Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak używać lokówki? Sprawdzone sposoby

Data dodania: 29-08-2023

Lokówka do włosów to jedno z tych urządzeń, które ma w swojej szafce każda kobieta lubiąca eksperymenty ze swoim wyglądem. Przy pomocy tego prostego sprzętu można w krótkim czasie wyczarować na głowie delikatne fale, sprężyste loki, a nawet efekt karbowania. Jak używać lokówki oraz innych urządzeń do stylizowania loków i fal, by każda z takich fryzur była wykonana bezpiecznie dla włosów, bez kłopotu i przede wszystkim z trwałym, pięknym rezultatem? Wszystko to wyjaśnimy w tym poradniku. Przyjrzymy się także innym urządzeniom do domowej stylizacji loków i fal, a także podpowiemy, o czym warto pamiętać przy wyborze tego najlepszego dla nas.

Zasady stylizacji na gorąco, czyli jak używać lokówki i jak przygotować włosy do zabiegu

Zanim podejmiesz się domowej stylizacji włosów na gorąco – czy to przy pomocy lokówki, prostownicy, czy innego sprzętu o wysokiej temperaturze, pamiętaj o kilku zasadach jak używać lokówki.


Po pierwsze, stylizację wykonuj na świeżo umytych, wysuszonych włosach (z wyjątkiem suszarko-lokówki, która przeznaczona jest do suszenia i stylizacji jednocześnie). Po drugie: zawsze stosuj dobry kosmetyk termoochronny, który zniweluje niekorzystny wpływ wysokiej temperatury na strukturę włosa. Po trzecie: właściwa technika jest bardzo ważna. Zabiegi wykonuj „z włosem”. Zanim podejmiesz się kręcenia czy prostowania, dobrze uczesz włosy. Na urządzeniu wybierz odpowiednią dla swoich potrzeb temperaturę.


Pamiętaj, żeby nie trzymać włosów zbyt długo pod działaniem wysokiej temperatury, jednak miej na uwadze, że lepiej nastawić nieco wyższą temperaturę i mieć pewność, że po kilkunastu sekundach uzyskasz pożądany efekt, niż stracić czas i narażać włosy na poprawki. I wreszcie, po czwarte: odpowiedni sprzęt naprawdę ma znaczenie. Nowoczesna lokówka czy prostownica to nie to samo, co sprzęt starego typu. Dobre urządzenie rozpoznasz m.in. po specjalnej powłoce ochronnej, która zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także wielu innych, przydatnych rozwiązaniach – takich jak funkcja jonizacji czy podstawowa niemal regulacja temperatury.

Jak używać suszarko-lokówki?

Suszarko-lokówka jest jedynym (poza typową suszarką) urządzeniem, którego możemy używać na mokre włosy. Jest to urządzenie wyposażone w szczotkę, zwykle obrotową, choć nie jest to regułą z której przez specjalne otwory wydobywa się gorące powietrze. Włosy są w ten sposób suszone gorącym powietrzem i nie mają bezpośredniej styczności z żadną rozgrzaną powierzchnią. Temperatura powietrza jest dużo niższa niż ta, z jaką mamy do czynienia w przypadku prostownic czy lokówek. Niezależnie od tego temperaturę warto dobrać do ilości oraz kondycji włosów: zniszczone stylizacją czy farbowaniem dobrze jest oszczędzać, korzystając z niższych temperatur. Podobnie w przypadku włosów zdrowych, ale cienkich. Wyższe temperatury będą wskazane w przypadku zdrowych, gęstych włosów.


Mokre włosy odciśnijmy lekko ręcznikiem bez zbędnego tarcia. Delikatnie przeczeszmy kosmyki grzebieniem z rzadko osadzonymi zębami. Zanim zaczniemy stylizację z użyciem szczotki, możemy też lekko podsuszyć włosy nawiewem bezpośrednio z otworu suszarki lub użyciem dyfuzora, delikatnie masując głowę. Rozpoczynając właściwy etap stylizacji, podzielmy włosy na pasma i tak wydzielone kosmyki suszmy od nasady po końce. Aby uniknąć efektu oklapniętych włosów unikaj ciągnięcia włosów do dołu. Staraj się suszyć je, przeciągając od nasady do góry.

Jak używać lokówki klasycznej?

Jeszcze całkiem niedawno na rynku spotkać się mogliśmy tylko z jednym typem lokówki – o tradycyjnym kształcie wałka. Nadal jest to najpopularniejszy z typów, który można jednak spotkać już w różnych grubościach, co pozwala dobrać tę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom i typowi włosów.


Używanie lokówki nie jest trudne. Po przygotowaniu włosów należy pasmo po paśmie wydzielać włosy do stylizacji. Niezbyt gruby kosmyk umieszczamy pod klapką lokówki i nawijamy w kierunku jej wierzchołka. Przytrzymujemy włosy na lokówce około 10 sekund (lub tyle, ile w przypadku naszaych włosów zazwyczaj jest potrzebne dla uzyskania zadowalającego efektu). Tu bardzo liczy się wyczucie i znajomość swoich włosów, bo dla nich najkorzystniejsze jest, by efekt uzyskać za pierwszym razem.


Na koniec wspomnijmy też, jak używać lokówki stożkowej. Modele te różnią się nieco kształtem wałka, który zwęża się ku wierzchołkowi. Na taką lokówkę włosy nawijamy podobnie, jak na tradycyjną, przy czym końcówkę pasma przytrzymujemy palcami. Zaletą takiego modelu jest możliwość uzyskania skrętów nieregularnych lub o różnych grubościach.

Pamiętaj o utrwaleniu fryzury

W sklepach obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnych kosmetyków, przeznaczonych do utrwalania fryzury. Poza tradycyjną pianką czy lakierem do włosów skorzystać można także ze specjalnych preparatów do utrwalania skrętu. Aby jednak jeszcze lepiej utrwalić pokręcone lokówką pasma, warto tuż po zdjęciu ich z lokówki podpiąć je na chwilę spinką bez rozwijania. Niech tak upięte włosy całkowicie ostygną. Wtedy można je delikatnie odpiąć i pozwolić swobodnie opaść. W ten sposób same uzyskają kształt spiralnego loczka.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756