Depilacja światłem – co to jest?
Klasyczne depilatory są popularnym rozwiązaniem problemu niechcianego owłosienia. Ich poważną wadą jest jednak fakt, że mechaniczne usuwanie włosków wraz z cebulkami jest bolesne. Dodatkowo efekt gładkiej skóry utrzymuje się nie dłużej niż 2-3 tygodnie, a urządzenia nie można używać do usuwania włosków z twarzy czy linii bikini.
Depilatory laserowe, podczas swojej pracy, wykorzystują tzw. światło impulsowe (IPL), czyli fale laserowe o różnej długości. Produkowane przez urządzenie światło jest pochłaniane przez znajdującą się w skórze melaninę – pigment odpowiedzialny za jej zabarwienie. Wewnątrz komórek światło zostaje zamienione w energię, niszczącą mieszki włosowe. Im więcej melaniny, tym większa skuteczność epilacji – dlatego najlepsze efekty tej metody usuwania owłosienia osiągają osoby z włoskami o ciemnym zabarwieniu.
Depilacja światłem w domu – jak często przeprowadzać zabieg?
Tempo wzrostu poszczególnych włosków jest różne, dlatego pierwsze widoczne efekty depilacji laserowej widać po regularnym stosowaniu przez okres 2 miesięcy. Najczęstszym wskazaniem producentów jest używanie depilatora 2 razy w miesiącu lub – przy szczególnie bujnym owłosieniu – raz na tydzień. Po upływie paru miesięcy możliwe jest zmniejszenie częstotliwości używania epilatora. Najczęściej nie ma potrzeby stosowania lasera częściej niż raz w miesiącu, a niekiedy nawet raz na dwa miesiące, aby cieszyć się efektem gładkiej skóry.
Czym różni się laser z gabinetu od lasera do użytku domowego?
Najpoważniejsza różnica dotyczy wielkości urządzeń. Laser do użytku domowego jest kompaktowy i poręczny (wyglądem przypomina niewielką suszarkę), tymczasem profesjonalny sprzęt ma duże rozmiary. Jeśli chodzi o metodę działania, laser do depilacji w domu nie różni się znacząco od profesjonalnego urządzenia z gabinetu medycyny estetycznej. Jego moc jest jednak mniejsza, co przekłada się na krócej utrzymujące się efekty. W praktyce jednak wiele osób nie zauważa spektakularnej różnicy między rezultatami osiągniętymi w salonie, a tym uzyskanym za pomocą dobrej jakości domowego lasera.