Poradniki Eksperta

Oznaczenia procesorów Intel i AMD – jak je odczytywać?


Planujesz kupić nowy sprzęt, ale nie wiesz co określają oznaczenia procesorów Intel i AMD? To rzeczywiście może sprawiać problem. Szczególnie tym osobom, które do tej pory nie interesowały się zbyt mocno ofertą producentów sprzętu IT. Poniżej postaramy się wyjaśnić oznaczenia procesorów, aby ułatwić Ci wybór.Oznaczenia procesorów Intel i AMD


Oznaczenia procesorów AMD – co mówią nazwy serii?


Procesory AMD dzielą się przede wszystkim na serie, które dedykowane są różnym odbiorcom. Skupiliśmy się na tych najbardziej popularnych wśród użytkowników. Podstawowymi produktami są procesory z rodziny Athlon. Przeznaczone są przede wszystkim do pracy biurowej i grania w mało wymagające produkcje. W grupie Athlon znajdziesz modele maksymalnie z dwoma rdzeniami, czterema wątkami i zintegrowaną grafiką. Możesz liczyć na częstotliwość taktowania sięgającą 3,5 GHz. Zaletą rodziny Athlon jest niewątpliwie niska cena, która może skłonić do zakupu wielu potencjalnych klientów.


Półkę wyżej znajdziesz już procesory AMD Ryzen 3. Modele z tej serii polecane są do komputerów o przeznaczeniu multimedialnym, ale nie powinien to być podstawowy wybór dla zapalonego gracza. W roli procesora gamingowego o wiele lepiej sprawdzi się AMD Ryzen 5. Są to modele dość często wybierane przez graczy, ze względu na ilość rdzeni (nawet 6) i wątków (do 12) oraz taktowanie na poziomie 4,4 GHz. Ryzen 7 był najmocniejszą grupą procesorów AMD w dwóch pierwszych generacjach, dopóki nie pojawił się jego następca z symbolem „9”. „Siódemka” sprawdzi się do pracy przy obróbce zdjęć i filmów. Radzi sobie także doskonale z większością gier oraz streamowaniem na platformach społecznościowych. Ryzen 9 to opcja dla wymagających użytkowników. Dedykowana przede wszystkim profesjonalistom w swoim fachu. Jeśli wykorzystujesz komputer do zawodowej obróbki multimedialnej lub traktujesz gaming bardzo poważnie, to będzie dobry wybór dla Ciebie.


Z kolei AMD Ryzen Threadripper to absolutny mocarz wśród procesorów tego producenta. 64 rdzenie, 128 wątków i nawet 288 mb pamięci cache. Czy trzeba pisać coś więcej? Raczej nie.


Oznaczenie procesora AMD - seria
Ilość rdzeniTaktowanieAMD Athlondo 2do 3,5 GHz
AMD Ryzen 3do 4do 3,6 GHz
AMD Ryzen 5do 6do 4,4 GHz
AMD Ryzen 7do 8do 3,9 GHz
AMD Ryzen 9do 12do3,8 GHz
AMD Ryzen Theadripperdo 64do 3,9 GHz


Najlepsze procesory AMD w naszej ofercie:


Szczegółowe oznaczenia procesorów AMD


Każdy procesor nosi własną nazwę. Czy któryś symbol jest szczególnie ważny? Jak najbardziej. Jako przykład posłuży nam AMD Ryzen 5 5600X. O ile nazwy rodzin procesorów już znasz, to musisz także wiedzieć o oznaczeniu procesorów AMD, a dokładnie generacji podzespołów. Jak to odczytać? Pierwsza cyfra następująca po numerze oznaczającym (w tym przypadku 5), informuje o generacji procesora. Reszta znaków oznacza wydajność – im wyższa liczba, tym lepsze parametry techniczne podzespołu.Do wyjaśnienia pozostały jeszcze litery występujące w oznaczeniu procesorów AMD, które oznaczają:


 • X – podwyższone taktowanie;
 • U – procesor mobilny;
 • G – wbudowaną kartę graficzną;
 • PRO – model profesjonalny;
 • GE – procesor energooszczędny z zintegrowaną grafiką.


