Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zmienić DPI w myszce?

  2023-05-01

DPI to jedna z najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem nowego urządzenia. Wskaźnik ten wyznacza wrażliwość myszki na nasze ruchy. Co dokładnie oznacza DPI, jak zmienić DPI w myszce i jakie inne ważne cechy wyznaczają klasę danego modelu?

Podstawowe narzędzie pracy

Czy myszka komputerowa rzeczywiście jest tak istotnym urządzeniem przy pracy z komputerem? Wiele osób kompletując swój zestaw sprzętowy, najwięcej uwagi zwraca na sam komputer, czasem również na klawiaturę. Mysz komputerowa jest nadal często traktowana jako zwykłe, proste urządzenie, które nie ma większego wpływu na całość użytkowania sprzętu. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie! Dobra myszka komputerowa jest podstawą przyjemnego korzystania z możliwości, które daje nam nowoczesna technologia. Wybierając myszkę często kierujemy się kryteriami takimi jak sposób pobierania informacji o przemieszczeniu urządzenia (optyczny lub laserowy) czy sposób komunikacji z komputerem (myszki bezprzewodowe i wykorzystujące kabel USB). Są to jedne z najważniejszych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, z czego jeden z nich ma bezpośrednie przełożenie na wskaźnik DPI. To, czy wybierzemy myszkę laserową lub optyczną wpływa na jej wrażliwość – cechę, która określana jest właśnie poprzez wartość Dots Per Inch. Co to właściwie jest DPI?

Dots Per Inch – co to oznacza?

DPI to skrót od wyrażenia Dots Per Inch, który w prostym tłumaczeniu oznacza Plamki/Punkty na Cal. Co dokładnie stoi za tym pojęciem? Liczba DPI oznacza to, ile najmniejszych „cząsteczek” wyświetlacza jest w stanie przebyć kursor po ekranie, gdy przemieścimy mysz o jeden cal, czyli 2,54 centymetra. Ujmując rzecz prościej, im wyższy jest współczynnik DPI, tym bardziej wrażliwa jest mysz. Dla przykładu – jeżeli mysz posiada DPI wysokości 1000, mysz o DPI wynoszącym 2000 przesunie kursor na ekranie dwa razy dalej niż pierwsza, po pokonaniu tej samej odległości przez oba urządzenia. Producenci najczęściej podają skalę DPI myszy lub jej najwyższą osiągalną wartość. Okazuje się więc, że poziom DPI, czyli inaczej wrażliwość myszy, można ustawić samemu. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na używanie jednego urządzenia bardzo wrażliwego, by później musieć je zmieniać na mniej czułe w innej sytuacji. Kogo najbardziej powinna interesować skala DPI myszy?

Ustawienia DPI – kiedy zmieniać?

To, jakie ustawienie DPI będzie dla na odpowiednie, powinniśmy dostosować z jednej strony do naszych preferencji, z drugiej do sytuacji, w jakiej używamy urządzenia, a także do ekranu wyświetlacza, który posiadamy. Każdy z nas ma inne „wyczucie w dłoni” i dla jednego zbyt wrażliwa mysz może okazać się uciążliwa, gdyż nawet najmniejsze przesunięcie może wywołać spory skok kursora na wyświetlaczu. Inni z kolei mogą narzekać na zbyt „powolną” mysz i konieczność wykonywania zamaszystych ruchów myszką, by przesunąć kursor z jednego końca ekranu na drugi. Innym kryterium, które warunkuje optymalne ustawienie DPI urządzenia, to program, jaki właśnie obsługujemy na komputerze. Inna wrażliwość urządzenia będzie satysfakcjonująca podczas codziennego korzystania z Internetu, inna podczas pracy biurowej, a zupełnie inna, gdy gramy w gry. W przypadku gier komputerowych zróżnicowanie może być jeszcze większe. Wszystko to zależy od dynamiki, jakiej oczekuje od nas dany tytuł. Spokojna gra może nie wymagać od nas skomplikowanych i precyzyjnych ruchów myszą. Z koeli gry takie jak chociażby strzelanki oczekują od graczy wysokiej dynamiki i precyzyjności – wtedy DPI powinno być odpowiednio wyższe.


