Zdaniem eksperta
2022-10-21
W artykule znajdziesz
Lalkę Barbie zna dzisiaj każda dziewczynka. Można mieć różne „bobasy”, krakowianki czy szmaciaki, ale Barbie jest obowiązkowa. Nie ma się co dziwić – jest niewielka, można ją schować do kieszeni, a nawet zabrać ze sobą na wakacje. Ile lat ma Barbie? Jaka jest jej historia?
Absolutną ciekawostką jest to, że jej pierwowzorem stała się niemiecka lalka, która nazywała się Bild Lilli. I chociaż sprzedawana była głównie dorosłym, w 1955 roku zainteresowała także dzieci, gdyż była ona wzorowana na postaci ze znanego komiksu rysowanego dla gazety Die Bild-Zeitung przez Reinharda Beuthina. Bild Lilli produkowana z polistyrenu w dwóch rozmiarach – 19 i 30 cm (zależnie od grubości portfeli nabywców) i z garderobą z lat 50. XX wieku. Miała też wszelkie atrybuty dorosłej kobiety, bo pierwotnie była produkowana dla mężczyzn, a sprzedawana w pubach, sklepach z tytoniem czy w kioskach. Lilli miała długie nogi oraz wąską talię i burzę blond włosów.
Jakby tego było mało, w produkcji lalki wykorzystano nowoczesne, jak na tamte czasy rozwiązania: można jej było zginać kończyny, miała perfekcyjny makijaż, pomalowane paznokcie oraz rzęsy, a z tymi atrybutami nie przypominała zabawki. Zresztą miał to być początkowo żart, a Lilli była poszukującą bogatych kochanków prostytutką. Kiedy jednak się okazało, że lalką zainteresowały się dzieci, przestano produkować seksowną dla niej bieliznę na rzecz innych modnych ciuszków oraz mebli i innych akcesoriów. Lalki zaczęto sprzedawać w sklepach z zabawkami, także w innych krajach Europy.
Zaczęło się od podróży Ruth Hamdler, córki polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia, bizneswoman, która z czasem została prezesem firmy Mattel. W 1956 roku, jako żona współzałożyciela zabawkarskiej firmy Mattel, Ruth Handler, była ze swoimi dziećmi Barbarą oraz Kennethem w Europie. Tam też, w Szwajcarii zobaczyła po raz pierwszy niemiecką Lilli. Trafiła nie na lalkę płaską, praktycznie bez określonej płci, ale na taką z biustem.
Tymczasem zaobserwowała, że jej córka bawi się zwykłymi lalkami, przypominającymi „bobasy”, a nadaje im role dorosłych, co było zdecydowanie wbrew naturze, ale większość dziewczynek na całym niemal świecie tak właśnie się bawiła. A więc być może w sprzedaży nie było lalek, które by przypominały nie dzieci, ale kobiety? Postanowiła poradzić sobie z tą rynkową luką. Dlatego też kupiła nawet trzy takie lalki, z czego dwie zabrała do firmy, a jedną podarowała córce Barbarze.
Panowie z zarządu firmy wcale nie byli jednak przekonani co do jej wyboru i pomysłu, sądzili bowiem, że rodzice nie będą chcieli kupować lalki, która zabawki dziecięcej nie przypomina. A trzeba pamiętać, że dla firmy wysokość sprzedaży była (i jest nadal) istotna. Na szczęście dla wielu dziewczynek się pomylili. Wbrew tym negatywnym opiniom Ruth Handler przerobiła nieco (z pomocą inżyniera Jacka Ryana) lalkę niemiecką. Dała jej także nowe imię, po swojej córce – Barbie. Początkowo lalki Lilli i Barbie różniły się niewiele, głównie tym, że stopy niemieckiej lalki zawsze zakończone były pantoflami na obcasach.
Firma Mattel pozwana była nawet za plagiat, ale skończyło się to porozumieniem obu stron w 1961 roku. Ruth pokazała lalkę w 1959 roku na Amerykańskich Międzynarodowych Targach Zabawek, uznając ten dzień (9 marca 1959 r.) za oficjalne urodziny Barbie, stąd właśnie wiemy ile lat ma Barbie. Zresztą w 1964 r. firma Mattel wykupiła wreszcie prawa do lalki Bild Lilli i już Barbie (nieco zresztą inną niż Lilli) można było oficjalnie prezentować jako produkt firmy Mattel. Na początku lalki Barbie robili Japończycy i to w domach, a ubranka lalek były szyte ręcznie według określonych wzorów. W pierwszym roku sprzedano ponad 300 000 lalek Barbie. W zasadzie od momentu stworzenia, do dziś, czyli ponad 63 lata, popularność tej lalki nie słabnie i to nie tylko wśród dziewczynek. Stworzono dla niej nawet rodzinę oczywiście cała familia Barbie jest fikcją, ale taka była potrzeba.
Amerykanie poszli dalej z tym projektem. Okazuje się, że Barbie stworzono całkiem sporą rodzinkę, a wszystko dla potrzeb nie tylko samej genezy powstania lalki, co dla firmy. Barbie nazwano Barbara Millicent Roberts, zaś jej rodzicami są Margaret i Georege Richard Carlos Roberts z miasteczka Willows w stanie Wisconsin. W powieściach wydanych o losach Barbie, uczęszczała ona, zależnie od wydawców, albo do liceum w Willows High School – zupełnie fikcyjne, albo do Manhattan International High School – jest to w pewnym sensie szkoła oparta o swojego odpowiednika w prawdziwym świecie. Ma aż sześcioro rodzeństwa (w tym bliźniaki) oraz wujostwo - trzy ciotki i dwóch wujków.
Skoro wiemy, ile lat ma Barbie i że w 2022 roku skończyła ponad 63 lata (licząc od momentu zaprezentowania jej na targach), warto zastanowić się, skąd wziął się i ile lat ma Ken z Barbie. Otóż, jak nietrudno się domyśleć, jest on także wymyślony przez Ruth Handler, zaś imię chłopca wzięte zostało od imienia syna Ruth czyli od Kennetha. Na nazwisko dostał Carson, a przedstawiono go w oficjalnie 1961 roku jako chłopaka Barbie – Kena, czyli jest on od niej teoretycznie młodszy raptem o dwa lata. Początkowo lalka-Ken miała proste ręce, które się jej nie zginały oraz głowę poruszającą się tylko w prawo lub lewo. W
końcu ważniejsza była Barbie, a Ken miał być tylko „uzupełnieniem”. Potem jednak się zmieniał, były to w końcu lata 60. Można zatem przyjąć, że ma on ok. 61 lat – piszemy około, bo być może został stworzony nieco wcześniej, podobnie jak Barbie. Tak, jak to jest w życiu, para zerwała ze sobą w 2004 roku i to w Walentynki, a Barbie chodziła w tym czasie z surferem z Kalifornii, Blainem. Jednak w 2011 roku, także w Walentynki, para znowu zaczęła być ze sobą. Cóż historia dorobiona do potrzeb, ale dzięki temu lalka „jest wiecznie żywa”.