Poradniki Eksperta

Nie każdy myśli o tym, jak ważne jest regularne mycie klocków LEGO, szczególnie tych, które są często używane przez dzieci. Podczas użytkowania w klockach bardzo łatwo gromadzi się brud i kurz, który jest korzystnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Jak umyć klocki LEGO, by zrobić to skutecznie i bezpiecznie dla zabawki? Okazuje się, że sposobów jest bardzo wiele. Są one skuteczne i niezwykle proste.

Dlaczego należy myć klocki LEGO i jak często to robić?


To zaskakujące, ale wielu użytkowników klocków LEGO rzadko kiedy wpada na pomysł, by je umyć. Wszystkie klocki, w szczególności te, którymi bawią się dzieci, powinny być regularnie myte. To, jak często to robić, zależy od częstotliwości użytkowania oraz sposobu przechowywania klocków.


Budowa słynnych klocków sprawia, że brud bardzo łatwo się w niech gromadzi. Mają one mnóstwo zakamarków, zagłębień i wypustek, w których zbiera się kurz, ale nie tylko. A jeśli do tego są często użytkowane, to mogą stać się siedliskiem bakterii. Dzieci nieustannie dotykają różnych powierzchni, niekoniecznie czystych. Wszystko to przenoszą na klocki. Podczas zabawy kichają, kaszlą. Łatwo sobie wyobrazić teraz, że na klockach znajduje się mnóstwo nieproszonych gości.


Jak często myć klocki LEGO? Nie ma tu reguły, jednak należy wziąć pod uwagę to, jak często klocki są użytkowane. Jeśli na przykład dziecko bawi się nimi kilka razy w tygodniu, zaprasza do zabawy koleżanki i kolegów, którzy odwiedzają go w domu, to warto przynajmniej raz na tydzień klocki umyć. Jeśli przez dłuższy czas klocki nie są użytkowane, warto przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dobrze jest też umyć je nawet wtedy, kiedy wyjmujemy je z takiego pojemnika po dłuższym czasie odpoczynku od zabawy klockami.

LEGO w naszej ofercie:

Jak umyć klocki LEGO – zalecenia producenta


Warto podkreślić, że zalecenia na temat mycia uwzględnia w instrukcji obsługi sam producent, co znaczy, że faktycznie warto się tym zająć. Firma zaleca, by klocki były myte w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni z wykorzystaniem lekkiego detergentu. Potem klocki należy opłukać. Niektórzy pomysłowi rodzice z pewnością skusiliby się na „upranie” klocków z pralce lub wrzucenie ich do zmywarki.


 Ale takie zabiegi producent zdecydowanie odradza. Wszystko to w trosce o klocki, bo te mogą się w wyższych temperaturach odkształcić i powyginać, co doprowadzi je do nieużyteczności. Wiadomo, jak bardzo w LEGO liczy się precyzja – łączenia klocków pasują do siebie idealnie, dlatego maleńka zmiana, spowodowana temperaturą, może skutkować zepsuciem klocka. To bardzo istotne, ponieważ niekiedy zdarzają się klocki, które w zestawie występują tylko raz i złożenie danej konstrukcji jest bez nich niemożliwe. Dlatego nie warto ryzykować.


Ale przecież zarówno w zmywarce, jak i pralce istnieje możliwość regulacji temperatury. Wielu użytkowników mimo ostrzeżeń producenta decyduje się na mycie w zmywarce i pranie w pralce


Zatem jak umyć klocki LEGO w zmywarce? Jeśli się na to decydujesz, zadbaj o to, by ustawić najniższą dostępną temperaturę. Klocków pod żadnym pozorem nie można umieszczać swobodnie w koszach na naczynia. Należy włożyć je do bawełnianej lub płóciennej torebki z możliwością szczelnego zamknięcia. Klocki mogłyby dostać się do odpływu, a to niesie ryzyko uszkodzenia zmywarki.


O ile w pralce klocki są dodatkowo narażone na mechaniczne uszkodzenia, przez ciągłe uderzanie o bęben, o tyle w zmywarce może to przebiegać delikatniej. Jednak niektórzy decydują się na „pranie” klocków w pralce. Aby do maksimum zabezpieczyć je przed uszkodzeniem, należy – tak, jak w przypadku zmywarki – ustawić najniższą temperaturę. W bębnie pralki warto umieścić pewną ilość prania, na przykład firan i pomiędzy nimi, w środku bębna umieścić klocki, znajdujące się w szczelnie zamkniętej bawełnianej torebce czy poszewce. Można do tego celu wykorzystać specjalne woreczki do prania bielizny, dostępne w sklepach, które można po prostu zasunąć na suwak. Koniecznie trzeba pamiętać o użyciu jak najbardziej delikatnego detergentu – najlepiej bezbarwnego, by nie ryzykować odbarwienia klocków.

Jak czyścić klocki LEGO z kurzu – domowe sposoby


Jeśli nie chcesz myć klocków LEGO w pralce czy zmywarce, to jak to zrobić, by nie stracić na to wiele czasu? Niestety, zła wiadomość jest taka, że większych zestawów po prostu nie da się umyć w kilka chwil – i mówimy tu o tradycyjnych zestawach, a nie na przykład tych, które mają przewody, podzespoły czy elektronikę – jak LEGO Creator, Technics itp.


Najprostszym domowym sposobem jest płukanie klocków na sicie. Możemy robić to strumieniem z kranu lub mając napełnioną umywalkę czy miskę po prostu zanurzać klocki w na sitku i podnosić do góry, by woda odciekła. W ten sposób w wodzie możemy umieścić detergent, a potem spłukać go pod bieżącą wodą. Potem należy klocki osuszyć. Można to zrobić po prostu układając je wszystkie na ręczniku i lekko nim uciskając, jednak potem muszą one jest poleżeć do całkowitego wyschnięcia, by woda z zakamarków wyparowała. Taka „instrukcja” domowego mycia dotyczy klocków mniej zabrudzonych, które są lekko ubrudzone kurzem.


Szczególną uwagę trzeba poświęcić klockom, które są zabrudzone w inny sposób. Mogą one wymagać po prostu ręcznego mycia – jeden po drugim. Wtedy sprawdzi się bawełniana szmatka zwilżona wodą z delikatnym detergentem, czy też szczoteczka, której włosie dostanie się we wszystkie zakamarki klocków. Można do tego wykorzystać na przykład szczoteczkę do zębów, która będzie poręcznym narzędziem do takiego czyszczenia.


Jeśli klocków jest dużo, można je wszystkie umieścić w wannie i użyć prysznica pod dużym ciśnieniem, by woda dokładnie wypłukała kurz ze wszystkich ich zakamarków. Można także nalać do wanny czy miski wody, dodać detergentu, umieścić klocki i po prostu manipulować nimi, co doprowadzi do ich umycia. Tu również ważne jest zwrócenie uwagi na temperaturę wody.


Warto dodać, że w sprzedaży są już dostępne specjalne preparaty do czyszczenia i dezynfekcji zabawek – w tym klocków. Taki środek, przeznaczony do mycia, można dodać do wody. Niestety, czyszczenie klocków LEGO „na sucho” przy pomocy takich preparatów w sprayu, nie będzie efektywne. Nie wystarczy spryskać nim zabawki, by już była czysta – trzeba dobrze ją wytrzeć i usunąć zanieczyszczenia z zakamarków i zagłębień.


Zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy, by naprawdę skomplikowany zestaw klocków LEGO, nad którym pracowaliśmy kilka dni, dłużej pozostał wyeksponowany. Stojąc na szafce czy na stole będzie zbierał kurz, który będzie widoczny bardzo szybko, szczególnie na ciemnych elementach. W takiej sytuacji skorzystać możemy ze sprawdzonego sposobu: specjalnej miotełki do kurzu. Tego typu sprzęty wykonane są z materiałów przyciągających kurz. Najczęściej są wykonane z mikrofibry. Służą one do czyszczenia właściwie wszystkich rodzajów suchych powierzchni i niezwykle skutecznie przyciągają drobinki kurzu. Przydadzą się nie tylko do czyszczenia klocków, ale powierzchni płaskich, szafek, książek czy żyrandoli i karniszy. Wystarczy nią delikatnie omieść wyeksponowaną powierzchnię klocków, by odświeżyć budowlę. Należy jednak pamiętać, że nie jest to usuwanie intensywniejszych zabrudzeń czy tłustych odcinków.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756