Ostatecznym czynnikiem, który ma duży wpływ na poprawne ustawienie DPI to rozdzielczość monitora, z którego korzystamy. Im większy monitor, tym więcej „plamek” musi pokonać kursor, by przemieścić się chociażby z jednego kąta ekranu do drugiego. Dlatego też, używając monitora o wysokiej rozdzielczości, zaleca się ustawienie stosunkowo wyższego czynnika Dots Per Inch.

Jak sprawdzić DPI swojej myszy?

Byt wysoki lub niski poziom DPI w naszym urządzeniu zazwyczaj po prostu odczuwamy. Jeżeli myszka porusza się zdecydowanie wolniej, niż byśmy tego oczekiwali, lub też „skacze” po ekranie, jest to dal nas znak, że DPI należy zmienić. Jak jednak sprawdzić, ile konkretnie wynosi DPI myszy w danym momencie? Niestety nie jest to łatwe. Jeżeli chodzi o samo sprawdzenie ile maksymalnie i minimalnie DPI może posiadać nasza mysz, najłatwiej będzie po prostu sprawdzić to w informacjach od producenta. Odnajdziesz je w załączonych do opakowania instrukcjach, bądź wyszukując konkretny model myszy w wyszukiwarce internetowej. Innym sposobem, który co prawda nie pokazuje konkretnej wartości DPI, lecz mniej więcej oznacza skalę, na której się znajduje oraz pozwala ją zmienić, jest system Ustawień w Windows 10. Wystarczy, że przejdziesz do aplikacji Ustawień, następnie do Urządzeń, a tam odnajdziesz zakładkę Mysz. Wyświetli Ci się wtedy skala, która możesz modyfikować, zmieniając tym samym czułość myszy. 


Nie jest to jedyny sposób za dostosowanie wrażliwości, o tym jak zmienić DPI w myszce innymi krokami, powiemy sobie za chwilę. Wracając do sprawdzenia aktualnej wartości DPI, innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych „kalkulatorów” DPI w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „kalkulator DPI”, by samemu sprawdzić czułość myszki. Sposób ten wymaga jednak od nas przesunięcia myszy samemu o określoną odległość, co naraża nas na drobne błędy – dlatego też nie jest to sposób bardzo precyzyjny. Jeżeli posiadasz mysz „z wyższej półki”, możliwe, że producent udostępnił specjalne sterowniki urządzenia, które możesz pobrać na jego stronie. Tam sprawdzisz aktualne ustawienie DPI myszy.

Jak zmienić DPI w myszce?

Zmiana DPI w myszce jest bardzo prostym zabiegiem. Wiele profesjonalnych modeli posiada specjalny przycisk na urządzeniu, który odpowiada właśnie za tę czynność. Wtedy nie pozostaje nic innego jak zmieniać wrażliwość narzędzia i sprawdzać, która spełnia nasze wymagania. Innym rozwiązaniem jest zmiana z poziomu Ustawień systemu Windows. To, jak tam dotrzeć, opisaliśmy sobie wcześniej – wystarczy wejść w opcję Ustawienia, odnaleźć funkcję Urządzenia, by tam odnaleźć docelową zakładkę Mysz. Na wyświetlonej skali wystarczy przesunąć suwak w lewo lub prawo, by zmienić DPI urządzenia. Z poziomu Ustawień Windows możemy również dostosowywać inne cechy myszki. Narzędzie to może okazać się szczególnie przydatne chociażby dla osób leworęcznych. Myszy zazwyczaj fabrycznie ustawiony mają lewy przyciski myszy jako główny – zmienić to można właśnie w zakładce Mysz.


Podobnego zabiegu możemy dokonać z pomocą wyżej wymienionych sterowników urządzenia udostępnionych przez producenta. Z poziomu tych aplikacji często możemy również ustawiać funkcje przycisków programowalnych, jeżeli oczywiści Twoja mysz takie posiada. Okazuje się, że zmiana DPI w myszce jest naprawdę prosta, a może uczynić codzienne korzystanie z myszy dużo przyjemniejszym.

Podkładki pod myszkę w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756