Poradniki Eksperta

Gofry to przysmak wielu z nas. Któż nie lubi pysznych chrupiących wypieków z dodatkiem bitej śmietany i ulubionych owoców, czy z gorącą czekoladą posypaną orzechami? To rarytasy, które wyśmienicie smakują i skuszą nawet największego niejadka. Warto więc mieć w swej kuchni gofrownicę, dzięki której w każdej chwili możesz przyrządzić ten wykwintny specjał. Używanie tego urządzenia wymaga systematycznego czyszczenia. Nie można o tym zapominać, by sprzęt nie uległ zbyt szybkiemu zniszczeniu. Ponadto powinien być idealnie czysty, gdyż ma bezpośredni kontakt z produktami, które spożywamy. Zatem po skonsumowaniu pysznych gofrów należy przystąpić do czyszczenia gofrownicy. Czynność ta nie powinna spędzać snu z powiek ani przerażać. Stosując kilka skutecznych trików sprzęt ten będzie idealnie czysty. Jak wyczyścić gofrownicę? Jakie środki stosować do czyszczenia? Oto kilka czynnych uwag, które ułatwią Ci to zadanie.

Co będzie potrzebne do czyszczenia gofrownicy?


Zanim przystąpisz do czyszczenia gofrownicy przygotuj kilka potrzebnych rzeczy, które warto mieć pod ręką. Ułatwi to szybkie i skuteczne umycie sprzętu i pozbycie się wszelkich trudnych do usunięcia przypalonych resztek ciasta. Przydatny może być: ręcznik papierowy, ścierki, miękkie gąbeczki, pędzelek z miękkim włosiem. Ponadto do mycia zanieczyszczonej powierzchni niezbędne mogą okazać się: płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona oraz ciepła woda. Wszystko to pomoże Ci dokładnie i precyzyjnie wyczyścić gofrownicę i cieszyć się przez długi czas jej bezawaryjnym działaniem.


Gofrownice w naszej ofercie:

Dlaczego należy systematycznie czyścić gofrownicę?

Jak czyścić gofrownicę, by nie była to czynność zbyt uciążliwa? Najważniejsze jest systematyczne czyszczenie urządzenia, a więc najlepiej po każdym użyciu. Wtedy będziesz miał pewność, że Twoja gofrownica nie będzie zawierała trudnych do doczyszczenia przypaleń i zawsze, gdy ją wyjmiesz z pudełka czy szafki będzie gotowa do użytku. Niezwykle niehigieniczne jest przechowywanie sprzętu bez dokładnego jego umycia. Regularność w dużym stopniu ułatwia czyszczenie gofrownicy. Niekiedy wystarczy przetarcie jej wilgotną ściereczką bez konieczności usuwania przyschniętych zanieczyszczeń. Niewątpliwie systematyczne mycie gofrownicy przedłuża jej żywotność i bezawaryjne działanie.


Jakie skutki może mieć nieczyszczenie gofrownicy?

Trudno wyobrazić sobie przyrządzanie gofrów w urządzeniu, które nie był umyte po ostatnim jego używaniu. Taki sprzęt może być siedliskiem licznych bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby się przedostać do żywności. Unikaj więc takich sytuacji, by zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowe pożywienie przyrządzone w czystym urządzeniu. Poza tym ciasto wylane na zanieczyszczone płyty przywiera do nich i efekt niestety nie jest zadowalający. Gofry nie będą chrupiące, jak byśmy chcieli. Nieczyszczenie gofrownicy może przyczynić się również do jej awarii. Nie warto więc ryzykować.


Jakie czynności wykonać, by cieszyć się idealnie czystą gofrownicą?

Zatem, jak wyczyścić gofrownicę? Podstawową zasadą jest odłączenie gofrownicy od prądu. Nigdy nie zaczynaj mycia urządzenia, które jest pod napięciem. Dopiero po ostygnięciu urządzenia można przystąpić do działania. W pierwszej kolejności za pomocą ręcznika papierowego, miękkiego pędzelka lub ściereczki usuń wszelkie resztki jedzenia i inne pozostałości, które zostały na płytach. Następnie użyj miękkiej gąbki namoczonej w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń i dokładnie umyj gofrownicę. Aby płyn nie pozostał na wewnętrznej części gofrownicy, zmyj go dokładnie ciepłą wodą przy użyciu miękkiej ściereczki. Na koniec wytrzyj środek do sucha i pozostaw otwarte urządzenie do całkowitego wyschnięcia. Nigdy nie myj urządzenia pod bieżącą wodą i nie używaj środków chemicznych, które mogłyby mieć bezpośredni kontakt z żywnością.


Jak domyć mocno zabrudzoną gofrownicę?

Oto kilka trików skutecznych w usuwaniu mocnych przypaleń z gofrownicy. Przydatny będzie olej, którym można polać płyty grzewcze na których osiadły trudne do usunięcia resztki jedzenia. Po kilku minutach czyszczenie będzie dużo łatwiejsze, gdyż olej zmiękczy zaschnięte ciasto. Dodatkową zaletą oleju jest również to, że jest on bezpieczny dla delikatnych powłok płyt. Innym sposobem polecanym i sprawdzonym przez wiele osób jest użycie do mycia gofrownicy sody oczyszczonej. Wystarczy posypać nią płyty grzewcze i pozostawić na kilkanaście minut. Zmiękczy ona zalegające, przypalone resztki jedzenia. Wtedy z łatwością usuniesz je za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki. Pamiętaj, aby nie trzeć mocno płyt, by ich nie porysować i nie zniszczyć ich powłoki. Najprostszą metodą ułatwiającą usuwanie przypalonych resztek jest spryskanie wnętrza gofrownicy wodą i zamknięcie jej na kilkanaście minut. Pod wpływem wilgoci zanieczyszczenia zmiękną i będą łatwe do usunięcia.


Jak wyczyścić gofrownicę z zewnątrz?

Nie można również zapominać o czyszczeniu gofrownicy z zewnątrz. Tam również mogą powstawać lepkie i tłuste zabrudzenia, które przywierają do obudowy urządzenia. Najprostszym sposobem do ich usunięcia jest użycie miękkiej gąbki zamoczonej z wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Następnie lekko wilgotną ściereczką zamoczoną jedynie w wodzie przetrzyj całą obudowę urządzenia, by spłukać wszelkie pozostałości. Na koniec warto wytrzeć urządzenie do sucha, by było idealnie lśniące i pozbawione smug.


Jakie rozwiązania zastosowane w gofrownicach ułatwiają czyszczenie?

Dużym udogodnieniem w utrzymaniu czystości urządzenia są wyjmowane płytki. Można je wówczas zdemontować i umyć pod bieżącą wodą, co jest dużym ułatwieniem. Rozwiązanie to zastosowane jest m.in. w wielu opiekaczach, które wyposażone są w płytki np. do kanapek, gofrów czy grilla. Również nieprzywieralna powłoka zapobiega przyleganiu resztek ciasta i ich przypalaniu. Dzięki temu nie osadzają się na płytkach trudne do usunięcia zabrudzenia.

Jak wyczyścić gofrownicę? Stosując powyższe zalecenia nie będzie to trudne zadanie. A Twoje urządzenie będzie zawsze idealnie czyste.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756