Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Laptop sam się wyłącza – dlaczego?

 2023-07-28 

Twój laptop sam się wyłącza? To może być naprawdę frustrujące, zwłaszcza, jeśli dbasz o swój sprzęt elektroniczny. Niestety, komputer może odmówić z czasem posłuszeństwa, szczególnie jeśli jest intensywnie eksploatowany. Jak sobie w takim wypadku radzić? Co powinieneś zrobić? Podpowiadamy to w naszym poradniku. Zachęcamy do lektury!

Laptop sam się wyłącza – jakie mogą być tego przyczyny?

Jeśli Twój laptop sam się wyłącza, powinieneś przede wszystkim dokonać analizy stanu poszczególnych podzespołów, aby wyjaśnić przyczynę takiego stanu rzeczy. Nie jest to sytuacja komfortowa, zwłaszcza jeśli laptop wyłącza się podczas pracy. Takie usterki należy szybko likwidować, bo może się zdarzyć, że sprzęt odmówi posłuszeństwa podczas wykonywania ważnego zadania, którego postępy nie zostaną zapisane. Tak naprawdę, nigdy nie ma pewności, kiedy komputer wyłączy się kolejny raz. Co może być tego przyczyną? Na pewno awaria któregoś z podzespołów. Kwestie techniczne nie należą do najłatwiejszych, jeśli chodzi o eliminację problemu. Możliwe jest jednak, wymienienie części na nowe. Możesz to zrobić samodzielnie, a jeśli nie masz doświadczenia, zawieź laptopa do serwisu informatycznego w Twojej miejscowości. Podczas wymiany podzespołów, można także wykonać inne czynności, np. wyczyszczenie komputera z zalegającego kurzu.


Tylko co mogło się zepsuć? Tak naprawdę, mogło dojść do uszkodzenia każdego z elementów. Najmniej kosztowna, jest wymiana modułów pamięci RAM. Największy wydatek może wiązać się z koniecznością zmiany procesora i płyty głównej, do której podłączone są wszystkie inne moduły. Problemy może także powodować dysk. Choć dyki SSD są trwalsze od tradycyjnych HDD, czasami dochodzi do awarii. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków, zmiana podzespołów na nowe jest możliwa i nie musisz obawiać się konieczności zakupu nowego laptopa.

Przyczyny samoistnego wyłączania się komputera, nie muszą leżeć w podzespołach laptopa. Problemem może okazać się system operacyjny. Do takiego stanu może doprowadzić brak bieżących aktualizacji oraz instalowanie oprogramowania z niezweryfikowanego źródła. Jeśli dawno nie aktualizowałeś systemu, zmień to. Zainstaluj najnowsze poprawki, które mogą stanowić rozwiązanie Twoich problemów. Dobrym pomysłem, może się również okazać ponowna instalacja systemu operacyjnego. Pamiętaj, aby oprogramowanie systemowe pochodziło z legalnego, oficjalnego źródła. Wtedy możesz mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy. Instalacja systemu operacyjnego nie jest trudna, a instalator przeprowadzi Cię przez każdy kolejny krok. Pamiętaj, że wcześniej warto zapisać potrzebne Ci dane i pliki na pamięci flash lub w tak zwanej „chmurze”, aby nie utracić do nich dostępu.


Bardzo częstą przyczyną samoczynnego wyłączania się laptopa, jest także jego… przegrzewanie. Wszystkie podzespoły komputera, wytwarzają określoną ilość ciepła podczas pracy. O ile w przypadku urządzeń stacjonarnych, poszczególne komponenty nie są tak mocno obudowane, to części laptopa umieszczone są jedna przy drugiej. O wiele trudniej jest więc zapewnić skuteczną cyrkulację. Trzeba jednak przyznać, że producenci robią co mogą, aby radiatory i wentylatory sprawnie chłodziły podzespoły. Poniżej znajdziesz kilka porad, na temat zapobiegania przegrzewaniu się komputera przenośnego.


Zastanawiasz się jeszcze, dlaczego laptop sam się wyłącza? Czy na Twoim komputerze zainstalowane jest oprogramowanie antywirusowe? Jeśli nie, system mógł zostać zainfekowany wirusem. Złośliwe oprogramowanie może powodować wiele problemów, a także służyć do kradzieży danych. Zabezpieczenie się przed takimi atakami jest bardzo ważne, podobnie jak unikanie korzystania z podejrzanych stron internetowych lub usuwanie wiadomości wyglądających na SPAM.

Jak poradzić sobie z przegrzewaniem laptopa?

Jeśli Twój laptop przegrzewa się, a następnie wyłącza, możesz rozwiązać ten problem na kilka sposobów. Pierwszym jest wymiana pasty termoprzewodzącej, która pomaga w procesie odprowadzania ciepła. Jeśli Twój laptop ma już kilka lat, taki serwis na pewno mu się przyda. Pasta zużywa się co jakiś czas. Podobnie jest w przypadku konsol do gier lub komputerów stacjonarnych. Możesz ją nałożyć samodzielnie lub udać się z tym do serwisu. Proces nie jest trudny, ale trzeba go wykonać uważnie i trzymając się ściśle wszystkich kroków instruktażu.


Kolejną przyczyną przegrzewania się laptopa, może być także nagromadzony kurz. Zapycha on otwory wentylacyjne, przez co ciepłe powietrze nie może opuścić obudowy komputera. Dzieje się tak bardzo często, dlatego warto co jakiś czas „odkurzyć” wnętrze laptopa. Możesz do tego użyć sprężonego powietrza w sprayu. W tym celu, warto odkręcić obudowę komputera, aby dostać się do podzespołów. Czynność tę możesz przeprowadzać co kilka miesięcy, monitorując temperaturę laptopa za pomocą dedykowanych aplikacji lub widgetów.


Jest jeszcze jedno pomocne rozwiązanie. Wystarczy, że zainwestujesz w podstawkę chłodzącą. Pomaga ona w chłodzeniu komputera na dwa sposoby. Z jednej strony, gwarantuje lepszy przepływ powietrza dzięki konstrukcji podwyższającej odległość pomiędzy blatem, a obudową laptopa. Dodatkowo, podstawki chłodzące są wyposażone zazwyczaj, w co najmniej jeden wentylator. Wspiera ona działanie podstawowego chłodzenia laptopa. Niekiedy, podstawki posiadają dwa lub więcej wentylatorów. Takie akcesoria, wpływają również na komfort obsługi. Często pozwalają na regulowanie kąta nachylenia, dzięki czemu pisanie na laptopie jest o wiele wygodniejsze. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dostępnych podstawek, które możesz wygodnie zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego Media Expert. To często zakup wiążący się wydatkiem kilkudziesięciu złotych, ale niosący za sobą same korzyści.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756