Poradniki Eksperta

Jaka obudowa do komputera?


Współczesne komputery stacjonarne można rozbudowywać i wymieniać podzespoły na nowe, o lepszej wydajności. Jednym z wymiennych elementów jest także obudowa do komputera. Jej wybór wcale nie jest taki prosty. Jaka obudowa do komputera będzie najlepsza? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu.jaka obudowa do komputera


Od czego zacząć poszukiwania obudowy PC?


Tylko w naszym sklepie internetowym znajduje się kilkaset modeli obudów komputerowych. Są one produkowane przez wielu producentów, także tych specjalizujących się w sprzęcie gamingowym. Najważniejszymi elementami do zweryfikowania jest typ obudowy, który jest Ci potrzebny oraz standard płyty głównej. Jeśli chodzi o to pierwsze kryterium, to zakres formatów jest naprawdę pokaźny. Najpopularniejszym typem obudowy jest Midi Tower. Większość komputerów stacjonarnych, które widziałeś, jest zamkniętych właśnie w takiej formie. Mniejsze urządzenia można zmieścić w konstrukcji Mini Tower. Do najbardziej rozbudowanych komputerów potrzebne są największe obudowy, np. Full Tower lub Dual Tower. Nie brakuje także konstrukcji slim czy „cube”, czyli mających formę sześcianu. Wielkość (a tym samym pojemność) obudowy, zależeć musi od ilości i rodzaju podzespołów komputera. W przypadku sprzętu gamingowego lub koparek kryptowalut stosowane są układy korzystające z dwóch kart graficznych. Takie rozwiązanie potrzebuje o wiele więcej miejsca niż standardowa konfiguracja z pojedynczą grafiką.


Bardzo ważny jest także standard płyty głównej. Przed zakupem obudowy sprawdź, który z nich posiadasz. Choć nie brakuje konstrukcji umożliwiających montaż kilku typów płyt, nie można pozwolić sobie na ignorancję w tym zakresie. Najpopularniejsze formaty to ATX, micro ATX oraz mini ATX. Najważniejsze elementy, kluczowe podczas wyboru obudowy, mamy pokrótce omówione. Teraz przedstawimy Ci kolejne aspekty, które warto wziąć pod uwagę wybierając docelowy model.


Sprawdź również: Rodzaje obudów komputerowych - jak wybrać najlepszą?


Od koloru, do wyboru – jak znaleźć obudowę odpowiadającą Ci w 100 procentach?


Sama informacja o ilości modeli dostępnych w sprzedaży może napawać optymizmem. Jeśli produktów jest tak dużo, szansa na znalezienie odpowiedniej obudowy wzrasta do maksimum. I nie chodzi tu tylko o aspekty czysto techniczne, lecz także wizualne. Obudowy do komputera mogą posiadać tak zwane okno. To otwór w boku konstrukcji, który jest zabudowany przezroczystą pleksą (czyli plastikową płytą odpowiadającą szybie). Dzięki temu podzespoły komputera są widoczne i mogą cieszyć oko użytkownika. Szczególnie, że w ostatnich latach producenci sprzętu IT przykładają dużo uwagi do designu. Podzespoły bardzo często posiadają podświetlenie LED, które pozwala spersonalizować komputer i sprawia wiele frajdy nie tylko graczom. Jeśli ponadto inwestujesz w zaawansowane technicznie układy, jak na przykład chłodzenie cieczą, możliwość oglądania takiego systemu będzie naprawdę atrakcyjna. Co więcej, niektóre obudowy komputerowe posiadają własne oświetlenie RGB, które może zmieniać kolory podczas pracy urządzenia. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla graczy oraz osób przykładających dużą wagę do estetyki.


Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest montaż beznarzędziowy. Polega on na możliwości złożenia i rozłożenia obudowy bez potrzeby sięgania na przykład po śrubokręt. Konstrukcja może być składana za pomocą zatrzasków lub śrubek łatwych do odkręcenia dłonią. Ważną sprawą jest liczba slotów rozszerzeń. Jeśli będzie ich sporo (co najmniej dwa), możesz rozbudowywać swój komputer o kolejne elementy, bez obaw o pojemność obudowy. Warto przemyśleć zakup, aby nie zachodziła potrzeba wymiany jej na inny model za rok czy dwa lata, kiedy będziesz planować rozbudowę zestawu. Oczywiście możesz także wybierać pomiędzy dostępnymi wersjami kolorystycznymi, lecz to tak naprawdę powinien być najmniej istotny walor. Większość obudów występuje w kolorze czarnym, a kolorowe dodatki wyróżniają je na tle pozostałych.


Jaka obudowa do komputera gamingowego?


Zastanawiasz się jaka obudowa do komputera dla graczy będzie właściwa? Sprzęt gamingowy musi zagwarantować odpowiednio wysoki poziom wydajności, który nie spadnie podczas rozgrywki. Bez znaczenia, czy grasz w trybie pojedynczego gracza, czy rywalizujesz w sieci. O ile sama obudowa nie ma wpływu na parametry komputera, to jej pojemność jest kluczowa dla kompletowania odpowiednich podzespołów, które przełożą się na pracę sprzętu. Gaming stał się bardzo popularny, więc na rynku nie brakuje akcesoriów dla graczy. Tylko czy wszystkie z nich są dobrej jakości? Niestety nie, dlatego staraj się wybierać sprzęt ze sprawdzonych sklepów, które nie sprzedają kiepskiego towaru.Jeśli masz wątpliwości, jaką obudowę wybrać, poproś o pomoc naszych specjalistów. Ich wsparcie na pewno ułatwi zakup, a dzięki temu Ty szybciej będziesz mógł cieszyć nowym wyglądem swojego komputera.

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert