Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Stacja zasilania – co to jest i jak działa?

 2022-10-13 

Niezwykle przydatnym urządzeniem, które coraz szybciej zyskuje na popularności, jest stacja zasilania. Co to jest, jak działa i jak wybrać najlepszy model? O wszystkim tym dowiesz się z poniższego poradnika.

Stacja zasilania – co to jest?


Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie: stacja zasilania – co to właściwie za urządzenie? Stacje zasilania często porównuje się zasadą działania do wszystkim dobrze znanych powerbanków. Na czym polegają podobieństwa obu urządzeń? Stacja zasilania, tak samo jak powerbank, służy nam jako zewnętrzne źródło zasilania. Upraszczając ich działanie, możemy porównać je do uniwersalnych akumulatorów, które ładujemy, by następnie przekazywać energię elektryczną do innych urządzeń. Największą różnicą między zwykłym powerbankiem a stacją zasilającą jest jego pojemność, a przez to wielkość. Powerbanki często są wielkości telefonów lub nieco większe. Stacje z kolei znajdziemy w wielu rozmiarach, lecz zawsze są one znacznie większe. Ich wielkość możemy przyrównać najczęściej do walizki na narzędzia.


W zależności od wybranego modelu urządzenia, do stacji zasilania możemy przyłączyć od kilku do nawet kilkunastu sprzętów jednocześnie. Mowa tu jednak nie tylko o małych urządzeniach, takich jak smartfony, smartwatche czy tablety – jak to jest w wypadku powerbanków. Pojemność tego rodzaju urządzeń jest nieporównywalnie mniejsza. Stacje zasilające bez problemu dostarczą energii do działania laptopów, komputerów stacjonarnych, czy oświetlenia. Co więcej, w zależności od pojemności urządzenia, ładowanie i zasilanie będziemy mogli przeprowadzać nawet przez kilka godzin, przy licznych urządzeniach czerpiących energię. 


Co bardziej zaawansowane modele będą w stanie służyć do zasilania nawet takich urządzeń jak telewizory, lodówki, czy pralki. Dzięki temu, stacja zasilania staje się nie tylko świetnym urządzeniem przydatnym w warunkach polowych, lecz również podczas sytuacji kryzysowych w domu, gdy zabraknie w nim energii elektrycznej.

Stacje zasilania w naszej ofercie:

Stacja zasilania – kiedy będzie przydatna?


Stacja zasilania – co to za urządzenie? To już wiemy. Warto jest powiedzieć sobie, w jakich sytuacjach stacja zasilania może okazać się przydatna. Nie jest to bowiem urządzenie codziennego użytku, takie jak pralka, czy komputer. Stacji używamy zazwyczaj w dość nietypowych sytuacjach. Korzyści z możliwości urządzenia dostrzegają najczęściej osoby lubujące się w wycieczkach poza miasto. Jadąc na kamping czy pod namiot, stacja zasilania może okazać się zbawienna. 


Choć samym celem wycieczek „w dzicz” jest odcięcie się od codziennego kontaktu z technologią, wiele urządzeń może okazać się przydatnymi. Mowa tu chociażby o głośnikach, oświetleniu, czy ładowaniu telefonów. Stąd też relatywnie niewielka stacja ładowania, może okazać się wiele ułatwiającym przedmiotem, który warto zabrać w podróż.

Jednak stacja zasilania jest przydatna nie tylko podczas dalszych podróży. 


Urządzenie może stać naładowane i niejako „czekać” na awaryjną sytuację w domu, gdy nagle zostajemy odłączeni od prądu. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi niespodziewanie, a dłuższe pozbawienie energii elektrycznej może naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. Każdy, kto przeżył nagłe rozmrożenie lodówki i zamrażarki wie, jak potrafi być to kłopotliwe. Innym problemem może okazać się praca zdalna – ostatnimi czasy bardzo popularna. Brak możliwości korzystania z komputera i Internetu może uniemożliwić pracę. Innymi bardzo nieprzyjemnymi skutkami pozbawienia prądu jest brak oświetlenia, czy nawet ogrzewania domu. W takich sytuacjach stacja zasilania jest niezastąpiona.

Stacja zasilania czy agregat prądotwórczy?


Wiele osób, poszukujących zewnętrznego źródła zasilania zastawia się, co jest lepszym rozwiązaniem – stacja zasilania, czy agregat prądotwórczy. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od szybkiego omówienia cech stacji zasilania, gdyż o niej wiemy już nieco więcej. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na prostotę i wygodę obsługiwania urządzenia. Aby zasilić urządzenie, wystarczy je podłączyć do sieci. Dodatkowo stacje pracują zdecydowanie ciszej w porównaniu do agregatów. Dzięki temu, możemy postawić je w dowolnym miejscu, a nie szukać dla nich specjalnego pomieszczenia. 


Dodatkowo stacji możemy bez problemu używać również w godzinach wieczornych i nocnych, nie zakłócając spokoju osobom w pobliżu. W zależności od tego, ile płacisz za prąd – często koszty użytkowania stacji są niższe, niż napędzanie agregatu paliwem. Stacje są również często mniejsze od agregatów. Dzięki temu, bez problemu zabierzemy je w podróż. Jakie są wady stacji zasilania? Przede wszystkim, należy pamiętać o jej ładowaniu. Jeżeli zamierzamy utrzymywać stację jako urządzenie służące nam w awaryjnych sytuacjach, warto od czasu do czasu sprawdzić stan akumulatora. Dodatkowo, sprzęt zabierany na wyjazd, po jakimś czasie się rozładuje, co będzie wymagało dodatkowego ładowania.


Co jednak z agregatami prądotwórczymi? Dużą zaletą tego rodzaju urządzeń jest możliwość wytworzenia prądu w dowolnej chwili. Jedyne, co musimy zapewnić, to paliwo. Dzięki temu, w razie nagłego odłączenia od prądu, nie musimy przejmować się naładowaniem akumulatora. Rozwiązanie to jest jednak mniej ekologiczne i praktyczne ze względu na wytwarzanie spalin. Przez to urządzenia nie możemy użytkować w nieprzystosowanym do tego pomieszczeniu. Dodatkowo należy pamiętać o jego konserwacji. Jest to rozwiązanie ciekawe, lecz zdecydowanie mniej praktyczne od stacji zasilania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756