Poradniki Eksperta

Czy suszarka niszczy włosy?


Niezależnie od tego, czy mamy włosy krótkie czy długie, zawsze chcemy by były czyste, zadbane, zdrowe i lśniące. Jednak codzienna pielęgnacja, nie pozostaje bez wpływu na nasze pasma, dlatego staramy się przeprowadzać ją jak najbezpieczniej i z użyciem dobrych kosmetyków. Bardzo często za głównego winowajcę zniszczonych włosów uznaje się suszarkę, bo to z nią mamy styczność po każdym myciu – zatem nawet kilka razy w tygodniu. Czy suszarka niszczy włosy i czy rzeczywiście, to samo urządzenie czyni im tak wielkie szkody? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź, na te pytania.czy suszarka niszczy włosy


Zniszczone włosy: kto za to odpowiada?


Suszenie to proces, w którym cząsteczki wody pod wpływem energii cieplnej, usuwane są z danego ciała. Pod wpływem temperatury, woda po prostu zmienia swój stan w gazowy i odparowuje z włosa, a ten staje się suchy. Jak wiadomo, za brak połysku, łamliwość i kruszenie się włosów, odpowiada m.in. ich zbytnie przesuszenie. Właśnie dlatego często mówi się, że codzienne suszenie niszczy nasze kosmyki i zrzuca się winę na suszarkę. Jeśli i Ty zastanawiasz się, czy suszarka niszczy włosy, to musisz wiedzieć, że to nie urządzenie jest czemukolwiek winne, a po prostu nieprawidłowo przeprowadzane suszenie oraz brak codziennej troski o nasze pukle.


Niewłaściwy tryb życia, prowadzący do wyjałowienia organizmu z ważnych substancji – także tych odpowiedzialnych za wygląd włosów czy paznokci, zbyt intensywne szczotkowanie, częste noszenie związanych włosów, brak odpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków (lub przeciwnie: przesada z ich używaniem), czy też po prostu nieprawidłowe używanie suszarki – to główne przyczyny osłabienia włosów, ich nadmiernego wypadania oraz utraty blasku. Zanim więc oskarżysz suszarkę o to, że źle wpływa na Twoją fryzurę i postanowisz (nawet zimą) suszyć włosy ciepłem otoczenia, sprawdź, co robić by mimo suszenia, Twoje kosmyki zawsze wyglądały zdrowo.Jak poprawnie suszyć włosy, by szkodzić im jak najmniej?


Przede wszystkim, osuszanie rozpoczyna się tuż po umyciu włosów, jednak nie wolno ich trzeć ręcznikiem. W ten sposób włosy mokre, podatne na uszkodzenia, mogą się łamać. Łuski włosów podczas tarcia się otwierają, przez co włosy będą pozbawione blasku. Zamiast tego, delikatnie osusz je ręcznikiem lekko ugniatając. Możesz na pewien czas pozostawić ręcznik na głowie, ale pamiętaj o tym, by nie było on duży i ciężki oraz zbyt mocno nie ciągnął Twoich włosów do tyłu.


Po usunięciu nadmiaru wody, włosy możesz przeczesać grzebieniem o szeroko rozstawionych, grubych zębach. W ten sposób pomożesz im domknąć łuski. Kolejny krok, to kosmetyki. Jeśli chcesz poddać włosy stylizacji, na przykład z użyciem prostownicy czy koncentratora, nałóż na włosy kosmetyk ochronny, który zabezpieczy pasma przed wysoką temperaturą.


Kolejny krok, to już właściwe suszenie. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura, może włosom szkodzić. Wiedz też, że dodatkowym czynnikiem, który przyspiesza suszenie, jest przepływ powietrza. Nie wybieraj więc najwyższej temperatury suszenia, tylko najniższe stopnie ciepła lub chłodny nawiew – jeśli masz taki w swojej suszarce. Przy niższej temperaturze, postaw na wyższą moc suszarki, a więc silniejszy nawiew. Zwróć jednak uwagę na to, by suszyć włosy zgodnie z kierunkiem wzrostu. Kiedy są jeszcze bardzo mokre, nie przeczesuj ich ciągle palcami, tylko delikatnie unoś, by zyskały więcej objętości u nasady. Zwracaj uwagę, na odległość wylotu suszarki od włosów. Najlepiej trzymać urządzenie około 20-30 centymetrów od włosów, starając się, by nawet wtedy zbyt długo ciepły strumień nie był kierowany w jedno miejsce. Jeśli chcesz modelować włosy, pamiętaj, by robić to wtedy, kiedy są one już suche lub temu bliskie.


Kosmetyk, który utrwali Twoją fryzurę, na przykład piankę, nałóż po wysuszeniu włosów, a bezpośrednio przed modelowaniem konkretnego pasma. Zwróć uwagę na to, by pasma włosów były na tyle cienkie, żeby pożądany efekt uzyskać już przy pierwszym modelowaniu. Unikniesz wtedy potrzeby powtórnego stylizowania tej samej partii (a co za tym idzie, ryzyka uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych nakręcaniem na szczotkę czy czesaniem).


Suszarka suszarce nierówna. Jaka suszarka zadba o włosy?


Odpowiedź na pytanie o to, czy suszarka niszczy włosy, jest jasna. Choć to nie suszarka, a niewłaściwie wykonywane suszenie naraża nasze włosy na zniszczenie, to są suszarki, które nie tylko nie szkodzą włosom, a przeciwnie – mogą im pomóc. Jakie to urządzenia? Wyposażone w nowoczesne rozwiązania, które chronią włosy. Jeśli chcesz suszyć zdrowo, zadbaj o to, by suszarka, którą się posługujesz, miała kilka stopni temperatury oraz nawiewu. Bardzo przydatna jest funkcja chłodnego nawiewu. W urządzeniach ze średniej i najwyższej półki, jest to rozwiązanie standardowe – podobnie jak spotykana w wielu modelach jonizacja. Dzięki tej funkcji, włosy się nie elektryzują i nie puszą, łuska jest domknięta, a pasma są lśniące i mają zdrowy wygląd. Ponadto, wybierając suszarkę, postaw na urządzenie, które ma kratkę wylotową pokrytą specjalną warstwą keratyny, turmalinów czy ceramiki. Dzięki temu, włosy podczas suszenia nasycane będą korzystnymi dla nich pierwiastkami. Jedną z najnowocześniejszych funkcji, jakie można spotkać w suszarkach do włosów, jest także kontrola wilgotności włosów, z którą zawsze masz pewność, że pasma nie zostaną przesuszone.


Jak jeszcze dbać o włosy?


Jeśli już wiesz, jak należy poprawnie używać suszarki, by nie szkodzić swoim włosom, pamiętaj też, by zadbać o zdrowie włosów od wewnątrz. Możesz wybrać suplementy diety, które poprawiają kondycję włosów, albo po prostu regularnie pić herbatki ze skrzypu polnego, który jest bogaty w krzem, będący budulcem włosa. Jeśli Twoje pasma są już mocno zniszczone, od razu zadbaj o odpowiednie wsparcie kosmetykami regeneracyjnymi i wzmacniającymi. Postaw na odpowiedni szampon i odżywkę, regularnie nakładaj maskę i stosuj peelingi skóry głowy, co poprawia ukrwienie i stymuluje wzrost włosów.


Podczas codziennej pielęgnacji, zwróć uwagę na to, by włosy czesać delikatnie. Jeśli lubisz czasem zrobić przerwę od suszenia włosów suszarką, pamiętaj by nie chodzić spać, kiedy Twoje pasma są całkowicie mokre. W tym stanie są dużo bardziej podatne na uszkodzenia, a tarcie o poduszkę może im jeszcze bardziej zaszkodzić.


Na koniec należy rozwiać częstą wątpliwość, dotyczącą suszenia. Czy można robić to codziennie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem sporo zależy od typu włosów, jednak zasadniczo, jeśli włosy suszysz z zachowaniem troski i prawidłowej techniki, to nawet codzienne suszenie, nie będzie im szkodzić.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert