Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie zabawki dla 2 latka? Sprawdź, co wybrać

 2023-09-19 

Na pewno nie powinny być to tylko takie zabawki, które podobają się nam, bo nawet dwulatki mają swoje potrzeby. Jakie zabawki dla 2 latka wybrać? Przede wszystkim powinny być one zgodne z jego rozwojem. W tym kontekście, można powiedzieć, że są to najlepsze zabawki dla 2 latka. Zazwyczaj dzieci w tym wieku już chodzą, a nawet biegają, a także doskonale się komunikują, zwłaszcza z rodzicami lub opiekunami, chociaż często potrafią przekręcać słowa lub mówić niewyraźnie. Maluchy poznają też świat organoleptycznie (wzrokowo, smakowo i węchowo), czyli mogą wziąć do buzi nawet coś niejadalnego, dlatego że pachnie owocami albo jest w kolorze np., ulubionych cukierków. Dobrze jest też pamiętać, że w tym wieku bardzo się chce robić to samo, co dorośli, czyli odgrywać ich role. Oczywiście rozwój dzieci bywa różny. Należy jednak wziąć pod uwagę to, co powinny robić w tym wieku. Idąc tym tropem, można powiedzieć, czego szukamy.

Jakie zabawki dla 2 latka

W związku z „próbowaniem” nawet tego, co niejadalne, na pewno zabawki powinny być spore, by trudno je było połknąć. Nic jednak tak nie ucieszy dziecka, jak zabawa z rodzicami. Zabawki dla 2-latków nawet te najładniejsze, wystarczają dosłownie na kilka minut fascynacji. Co innego, gdy robi się coś wspólnie, np. gotuje, piecze albo sprząta. Dzieci dwuletnie chętnie biorą udział w takich pracach.

Odgrywanie ról

Gdy akurat nie mamy czasu, a przecież wiadomo, że dużego odkurzacza maluch nie ruszy z miejsca, to, jeśli sprawimy mu taką zabawkę, imitującą odkurzacz, na pewno się ucieszy i zajmie nią nieco dłużej. Podobnie z innymi tego typu zabawkami, które pozwolą na odgrywanie ról dorosłych. Mogą to być grill dla najmłodszych, serwis do kawy i herbaty, czy też komplet do krojenia (z bezpiecznym nożem). Są także zestawy zawierające drugie śniadania, owoce czy warzywa, z których najmłodsi mogą też nauczyć się nazw. Wiele z nich można wykorzystać i dla dziewczynek, i dla chłopców. Tego typu zabawki rozwijają wyobraźnie, zdolności manualne oraz koordynację ruchową dwulatków.

Co wziąć na dwór?

Jeżeli ma to być przede wszystkim spacer, warto zaopatrzyć się w zabawkę, którą się ciągnie (samochód lub nawet mały wózek) albo pcha – chociażby taką, jak „Pingwinek”. W zasadzie każdy zwierzak na patyku będzie dobry. Gorzej ze sznurkiem, bo w tym wieku jeszcze się może poplątać. Do piaskownicy obowiązkowo trzeba zabrać foremki i łopatkę, a ten zestaw się nie zmienia od lat, chociaż materiał na foremki może być inny, niż dawniej.

Edukacyjne zabawki dla 2 latka

Zabawek edukacyjnych jest naprawdę wiele i rozwijają np. wyobraźnie oraz motorykę. Należy do nich układanka guziczków, składająca się minimum z 45 kolorowych guziczków i 12 różnych plansz do umieszczania na pudełku z dziurkami. Tam właśnie układa się guziczki. Do zabawki dołączany jest przepis, mówiący o tym, jak się to robi. Jeżeli maluch lubi muzykę, to polecamy mu kolorowy „bom box”. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku zacznie grać, a dziecko będzie mogło śpiewać (do danej muzyki). Jest nawet centrum recyklingu – zabawka, za pomocą której dziecko może się nauczyć segregowania śmieci. Można też kupić zestaw klocków Lego przeznaczonych dla dwulatka. Nie muszą one przedstawiać czegoś konkretnego, bo to wyobraźnia dziecka ma podpowiadać, co zbudować i w jakich kolorach. Trzeba podkreślić, że są one absolutnie bezpieczne, a w dodatku są lekkie, co w przypadku małego dziecka nie jest bez znaczenia. Warta wspomnienia jest też „Ciastolina”, która wpływa na wyobraźnię i kreatywność, a także na sprawność manualną. Chodzi o miękką, plastyczną masę (ta jest w 20 kolorach), z której dzieci mogą ulepić, co tylko chcą.

"Mądre" zabawki dla dwulatka

W zasadzie można tak powiedzieć o wszystkich, gdyż tylko wtedy, gdy są nieodpowiednio dobrane do wieku lub kupione są nie wiadomo, z jakiego źródła, będą nieodpowiednie. Warto jednak w tym momencie zwrócić się w kierunku książek. Nie da się ukryć, że są bardzo wartościowe i wiele mogą nauczyć. Oczywiście dwulatek czytający samodzielnie nie istnieje. Jednakże to wcale nie znaczy, że dwulatkowie nie mogą korzystać z książek dla dzieci. Po pierwsze są kolorowanki, a wśród niech takie, w których nie da się praktycznie wyjść poza linię obrazka. Takie książeczki dzieci bardzo lubią, bo to od nich zależy czy królik będzie niebieski, czy różowy. Podobne książki są do malowania farbami wodnymi, a to już wyższy stopień kreatywności. Poza tym, są egzemplarze takie, w których ważną rolę ogrywają naklejki albo strony z elementami do wypchnięcia przez małego użytkownika i wykorzystania ich przy okazji innej odpowiedniej strony. Są to tzw. elementarze dwulatków, z których dzieci mogą się dużo dowiedzieć. Potrzebna tu jednak będzie pomoc dorosłych, podobnie ja przy czytaniu niektórych książeczek.

Rodzice pomogą

Wsparcie rodzicielskie jest w tym wieku bardzo ważne. Dlatego rodzice na pewno zagrają z maluchami w proste gry dla nich przeznaczone, ale też przeczytają książeczki. Taką jest np. (dla niejadków) pozycja pt. „Pucio zostaje kucharzem”. Znajdzie się w niej przepis na Puciowe placki z owocami i to do samodzielnego wykonania. Dodatkowo możemy wybrać z jednych z wielu serii zabawek, np. seria zabawki Psi Patrol, seria zabawki Świnka Peppa, seria zabawki Auta, seria zabawki Barbie czy seria zabawek Lego Duplo. Książka z serii Moje pierwsze opowiastki, może być czytana przed snem, albo w deszczowy dzień, (kiedy to dzieci bardzo się nudzą). Opowiadania nie tylko bowiem bawią, ale też przekazują szereg pozytywnych wartości, pomagając najmłodszym zrozumieć to, co ich otacza. Z kolei książki z serii „Wieczorynka”, wyciszają dzieci, które dzięki spokojnej bajce zasypiają.

Ogromny wybór zabawek

Jeśli nadal nie wiecie, jakie zabawki dla 2 latka wybrać, radzimy wejść na stronę sklepu Media Expert. Tam dowiecie się, co dla tej grupy wiekowej będzie najlepsze. Nie warto wydawać pieniędzy na coś, co podoba się tylko rodzicom. Tym bardziej kupując zabawki u nieautoryzowanych sprzedawców, gdzie wytwórcy są anonimowi i nie wiadomo, do kogo się zgłosić, gdy dziecko dostanie uczulenia, albo co gorsza, weźmie do buzi rzecz wykonaną ze szkodliwego dla zdrowia materiału. W sklepach ma się pewność zakupionego towaru, a w razie konieczności, zawsze można zabawkę zareklamować.


Ważne jest też, by śledzić rozwój dziecka i tym się kierować przy wyborze. Niestety, zainteresowanie dwulatka jakimś produktem, może wystarczyć tylko na kilka minut zabawy, ale tak to już jest. Ważną kwestią przy wyborze zabawki dla dwulatka, jest jej rozmiar. Dzieci nie powinny dostawać zabawek składających się z drobniutkich elementów, a to z powodu wkładania niemal wszystkiego do buzi, gdyż może to doprowadzić do utkwienia elementu w przełyku.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756