Poradniki Eksperta

Jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Zasada działania frytkownicy beztłuszczowej jest podobna do piekarnika konwekcyjnego. Działa bez użycia tłuszczu, a pieczenie odbywa się dzięki kontaktowi produktów spożywczych z gorącym powietrzem. Sprawia to, że ten rodzaj urządzeń często nazywany jest też frytkownicami na gorące powietrze. Pozwalają przygotować frytki zdrowe i niskokaloryczne, a jednocześnie niepozbawione walorów aromatycznych i smakowych. Frytkownica beztłuszczowa nie powoduje również pogorszenia konsystencji frytek. Frytki z frytkownicy beztłuszczowej mają chrupiącą skórkę, a środek jest miękki. Aby smakowały wybornie, wystarczy tylko młynek do pieprzu i soli, który pozwoli doprawić potrawę do smaku.


jak działa frytkownica beztłuszczowa


Takie przygotowanie frytek jest możliwe dzięki temu, że frytkownica w bardzo krótkim czasie osiąga wysokie temperatury wewnątrz komory, szybka i równomierna jest też rotacja gorącego powietrza. Warto zaznaczyć, że takie modele, jak np.: frytkownica beztłuszczowa Tefal, pozwalają przygotować nie tylko frytki, lecz także inne potrawy, np. warzywa, mięsa, ryby czy owoce morza.

Zalety i wady działania frytkownicy beztłuszczowej


Frytkownica podbija polskie kuchnie. Chętnie sięgają po nią osoby, które nie chcą rezygnować ze smacznych frytek, a jednocześnie pragną być fit. Przed zakupem urządzenia warto jednak poznać jego zalety i wady, aby potem nie być rozczarowanym sprzętem. Sposób jak działa Frytkownica beztłuszczowa sprawia, że ma onao wiele więcej zalet niż wad. Do tych najważniejszych można zaliczyć:


 • możliwość całkowitego zrezygnowania ze stosowania oleju do frytek,

 • frytki, warzywa i ryby przygotowywane we frytkownicy bezolejowej są lekkostrawne i zdrowe,

 • przygotowywanie frytek bez oleju jest nie tylko zdrowsze, lecz także tańsze,

 • frytkownica beztłuszczowa nie wydziela nieprzyjemnych woni z powodu rozgrzewania lub przypalania tłuszczu, gdyż się go w niej nie używa,

 • frytkownica na gorące powietrze jest bardzo prosta w obsłudze; większość modeli została wyposażona w wygodny panel elektroniczny; dzięki temu nie trzeba, co chwile sprawdzać, czy danie jest gotowe i czy nie przypala się,

 • brak używania oleju sprawia, że frytkownica beztłuszczowa jest łatwa w czyszczeniu; sam proces mycia jest szybki i wygodny; nie wymaga również specjalistycznej konserwacji.Mimo licznych zalet frytkownica beztłuszczowa ma też wady. Wiele osób uważa, że frytki z tego typu urządzenia znacznie różnią się od swojego tradycyjnego odpowiednika. Opinie w tym zakresie zawsze są jednak subiektywne – jest też grono osób, które uważa, że potrawy przyrządzone bez tłuszczu smakują o wiele lepiej. Jako kolejne wady frytkownicy na gorące powietrze można wskazać:


 • mniejszy wybór urządzeń beztłuszczowych niż klasycznych frytkownic,

 • frytkownice beztłuszczowe działają wolniej; przyrządzenie potrawy może trwać nawet dwa razy dłużej niż w klasycznym modelu,

 • frytkownice beztłuszczowe bywają droższe od klasycznych frytkownic.


jak działa frytkownica beztłuszczowa


Warto pamiętać, że to jak działa frytkownica beztłuszczowa, nie powoduje że nie ma ona wad. Przede wszystkim należy do nich znacznie wyższa cena, która wiele osób zniechęca do zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając frytkownice dobrej jakości, otrzymuje się sprzęt kuchenny na lata. Ze znalezieniem dobrego urządzenia nie powinno być problemu. Poszczególne modele różnią się od siebie obudową, parametrami technicznymi, zastosowaniem frytkownicy beztłuszczowej.Jaką frytkownicę beztłuszczową wybrać?


Asortyment frytkownic beztłuszczowych jest bardzo szeroki. Jeśli więc chce się wybrać urządzenie idealne dla siebie, to warto pod uwagę wziąć kilka kluczowych parametrów. Nie tylko to jak działa frytkownica beztłuszczowa.


 • Moc frytkownicy – im jest wyższa, tym lepsza praca urządzenia; szybciej się nagrzewa i szybciej przygotowuje potrawy; z większą mocą frytkownicy wiąże się jednak duży pobór energii; w przypadku małej mocy może się jednak zdarzyć, że nie będą dopiekać potraw; frytkownice na gorące powietrze powinny mieć moc minimum 1200 W; jeśli w urządzeniu będzie się chciało piec mięsa, to należy wybrać te z mocą 200 W.

 • Pojemność koszyka – frytkownice beztłuszczowe mają pojemność od 1 do 5 litrów; ten parametr może być też w kilogramach; to, jaką wielkość urządzenia się wybierze, należy uzależnić od tego, jak dużo jednorazowo frytek się piecze; standardowym wyborem są frytkownice o pojemności 1,5 kg.

 • Programy – frytkownica powinna posiadać różne tryby pracy, np. delikatnego pieczenia czy rozmrażania; w wielu modelach dostępne są też autorskie programy producentów, które znacznie ułatwiają przygotowywanie potraw.

 • Sygnał dźwiękowy – to przydatna funkcja; sygnał dźwiękowy poinformuje o tym, że proces przygotowania frytek został zakończony; zapobiega to nadmiernej eksploatacji sprzętu i eliminuje konieczność sprawdzania, czy potrawa już jest gotowa.

 • Nienagrzewająca się obudowa – obudowa frytkownicy powinna być wykonana z solidnych, sztywnych materiałów, które nie będą się nagrzewać; dzięki temu przygotowywanie w niej potraw będzie bezpieczne.

Przy wyborze frytkownicy beztłuszczowej liczy się także obecność rożna, wyświetlacza LCD, waga urządzenia, jego estetyka, funkcje zabezpieczające, cena i marka.

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert