Poradniki Eksperta

Tablet graficzny – co to jest? Do czego służy?


Jeśli komputer wykorzystujesz do pracy kreatywnej, np. z grafiką lub w programach inżynierskich, to warto dokupić do niego tablet graficzny. Co to jest? To niewielka płytka z aktywnym obszarem roboczym, wyposażona w zestawie w rysik. Zastępuje on myszkę i służy do kontroli kursora. Dzięki temu, możesz na tablecie rysować praktycznie tak samo, jak przy pomocy ołówka na kartce papieru.tablet graficzny co to


Dlaczego warto kupić tablet graficzny?


Przede wszystkim, urządzenie oferuje większy komfort pracy z grafiką, niż mysz. Zastosowanie piórka, pozwala na wykonywanie naturalnych ruchów dokładnie tak, jak tradycyjnymi przyborami kreślarskimi. Poza tym, pozycja taka jest mniej męcząca, a dodatkowe przyciski na powierzchni tabletu i piórka, możesz programować. Dzięki temu, będziesz mógł szybciej i wygodniej korzystać z wybranych funkcji w aplikacjach. Na rynku dostępne jest mnóstwo urządzeń, więc warto wiedzieć, czym się one różnią. W końcu inny tablet graficzny wybierzesz, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grafiką, niż gdybyś potrzebował sprzętu profesjonalnego.


Sprawdź równieżTablet graficzny – jak działa?


Jaki tablet graficzny kupić?


Na rynku wyodrębniamy trzy typy tabletów graficznych. Pierwszym z nich, są modele z klasycznym obszarem roboczym. Wydzielona część powierzchni takiego tabletu reaguje na dotknięcia piórka, a efekty widzisz na ekranie komputera. Urządzanie nie pracuje samodzielnie i musi być podłączone do laptopa, „peceta” lub smartfona. Oczywiście możesz zdecydować się na bardziej zaawansowany tablet graficzny. Co to oznacza? Kolejną grupą produktową, są modele z ekranem LCD. Piórkiem pracujesz bezpośrednio na wyświetlaczu, więc widzisz efekty bez odrywania wzorku od obszaru, po którym szkicujesz. To świetny wybór, gdy zależy Ci na największym komforcie pracy i dużym obszarze roboczym. Ostatnią kategorię stanowią najprostsze urządzenia, czyli tzw. cyfrowe notatniki. To również rodzaj tabletu, jednak jest produktem samodzielnym i nie wymaga podłączania do „peceta”. Sprawdzi się, np. w robieniu szybkich notatek. Jest również dobrym wyborem dla dziecka, które może na nim wygodnie rysować.


Na rynku dostępne są zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe tablety graficzne. Wybór pomiędzy nimi, zależy od Twoich preferencji. Tablet jest urządzeniem, którego używamy stacjonarnie, wymaga wygodnego biurka itp., więc połączenie przewodowe wcale nie jest kłopotliwe. Jeśli jednak często podróżujesz i chcesz ograniczyć do minimum liczbę kabli, to można rozważyć wybór modelu bezprzewodowego, zasilanego wbudowanym akumulatorem. W takiej wersji, dostępne są jedynie modele z tradycyjną powierzchnią roboczą. Te z ekranem LCD, wymagają podłączenia zasilania. Jeśli jesteś osobą leworęczną, to zwróć uwagę na to, aby konstrukcja tabletu pozwalała Ci na wygodne użytkowanie.


Odpowiadając na pytanie, jaki tablet graficzny kupić, powinieneś wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grafiką komputerową i nie chcesz wydawać zbyt dużo, warto sięgnąć po jeden z tradycyjnych modeli. Sprawdzisz, czy to sprzęt odpowiedni dla Ciebie i czy ten sposób pracy, jest wygodny. Zaletą jest też przystępna cena, gdyż najtańsze modele, np. HUION Inspiroy H420X są do kupienia za nieco ponad 100 zł. Modele z ekranami LCD, są znacznie droższe lecz oferują większe możliwości i dla profesjonalisty to naturalny wybór. Jeśli jednak jesteś pewien, że będziesz przez dłuższy czas użytkował sprzęt, a jego funkcje znacznie ułatwią Ci pracę, to również jako początkujący możesz zainwestować w lepszy tablet graficzny.


Tablety graficzne w naszej ofercie:


Piórko tabletu


Piórko to jeden z najważniejszych elementów, w jakie wyposażony jest tablet graficzny. Co to powoduje? Przede wszystkim, bardzo ważna jest jego jakość. Powinno być solidne, lekkie i dobrze wyważone, tak aby jego użytkowanie nie powodowało zmęczenia nadgarstków. Dlatego stosuje się piórka pasywne, które nie wymagają baterii i ładowania. Wyposażone powinno być w przyciski, które możesz konfigurować, by przypisać im daną funkcję, np. zmianę grubości linii. Atutem bardziej zaawansowanych piórek, dołączanych do droższych tabletów, są różne typy wymiennych końcówek, np. miękkie lub twarde. Możesz je dobierać odpowiednio do prac, które musisz wykonać, czy po prostu pod względem wygody użytkowania.


Rozmiar tabletu


Koniecznie powinieneś zwrócić uwagę, na rozmiar tabletu graficznego. Teoretycznie, im większa powierzchnia, tym precyzyjniej możesz pracować. Jak się jednak okazuje, nie zawsze będzie to zaleta. Zazwyczaj producenci oferują określony model tabletu graficznego w kilku wariantach i stosują rozmiarówkę znaną z odzieży, czyli S, M, L oraz czasem XL. Jeśli wybierasz swój pierwszy tradycyjny tablet graficzny i będziesz pracował na ekranie o przekątnej do 24 cali, to już rozmiar S powinien być odpowiedni, a dodatkowo sprzęt nie zajmie dużo miejsca. Po większy rozmiar tabletu warto sięgnąć, gdy pracujesz na dużym monitorze – o przekątnej 27 cali lub większej. Wtedy sprzęt o dużej powierzchni roboczej, zapewni lepszą precyzję użytkowania.


Także w przypadku modeli z ekranem LCD, warto wybrać urządzenia w dużym rozmiarze, jeśli tylko mamy na nie miejsce. Przede wszystkim, oferują one zazwyczaj większą rozdzielczość (nawet do 4K), a zatem i lepszą jakość obrazu oraz większy obszar roboczy. Niektóre tablety mają rozmiar nawet 32 cali i wyposażone są w specjalne podstawy, dzięki którym możesz je wygodnie ustawić na biurku, niczym wielką cyfrową „sztalugę”.


Oprogramowanie tabletu


Swoje dzieła musisz tworzyć w jakimś oprogramowaniu. Jeśli jesteś profesjonalistą, to prawdopodobnie nie masz z tym problemu i od dawna pracujesz w swoich ulubionych programach graficznych. Jednak jeśli dopiero zaczynasz przygodę z grafiką, to warto sięgnąć po tablet, z którym udostępniane są popularne aplikacje do prac kreatywnych. Przykładowo firma Wacom, po zakupie wybranych modeli tabletów i ich rejestracji na stronie producenta, udostępnia ograniczone czasowo licencje na takie programy jak Corel Painter Essential, czy Corel AfterShot. Dzięki temu, możesz się przekonać, czy odpowiadają one Twoim wymaganiom.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756