Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zmniejszyć ping?

 2023-07-13 

Wysoki ping potrafi skutecznie utrudnić najbardziej emocjonujące rozgrywki online. Jak zmniejszyć ping w grach? Czym właściwie on jest i jak sprawdzić, czy mamy z nim problemy? Wszystkiego dowiesz się w tym krótkim poradniku.

Co to jest ping?

Ping (z angielskiego Packet Internet Groper), to wbrew pozorom nie konkretna dana czy system, który odpowiada za ogólne połączenie urządzenia z siecią, lecz tylko wskaźnik, który o tym informuje. Technicznie rzecz ujmując, ping jest narzędziem diagnostycznym systemów operacyjnych, a konkretnie protokołów TCP/IP. Celem pingu jest pokazanie jak dobra (lub zła) jest komunikacja między Twoim komputerem a serwerem, z którym się łączysz lub innym urządzeniem. Wskaźnik ping wyrażany jest w milisekundach, które dokładnie określają z jakim opóźnieniem przesyłane i wracane są pakiety informacji oraz ile z nich zostało zgubionych pomiędzy urządzeniem/serwerem zewnętrznym, a Twoim urządzeniem i w drodze powrotnej. Mówiąc bardziej przystępnie – im wyższy jest Twój ping, tym większe jest opóźnienie między przesyłaniem danych z serwera/innego urządzenia do Twojego komputera i odwrotnie. Czynnik ten ma proste przełożenie na tak zwane lagi, które są zmorą wielu graczy. Oczywiście wysoki ping nie jest jedyną z możliwych przyczyn lagów (warto tu chociażby sprawdzić moc podzespołów takich jak karta graficzna, czy obciążenie komputera innymi, aktywnymi programami), lecz w rozgrywkach online odpowiada za nie w przeważającej części wypadków.


Co rozumiemy przez wysoki ping? Wszystko zależy od tego, w jaką konkretnie grę online grasz. Część z tytułów nie będzie wymagała bardzo dobrego połączenia z siecią, a drobne opóźnienia mogą nie wpływać znacząco na rozgrywkę. Większy problem będą sprawiały gry typu strzelanki (warto wspomnieć tu najpopularniejsze tytuły, czyli między innymi Battlefield, czy Counter Strike) oraz innego rodzaju gry wymagające szybkiej reakcji na ruchy przeciwników. W środowisku graczy przyjęło się, że ping na poziomie 30 (czyli 30 milisekund opóźnienia) jest wystarczająco niski, by gwarantował zadawalającą rozgrywkę. Wartości mocno przekraczające tę granicę, potrafią już skutecznie utrudnić podejmowanie nawet najprostszych akcji w grze. W zależności od Twoich wymagań, a także konkretnej gry w którą grasz, ping w przedziale między 50 a 100 może być akceptowalny, lecz już u wielu osób może wywoływać co najmniej irytację. Ping powyżej 100, a już z pewnością taki przekraczający 150 milisekund, potrafi skutecznie zniszczyć nie tylko intensywne rozgrywki, ale także przeszkadzać w zwykłym użytkowaniu komputera, takim jak oglądanie filmów w serwisach streamingowych, czy przeglądanie Internetu.

Jakie znaczenie ma ping?

Niskie opóźnienie podczas gry sieciowej jest bardzo ważne. W wypadku wysokiego pingu, oprócz długich czasów przesyłu występują także tzw. straty pakietów. Oznacza to, że część przesłanych danych po prostu nie zostaje dostarczona do serwera. Wyobraź sobie więc, że w strzelance oddajesz serię strzałów w przeciwnika, jednak część trafień po prostu nie zostaje zarejestrowana. Taki błąd jest tym bardziej frustrujący, ponieważ nie wynika z braku Twoich umiejętności, a niedostatków sprzętowych. Warto więc wiedzieć jak zmniejszyć ping w swojej ulubionej grze.

Jak sprawdzić wysokość ping?

Zanim odpowiemy sobie na kluczowe pytanie, czyli jak zmniejszyć ping w grach, warto dowiedzieć się, jak sprawdzić wysokość ping na Twoim urządzeniu. Czynność ta jest bardzo prosta, gdyż wymaga od nas podążania za kilkoma nieskomplikowanymi krokami. Skorzystamy tu ze znanego narzędzia CMD, czyli Wiersza Polecenia. Warto wspomnieć jednak, by przed rozpoczęciem badania poziomu ping wyłączyć wszelkie programy, poza grą czy komunikatorami, które mogą obciążać połączenie z siecią (jest to zresztą jednym ze sposobów na obniżenie pingu, o czym pomówimy już za chwilę). Wejdź w Wiersz Polecenia – zrobisz to, wpisując hasło „cmd” w wyszukiwarkę Menu Start lub w narzędziu Uruchamianie (skrót klawiszowy: Windows i „r”). W konsoli, która się przed Tobą pojawi, wpisz PING a następnie adres domeny, z którą się łączysz lub jej adres IP. Zatwierdź akcję enterem. Proces zakończy się sukcesem, jeśli po chwili pojawi się przed Tobą informacja mówiąca o opóźnieniu połączenia. Znajdziesz ją w wierszu określonym jako „time”.


