Poradniki Eksperta

Urządzenia peryferyjne – czym są i jakie kupić?


Sam komputer, to nie wszystko. Bez względu na to, czy używasz urządzenia stacjonarnego czy laptopa, potrzebujesz dodatkowych akcesoriów. Ich fachowa nazwa, to urządzenia peryferyjne. Co dokładnie kryje się pod tym terminem i na jakie kategorie się dzielą? Wyjaśniamy to wszystko w poniższym poradniku. Zachęcamy do lektury, która zajmie Ci dosłownie kilka minut.Urządzenia peryferyjne


Co to są urządzenia peryferyjne? Wyjaśniamy


Urządzenia peryferyjne to sprzęt, który pozwala na podstawową obsługę komputera, a także z ich pomocą możliwe jest rozszerzenie funkcjonalności posiadanego sprzętu. Choć w przypadku laptopa, nie trzeba korzystać z najpopularniejszych akcesoriów, to komputer stacjonarny potrzebuje już podłączenia klawiatury i myszki, abyś mógł go obsłużyć. Wspomniane dwa produkty, to omawiane dziś urządzenia peryferyjne. Jest ich oczywiście więcej! Co ważne, dzielą się także na te wyjścia i wejścia. Żeby było trudniej, niektóre z nich działają dwukierunkowo. Domyślasz się o co może chodzić? Poniżej wyjaśniamy, na czym polega podział i przypisujemy konkretne urządzenia do właściwej grupy.


Na koniec warto dodać, że urządzenia peryferyjne nie są konieczne do pracy komputera, ale do jego obsługi już owszem. Po odłączeniu któregoś z akcesoriów, sprzęt nadal będzie pracował. To wyraźnie odróżnia urządzenia peryferyjne, od podzespołów wewnętrznych, które są potrzebne do bieżącej pracy.


Urządzenia peryferyjne wejścia – konkretne przykłady


Urządzenia wejścia, to jak może sugerować nazwa, te sprzęty, które odpowiadają za wysyłanie sygnałów do komputera. Za ich pomocą, możliwa jest obsługa urządzenia, wprowadzanie danych, przesyłanie informacji oraz kontrolowanie ruchu w grze.


Myszki


Podstawowym urządzeniem wejścia jest myszka. To zresztą chyba jedno z najpopularniejszych akcesoriów komputerowych. W przypadku laptopa może zastąpić ją touchpad, choć używanie myszy jest na pewno wygodniejsze. Z jej pomocą możliwe jest kontrolowanie ruchu kursora, który służy do uruchamiania programów, wybierania poszczególnych poleceń lub ruchu w grach komputerowych. Na spodzie każdej myszki, umieszczony jest element odpowiedzialny za odczytywanie ruchu urządzenia. Obecnie jest to zazwyczaj sensor optyczny.


Myszki dostępne są w różnych konfiguracjach technicznych. Podstawowe myszki posiadają zazwyczaj dwa przycisk (lewy i prawy) oraz rolkę służącą przewijaniu stron. Myszki gamingowe są o wiele bardziej rozbudowane. Posiadają dodatkowe przyciski, a także możliwa jest konfiguracja ich rozdzielczości pracy. Warto dodać, że rozróżniamy również myszki przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie łączą się z komputerem za pomocą Bluetooth lub nadajnika radiowego. Są bardzo wygodne, choć wymagają ładowania lub wymiany baterii. Tylko w ofercie naszego sklepu internetowego, znajduje się kilkaset modeli różnych producentów.Myszki w naszej ofercie:


Klawiatury


Drugim, bardzo popularnym urządzeniem peryferyjnym wejścia, jest klawiatura. Dzięki niej, możliwe jest wpisywanie tekstu, który możesz publikować w sieci, wysyłać do znajomych lub potem drukować za pomocą drukarki. Podobnie, jak w przypadku myszy, laptopy nie potrzebują zewnętrznej klawiatury, gdyż jest ona wbudowana na stałe. Dostępnych jest kilka typów klawiatur. Najpopularniejsze to membranowe i mechaniczne. Te pierwsze są ciche i wykorzystują do przesyłania sygnału specjalną podkładkę wyłożoną wewnątrz klawiatury. Modele mechaniczne, wykorzystują przełączniki znajdujące się pod każdym z klawiszy. To chętnie wybierany sprzęt przez graczy, ze względu na szybką reakcję na ruch użytkownika.