Oznaczenia procesorów AMD


Oznaczenia procesorów Intel – kilka słów o rodzinach podzespołów


Podobnie jak w przypadku procesorów AMD, Intel także dzieli swój sprzęt na rodziny, o których każdy na pewno choć raz słyszał. Tylko co one tak naprawdę oznaczają? Wyjaśnimy te i bardziej szczegółowe oznaczenia procesorów Intel


Podstawową rodziną jest oczywiście i3. W tej grupie znajdziesz najwięcej procesorów dwurdzeniowych i przeznaczonych głównie do użytku domowego, jak i biurowego. Nie można ich jednak lekceważyć, bo dużą rolę odgrywa tutaj także generacja sprzętu, co wyjaśnimy poniżej.


Intel Core i5 to rodzina o szerszej konfiguracji. Znajdziesz w tej grupie modele o różnej ilości rdzeni (od 2 do nawet 8). Kolejną rodziną jest i7. Tutaj wachlarz modeli jest jeszcze szerszy i znajdziesz w ofercie nawet dziesięciordzeniowe procesory. 


Ostatnią grupą jest i9. To bezsprzecznie kategoria, której nie sposób porównywać z wcześniej opisanymi rodzinami. Są to procesory dla profesjonalistów – wymagających graczy, programistów i specjalistów od obróbki multimedialnej.


Oznaczenie procesora Intel - seriaRdzenieTaktowanieIntel Core i3do 4
do 3,8 GHz
Intel Core i5do 8do 4,1 GHz
Intel Core i7
do 8do 3,8 GHz
Intel Core i9do 10do 3,7 GHzSprawdź również: Intel Core i3 czy i5? Zobacz porównanieProcesory Intel – oznaczenia szczegółowe


Czy można ocenić wydajność procesora Intel tylko po nazwie rodziny? Absolutnie nie. Uwagę musisz zwrócić także na generację sprzętu, bo to od niej zależy ilość rdzeni, wątków oraz taktowanie. Najnowszy procesor i3 może oferować lepsze parametry od i5 starszego typu. Pierwsza cyfra następująca po nazwie rodziny oznacza generację. To bardzo proste do odczytania. Na przykład model Intel Core i7-9700 jest procesorem dziewiątej generacji. Druga cyfra (w tym wypadku 7) oznacza numer serii, a trzecia definiuje wydajność tego konkretnego modelu. Ostatnia przedstawia poziom pobieranej energii. Najbardziej oszczędne są procesory z cyfrą 7 na końcu.


A za co odpowiadają litery na końcu poszczególnych oznaczeń procesorów Intel? Już wyjaśniamy:


 • M – procesor mobilny;
 • K – procesor umożliwiający podkręcanie;
 • X – model o najwyższej wydajności;
 • Q – duża ilość rdzeni;
 • G – zintegrowana karta graficzna;
 • F – procesor wymagający oddzielnego układu graficznego;
 • U – wyjątkowo niski pobór mocy;
 • Y – bardzo niski pobór energii dla procesorów mobilnych;
 • T – bardzo niski pobór energii;
 • S – niski pobór mocy;
 • HQ – zintegrowana karta graficzna wysokiej jakości w przypadku procesorów Quad (czterordzeniowych);
 • HK – zintegrowana karta graficzna wysokiej jakości w przypadku procesorów umożliwiających podkręcanie (overclocking);
 • H – zintegrowana karta graficzna wysokiej jakości.


oznaczenia procesorów Intel


Mamy nadzieję, że oznaczenia procesorów AMD i Intel, które się przy nich pojawiają będą dla Ciebie bardziej zrozumiałe. Jeśli jednak nadal będziesz potrzebował pomocy, skontaktuj się z naszymi doradcami


Sprawdź również: AMD czy Intel - jaki procesor wybrać?


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert