Poradniki Eksperta

Jak zacząć streamować?

Transmisje na żywo, to jeden z najchętniej oglądanych rodzajów contentu w sieci. Streamuje coraz więcej użytkowników, relacjonując swoją rozgrywkę w gry lub dyskutując z widzami na różne tematy. Jak zacząć streamować? Co musisz przygotować? Jak to robić? Odpowiadamy w poniższym poradniku!


Jak zacząć streamować


Na czym polega streamowanie w sieci?


Streamowanie, to inaczej udostępnianie transmisji na żywo. Niektórzy użytkownicy, chcąc być bardziej precyzyjnymi, mówią o livestreamingu. Telewizyjne transmisje wydarzeń sportowych są w pewnym sensie tym samym, choć wykorzystują zupełnie inne technologie nadawania. Internet pozwala na organizację transmisji na żywo przez dowolnego użytkownika. Nie są do tego potrzebne wozy transmisyjne, studia TV czy sztab ludzi obsługujących wszystkie urządzenia. Streamerzy za pomocą kamerki, mikrofonu i komputera podłączonego do Internetu mogą dostarczać jakościowy content, który chętnie oglądają nawet setki tysięcy widzów w jednym momencie. Najchętniej oglądane i streamowane są rozgrywki w różne gry. Chcesz spróbować swoich sił, ale nie wiesz jak zacząć streamować? To nic trudnego!


Jak zacząć streamować?


Samo rozpoczęcie transmisji na żywo nie jest trudne i poradzi sobie z tym każdy. Prawdziwy szkopuł leży w tym, jak pozyskać widzów i zapewnić odpowiedni content, który spodoba się Twoim przyszłym fanom. Na pewno jednak warto poświęcić trochę czasu i uwagi na odnalezienie swojej niszy. Pamiętaj, że powinieneś być autentyczny. Uporczywe gonienie za trendami szybko Cię zdradzi. Nie zawsze zajmowanie się najpopularniejszymi w obecnym czasie grami, to dobry pomysł. Zastanów się, w co lubisz grać i w czym jesteś dobry. W sieci jest miejsce dla każdego! Jeśli już odnajdziesz koncepcję na swoje livestreamy, czas zająć się kwestiami technicznymi.


Do streamowania w sieci na pewno potrzebujesz odpowiedniego łącza internetowego. Im lepszą prędkość pobierania i przesyłania danych oferuje Twój operator, tym lepiej. W przypadku Internetu LTE, transmisje mogą być utrudnione. Najlepszym wyborem jest połączenie stacjonarne, czyli wykorzystujące klasyczny przewód lub światłowód. Daje to gwarancję stabilności połączenia, a więc braku przerw w dostawie Internetu. Musisz także wybrać platformę, na której planujesz streamować. Najpopularniejsze to obecnie YouTube Gaming oraz Twitch. Wielu influencerów decyduje się także na nadawanie za pośrednictwem Facebook Gaming. Każda z platform na swoich zwolenników i widzów. YouTube oferuje najszerszy zakres rozdzielczości, w których możliwe jest nadawanie transmisji. Charakteryzacja poszczególnych platform, to jednak temat na zupełnie inny tekst.


Mikrofony w naszej ofercie:Jaki sprzęt jest potrzebny, aby zacząć streamować?


Do streamowania w sieci potrzebujesz na pewno komputera, który poradzi sobie z narzędziami platform video i jednocześnie pozwoli na grę w wybrane tytuły. Każda gra ma inne wymagania techniczne, więc warto zapewnić taki komputer, który będzie dysponował odpowiednim zapasem parametrów technicznych. Możesz używać laptopa gamingowego lub PC. Na stronach poszczególnych platform video można zapoznać się z rekomendacjami dotyczącymi sprzętu. Zbyt słaby sprzęt, może niestety wpływać na obniżenie jakości transmisji. Aby utrzymać swoich widzów, obraz i dźwięk powinny być płynne. Inwestycja w nowe podzespoły lub komputer może się opłacić.


Nie musisz jednak od razu sięgać po rozwiązania z najwyższej półki. Streamowanie w sieci, jest sposobem na zarabianie. Twoi fani mogą przesyłać Ci donacje w formie wiadomości wyświetlanych na ekranie, a Ty możesz również nawiązywać współprace z markami, które chętnie zapłacą za reklamę. Zebrane środki możesz wykorzystać do zainwestowania w lepszy sprzęt. Monetyzacja tego typu aktywności w sieci jest powszechna i dla wielu influencerów stanowi jedyne źródło zarobku.


Czego na pewno potrzebujesz, czyli jak zacząć streamować od początku


Jeśli planujesz nadawać na żywo, potrzebujesz mikrofonu. Rozwiązań jest kilka. Odradzamy raczej korzystanie z mikrofonu wbudowanego w laptopie. Sprawdza się on podczas wideorozmów, ale gra i komunikacja z widzami prowadzona jednocześnie, raczej uniemożliwia rejestrowanie dźwięku w dobrej jakości. Wielu streamerów decyduje się na korzystanie z mikrofonu wbudowanego w słuchawki. To dobre rozwiązanie 2w1. Słuchawki dla graczy gwarantują wygodę użytkową nawet przez wiele godzin, tym samym oferując świetną jakość odtwarzanego dźwięku. Z kolei mikrofon pozwala na prowadzenie komunikacji zespołowej oraz rejestrowanie dźwięku celem streamowania go wraz z obrazem.


Dobrym wyborem na pewno będą słuchawki Mad Dog GH900. To model nauszny, a więc wyjątkowo wygodny. Nauszniki są bardzo miękkie, więc nie musisz obawiać się bólu uszu po kilku godzinach zabawy. Na uwagę zasługuje także ultralekka konstrukcja. Słuchawki GH900 ważą zaledwie 231 gramów! Przestrzenny dźwięk 7.1 pozwala usłyszeć każdy detal w grze, co przydaje się w przypadku rozgrywki wieloosobowej. Mikrofon jest odłączany, co gwarantuje wygodę, np. podczas używania słuchawek do odtwarzania ulubionej muzyki. W zestawie znajdują się dwa komplety nauszników. Jedne wykonane są z oddychającego materiału, a drugie – ekoskóry. Przewód służący podłączeniu do komputera, także jest odpinany. Możesz wybrać jedną z dwóch wtyczek – USB lub Mini Jack 3,5 milimetra. Dostępne oprogramowanie producenta pozwala dokonać konfiguracji parametrów dźwięku. To na pewno spodoba się użytkownikom, którzy chcą personalizować ustawienia celem zapewniania możliwie jak najlepszej jakości fonii dla siebie i swoich widzów. Wbudowany mikrofon w słuchawkach wystarczy w zupełności, szczególnie na początku przygody ze streamowaniem.


Słuchawki w naszej ofercie:Jeśli chcesz zapewnić możliwie najlepszej jakości dźwięk, dobrym kierunkiem będzie inwestycja w mikrofon. Możesz używać go we współpracy z głośnikami oraz słuchawkami. Mikrofonów dla streamerów nie brakuje. Jednym z ciekawiej prezentujących się modeli, jest Mad Dog Pro GMC701. To pojemnościowy mikrofon dedykowany streamerom. Jest sprzedawany w zestawie z regulowanym ramieniem, które możesz przymocować do blatu Twojego biurka. W pałąku umieszczony jest przewód, aby nie plątał się na biurku. W opakowaniu znajdziesz także gąbkę i filtr POP, które to mają odpowiadać za minimalizowanie szumów. Polaryzacja kardioidalna bardzo dobrze sprawdza się podczas streamowania. Dzięki niej, rejestrowany jest dźwięk emitowany przed mikrofonem, a hałasy zza niego są tłumione. Przycisk mute umieszczony na górze mikrofonu, jest dużym ułatwieniem. Jeśli musisz nagle wyłączyć nagrywanie dźwięku, wystarczy, że naciśniesz ikonę mikrofonu. Sprzęt może pracować nie tylko z komputerami PC i Mac, ale również konsolą PlayStation 5. To możliwe między innymi dzięki przewodowi USB, który jest uniwersalny i może być podłączony do większości urządzeń.


O czym jeszcze warto pamiętać podczas streamowania?


Na pewno nie możesz się zniechęcać na samym początku. Większą audiencję przyciągniesz do siebie dzięki regularnym audycjom i ciekawemu contentowi. Staraj się zawsze być sobą i nie kopiuj poczynań innych twórców. Wyrażaj swoją wdzięczność widzom i nie oczekuj od nich wpłat. Donacje przyjdą z czasem, wraz z rosnącą popularnością kanału. Pamiętaj, aby wchodzić w interakcje z widzami. Staraj się obserwować chat i odpowiadać na pytania. Zbudowanie społeczności, to podstawa aktywności w sieci. Warto stworzyć harmonogram live’ów, aby internauci wiedzieli, kiedy mogą wpaść na stream. Dobrze jest również zadbać o obecność na innych platformach społecznościowych, aby móc dywersyfikować content, a także dotrzeć do innych użytkowników. Pamiętaj, że musisz się dobrze bawić podczas streama. W innym wypadku, widzowie zauważą, że transmisja Cię nudzi. Monitoruj trendy i wydarzenia mające miejsce w sieci, abyś był na bieżąco. Widzowie mogą prosić Cię o komentarz w konkretnej sprawie, więc powinieneś być przygotowany.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756