Poradniki Eksperta

Jak zresetować tablet?


Niestety urządzenia elektroniczne z czasem zaczynają działać wolniej lub mogą się zawiesić. Wynika to chociażby, ze zbytniego obciążenia dużą ilością aplikacji. Dlatego warto wiedzieć, jak zresetować tablet, aby chociaż na chwilę odzyskał on dawny wigor. W zależności od potrzeb, możesz zdecydować się na „miękki” lub tzw. „twardy” reset. Przedstawione przez nas metody, będą przydatne również, gdy urządzenie padło ofiarą wirusów lub innego złośliwego oprogramowania albo po prostu zapomnisz do niego hasła.jak zresetować tablet


Jak zresetować tablet, gdy się zawiesi?


Dobrze jest wiedzieć, jak zresetować tablet, gdy się zawiesi. Wtedy należy wykonać tzw. „miękki” reset, czyli po prostu uruchomić urządzenie ponownie. Przyczyną zawieszenia jest najczęściej użytkowanie zbyt wymagających aplikacji, które znacznie spowalniają działanie sprzętu. Najprostszym sposobem na reset, niezależnie od tego z jakim systemem tablet posiadasz, jest wciśnięcie przez kilka sekund włącznika urządzenia, które powinno się wyłączyć. Następnie wystarczy je ponownie uruchomić. Świeżo włączony tablet, będzie działać znacznie szybciej.


Jednak taki sposób nie rozwiązuje problemów, jak np. obecność wirusów, czy mała ilość pamięci. W tym wypadku, niezbędny jest tzw. „twardy” reset. Na czym on polega? Usuwa wszystkie dane z pamięci urządzenia, włącznie z aplikacjami oraz multimediami i przywraca jego stan do etapu fabrycznego. Warto go wykonać także, jeśli chcesz np. sprzedać urządzanie, oddać je do serwisu lub zapomniałeś haseł. W zależności od tego, czy masz tablet z Androidem, iOS czy Windowsem, wykonywanie „twardego” resetu jest różne.Jak zresetować tablet z Androidem?


Jeśli zastanawiasz się np. jak zresetować tablet Lenovo do ustawień fabrycznych, możesz skorzystać z opisanego przez nas sposobu, który będzie działał we wszystkich urządzeniach z Androidem. Gdy masz dostęp do sprzętu, to najprostszym sposobem jest uruchomienie menu ustawień i znalezienie tam opcji zarządzania urządzeniem. W tej zakładce, dostępna jest funkcja resetowanie i w niej należy wybrać opcję „ustawienia fabryczne” i następnie ją zatwierdzić. Ewentualnie możesz po prostu wpisać hasło „ustawienia fabryczne” w wyszukiwarce tabletu, aby szybko przejść do tego menu. Problem może pojawić się, gdy nie masz dostępu do urządzenia, ponieważ np. zostało ono zaszyfrowane przez wirusy lub zapomniałeś do niego hasła. Jak zresetować tablet w takiej sytuacji?


Musisz skorzystać z narzędzia Android System Recovery, które wbudowane jest w tablety i smartfony z tym systemem. Aby je wywołać, należy w trakcie uruchamiania urządzenia wcisnąć przycisk włącznika oraz zwiększenia poziomu głośności. Ukaże Ci się krótkie tekstowe menu. Przy pomocy klawiszy głośności, powinieneś wybrać opcję „Wipe data/factory reset” i zatwierdzić ją klawiszem włącznika urządzenia. Po tym, tablet zacznie proces formatowania pamięci, czyli usuwania z niej wszelkich danych i przywrócone zostaną fabryczne wartości systemowe. Gdy proces się zakończy, możesz ponownie uruchomić tablet i skonfigurować go z nowymi ustawieniami.


Jak zresetować iPada?


Warto również wiedzieć, jak zresetować tablet Apple. Jest to niemalże tak samo łatwe, jak w przypadku urządzeń z Androidem. Podobnie jeśli nie masz problemów z dostępem do urządzenia, warto je po prostu przywrócić do konfiguracji fabrycznej. W tym celu, powinieneś uruchomić pozycję „Ustawienia”, następnie przejść do zakładki „Ogólne” i wybrać opcję „Wyzeruj”. W zależności od potrzeb, możesz później wybrać takie funkcje jak „Wymazywanie iPada” – usunie ona wszystkie dane z urządzenia, „Wszystkie Ustawienia” – zostanie wprowadzona domyślna konfiguracja systemu lecz multimedia i dane pozostaną nienaruszone, „Ustawienia Sieciowe” – urządzenie usunie wszelkie informacje dotyczące sieci, „Słownik Klawiatury” – usunięte zostaną dodane przez Ciebie do słownika słowa, „Ekran Początkowy” – przywrócone jest domyślne rozmieszczenie aplikacji, „Dane Lokalizacji/Prywatności” – ustawienia lokalizacji i prywatności zostaną zmienione na domyślne. Możesz również wyzerować iPada, podłączając go do komputera, np. korzystając z aplikacji iTunes.


Jeśli chcesz wybrać opcję „Wyzeruj”, to warto wcześniej wykonać backup iPada. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera i w przypadku systemu macOS, skorzystać z Findera, a na Windowsie z iTunes. Jest również opcja wykonania kopii zapasowej do chmury iCloud. Dlaczego warto wykonać backup? Może się okazać, że przywrócenie tabletu do ustawień fabrycznych, nie rozwiąże Twojego problemu. Wtedy urządzenie będzie trzeba, np. oddać do serwisu. Gdy zostanie ono zwrócone, przy pomocy backupu w kilka chwil na naprawionym tablecie, zainstalujesz wszystkie niezbędne programy.


Jak zresetować tablet, gdy Twój iPad na nic nie reaguje? W takiej sytuacji, możesz uruchomić tryb awaryjny. Powinieneś podłączyć tablet do komputera z aktualną wersją systemu macOS lub aplikacji iTunes oraz je uruchomić. W przypadku modeli iPada bez przycisku „Początek”, należy nacisnąć i szybko puścić przycisk zwiększania głośności, a następnie nacisnąć i szybko puścić przycisk zmniejszania głośności. Później naciśnij i przytrzymaj przycisk górny, aż rozpocznie się ponowne uruchamianie urządzenia. Nie puszczaj przycisku górnego, dopóki urządzenie nie przejdzie w tryb awaryjny. Jeśli Twój iPad ma przycisk „Początek”, naciśnij i przytrzymaj go jednocześnie z przyciskiem górnym (bocznym). Trzymaj wciśniętą kombinację, dopóki nie zobaczysz ekranu trybu awaryjnego. Następnie wybierz opcję odtworzenia urządzenia, która wymaże całą jego zawartość. Po tym, jeśli cały proces przebiegnie poprawnie, będziesz mógł uruchomić i skonfigurować ponownie tablet. Jeśli nie chcesz wymazywać danych, możesz skorzystać z funkcji uaktualniania, która spróbuje ponownie zainstalować oprogramowanie, bez usuwania Twoich plików.


Jak zresetować tablet z Windowsem?


Również w systemie Windows dostępne jest wygodne narzędzie, które pozwoli Ci przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych. Zatem jak zresetować tablet z Windowsem? Porada ta będzie przydatna, np. w przypadku takich urządzeń jak Microsoft Surface, czy Lenovo Tab. Oprócz tego sprawdzi się również w laptopach i tradycyjnych komputerach z tym systemem. Wystarczy, że w wyszukiwarce systemu Windows 10 wpiszesz hasło „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. Natychmiast zostaniesz przeniesiony do zakładki ustawień w menu odzyskiwania. Wystarczy, że wybierzesz przycisk „Rozpocznij” i zaczniesz cały proces. W zależności od tego, jakie wybierzesz opcje, możesz zdecydować się na całkowite wymazanie wszystkich danych lub pozostawienie plików osobistych, np. multimedialnych. Następnie wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.


Oczywiście jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnego formatowania komputera, możesz skorzystać również z tej opcji. Wystarczy, że posiadasz pendrive z przygotowanym instalatorem systemu oraz podłączysz go do urządzenia. Następnie podczas uruchamiania, powinieneś wywołać menu rozruchowe, z którego wybierzesz nośnik instalacyjny. Po jego aktywacji, pojawi się menu instalacyjne systemu Windows, gdzie powinieneś wybrać opcję nowej instalacji systemu, a następnie postępować zgodnie z komunikatami na ekranie.


Zanim zresetujesz tablet


Choć wiesz już, jak zresetować tablet, to warto się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim na samym początku upewnij się, że znasz swoje dane do logowania, np. do konta Google lub Apple. Jeśli nie pamiętasz hasła, to warto je wcześniej zresetować i ustawić nowe. Oprócz tego, powinieneś ocenić jak istotne są dla Ciebie zgromadzone dane, np. zdjęcia, czy zapisane wiadomości. Warto wcześniej wykonać ich kopię zapasową, np. na zewnętrzny nośnik, lub jeszcze wygodniej do chmury. Gdy bierzesz się za tzw. „twardy” reset upewnij się, że bateria urządzenia jest naładowana. Zalecamy przynajmniej 50 proc. naładowania akumulatora. Jeśli w trakcie przywracania konfiguracji domyślnej, urządzanie rozładowałoby się, mogłoby to doprowadzić do trwałego uszkodzenia programowego. Oczywiście dla bezpieczeństwa, możesz podłączyć tablet do ładowarki na czas wykonywania resetu.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert