Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki toner do drukarki wybrać?

 2023-10-02 

Wybierając toner do drukarki, należy zadać sobie kilka pytań - czy jest to drukarka atramentowa, czy drukarka laserowa? Czy chcemy kupić toner oryginalny, czy zamiennik? Na jakiego producenta postawić? Na jakim papierze i z jaką częstotliwością planujemy drukować? To tylko niektóre z czynników, które pomogą nam zdecydować, jaki toner wybrać - sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Toner do drukarki - kupić oryginalny czy zamiennik?

Zakup dobrego tonera w dużej mierze determinuje pracę całej drukarki - jej wydajność, jakość drukowanego obrazu, koszty użytkowania. Dlatego też warto odpowiedzialnie podejść do opisywanego tu wyboru oraz rozważyć wszelkie za i przeciw, m.in.właśnie w zakresie tego, czy decydujemy się na zakup tonera oryginalnego, czy też jego zamiennika. Biorąc pod uwagę tonery oryginalne, niewątpliwie zapewnią nam one gwarancję idealnego dopasowania do sprzętu, co siłą rzeczy przełoży się na optymalną jakość druku, ale też zabezpieczoną żywotność drukarki. Jeśli zaś chodzi o zamienniki - one także mogą się znakomicie sprawdzić! Co jednak ważne, decydując się na ich stosowanie, postawmy na sprawdzonych producentów. Nie obniżajmy przy tym również swoich oczekiwań co do parametrów tuszu, a w razie potrzeby zapoznajmy się z opiniami innych użytkowników tego typu produktów. Dobrze dobrany zamiennik rzeczywiście pozwoli nam obniżyć koszty użytkowania sprzętu, przy czym należy pamiętać, że może odbić się to negatywnie na jakości druku. Owszem, jeśli drukujemy przede wszystkim monochromatyczne dokumenty - np. pliki tekstowe - będzie to niemalże niezauważalne. Ryzyko znaczących uszczerbków na jakości pojawia się zwłaszcza w przypadku plików kolorowych, które pełne są grafik. Różnego rodzaju prezentacje, statystyki, czy też fotografie - nawet najbardziej profesjonalnie dobrany papier do drukowania zdjęć może nie zapewnić nam wtedy oczekiwanego efektu. Jeżeli więc są to wydruki wykorzystywane w trakcie ważnych spotkań biznesowych lub stanowią znaczącą pamiątkę - jak np. zdjęcia ślubne - zdecydowanie lepiej zainwestować w oryginalne tonery do drukarki.

Toner do drukarki laserowej - jaki wybrać?

Wybierając odpowiedni toner do drukarki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ kasety, jaki pasuje do danego urządzenia - każdy ze sprzętów posiada bowiem konkretne wymagania. Chcąc je optymalnie dopasować, sprawdźmy oznaczenia znajdujące się na tonerze - jeśli zakupimy taki, który nie będzie kompatybilny z naszą drukarką, najprawdopodobniej jego użycie okaże się niemożliwe lub grozić będzie poważną awarią. Innymi istotnymi parametrami tonerów do drukarek laserowych są:

  • Wydajność - określa się ją w liczbie stron A4, przy czym uznaje się, że ich pokrycie wynosi 5 proc. (standardowy wydruk tekstowy). Możemy więc wyczytać, że dany toner umożliwia wydruk np. 1000, 2000, czy też 7000 stron - im większa kaseta i drukarka, tym zazwyczaj wyższa jest wydajność tonera. Małe laserowe drukarki domowe posiadają zazwyczaj kasety o wydajności 1000-1500 stron.

  • Kolor - podstawę stanowi tusz czarny, którego wybór - jeśli opieramy się na odpowiednich oznaczeniach - nie stanowi większego wyzwania. Posiadając jednak drukarkę kolorową, zakup może być nieco bardziej skomplikowany. Niektóre sprzęty obsługują bowiem pojedyncze kasety dedykowane wszystkim barwom jednocześnie, inne potrzebują zaś oddzielnych pojemników z konkretnymi kolorami - sprawdźmy, jakie wymagania ma nasz sprzęt, ponieważ to właśnie one są w tym przypadku wyznacznikiem właściwej decyzji zakupowej.

  • Koszt - cena tonera uzależniona jest przede wszystkim od modelu drukarki. Najtańsze tusze kupimy już za kilkanaście złotych, za najdroższe zapłacimy nawet kilka tysięcy (tego typu tonery przeznaczone są do dużych drukarek biurowych oraz różnego rodzaju wielofunkcyjnych urządzeń laserowych). 


Co jednak ważne, rozpatrując koszty związane z zakupem tonera do drukarki, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko stricte na cenę, lecz także powrócić do parametru, jakim jest wydajność. Dzięki niemu możemy orientacyjnie obliczyć koszt wydruku jednej strony - np. jeżeli dany toner umożliwia wydruk 1000 stron, a zapłacimy za niego 195 złotych, to koszt jednej strony wyniesie nas około 19 groszy. Tym samym tropem możemy ocenić kolejne tonery, co w prosty sposób pozwoli nam porównać różne dostępne na rynku opcje i zdecydować, który zakup będzie dla nas najbardziej opłacalny.

Tani toner do drukarki laserowej - regenerowany czy zamiennik, jaki wybrać?

Każde rozwiązanie ma w tym kontekście swoje plusy i minusy. Biorąc pod uwagę tonery regenerowane, ich znaczną przewagą jest większa przyjazność dla środowiska - zamiast od razu pozbywać się zużytej kasety, uzupełniamy ją i dzięki temu ograniczamy ilość odpadów. Przeważnie jest to też rozwiązanie tańsze, więc jeśli starasz się jak najwięcej oszczędzić, warto tę opcję wziąć pod uwagę. Co jednak istotne, tonery należy poddawać regeneracji tylko w sprawdzonych punktach serwisowych, które zrobią to w sposób profesjonalny i zastosują tusze najwyższej jakości. W przeciwnym razie możemy zmniejszyć żywotność swojej drukarki. Co więcej, decydowanie się na tonery regenerowane, wiąże się z większym ryzykiem awarii, dlatego też przy ich stosowaniu, musimy być bardziej wyczuleni na wszelkie nieprawidłowości w pracy naszego sprzętu. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku stosowania zamienników, których wybór bardziej szczegółowo został opisany wyżej. Niewątpliwie jednak decydując się na taki zakup, będziemy w stanie zaoszczędzić - zgadza się, tonery regenerowane oraz zamienniki są tańsze niż oryginalne tonery do drukarki. Czy jednak nie doprowadzą naszego sprzętu do awarii i koniec końców jeszcze większych kosztów? Tutaj już pewności nie ma, a decyzję o ewentualnym podjęciu ryzyka musimy podejmować samodzielnie.

Drukarki w naszej ofercie:

Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum dolor sit amet

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756