak pewne ograniczenia, które nie pozwalają na używanie programów i grania w gry. Jego zadaniem jest jedynie umożliwienie eliminacji błędów, które trapią Twój komputer.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756