Poradniki Eksperta

Jaki dysk do PS5? Sprawdź, jak zwiększyć pojemność PlayStation 5


Najnowsza generacja konsoli Sony – PlayStation 5, została wyposażona w dysk o pojemności 825 GB. W praktyce, na gry jest przeznaczone nieco ponad 660 GB. Cechuje się on ogromną wydajnością, dzięki czemu gry i interfejs, ładują się niemalże błyskawicznie. Dla wielu osób taka pojemność może być dokuczliwa, zwłaszcza jeśli posiadasz konsolę bez napędu, w wersji Digital Edition i wszystkie gry pobierasz z sieci. Możesz się z tym jednak częściowo uporać, podłączając zewnętrzny dysk USB 3.0 do PS5. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ możesz go wykorzystać jedynie do przechowywania gier z PS4, w które będziesz grał, w ramach kompatybilności wstecznej. Jaki dysk do PS5 kupić, dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika.jaki dysk do ps5


Jak podłączyć dysk zewnętrzny do PS5


PlayStation 5 jest kompatybilne z dyskami zewnętrznymi wykorzystującymi standard USB 3.0 i o pojemności przynajmniej 250 GB. Maksymalna obsługiwana pojemność, to 8 TB. Dysk należy podłączyć do jednego z portów USB umieszczonych na tyle obudowy. Zostanie on sformatowany i z poziomu systemu będziesz mógł wybrać opcję zapisu gier na nośniku zewnętrznym. Niezależnie od tego, jaki dysk do PS5 wybierzesz to pamiętaj, że po sformatowaniu, możesz wykorzystać go tylko do przechowywania gier. Zapisanie innych elementów, będzie wymagało ponownego usunięcia danych i zmiany systemu plików. Jeśli korzystałeś z dysku zewnętrznego w swoim PS4 i wymieniłeś konsolę na PS5, to mamy dobrą wiadomość. Wystarczy, że podłączysz dysk do nowego urządzenia, a ono wykryje zainstalowane gry i będziesz mógł szybko zacząć zabawę.


Jaki dysk zewnętrzny do PS5 wybrać?


Możesz zdecydować się na nośnik w formacie 2,5 lub 3,5 cala. W takim wypadku jaki dysk zewnętrzny do PS5 wybrać? Polecamy przede wszystkim modele 2,5 calowe, ponieważ są mniejsze, a do ich zasilania wystarczy port USB. Na rynku znajdziesz nośniki o pojemności nawet 5 TB. Te pozwolą na przechowanie bardzo dużej liczby gier. Nie powinieneś więc obawiać się, że wkrótce zabraknie Ci na nie miejsca. Dysk 3,5 calowy możesz wybrać, gdy potrzebujesz pojemności większej niż 5 TB. Pamiętaj jednak, że wymaga on dodatkowego zasilania sieciowego i zajmuje więcej miejsca. Na rynku są dostępne dyski dedykowane do użytku z konsolą. Najczęściej są one umieszczone w atrakcyjnych obudowach, które pod względem wzornictwa są dopasowane do PS5. Zakup takiego dysku nie jest jednak niezbędny i możesz zdecydować się na dowolny nośnik, pod warunkiem, że jest wyposażony w złącze USB 3.0.Dysk SSD SATA do PS5


Oczywiście, oprócz zwykłego dysku HDD, możesz zdecydować się na nośnik SSD, podłączany do portu USB. Zatem jaki dysk do PS5 wybrać? Czy warto postawić na nowszą i szybszą technologię? Dysk zewnętrzny SSD nie sprawi, że gry będą działać szybciej, ale na pewno może przyspieszyć ich uruchamianie i np. ładowanie poziomów. Jeśli więc denerwują Cię długie czasy wczytywania, to będzie dobrym wyborem. Oprócz tego pamiętaj, że nie ma on elementów mechanicznych, więc jest bardzo odporny i prawie niewrażliwy na upadki, dlatego zdecydowanie trudniej go uszkodzić. Musisz jednak liczyć się z większymi kosztami. W cenie dysku SSD o pojemności 1 TB mógłbyś sobie pozwolić na nawet 4 TB HDD. To znacząca różnica, pod względem liczby możliwych do zainstalowania gier. Tymczasem kwestie szybkościowe mogą się okazać wcale nie tak duże i odczuwalne.


jaki dysk do ps5


Oczywiście możesz także podłączyć dysk zewnętrzny SSD M.2, wykorzystujący magistralę PCIE. W praktyce jednak, nie ma to większego sensu, ponieważ jego wydajność zostanie ograniczona przez port USB 3.0 i będzie podobna jak dysku SSD w formacie SATA.


Jaki dysk SSD M.2 w PS5?


Zastosowana szybka pamięć wewnętrzna jest jednym z wyróżników PS5. Jaki dysk jest w stanie jej dorównać? Nie bez powodu konsola została wyposażona w wewnętrzny port M.2. Obecnie jego funkcjonalność jest zablokowana, jednak producent już zapowiedział, że w przyszłości ukaże się aktualizacja, która odblokuje jego możliwości. To jaki dysk do PS5, kompatybilny ze standardem M.2 wybrać, nie jest jeszcze do końca pewne. Nośnik nie powinien ustępować pod względem wydajności pamięci wbudowanej, a ta jest bardzo szybka.


Sony zdecydowało się na zastosowanie dysku o bardzo dużej wydajności. Przepustowość sięga nawet 5,5 GB/s, co jest bardzo wysokim wynikiem, którego pozazdrościć mogą nawet gamingowe „pecety”. Dlatego, aby gry na PS5 działały odpowiednio płynnie, niezbędna jest dodatkowa pamięć, która powinna za nim „nadążyć”. Spekuluje się, że zalecane będzie stosowanie dysku SSD M.2, kompatybilnego z interfejsem PCIe 4x4. Nośniki te oferują prędkość zapisu sekwencyjnego, przynajmniej na poziomie 5300 MB/s i należą do najszybszych na rynku. Obecnie port M.2 konsoli jest jeszcze zablokowany, lecz prawdopodobnie latem 2021 roku ukaże się aktualizacja, która pozwoli z niego skorzystać. Na rynku dostępne są dyski o pojemności nawet 4 TB, dzięki czemu będziesz mógł znacznie powiększyć swoją przestrzeń na ulubione gry i korzystać z nich tak komfortowo, jak na wbudowanym dysku. Możemy także spodziewać się, że po aktualizacji, sony opublikuje listę zalecanych dysków SSD M.2 do stosowania z PlayStation 5.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert