Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Komputer sam się wyłącza - co zrobić?

Data dodania: 12-07-2023

Twój komputer czasem sam się wyłącza, bez wyraźnej przyczyny i chcesz sprawdzić, dlaczego tak się dzieje? A może po prostu masz nowy sprzęt i chcesz przekonać się, jak reagować, kiedy nagle wyłączy się bez powodu? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny nagłego wyłączenia się komputera i co robić, kiedy Ci się to przytrafi!

Jakie są najczęstsze powody samoistnego wyłączenia się komputera?

Są różne przypadki samoistnego wyłączania się laptopa. Nie zawsze dzieje się to nagle, bez uprzedzenia. Czasem jest poprzedzone tak zwanym bluescreenem, czyli niebieskim ekranem z jakimś komunikatem, który warto zapamiętać, jako wskazówkę do odkrycia przyczyny wyłączenia. Innym razem sprzęt się zawiesza lub wydaje z siebie nietypowy sygnał dźwiękowy, który też warto zapamiętać, a potem poinformować o tym przy oddaniu go do serwisu. Jeśli komputer „sam z siebie’’ wyłączył się tylko raz, nie trzeba się jeszcze martwić. Kiedy problem się powtarza, warto sprawdzić, jaka jest tego przyczyna. 


Ale dlaczego komputer sam się wyłącza? Powodów może być kilka. Do jednej z najczęstszych przyczyn samoistnego wyłączenia należy przegrzanie urządzenia. Ten problem najłatwiej zdiagnozować, bo wyłączeniu się towarzyszy wyższa temperatura sprzętu. Żeby zniwelować ten problem, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą lub ograniczyć czas użytkowania urządzenia. Taka sytuacja najczęściej dotyczy laptopów. Ponadto pamiętajmy, aby nie trzymać urządzenia na kanapie, kołdrze czy innych miękkich powierzchniach, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza.


Kolejnym popularnym powodem jest po prostu zanieczyszczenie sprzętu. Czasem komputer nagle się wyłącza, bo do jego wnętrza dostaje się kurz. To może także łączyć się z problemem przegrzania, bo skumulowane cząsteczki kurzu utrudniają wentylację. Urządzenie można przeczyścić samemu lub oddać je do serwisu na czyszczenie.


Kiedy temperatura urządzenia jest w normie, a wentylatory nie są przyblokowane, warto sprawdzić, czy powodem wyłączenia nie jest wirus lub złośliwe oprogramowanie. Jeśli komputer się wyłącza nagle, a poza tym wydaje się działać wolniej, warto przeskanować urządzenie w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania. Można to zrobić, korzystając z wgranych programów antywirusowych, jak Windows Defender. Czasem może być konieczne ponowne zainstalowanie oprogramowania. 

Dlaczego komputer sam się wyłącza? Poważniejsze powody

Nieuzasadnione wyłączanie się może także oznaczać problem z podzespołami lub być sygnałem awarii jednego z nich. Czasem pojawia się na ten temat komunikat. Jeśli urządzenie często wyłącza się podczas takiej samej czynności, jak w trakcie włączenia gry lub zapisywania dodatkowej rzeczy w pamięci, to może być znakiem, że problem leży w karcie graficznej lub dysku.


W skrajnych przypadkach, jeśli komputer sam się wyłącza, może to oznaczać, że nastąpiła awaria systemu. Natomiast jeżeli włącza się i wyłącza, warto wgrać system od nowa. Robiąc to, pamiętaj o uprzednim zapisaniu danych na przenośnym dysku, żeby ich nie stracić. 

Co robić, kiedy komputer nagle się wyłączy?

Jeżeli komputer lub laptop sam się wyłącza, przede wszystkim nie panikuj. Najpierw sprawdź temperaturę urządzenia i wentylatory, żeby wykluczyć problem z przegrzaniem oraz zalegającym kurzem. Następnie przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu wirusów i szkodliwego oprogramowania. Jeżeli to nie przyniosło rezultatów, a problem się powtarza, zawsze można zabrać urządzenie do serwisu, żeby sprawdzić, w czym dokładnie leży problem. Osoby, które mają większą wiedzę na temat komputerów, mogą same spróbować zlokalizować wadliwe podzespoły i wymienić je na nowe.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756