Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka jest żywotność dysku SSD?

Data dodania: 01-08-2022

Jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie dużych ilości danych, jest dysk SSD. Żywotność tych urządzeń potrafi być zaskakująco długa (przynajmniej w porównaniu z innymi nośnikami). Jaka jest trwałość dysków SSD i jak ją przedłużyć?

Dyski SSD – do czego służą?


Dyski SSD możemy w najprostszy sposób podzielić na dyski zewnętrzne i twarde (wewnętrzne). To te drugie grają dla nas ważniejszą rolę, gdyż są koniecznym podzespołem każdego komputera (choć nie musi być to akurat dysk SSD). Z kolei dyski zewnętrzne to oddzielne, małe urządzenia, które podłączone do komputera lub innego urządzenia, są w stanie zapisywać i przekazywać różnorodne dane. Najczęstszą alternatywą dla dysków SSD, są ich odpowiedniki – HDD. Te jednak są mniej wytrzymałe, wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i wolniejsze, a także głośniejsze. Inwestując nieco więcej pieniędzy w dysk SSD, możemy liczyć na bardziej komfortową i usprawnioną pracę.


Aby w pełni zrozumieć, jaka jest żywotność dysku SSD, powinniśmy poznać choć podstawy jego działania, gdyż to właśnie od tego zależy trwałość urządzenia. Okazuje się bowiem, że dyski SSD (w odróżnieniu chociażby do ich odpowiedników HDD) mają ograniczoną, ustaloną przez producenta żywotność. Dyski SSD pracują z pomocą pamięci flash i zbudowane są ze specjalnych półprzewodników. Dyski SSD nie są wyposażone w żadne ruchome podzespoły, tak jak w wypadku dysków magnetycznych HDD, które podczas działania wymagają do pracy obracania się poszczególnych części urządzenia, co naraża go na uszkodzenia. Co ciekawe, użytkując dyski SSD nie musimy również bać się o pracę sprzętu w niekomfortowych temperaturach. Urządzenia te są w stanie być wydajnie użytkowane tak przy niskiej, jak i wysokiej temperaturze (pamiętajmy, że we wnętrzu komputerów znajdują się również inne podzespoły, które nie muszą być aż tak odporne na zmianę temperatury – system chłodzenia komputera jest bardzo istotny). 


Sposób zapisywania i pobierania danych przebiega błyskawicznie, przez co dyski SSD, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, mimo swojej wyższej ceny od urządzeń HDD, coraz szybciej zyskują na popularności. Niestety, dyski SSD nie są pozbawione także ograniczeń. Ze względu na charakter pracy z danymi, mają one z góry nałożony przez producenta okres użytkowania. Nie liczymy go jednak w latach, lecz w ilości przetworzonych przez dysk danych i liczby przeprowadzonych procesów. Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku. Jaka jest żywotność dysku SSD?

Dyski SSD w naszej ofercie:

Żywotność dysku SSD – TBW


TBW (ang. Total Bytes Written) to specjalna jednostka, która mówi nam o tym, ile danych jest w stanie zapisać dysk SSD. Mówiąc w skrócie, zakładając, że dany dysk ma żywotność ustaloną przez producenta na poziomie 70 TBW, to będzie w stanie zapisać (mówimy tu tylko o zapisywaniu danych, nie ich przetrzymywaniu, przesyłaniu i usuwaniu) ok 70 000 gigabajtów danych, czyli 70 terabajtów. Jest to naprawdę duża ilość danych, które mało który przeciętny użytkownik osiąga podczas użytkowania jednego komputera. Co więcej, większość dysków SSD oferuje większą liczbę TBW niż siedemdziesiąt, co daje nam szansę na użytkowanie sprzętu jeszcze dłużej. Wnioskiem, który możemy wyciągnąć, jest to, iż jeżeli nie użytkujemy komputera w sposób bardzo intensywny i nie zapisujemy na nim regularnie dużych ilości danych, nie musimy zbytnio bać się o żywotność dysku SSD. Bardziej prawdopodobnym w tym wypadku jest to, że inny z podzespołów komputera zacznie zawodzić, co zachęci nas do całkowitej zmiany sprzętu lub minie tyle czasu od zakupu komputera, że zastosowane w nim technologie staną się przestarzałe.


Co jednak, gdy nie używamy komputera rekreacyjnie lub w pracy nie zapisujemy relatywnie małych ilości danych? Problem taki mogą mieć osoby montujące filmy, obrabiające zdjęcia, architekci, muzycy, itd. Pracują bowiem oni z dużą liczbą nieskonwertowanych plików, które zazwyczaj są bardzo „ciężkie”. Rzeczywiście, przy takim intensywnym użytkowaniu, warto jest rozważyć w jaki sposób zapobiegać szybkiemu zużywaniu się trwałości dysku SSD. O tym, jak to zrobić, przeczytasz poniżej.


Czy TBW się sprawdza?


Wiemy już, czym jest wyznacznik Total Bytes Written i jak go odczytywać. Wiele osób zdążyło jednak zakwestionować jakość TBW, jako wprowadzającą w błąd. Na szczęście, nie ma tu mowy o zawyżaniu przez producentów żywotności dysku – nic bardziej mylnego. Doświadczenia użytkowników oraz różnorodne badania dowiodły, że wyznaczniki TBW potrafią być nawet kilkukrotnie zaniżone. Z czego to wynika? Nie do końca wiadomo, lecz specjaliści wymieniają dwa ciekawe argumenty. 


Pierwszym z nich jest chęć zapewniania sobie bezpieczeństwa. Podawane przez producenta informacje, w żaden sposób nie powinny mówić o produkcie lepiej, niż jest w rzeczywistości. Tym samym, zakładając że producent wie, iż jego dysk SSD ma wytrzymałość na poziomie około osiemdziesięciu TBW, często zaniża tę wartość do na przykład siedemdziesięciu, by nikt nie posądził go o naciąganie rzeczywistości w złym kierunku. Jednak w tym wypadku, mamy do czynienia ze zmianami nie o kilka lub kilkanaście TBW, lecz często o ich dziesiątki.


 Drugą prawdopodobną możliwością, przez którą TBW jest często zaniżone, jest trudność w wykonaniu odpowiednich badań. Dokładne sprawdzenie wytrzymałości urządzenia, wymagałoby ogromu pracy i wysiłku. Dlatego producenci mogą decydować się na podanie danych szacowanych na podstawie zakładanych osiągów konkretnych komponentów urządzenia, które w rzeczywistości są w stanie wytrzymać znacznie więcej.


Wear-Leveling-Algorithms


Producenci będąc świadomymi zużywalności dysków SSD, opracowali specjalny algorytm, pozwalający na zmniejszenie zużycia sprzętów w dłuższym czasie. Wear-Leveling-Algorithms, czyli algorytmy poziomujące zużywanie, są zespołem specjalnych procedur, które na celu mają rozłożenie ciężaru zapisywania danych na całość dysku SSD, a nie na jego konkretne fragmenty, nadmiernie je obciążając. Choć w rzeczywistości zapisujemy tyle samo danych, gdyż nie są one poddawane żadnej kompresji, urządzenie jest stosunkowo mniej obciążane, co przedłuża jego wytrzymałość.

Jak dbać o dysk SSD?


Wiemy już, jaka jest żywotność dysku SSD. Warto powiedzieć sobie dodatkowo, jak dbać o dysk SSD, by był jak najdłużej sprawny. Przede wszystkim, należy odróżnić od siebie dyski zewnętrzne i wewnętrzne. O to drugie warto dbać bardziej, gdyż pracują stale, gdy używamy komputera. Dyski zewnętrzne są używane wyłącznie podczas przesyłania i odbierania danych. Dobrym sposobem na przedłużenie wytrzymałości dysku wewnętrznego, jest zapisywanie danych na zewnętrznym nośniku – czy to karcie SD, czy innym dysku zewnętrznym, lub też w chmurze. 


Warto przeprowadzać również regularne optymalizacje sprzętu. Wykonać je możemy z pomocą wielu dostępnych w Internecie, przeznaczonych do tego aplikacji. Nie bez znaczenia pozostaje także oczyszczanie dysku. Dzięki temu, urządzenie nie tylko będzie działało dłużej, ale tez sprawniej. Pamiętajmy jednak, że czyszczenie „własnoręczne”, bez użycia wyspecjalizowanych programów, dotyka tylko kawałka nadmiarowych danych. Warto jest znaleźć odpowiednią aplikację, która dotrze do „wnętrza” komputera i wyczyści go z niepotrzebnych zanieczyszczeń.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756