Jeżeli proces zajmie dłuższą chwilę, a na ekranie wyświetli się komunikat „Upłynął limit czasu żądania” oznacza to, że komputer nie zdołał połączyć się z serwerem/innym urządzeniem. Problem ten może wynikać z błędu po stronie zarządzającego serwerem, lecz bardziej prawdopodobne jest, że źle wpisałeś adres IP lub określoną domenę w pierwszym poleceniu. Sprawdź, czy wszystko dobrze zrobiłeś i powtórz proces wpisywania komendy.

Jak zmniejszyć ping w grach?

Jak zmniejszyć ping w grach? Jeśli wiesz już, że poziom opóźnienia jest zbyt duży, istnieje kilka kroków, które możesz wykonać, by poprawić sytuację. Warto zacząć od zwykłego zamknięcia różnego rodzaju aplikacji, które wymagają do działania połączenia z Internetem. Nawet zwykłe strony internetowe działające w tle, mogą mocno wpływać na jakość połączenia. Następnym krokiem jest poprawienie dostępu do sieci. Jeżeli korzystasz z Wi-Fi, zresetuj Twój router. Bardzo często urządzenie automatycznie łączy się wtedy z bardziej odpowiadającym mu w tej chwili BTS. Oczywiście, im bliżej Twojego komputera znajduje się router, tym lepiej. Wartym rozważenia jest również podłączenie komputera do sieci Ethernet, czyli doprowadzenie do urządzenia kabla, dostarczającego silniejsze i bardziej stabilne łącze z siecią.

Wybierz serwer ze swojej lokalizacji

Odległość geograficzna wpływa na ping. Im dalej jest serwer, tym więcej on wynosi. Dlatego w grach online występuje regionalizacja i domyślnie gracze zostają połączeni z serwerami, które znajdują się najbliżej ich. Jednak czasem zdarza się, że zostajesz połączony z serwerem z innej lokalizacji. W takim wypadku w ustawieniach gry powinieneś zmienić region na swój. Po nawiązaniu poprawnego połączenia opóźnienia będą znacznie mniejsze.

Sprawdź działanie sieci

Jeśli problemy z pingiem pojawiły się nagle, powinieneś sprawdzić działanie swojej sieci. Pierwszym krokiem może być zrestartowanie modemu i routera. Bardzo często ponowne nawiązanie połączenia sprawia, że problemy znikają. Wystarczy, że odłączysz na kilkanaście sekund urządzenia od zasilania i podłączysz ponownie.


Oczywiście Twój ping będzie się różnił w zależności od tego, czy korzystasz z połączenia przewodowego czy z Wi-Fi. Jeśli tylko to możliwe, zawsze zalecamy wykorzystanie kabla. Taki typ połączenia zapewnia największą szybkość, minimalne opóźnienia oraz stabilność. Działanie Wi-Fi może być zakłócane przez różne czynniki, jednak z częścią z nich można sobie poradzić. Jeśli mieszkasz w bloku i w otoczeniu jest wiele sieci bezprzewodowych, to mogą się one wzajemnie zakłócać. Dlatego warto skorzystać z aplikacji do analizy sieci w otoczeniu, np. Wi-Fi Scanner. Wykrywa ona inne sieci bezprzewodowe i pokazuje wiele informacji, w tym kanał, na którym nadają. W ustawieniach swojego routera możesz przyporządkować swojemu Wi-Fi wybrany kanał, najlepiej taki, który nie jest wykorzystywany przez inne sieci bezprzewodowe. Taki zabieg znacznie poprawi stabilność działania.


