Poradniki Eksperta

Depilacja IPL – na czym polega depilacja światłem?


Depilacja IPL, czyli po prostu depilacja światłem, to jedna z najnowocześniejszych metod pozbywania się owłosienia. Początkowo zarezerwowana była jedynie dla gabinetów kosmetycznych, jednak z czasem technologia stała się na tyle popularna i dostępna, że powstały rozwiązania umożliwiające zbudowanie depilatora IPL do domowego użytku. Obecnie liczba depilatorów IPL dostępnych w sklepach, jest na tyle duża, że każda zainteresowana osoba jest w stanie znaleźć sprzęt dopasowany do swoich potrzeb oraz budżetu. Ale czy warto kupić taki depilator? Jak on działa, czy jest skuteczny i przede wszystkim, na czym dokładnie polega depilacja światłem? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w niniejszym poradniku.depilacja ipl


Depilacja światłem: krótka historia depilatorów IPL


Choć trudno w to uwierzyć, pierwsze prace, które leżą u postaw depilacji IPL, podjęto jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Wtedy to, pojawiły się pierwsze urządzenia wykorzystujące wiązkę lasera w różnych dziedzinach przemysłu. W latach 70. badania zostały przeniesione na grunt zastosowań w dziedzinie medycyny i higieny. Badacze z Massachusetts odkryli zjawisko selektywnej fototermolizy, na którym opierają się depilatory laserowe i świetlne. Polega ono na wybiórczym działaniu wiązki lasera lub światła. Gdy udało się skonstruować laser o odpowiedniej długości fali, rozpoczęto badania nad skutecznością metody w walce ze zbędnym owłosieniem. 


Szukano takiego sposobu depilacji, by działał na cebulkę i nie powodował przy tym uszkodzeń skóry. Udało się to na początku lat 80., ale kolejne testy zajęły następnych kilka lat. Wreszcie, w latach 90. skuteczność lasera w depilacji została potwierdzona badaniami i w 1996 roku, oficjalnie wprowadzono ją do komercyjnego użytku. Oczywiście depilatory laserowe trafiły do gabinetów kosmetycznych, ale badania nad metodą wciąż trwały. Badano m.in. jaka długość fal działa na włosy o określonym kolorze, jak szybko widać efekty depilacji i jak długo się one utrzymują. W międzyczasie zjawisko selektywnej fototermolizy wykorzystano także w pracach z wiązką światła. I właśnie wtedy narodziły się depilatory IPL.Depilacja laserem a depilacja IPL – co je różni?


W nawiązaniu do historii depilatorów laserowych i IPL, warto wspomnieć o tym, co różni te dwie metody, zanim jeszcze dokładniej omówimy, czym jest depilacja światłem.


Jak wynika z powyższej krótkiej historii, depilacji IPL, zarówno depilatory laserowe, jak i świetlne, wykorzystują zjawisko selektywnej fototermolizy. Jednak laser działa nie na samą cebulkę, a na jej brodawkę – czyli miejsce, które odpowiada za odżywianie i ukrwienie cebulki. W ten sposób cebulka jest zaopatrywana w substancje odżywcze, potrzebne jej do prawidłowego funkcjonowania, a więc także produkcji włosów. Jeśli brodawka zostanie zniszczona, cebulka po prostu obumrze, a włos nieodwracalnie zaniknie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku depilacji IPL. Światło przez melaninę we włosach dociera do cebulki, rozgrzewając ją i uszkadzając. Cebulka przechodzi w stan uśpienia, włos z niej wypada i zaczyna rosnąć dopiero po kilku lub nawet kilkunastu tygodniach. Z czasem dojść może do takiej degradacji cebulki, iż dochodzi do jej obumarcia. Jako pierwsze powstały depilatory laserowe, a IPL dopiero z rozwojem całej technologii.


