Jak wyczyścić wentylator w laptopie?

Laptopa używamy do różnych celów – zawodowych, jak i rozrywkowych. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chcesz cieszyć się komputerem możliwie jak najdłużej, warto o niego dbać na co dzień. Jest kilka sposobów na zachowanie sprzętu w doskonałej kondycji. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak wyczyścić wentylator w laptopie.


Jak wyczyścić wentylator w laptopie


Dlaczego wentylator jest tak ważnym elementem laptopa?


W każdym komputerze, także stacjonarnym, wentylatory są bardzo ważnym elementem. Pozwalają obniżyć temperaturę poszczególnych podzespołów, chroniąc je od przegrzania. Odpowiednie warunki termiczne, pozwalają także zapewnić wysoką wydajność laptopa. Jeśli temperatura nie będzie wysoka, komputer nie będzie się „zacinał”, co bywa wyjątkowo irytujące. W krytycznych momentach, laptop może się nawet wyłączyć. Wentylatorów może być kilka, zwłaszcza w przypadku komputerów stacjonarnych. Laptopy cechuje bardziej zwarta konstrukcja, a przez to układ chłodzenia powinien być utrzymany w czystości. Tylko jak wyczyścić wentylator w laptopie? Okazuje się, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.


Dlaczego warto czyścić wentylator w laptopie?


W powietrzu unosi się wiele kurzu, którego nie widać, dopóki nie zacznie osiadać na różnych powierzchniach. O ile pojawi się na meblach, wystarczy przetrzeć ściereczką, aby się go pozbyć. Prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy osiada na urządzeniach elektronicznych, zalepiając jednocześnie wloty wentylacyjne. Dochodzi wtedy do zachwiania regulacji temperatury, co może doprowadzić do problemów z prawidłowym działaniem laptopa. Regularnie nagrzewane podzespoły, mogą mieć także krótszą żywotność. Czyszczenie wentylatora i otworów wentylacyjnych jest więc sposobem, na przedłużenie pracy komputera, a także zapewnienie wysokiej wydajności urządzenia. Warto to robić, zwłaszcza, że nie jest to specjalnie trudne. Wystarczy chwila higieny dla laptopa, aby urządzenie pracowało w korzystnych warunkach. Zabieg należy powtarzać w zależności od skali zapchania otworów wentylacyjnych. Niekiedy wystarczy czyszczenie raz na kilka miesięcy, a niekiedy konieczne jest powtarzanie co parę tygodni. Zależy to od otoczenia, w którym używasz laptopa.


Laptopy w naszej ofercie:



Jak wyczyścić wentylator w laptopie?


Czas przejść do meritum, czyli wyjaśnienia jak wyczyścić wiatrak w laptopie. Należy zacząć od wyłączenia komputera. Odłącz także zasilacz, aby pozbawić laptopa zasilania sieciowego. W ten sposób przygotujesz sprzęt do bezpiecznej konserwacji. Jeśli kurzu jest niewiele, możliwe jest uniknięcie rozkręcania komputera. Istnieje jednak ryzyko, że podczas przedmuchiwania otworów sprężonym powietrzem, kurz zostanie wepchnięty wewnątrz laptopa, a to nie jest dobre rozwiązanie. Brud będzie się odkładał, aż z czasem dojdzie do problemów z chłodzeniem, które będzie wymagało gruntownych porządków. Dlatego warto poświęcić temu zabiegowi odrobinę więcej uwagi. Wystarczy odkręcić dolną pokrywę obudowy komputera. Najczęściej w tym celu potrzebny jest niewielki wkrętak krzyżakowy. Zanim jednak przejdziesz do rozbiórki, przygotuj sobie odpowiednio dużo miejsca na blacie. Uważaj, aby nie pogubić śrubek, które potem posłużą do skręcenia obudowy.


Po ściągnięciu dolnej pokrywy, o wiele łatwiej jest wyczyścić otwory wentylacyjne. Możesz użyć do tego sprężonego powietrza w sprayu lub spróbować siły własnych płuc. Pierwszy krok masz już za sobą. Teraz wymiana powietrza powinna odbywać się już sprawniej. Do wyczyszczenia wiatraka z kurzu, możesz użyć patyczka higienicznego lub chusteczki. Warto skorzystać także ze sprężonego powietrza, aby upewnić się, że kurz nie zakleił łączeń ruchomych elementów. Osoby, które nie boją się kontaktu z elektroniką, mogą pokusić się o wyczyszczenie z kurzu większej ilości podzespołów. Mogą być jednak one zabudowane, więc potrzebny jest demontaż. Taka operacja, to także dobra okazja do nałożenia nowej warstwy pasty termoprzewodzącej. Substancja ta jest stosowana do smarowania radiatorów, aby zapewnić lepsze odprowadzanie temperatury. Serwis taki dobrze jest wykonywać nawet co kilka miesięcy. Zwłaszcza, jeśli z laptopa korzystasz codziennie przez kilka godzin.


Wyczyszczenie laptopa kurzu w serwisie


Jeśli brakuje Ci czasu lub nie chcesz podejmować się zabiegu samodzielnie, możesz zlecić czyszczenie najbliższemu serwisowi komputerowemu. Za usługę zapłacisz najczęściej około kilkudziesięciu złotych. To na pewno dobre rozwiązanie, jeśli nie masz doświadczenia w pracy z elektroniką i obawiasz się, że coś może ulec uszkodzeniu. Poza tym, oddanie laptopa w ręce specjalisty może także być okazją do przeglądu podzespołów i znalezienia ewentualnych usterek towarzyszących.


Pasty termoprzewodzące w naszej ofercie:



Sposób na lepsze chłodzenie laptopa


Czyszczenie wiatraka laptopa pomaga utrzymać prawidłową temperaturę urządzenia, ale możesz pokusić się o dodatkowe rozwiązania. Najlepszym z nich, jest używanie podstawki chłodzącej. To proste urządzenie, które zazwyczaj ma perforowaną powierzchnię, niezatrzymującą cyrkulację powietrza, jak robi to na przykład blat biurka. Podstawki te mają także możliwość regulowania poziomu nachylenia, aby zapewnić wygodniejszą obsługę. Poza tym, są wyposażone w dodatkowe wentylatory, które wspierają laptopa w chłodzeniu. Wiatraki montowane są pojedynczo lub parami. Podstawka chłodząca to naprawdę świetny zakup, który nie kosztuje wcale tak dużo. W cenie kilkudziesięciu złotych możesz kupić dobrze wykonany, trwały model. Wiele z nich posiada także dodatkowe rozwiązania, takie jak porty USB lub podświetlenie LED. Podstawka chłodząca przyda się na pewno graczom oraz osobom, które pracują codziennie wiele godzin na laptopie. W naszej ofercie znajduje się wiele modeli i na pewno znajdziesz taki, który wpadnie Ci w oko. Przy okazji, sprawdź także dostępny asortyment sprężonego powietrza i pasty termoprzewodzącej.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756