W wypadku korzystania z Wi-Fi warto pamiętać, aby odległość była jak najmniejsza, a sygnał jak najstabilniejszy. Jeśli wciąż borykasz się ze słabym połączeniem, rozwiązaniem może być wymiana routera oraz ewentualnie kart sieciowych na nowsze, z połączeniem 802.11ac lub 802.11ax inaczej określanymi również jako Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6. W szczególności ten ostatni standard kładzie duży nacisk na utrzymanie wydajności i stabilności sieci bezprzewodowej, gdy korzysta z niej dużo urządzeń oraz w okolicy występują inne sieci. Jeśli Twoje mieszkanie jest duże, możesz pomyśleć o instalacji dodatkowych punktów dostępowych, które zapewnią lepszy zasięg w innych pomieszczeniach. Łatwiejszą opcją jest też skorzystanie ze wzmacniaczy Wi-Fi lub ewentualnie adapterów powerline, które pozwalają na przesyłanie danych przez sieć elektryczną. Ich instalacja jest bardzo łatwa, wystarczy wpiąć je do gniazdka.


Niektóry routery mają funkcję QoS – quality of service, która również może być pomocna w zmniejszeniu pingu. To polecane rozwiązanie, zwłaszcza jeśli przepustowość Twojego łącza nie jest zbyt duża. Funkcja QoS zapobiega sytuacjom, w których jedno z urządzeń podłączonych do sieci wysyca całe możliwości łącza. Możesz ustawić najwyższy priorytet pakietom pochodzącym od gier. Dzięki temu będziesz zawsze dysponował odpowiednią wydajnością, niezależnie od tego, co robią inni użytkownicy łącza.

Co jeszcze wpływa na ping?

W przypadku problemów z pingiem, gdy korzystasz z łącza przewodowego, powinieneś sprawdzić kable. Czasem przyczyna jest prozaiczna i może nią być np. zgięcie lub uszkodzenie skrętki. Oprócz tego warto wyłączyć wszelkie aplikacje działające w tle, które mogłyby nadmiernie obciążać sieć. Możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że uruchomisz Menedżera Zadań. Znajdziesz go np. przez wyszukiwarkę systemową. Następnie w zakładce Procesy zobaczysz uruchomione aplikacje i działające w tle procesy. W kolejnych pozycjach wyświetla się także zużycie zasobów, w tym sieci. Łatwo więc sprawdzisz czy któryś z nich nie wykorzystuje sieci nadmiernie. Oprócz tego powinieneś przerwać pobieranie plików czy aktualizacji oprogramowania na czas gry przez Internet. W ostateczności możesz również odłączyć od Internetu inne urządzenia, które z niego korzystają, np. telewizory czy smartfony. Jeśli problemy występują w dalszym ciągu, to być może ich przyczyną jest złośliwe oprogramowanie. Warto więc przeskanować komputer programem antywirusowym. W przypadku, gdy wysoki ping dotyczy tylko jednej z gier, możesz zawsze poszukać rad dotyczących tego tytułu. Czasami wystarczy zmiana kilku ustawień w grze, aby komfort rozgrywki znacząco się zwiększył.

Internet mobilny, a ping

Oczywiście największą stabilność sygnału i najmniejszy ping gwarantuje łącze światłowodowe. Jednak nie wszędzie technologia ta jest dostępna. Jak zmniejszyć ping, gdy masz możliwość korzystania tylko z Internetu mobilnego? Przede wszystkim powinieneś wybrać operatora, który w Twojej lokalizacji ma najlepszy zasięg. Świadczy o tym np. bliskość stacji bazowych. Stabilność połączenia mobilnego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest liczba użytkowników. Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania jest bardzo dużo osób, które korzystają z usług danej sieci to jej stacje bazowe mogą być przeciążone. Takie sytuacje bardzo często występują np. w miejscowościach turystycznych w szczycie sezonu urlopowego. Niestety w takim wypadku trudno cokolwiek poradzić na występujące zakłócenia, możesz ewentualnie skorzystać z usług innego operatora. W razie problemów z zasięgiem warto zamontować zewnętrzną antenę, która znacznie poprawi jakość sygnału. Jeśli w Twojej okolicy dostępna jest już łączność 5G, to korzystanie z niej może rozwiązać Twoje problemy. Nowy standard może obsłużyć znacznie większą liczbę urządzeń oraz uzyskuje mniejsze opóźnienia. W zastosowaniu domowym technologia 5G gwarantuje komfort porównywalny nawet z łączami światłowodowymi. Jako że standard ten jest jeszcze dosyć nowy, to stacje bazowe nie są także mocno obciążone dużą liczbą użytkowników.

Ping potrafi być problemem

Te kilka rad jak zmniejszyć ping pozwoli Ci znacznie poprawić komfort gry. Dobre połączenie jest podstawą, zwłaszcza jeśli myślisz o rywalizacji e-sportowej z innymi graczami. Niestety nawet mając najlepsze umiejętności, przy wolnym dostępie do Internetu i dużych opóźnieniach, będziesz przegrywać ze znacznie słabszymi graczami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756