Naturalnie dostępne są również modele przewodowe i bezprzewodowe. Zasada komunikacji tych drugi jest identyczna, jak w przypadku myszy opisywanych powyżej. Powinieneś także zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia. Dostępne są konstrukcje pozbawione sekcji numerycznej. Nie wszystkim jest ona potrzebna, a dzięki temu, klawiatura zajmuje mniej miejsca na biurku. Dostępnych klawiatur jest naprawdę dużo. Są to również modele odporne na zalania oraz wyposażone w efektowne podświetlenie klawiszy.


Choć mysz i klawiatura są podstawowymi kontrolerami, na rynku dostępne są również inne akcesoria wejścia. Mowa tu przede wszystkim o urządzeniach dla graczy. Gamepady, joysticki oraz kierownice, to także urządzenia peryferyjne. Wybór kontrolerów dla graczy jest bardzo duży. W tym wypadku także możemy wyróżnić modele bezprzewodowe i przewodowe. Wybór zależy od preferencji użytkownika. Niektóre kontrolery są z resztą uniwersalne i mogą być używane w przypadku użytkowników PC, Xbox, czy PlayStation.


Klawiatury w naszej ofercie:


Mikrofon


Urządzeniem wejścia jest także mikrofon. Z jego pomocą, możliwe jest rejestrowanie dźwięku. Laptopy posiadają często wbudowany podstawowy mikrofon, który wystarczy do prowadzenia rozmów ze współpracownikami. Jeśli jednak zależy Ci na wysokiej jakości nagrań, wybierz zewnętrzny mikrofon. Oferta jest dość rozbudowana. Możesz kupić modele, które dobrze spiszą się także podczas nagrywania podcastów lub formatów video. Na używanie mikrofonów decydują się również często streamerzy, którzy nadają transmisje na żywo. Podobna sytuacja jest z kamerami. Oprócz tych wbudowanych na stałe w obudowę laptopa, warto rozważyć zakup zewnętrznych modeli. Zazwyczaj są to kamery pozwalające na rejestrowanie w rozdzielczości Full HD i Ultra HD. Warto w nie zainwestować, jeśli prowadzisz wiele spotkań online.


Mikrofony w naszej ofercie:


Skaner


Jako ostatnie urządzenia wejścia, warto na pewno przytoczyć skaner. To sprzęt stricte biurowy, który pozwala wykonać cyfrową odbitkę papierowej wersji dokumentu. Robi się to po to, aby móc wysłać zapis pocztą elektroniczną lub dokonać archiwizacji cyfrowej. Sprzętem, który pozwala przenieść obraz do komputera jest również tablet graficzny. To jednak specjalistyczne urządzenie, które służy do rysowania, co myszką jest raczej trudne do wykonania.


Skanery w naszej ofercie:


Urządzenia peryferyjne wyjścia – które to?


Urządzenia wyjścia to te, do których sygnał dociera z komputera. Mamy więc do czynienia z odwrotną sytuacją. To wszystkie sprzęty, które są w stanie zamienić impuls na materiał w postaci dokumentu papierowego, obrazu na ekranie lub dźwięku z głośnika.


Podstawowym urządzeniem wyjścia, jest monitor. Dzięki niemu możliwe jest wyświetlanie obrazu, który generuje karta graficzna komputera. Bez ekranu nie byłoby możliwe sterowanie urządzeniem, ani cieszenie się tym, co umożliwia każdy sprzęt komputerowy. Monitor podłącza się do odpowiedniego wyjścia w karcie graficznej. Aktualnie, zazwyczaj jest to port HDMI. Ten standard komunikacji pozwala na jednoczesne przesyłanie obrazu i dźwięku w formie cyfrowej. Dostępne są różne monitory, które bez wątpienia różnią się rozmiarem ekranu. Obecnie wybierane są zazwyczaj większe modele, których na rynku nie brakuje. Większość monitorów, to urządzenia panoramiczne. Oferują wysoką jakość obrazu, która składa się na wiele parametrów. Wybierając monitor, powinieneś zdecydować się na taki model, który stworzono pod kątem Twojego docelowego przeznaczenia. Na przykład monitory dla graczy cechują się wysokim poziomem odświeżania oraz niskim input lagiem. Jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu, warto wspomnieć także o projektorach multimedialnych. To z resztą coraz częściej wybierane urządzenie, które może zastąpić telewizor w salonie. Rzutniki umożliwiają wyświetlenie obrazu na dużej powierzchni. Może to być specjalny ekran projekcyjny lub jasna ściana.


Urządzeniami wyjścia są także słuchawki i głośniki. Dzięki nim, możliwe jest usłyszenie dźwięku. Słuchawki pozwalają odizolować się od otoczenia, a także cieszyć się ulubioną muzyką, bez zmuszania pozostałych domowników do słuchania jej razem z Tobą. Z kolei głośniki odtwarzają głos, dystrybuując go po całej powierzchni pomieszczenia. Wybór zależy od preferencji użytkownika oraz panujących warunków w Twoim otoczeniu. Ostatnio bardzo popularne są słuchawki bezprzewodowe, które mogą być bardzo małe, ale nie ma to wpływu na jakość odtwarzanego dźwięku. Są one często sprzedawane z etui, które pełni rolę powerbanka. Warto wspomnieć, że większość z nich jest wyposażona także w mikrofon, który jest elementem wejścia. Oferta słuchawek jest bardzo duża i każdy wybierze model odpowiadający jego preferencjom.


Urządzeniem wyjścia jest również drukarka. Za jej pomocą możesz wydrukować to, co dotychczas miało jedynie formę cyfrową. Mogą to być dokumenty, zdjęcia i nie tylko. Dostępne są drukarki atramentowe i laserowe. Te pierwsze korzystają z tuszu, który nanoszony jest na papier. Z kolei laserowe urządzenia, wykorzystują w tym celu pigment znajdujący się w wymiennym tonerze. Wybierając drukarkę, powinieneś zwrócić uwagę na obsługiwane formaty arkuszy. Zazwyczaj jest to papier A4, ale nie brakuje również sprzętu obsługującego kartki A3 lub na przykład koperty DL.


Urządzenia wyjścia/wejścia – domyślasz się które to?


Żeby nie było tak łatwo, napiszemy jeszcze kilka słów na temat urządzeń peryferyjnych wyjścia/wejścia. To oczywiście ten sprzęt, który działa dwukierunkowo. Jeśli uważnie czytałeś tekst, na pewno zapadł Ci w pamięci fragment dotyczących słuchawek wyposażonych w mikrofon. Chodzi dokładnie o tę zasadę.


Urządzeniem działającym dwukierunkowo jest na przykład sprzęt wielofunkcyjny, który działa jednocześnie jako drukarka, skaner i faks. W takim wypadku, możliwe jest nie tylko drukowanie (wyjście), ale także skanowanie (wejście). To spore ułatwienie, bo o wiele łatwiej jest korzystać z jednego urządzenia, aniżeli osobnej drukarki i skanera. To wszystko zajmuje przecież dodatkowe miejsce na Twoim biurku. Dobrym przykładem kolejnego urządzenia wyjścia/wejścia, jest także ekran dotykowy. Z jednej strony, wyświetla obraz generowany przez kartę graficzną, ale z drugiej strony jest kontrolerem. Zamiast używać myszki lub klawiatury, możesz sterować sprzętem jak tabletem, czy smartfonem.


Za dobry przykład można również przyjąć moduły komunikacyjne oraz nośniki USB. Pozwalają one na zapis i odczyt jednocześnie, więc także działają dwukierunkowo. Nie można ponadto zapomnieć o karcie sieciowej, czy routerze. Komunikacja z siecią nie jest jednokierunkowa. Polega na pobieraniu ale również wysyłaniu sygnału, dzięki czemu możesz komunikować się z innymi użytkownikami.


Podsumowanie informacji na temat urządzeń peryferyjnych


Dowiedziałeś się z powyższego tekstu, czym są urządzenia peryferyjne oraz jak są dzielone ze względu na swoje przeznaczenie. Teraz wszystko powinno być już jasne. Wybór poszczególnych urządzeń i akcesoriów, wcale nie jest taki łatwy. Zwłaszcza, że znajduje się ich w ofercie naprawdę mnóstwo. W takim wypadku, dobrze jest poczytać informacje na temat każdej kategorii, aby mieć pewność, że wybór jest słuszny. Na pewno kluczem do prawidłowego wyboru, jest ustalenie zadań, do których wykorzystujesz komputer. Konkretne przeznaczenie, jak gaming czy edycja graficzna, wymagają określonych parametrów urządzeń, aby praca lub rozrywka przebiegały pomyślnie. Ciężko o urządzenia uniwersalne, które sprawdzą się w przypadku każdego, skrajnego zastosowania.


Jeśli masz problem z wyborem konkretnego urządzenia, możesz zwrócić się o pomoc do naszych specjalistów. Chętnie pomogą Ci wybrać właściwe urządzenie, uwzględniając Twoje preferencje. Pamiętaj, że sprzęt komputerowy w naszym sklepie internetowym możesz zamówić nie tylko z dostawą pod konkretny adres wskazany w zamówieniu, ale również do wybranego punktu odbioru. Co ważne, możliwe jest także skorzystanie z atrakcyjnej oferty ratalnej, która pozwala zaoszczędzić gotówkę. Zachęcamy do sprawdzenia asortymentu dostępnego w Media Expert!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756