Poradniki Eksperta

Ciśnieniomierz nadgarstkowy ranking - [TOP10]

 2023-04-05 

Ciśnieniomierz nadgarstkowy służy do kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Pomiar można wykonać w prosty sposób w zaciszu własnego domu. Ten niezwykle praktyczny i funkcjonalny sprzęt medyczny jest niemalże intuicyjny w obsłudze. Można mieć go zawsze przy sobie, by stale monitorować stan zdrowia. Wszystko to czyni urządzenie niezwykle popularnym wśród osób, które potrzebują regularnego monitorowania swojego ciśnienia krwi. Warto zatem wybrać dobrej jakości ciśnieniomierz nadgarstkowy. Ranking podpowie Ci na co zwrócić uwagę wybierając to przydatne urządzenie.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Co to jest ciśnieniomierz nadgarstkowy i jak działa?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy to kompaktowe urządzenie, które służy do pomiaru jednego z najważniejszych parametrów, jakim jest ciśnienie tętnicze krwi. Podaje on wynik pomiaru zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego. Z czego składa się ciśnieniomierz nadgarstkowy? Ranking zwraca uwagę na kilka podstawowych elementów tj. mankiet, automatyczny system pompujący do wtłaczania powietrza oraz elektroniczny manometr. Urządzenie jest w pełni automatyczne i nie wymaga do wykonania pomiaru słuchawek lekarskich czy specjalnej pompki 


Podczas pomiaru ciśnienia krwi mankiet jest nakładany na nadgarstek. Następnie po uruchomieniu urządzenia (zazwyczaj jednym przyciskiem) do mankietu wtłaczana jest niewielka ilość powietrza. Specjalny czujnik wykrywa pulsację krwi w tętnicy. W końcowym etapie pomiaru powietrze jest wypompowywane, a na ekranie widoczny jest jego wynik. Badanie jest więc bardzo proste i trwa zaledwie kilkanaście sekund.

O czym należy pamiętać podczas pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem nadgarstkowym?

Dla zapewniania prawidłowego pomiaru ciśnieniomierz nadgarstkowy powinien być używany w odpowiedni sposób. Przede wszystkim badanie należy wykonać w pozycji siedzącej, opierając rękę na stole. Wynik będzie najbardziej miarodajny, gdy będzie wykonany po kilku minutach odpoczynku. Po uruchomieniu ciśnieniomierza nie powinno się rozmawiać ani ruszać ręką. Przy zachowaniu powyższych zasad wynik wyświetlony na ekranie będzie dokładny i szybko zostaną wykryte ewentualne nieprawidłowości.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza nadgarstkowego?

Jaki wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy? Ranking pozwala zauważyć, że poszczególne modele różnią się od siebie jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Decydując się na zakup ciśnieniomierza należy przede wszystkim dopasować rozmiar mankietu do obwodu nadgarstka. Jest to bardzo ważne, gdyż musi on dokładnie do niego przylegać, by pomiar był miarodajny. Szczególnie praktycznym rozwiązaniem są regulowane mankiety zapinane na rzep. Ich zakres regulacji może wynosić w większości modeli 12,5 cm – 21,5 cm, 13,5 cm – 19,5 cm lub 13,5 cm – 23 cm. Dla zapewnienia jeszcze większego komfortu niektóre modele zostały wyposażone w redukcję ucisku.

Przydatna jest również funkcja oceny prawidłowego założenia mankietu, która chroni przed niewłaściwym pomiarem. Mankiety wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu zachowują one przez długi czas swoje właściwości i nie ulegają zniszczeniu. Aparaty nadgarstkowe najczęściej zasilane są bateryjnie np. 1 baterią AA czy 2 bateriami AAA. Niezwykle przydatny jest wskaźnik zużycia baterii, który poinformuje Cię o konieczności jej wymiany. Atutem ciśnieniomierza nadgarstkowego jest duży i czytelny wyświetlacz przymocowany do mankietu. Dzięki niemu wyniki pomiarów są dobrze widoczne nawet dla osób starszych. Udogodnieniem jest niewątpliwie funkcja głosowego podawania wyników oraz podświetlenie wyświetlacza. Funkcja ta okazuje się szczególnie istotna, gdy pomiaru chcemy dokonać w nocy. Urządzenia te posiadają zazwyczaj dwa lub trzy przyciski. Uruchomienie następuje zazwyczaj poprzez wciśnięcie przycisku Start. Natomiast aby ciśnieniomierz wyłączyć wystarczy nacisnąć przycisk Stop.

Niektóre modele zostały wyposażone w dodatkową funkcję automatycznego wyłączenia np. po bezczynności trwającej powyżej jednej minuty. Zaletą ciśnieniomierza nadgarstkowego jest również jego niewielka waga i mały rozmiar.

Czy urządzenia posiadają określony margines błędu oraz możliwość zapamiętywania wyników?

Zastosowane w ciśnieniomierzu nowoczesne technologie gwarantują dokładne pomiary. Producenci podają dopuszczalny margines błędu. Dokładność pomiaru ciśnienia może wynosić np. plus/minus 3 mmHg, zaś dokładność pomiaru pulsu plus/minus 5 jednostek odczytu. Istotnym udogodnieniem zastosowanym w wielu modelach ciśnieniomierzy jest możliwość zapamiętywania ostatnich wyników pomiarów. Wbudowana w ciśnieniomierzu pamięć może zapamiętywać nawet do 60 pomiarów jednego użytkownika. Zapisywane są one w urządzeniu łącznie z datą i czasem pomiaru. Ponadto dane te są zachowywane w pamięci sprzętu nawet po wymianie baterii.

Jakie inne udogodnienia posiada ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Bardzo ważne są funkcje diagnostyczne takie jak np. wykrywanie nieregularnego rytmu serca (m.in. arytmii) czy uśrednianie ostatnich trzech wyników pomiarów. Przydatny jest tu również wskaźnik klasyfikacji wyniku pomiaru ciśnienia według Światowej Organizacji Zdrowia. Niektóre modele oferują również możliwość wyboru jednostek ciśnienia oraz szereg systemów bezpieczeństwa. Do tych ostatnich należy np. ostrzeżenie w przypadku drgania nadgarstka podczas wykonywania pomiaru czy automatyczna diagnostyka błędów pokazywana na wyświetlaczu.


Nowoczesne ciśnieniomierze posiadają również możliwość połączenia za pomocą bluetooth z aplikacją mobilną. Można z niej odczytać informacje dotyczące pomiarów wykonanych na urządzeniu i przedstawione w różnych formach np. czytelnych wykresów. Funkcja ta umożliwia również przesłanie pełnego opisu i historii ciśnienia krwi bezpośrednio do lekarza nadzorującego Twój stan zdrowia. Na ekranie dodatkowo widoczna jest data i godzina. Zatem, czy warto wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy? Ranking zwraca uwagę nie tylko na liczne udogodnienia, ale również na nowoczesny design i estetyczne wykonanie tych praktycznych urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756