Początkowo korzystanie z modeli świetlnych nie należało do najprzyjemniejszych, bowiem z błyskiem wiązało się wydzielanie energii cieplnej, a ta nagrzewała też skórę. Jednak rozwiązanie to na przestrzeni lat zostało udoskonalone na tyle, że dziś możemy cieszyć się bezbolesną metodą depilacji we własnym domu. Zakłada się jednak, że ze względu na odmienne działanie lasera i światła, depilatory laserowe trwale usuwają owłosienie, natomiast modele IPL, prowadzą do trwałego zmniejszenia gęstości włosów. Na koniec podkreślmy wyraźnie, że depilacja IPL to nie to samo, co depilacja laserowa, choć ta pierwsza często mylnie w ten sposób jest nazywana.


Sprawdź również:


Na czym polega depilacja IPL?


Depilator świetlny to urządzenie, w którym wykorzystywane jest intensywne, pulsujące światło. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w skrócie IPL – z języka angielskiego: intense pulsed light. Skuteczność działania wiązki światła (podobnie jak i lasera), związana jest z cyklem wzrostu włosa. Depilacja IPL działa tylko na włosy w fazie wzrostu. Co więcej, włosy sąsiadujące ze sobą są zwykle na innym etapie cyklu. Ma to związek z asynchronicznym charakterem wzrostu włosów na ciele człowieka. W innym przypadku, gdyby włosy w tym samym momencie przechodziły etapy wzrostu, to co pewien czas mielibyśmy do czynienia z sytuacją, kiedy wszystkie by obumarły i wypadły. Tak się jednak nie dzieje, dlatego by uzyskać gładkość przy pomocy depilatora IPL, zabieg depilacji trzeba regularnie powtarzać. Początkowo należy to robić w odstępach około 10-14 dni. Dopiero po całej serii zabiegów lub kiedy widzimy już pożądane rezultaty, możemy zmniejszyć częstotliwość.


Jak już wspomnieliśmy, rezultaty depilacji laserowej oraz IPL różnią się od siebie, jednak także w przypadku tej drugiej, możemy mieć do czynienia z sytuacją trwałego zaniku części włosów. Wielokrotnie podgrzewana cebulka jest coraz słabsza, włosy, które produkuje, także są coraz słabsze, wiotkie i mniej widoczne. Z czasem, taka cebulka może zacząć obumierać. Wiele osób, które regularnie korzystają z depilacji światłem, zauważa, że na ich ciele pojawiają się obszary wręcz pozbawione włosów.


depilacja ipl


Depilacja IPL w praktyce. Jak przeprowadzić zabieg w domu?


Nowoczesna depilacja IPL to coś, co jest odpowiedzią na wszelkie problemy, z jakimi borykamy się, stosując inne metody depilacji. Przeprowadzenie zabiegu jest niemal tak samo szybkie i proste, jak ogolenie włosów maszynką, jednakże skuteczniejsze i trwalsze niż depilacja depilatorem mechanicznym, a przy tym nie prowadzi do wrastania włosków i nie powoduje tak dużych podrażnień, jak w przypadku depilatora mechanicznego oraz wosku. Choć zakup urządzenia do depilacji IPL wydawać się może stosunkowo dużym wydatkiem, to jednak liczba modeli dostępnych w sklepach jest dziś tak duża, że pozwala wybrać model jak najbardziej odpowiadający naszym potrzebom oraz budżetowi. To także zdecydowanie mniej, niż trzeba zapłacić za wykonanie pełnej serii zabiegów laserem w gabinecie kosmetycznym na wszystkie partie ciała. I do tego możesz to zrobić w dogodnym momencie, nie tracąc czasu na odwiedzanie salonów kosmetycznych. Co ważne, nowoczesne depilatory IPL cechują się bardzo dużą żywotnością, co sprawia, że ze sprzętu korzystać będziesz przez wiele lat.


