Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

  2023-05-01


Wiele osób uważa, że szczoteczka elektryczna, to tylko jeden z gadżetów, bez których można się obejść, myjąc zęby tradycyjną szczoteczką. Tymczasem jest to urządzenie, dzięki któremu możemy dbać o swoje zęby jeszcze lepiej i znacznie łatwiej, niż wersją manualną. Szczoteczka pracuje za nas, a my nie musimy koncentrować się na wykonywaniu kolistych ruchów, czy wymiataniu resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jednak nie sztuka kupić szczoteczkę elektryczną, tylko właściwie jej używać. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną, by robić to prawidłowo? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czy warto mieć szczoteczkę elektryczną? Plusy i minusy

Wiele osób, które jeszcze nie miały okazji wypróbować szczoteczki elektrycznej, jest niesłusznie przekonanych, że urządzenie to jest tylko kolejnym gadżetem, którym nie warto zawracać sobie głowy. Tymczasem mycie zębów szczoteczką elektryczną, naprawdę może przenieść naszą higienę jamy ustnej na wyższy poziom. Dzieje się tak dlatego, że szczoteczka wykonuje dużo więcej ruchów, przez co lepiej czyści zęby. Mycie takie jest dokładniejsze i szybsze – i to są właśnie najistotniejsze zalety szczoteczek elektrycznych. Co więcej, nowoczesne szczoteczki mają różne prędkości pracy oraz kilka trybów, służących innym celom – na przykład usuwaniu płytki nazębnej, wybielaniu, czy specjalny tryb do zębów wrażliwych.

Plusy szczoteczek elektrycznych

Choć szczoteczki elektryczne są znacznie droższe niż manualne, to jednak kupujemy je raz na długi czas i po prostu regularnie wymieniamy główkę szczoteczki. Nie ma także kosztów związanych z wymianą baterii, bowiem szczoteczki elektryczne ładowane są indukcyjnie, a ich akumulatorki mają długą żywotność. Z powodzeniem można zabrać je nawet na 2-3 tygodniowy wyjazd, bowiem na tyle właśnie wystarczy jednorazowe ładowanie.

Minusy szczoteczek elektrycznych

Czy szczoteczki elektryczne mają jakieś minusy? Z pewnością pewnym mankamentem, jest konieczność dbania o to, by urządzenie było naładowane. Obecnie jednak większość modeli wyposażona jest we wskaźnik naładowania, dzięki czemu nie musimy o tym stale pamiętać. Wystarczy urządzenie odstawić do ładowania tuż po wieczornym myciu, by rano mieć w pełni naładowany i gotowy do działania sprzęt. Jeśli zastanawiamy się nas szczoteczką elektryczną, to możemy być pewni, że jest to wydatek, który po prostu się opłaca.

Szczoteczki magnetyczne

Mycie zębów może być jeszcze przyjemniejsze i łatwiejsze. Wszystko dzięki szczoteczkom magnetycznym Oral-B iO. Wykorzystuje ona mikrowibracje włókien, aby czyścić powierzchnię zębów równocześnie skutecznie oraz delikatnie. Do tego innowacyjny wygląd i interaktywny wyświetlacz zadbają o technikę mycia i piękny uśmiech.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Zanim omówimy technikę mycia, zwróćmy krótko uwagę na różne typy szczoteczek elektrycznych. Zanim zaprojektowano szczoteczki soniczne, spotkać było można jedynie modele z okrągłą, rotacyjną główką, która poruszała się ruchem oscylacyjnym. Z czasem dodano też pulsację, dzięki czemu cały zabieg mycia zębów był dokładniejszy i szybszy. Innym typem szczoteczek są modele soniczne, których główka kształtem zbliżona jest do kształtu tradycyjnej szczoteczki. Ponieważ szczoteczki rotacyjne i soniczne różnią się, nieco inaczej wygląda prawidłowa technika mycia, z wykorzystaniem konkretnego typu urządzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że w żadnym wypadku, nie jest to nic skomplikowanego.


Jak myć zęby szczoteczką elektryczną z rotacyjną główką? Po nałożeniu pasty, główkę przykładamy kolejno do każdego zęba i czyścimy go z każdej strony przez kilka sekund. Aby czas pracy równomiernie rozkładał się na wszystkich zębach, wiele szczoteczek wyposażonych jest w timer, który odmierza 30 sekund. W ten sposób można podzielić jamę ustna na cztery partie i właśnie tyle czasu poświęcić każdej z nich.


Równie prosta jest technika, w przypadku modeli sonicznych. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną soniczną? To urządzenie, dzięki tysiącom drgań, wykonuje ruchy wymiatające. Liczba ruchów jest znacznie większa, niż w przypadku urządzeń rotacyjnych, co sprawia, że modele soniczne naprawdę dokładnie czyszczą każdą powierzchnię. Główkę z pastą przykładamy do powierzchni zęba pod kątem ok. 45 stopni, pamiętając o tym, by nie dociskać włosków, bo to nie nacisk decyduje o efektywności czyszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej?

Wybór pomiędzy szczoteczką soniczną a rotacyjną, jest kwestią własnych preferencji, bo trudno jednoznacznie przesądzać, które z modeli są skuteczniejsze. Wiele zależy od naszych potrzeb i... zębów. Tak naprawdę o tym, jak dobrze będzie nam korzystać ze szczoteczki, decyduje w dużej mierze odpowiednio dobrana końcówka. Zarówno do modeli sonicznych, jak i tradycyjnych szczoteczek elektrycznych, znaleźć możemy główki z różnie ułożonym włosiem, o różnej długości czy twardości. Są główki mniejsze, które sprawdzą się do dokładnego czyszczenia przestrzeni między zębami i trudno dostępnych miejsc, a także większe, którymi szybciej umyjemy zęby.


Kupując szczoteczkę elektryczną, zwróćmy więc uwagę na dostępne końcówki oraz sprawdźmy, jaki typ ruchów wykonuje dany model (na przykład rotacyjny, rotacyjno-oscylacyjny czy rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjny w przypadku modeli klasycznych). Pamiętajmy, że im więcej ruchów na minutę, tym – przynajmniej w teorii – większa skuteczność mycia. Zwróćmy uwagę także na przydatne funkcje, takie jak wskaźnik naładowania czy ładowania, timer, a także różne dodatkowe tryby pracy „do zadań specjalnych” – na przykład czyszczenia płytki nazębnej, oczyszczania kamienia, czy delikatnego trybu do wrażliwych dziąseł.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756