Zdaniem eksperta
Jeśli komputer sam się wyłącza, jest to zwykle oznaka problemów wynikających z zainfekowania systemu, zmiany jego ustawień, niepoprawnej konserwacji lub braku stabilności układu zasilania. Jak uniknąć takich sytuacji i co zrobić, jeśli już się pojawią?
Dlaczego komputer sam się wyłącza?
Gdy dojdzie do tego, że komputer sam się wyłącza, musisz szybko znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. W pierwszej kolejności powinieneś zadbać jednak o odpowiednie zabezpieczanie urządzenia. Dlatego też, w przypadku powyższej awarii unikaj ciągłego resetowania w nadziei, że kolejne przyniesie samoistną poprawę sytuacji. Gdy komputer sam się wyłącza, oznacza to zwykle dość poważną usterkę i takie działania mogą tylko zaszkodzić.
Kurz i pyłki
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wnętrze obudowy jest utrzymane w odpowiedniej czystości. Wszelki kurz i pyły mogą w bardzo skuteczny sposób zaburzać pracę wszystkich podzespołów. W dłuższej perspektywie może nawet dojść do niewydolności systemu chłodzenia, a co za tym idzie przegrzewania się procesora, czy karty graficznej. Wysoka temperatura tych części to jeden z głównych powodów, dla których komputer sam się wyłącza. Jest to jeden z mechanizmów awaryjnych, które mają na celu zabezpieczenie procesora przed fizycznym uszkodzeniem.
To samo dotyczy karty graficznej, która może osiągać bardzo wysokie temperatury. Najbardziej zaawansowane podzespoły tego typu podczas dużego obciążenia generują nawet do 80 stopni Celsjusza, ale to wciąż normalny zakres. Kiedy należy się martwić? Jeśli procesor lub karta graficzna przekraczają temperaturę ok. 90 stopni Celsjusza. Wtedy jest to jasny sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Co możesz zrobić, gdy komputer sam się wyłącza w wyniku tych temperatur? Należy zacząć od czyszczenia wnętrza obudowy i sprawdzenia procesora.
Jak to zrobić? Wyłącz komputer i odłącz od zasilania. Zdejmij pokrywę boczną obudowy i usuń wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się we wnętrzu. Pamiętaj o tym, że pod żadnym pozorem nie należy używać do tej czynności odkurzacza. Najlepiej wykorzystać sprężone powietrze, które skutecznie wydmucha wszelkie kurze ze wszystkich zakamarków. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić na wentylatory, które mają ogromne znaczenie dla poprawnego działania systemu chłodzenia.
Sprawdzanie procesora
Po wykonanym czyszczeniu należy sprawdzić, czy pasta termoprzewodząca na procesorze nie uległa zużyciu. Ten zabieg wymaga rozmontowania kilku elementów komputera, ale nie należy do szczególnie trudnych. Wystarczy odkręcić radiator, aby dostać się do tego podzespołu. Jeśli nie czujesz się na siłach do wykonania tej czynności, lepiej udać się do specjalisty.
Pasta termoprzewodząca powinna pokrywać całą górną przestrzeń procesora. Jeśli zauważysz, że tak nie jest, delikatnie usuń całość za pomocą np. papierowego ręcznika, a następnie nanieś nową warstwę za pomocą dozownika. Pasty nie może być za dużo. Wystarczy, aby pokryła powierzchnię procesora. Natomiast jeśli podkręcałeś procesor lub kartę graficzną, a komputer sam się wyłącza, przywróć standardowe ustawienia.
Kłopot z pamięcią RAM
Dlaczego komputer sam się wyłącza, jeśli temperatury są na odpowiednim poziomie i wnętrze obudowy jest czyste? Drugą najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest kłopot z pamięcią RAM. Sprawdź, czy jest ona dobrze wpięta w swoje gniazdo. Jeśli tak, wówczas należy sprawdzić jej działanie na innym komputerze, co wyeliminuje prawdopodobieństwo uszkodzenia fizycznego.
Laptopy w naszej ofercie:
System operacyjny
Trzecią najczęstszą przyczyną tego, że komputer sam się wyłącza, jest problem z systemem operacyjnym. Każde urządzenie jest narażone na działanie złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest nie tylko kradzież danych, ale także uszkodzenie PC. Odpowiedni program antywirusowy powinien temu zaradzić, ale nie zawsze wykryje wszystkie zagrożenia. Dobrym rozwiązaniem jest regularne skanowanie.
Zdarza się, że sam producent systemu operacyjnego może zakłócić pracę komputera poprzez błąd w aktualizacji. Miało to już miejsce w przeszłości i zapewne zdarzy się jeszcze nie raz. Co zrobić w takim przypadku?
Jeśli antywirus nie wykryje niepożądanych programów i wiesz, że niedawno zainstalowałeś nową aktualizację, a mimo tego komputer sam się wyłącza, możesz spróbować odświeżyć system operacyjny w opcjach odzyskiwania lub nawet przywrócić poprzednią działającą konfigurację z kopii zapasowej.