Jak wygląda sam proces depilacji IPL w domowym zaciszu? Jest bardzo prosty i komfortowy. Większość urządzeń dostępnych na rynku wymaga najpierw przeprowadzenia próby, polegającej na dopasowaniu mocy do karnacji. W zależności od modelu, może to wymagać na przykład przyłożenia skóry do specjalnego miejsca na urządzeniu. Jeśli Twoja karnacja jest odpowiednia dla takiego zabiegu (a tak jest w większości przypadków), wówczas sprzęt zostanie odblokowany, a Ty możesz przystąpić do działania. Przed depilacją światłem, partie ciała, które chcesz depilować, powinny zostać ogolone. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnej woni palących się włosów. Sama depilacja polega na dokładnym przykładaniu okna depilatora do skóry. Należy to robić raz przy razie, by zapewnić sobie dokładny rezultat. Pamiętaj, by dokładnie przykładać okienko świetlne do skóry. Większość urządzeń jest wyposażona w rozwiązania zabezpieczające przed wyzwalaniem błysków, jeśli okienko nie przylega dobrze do skóry. Ogranicza to zużycie lamp i gwarantuje, że zabieg będzie przeprowadzony dokładnie.


W zależności od urządzenia, możesz mieć do czynienia z automatycznym dopasowaniem mocy do Twojej karnacji (moc możesz potem zmieniać) lub ze sprzętem, w którym sama ustalasz stopień mocy. W takim przypadku, zacznij najlepiej od najniższych wartości i jeśli potrzebujesz/nie odczuwasz dyskomfortu, stopniowo je zwiększaj. Pamiętaj, że niektóre partie ciała, jak bikini czy pachy, mogą być bardziej wrażliwe. W niektórych urządzeniach regulację mocy wspiera także zastosowanie końcówek odpowiednich do danej partii ciała. Różnią się one wielkością okienka świetlnego, które obejmuje mniejszy obszar i pozwala na precyzyjną depilację.


Depilacja IPL zwykle jest bezbolesna, jednak niektóre osoby mogą przy wyższych poziomach mocy odczuwać pewien dyskomfort. Po zakończonej depilacji, należy unikać kosmetyków, sauny, gorących kąpieli, solarium czy odsłaniania na słońcu depilowanych obszarów – i wszystkiego tego, co może powodować podrażnienia skóry. Jeśli ekspozycji na słońce nie da się uniknąć, pamiętaj o kremie z filtrem.


Na co zwracać uwagę przy wyborze depilatora IPL? Najważniejsze cechy sprzętu


Depilatory IPL dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane pod względem zastosowanych w nich rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych, a także funkcji. Mimo to, jest kilka istotnych cech, które charakteryzują każdy z tych sprzętów. Wybierając depilator IPL, zwróć uwagę na to, czy wyposażony jest w lampy stałe, czy też wymienne. Te pierwsze mają taką żywotność, jak lampy. Producenci przekonują, że ich sprzęty z lampami stałymi działać mogą nawet kilkanaście lat. Z kolei modele z wymiennymi lampami, generują regularny wydatek, jednak jest to koszt ponoszony raz na wiele miesięcy. Każdorazowo warto zwrócić uwagę na to, jaką żywotność sugeruje producent. Często wyrażona jest ona nie tylko w latach, ale i liczbie błysków.


Drugim z aspektów jest szybkość przeprowadzenia depilacji. Jest ona ściśle związana z wielkością okna świetlnego, a także szybkością wyzwalania błysków. Większe okno oznacza mniej ruchów, mniej błysków i krótszy zabieg. Zanim dobrze opanujesz technikę dokładnego przykładania okienka do skóry, korzystać możesz z ręcznego wyzwalania błysków. Jeśli już nabierzesz wprawy, a stanie się to szybko, wybierz tryb automatyczny. W ten sposób czas depilacji będzie jeszcze krótszy. Zwróć uwagę na to, ile błysków dany model może wyzwalać w minutę, co pozwoli Ci oszacować szybkość zabiegu.


Zwróć też uwagę na wygląd urządzenia: gabaryty, lekkość czy ergonomię. Depilatory IPL podzielić można na zasilane z gniazdka, oraz bezprzewodowe, zasilane akumulatorem. Te pierwsze często wyposażone są w oddzielną bazę, do której przewodem podłączony jest „pistolet” z lampą świetlną. Często jest to rozwiązanie lżejsze, które mimo przewodu, daje dużą swobodę manipulacji. Zdecydowanie największą mobilność dają sprzęty zasilane bezprzewodowo, jednak w ich przypadku, zawsze trzeba pamiętać, by akumulator był naładowany.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert