Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?
Zanim omówimy technikę mycia, zwróćmy krótko uwagę na różne typy szczoteczek elektrycznych. Zanim zaprojektowano szczoteczki soniczne, spotkać było można jedynie modele z okrągłą, rotacyjną główką, która poruszała się ruchem oscylacyjnym. Z czasem dodano też pulsację, dzięki czemu cały zabieg mycia zębów był dokładniejszy i szybszy. Innym typem szczoteczek są modele soniczne, których główka kształtem zbliżona jest do kształtu tradycyjnej szczoteczki. Ponieważ szczoteczki rotacyjne i soniczne różnią się, nieco inaczej wygląda prawidłowa technika mycia, z wykorzystaniem konkretnego typu urządzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że w żadnym wypadku, nie jest to nic skomplikowanego.
Jak myć zęby szczoteczką elektryczną z rotacyjną główką? Po nałożeniu pasty, główkę przykładamy kolejno do każdego zęba i czyścimy go z każdej strony przez kilka sekund. Aby czas pracy równomiernie rozkładał się na wszystkich zębach, wiele szczoteczek wyposażonych jest w timer, który odmierza 30 sekund. W ten sposób można podzielić jamę ustna na cztery partie i właśnie tyle czasu poświęcić każdej z nich.
Równie prosta jest technika, w przypadku modeli sonicznych. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną soniczną? To urządzenie, dzięki tysiącom drgań, wykonuje ruchy wymiatające. Liczba ruchów jest znacznie większa, niż w przypadku urządzeń rotacyjnych, co sprawia, że modele soniczne naprawdę dokładnie czyszczą każdą powierzchnię. Główkę z pastą przykładamy do powierzchni zęba pod kątem ok. 45 stopni, pamiętając o tym, by nie dociskać włosków, bo to nie nacisk decyduje o efektywności czyszczenia.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej?
Wybór pomiędzy szczoteczką soniczną a rotacyjną, jest kwestią własnych preferencji, bo trudno jednoznacznie przesądzać, które z modeli są skuteczniejsze. Wiele zależy od naszych potrzeb i... zębów. Tak naprawdę o tym, jak dobrze będzie nam korzystać ze szczoteczki, decyduje w dużej mierze odpowiednio dobrana końcówka. Zarówno do modeli sonicznych, jak i tradycyjnych szczoteczek elektrycznych, znaleźć możemy główki z różnie ułożonym włosiem, o różnej długości czy twardości. Są główki mniejsze, które sprawdzą się do dokładnego czyszczenia przestrzeni między zębami i trudno dostępnych miejsc, a także większe, którymi szybciej umyjemy zęby.
Kupując szczoteczkę elektryczną, zwróćmy więc uwagę na dostępne końcówki oraz sprawdźmy, jaki typ ruchów wykonuje dany model (na przykład rotacyjny, rotacyjno-oscylacyjny czy rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjny w przypadku modeli klasycznych). Pamiętajmy, że im więcej ruchów na minutę, tym – przynajmniej w teorii – większa skuteczność mycia. Zwróćmy uwagę także na przydatne funkcje, takie jak wskaźnik naładowania czy ładowania, timer, a także różne dodatkowe tryby pracy „do zadań specjalnych” – na przykład czyszczenia płytki nazębnej, oczyszczania kamienia, czy delikatnego trybu do wrażliwych dziąseł.