Poradniki Eksperta

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci?


Utrzymywanie odpowiedniego stanu higieny jamy ustnej jest obowiązkiem każdego z nas. Nikt nie chce, by jego oddech był nieświeży ani by jego uzębienie i dziąsła pogorszyły swój stan. Nieprzyjemne i często drogie wizyty u dentysty możemy ograniczyć prostą czynnością, jaką jest regularne i skuteczne mycie zębów. Choć dla każdego z nas wydaje się to oczywiste, nie jest takie proste dla najmłodszych. Dzieci muszą się nie tylko nauczyć tego, jak istotna jest codzienna higiena jamy ustnej, ale również sposobów o nią dbania. Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci będzie najlepszym wyborem? Czy należy postawić na szczoteczkę elektryczną, soniczną, czy może jednak postawić na klasyczne szczoteczki ręczne? Jakie są rodzaje szczoteczek i czym się charakteryzują? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz w tym artykule, byś mógł podjąć w pełni świadomy wybór.Jaka szczoteczka elektryczna


Najważniejsze informacje o szczoteczkach dla dzieci


Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci powinna znaleźć się na półce Twojej łazienki, musimy dowiedzieć się jakie są podstawowe rodzaje szczoteczek, jakie są rodzaje mycia, o co chodzi z twardością włosia i czy każde urządzenie nada się dla Twojego dziecka. Przeglądając ofertę naszego sklepu, możesz zauważyć, że wachlarz dostępnych możliwości jest ogromny. Znajdziesz tu szczoteczki soniczne lub rotacyjne, z sygnalizatorem czasu mycia albo bez, różnymi trybami pracy, zasilanymi na baterię lub z bazą ładującą, a nawet takie, które współdziałają ze specjalnymi aplikacjami na telefon. Liczba czynników wpływających na wybór może przyprawić niejednego o zawroty głowy, lecz to wszystko jest dużo łatwiejsze niż może się wydawać. Każdy element omówimy krok po kroku, by Twoje dziecko nie tylko myło zęby z przyjemnością, ale również by nauczyło się to skutecznie robić samodzielnie.


Szczoteczka elektryczna – czy warto?


Pierwszy temat, który należy omówić, to różnice między szczoteczkami automatycznymi a ręcznymi. Z zasady bardzo małym dzieciom zakupuje się klasyczne szczoteczki ręczne z miękkim włosiem. Zupełnie nowa potrzeba codziennego czyszczenia zębów może być nieprzyjemna i trudna do przyjęcia przez malucha. Oswojenie go z kolorową, miękką szczoteczką może być łatwiejsze. Zawsze przychodzi jednak moment, w którym dziecko powinno samo zacząć dbać o swoje zęby, a w tym nie ma lepszego pomocnika niż odpowiednia szczoteczka elektryczna lub soniczna.


W zależności od modelu, który wybierzesz, możesz liczyć na wiele różnych przydatnych i umilających mycie funkcji, o których pomówimy później. Nie jest to jednak jedyna zaleta zautomatyzowanych szczoteczek! Szczoteczki rotacyjne (popularnie nazywane elektrycznymi) oraz soniczne są dużo bardziej skuteczne w oczyszczaniu powierzchni zębów, wszelkich zakamarków i dziąseł. Wielu dorosłych jest zaskoczonych różnicą w klasycznym myciu zębów, a tym unowocześnionym. Skoro doświadczeni rodzice, wujkowie i dziadkowie chwalą sobie tę technologię, dlaczego by nie sprezentować jej stawiającemu pierwsze kroki w tym świecie dziecku? Szczoteczki soniczne są przy tym bardziej skuteczne i dzięki wytwarzanym wibracjom, wprawiają włosie urządzenia w ruch, skuteczniej „wymiatając” wszelkie zabrudzenia w porównaniu do szczoteczki elektrycznej. Mimo tego odpowiednie użycie prostszej, zmechanizowanej konstrukcji szczoteczki rotacyjnej, może dać tak samo zadowalające efekty.


Podsumowując, dla małych dzieci do mniej więcej trzeciego roku życia, proponuje się klasyczne, ręczne rozwiązanie. Jaka szczoteczka dla dzieci starszych sprawdzi się najlepiej? Tu szala przechyla się na korzyść szczoteczek elektrycznych – rotacyjnych i sonicznych. Pamiętajmy jednak, by wszelkie decyzje konsultować ze stomatologiem dziecka – to on będzie wiedział najlepiej, jakie urządzenie nada się najbardziej dla Twojej pociechy.


Szczoteczki elektryczne dla dzieci w naszej ofercie:


Sposób zasilania


Jedną z prostszych decyzji do podjęcia jest wybór sposobu zasilania szczoteczki elektrycznej dla dzieci. Tutaj stoją przed Tobą dwie możliwości – akumulator ładowany w klasyczny sposób, podłączając stację ładującą do gniazdka lub znane wszystkim baterie. Drugi sposób jest mniej popularny, lecz ma swoje atuty. Kilka baterii może wytrwać nawet do 4 miesięcy normalnego użytkowania bez potrzeby ich wymiany. Zaleta ta zdaje się być szczególnie przydatna podczas wszelkich wyjazdów. Kolejnym atutem jest brak potrzeby organizacji specjalnej przestrzeni w pobliżu gniazdka elektrycznego, by podłączyć do niej stację ładującą. Nie jest to jednak problem niemożliwy do rozwiązania. Jeżeli nie jesteś w stanie wygospodarować specjalnego miejsca w łazience, w którym na stałe postawiłbyś szczoteczkę wraz z ładowarką, możesz spokojnie ładować ją co jakiś czas w innym miejscu.


W zależności od modelu, czas działania bez dodatkowego ładowania może trwać nawet trzy tygodnie! Niskiej jakości szczoteczki zasilane na baterie mogą również być wrażliwe na wilgoć. Nieszczelne pokrywy urządzenia mogą przepuszczać drobiny wody, które są wyniszczające dla sprzętu pobierającego energię z baterii. Problem ten całkowicie znika w przypadku szczoteczek z akumulatorem, które są wyjątkowo szczelne.


Twardość włosia


Niezależnie od tego, na jaki rodzaj szczoteczki postawisz, twardość włosia będzie istotnym elementem. Każdy rodzic doskonale wie, że maluchy potrafią w zaskakujący sposób w mgnieniu oka coś zniszczyć lub zranić się. Brak doświadczenia w używaniu nawet najprostszych urządzeń i przedmiotów może szybko poskutkować nieszczęściem. Dlatego młodym użytkownikom szczoteczek do mycia zębów zaleca się używanie tych modeli, które wyposażone są w mniej twarde włosie. Maluchy myjąc zęby mają w zwyczaju zbyt mocno przyciskać szczoteczkę do powierzchni zębów, przez co mogą nie tylko uszkodzić szkliwo, ale także boleśnie poranić dziąsła. Trudno jest wyobrazić sobie łatwiejszy sposób na zrażenie pociechy do tej czynności. Włosie średniej i wysokiej twardości jest oczywiście bardziej skuteczne w „wymiataniu” wszelkich zanieczyszczeń, lecz wymaga też większej wprawy, by się nie poranić. Jeżeli Twoje dziecko opanuje już podstawy tej czynności, warto pomyśleć o wymianie końcówki.


Timer – co to jest i do czego służy?


Jak już pewnie zdążyłeś się zorientować, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci będzie idealna. Sposób ładowania, miękkość włosia czy sam rodzaj szczoteczki to nie koniec istotnych cech, na które powinno się zwrócić uwagę. Kolejną z nich jest wbudowana funkcja timera, czyli, mówiąc wprost, licznika czasu, który jest potrzebny do skutecznego umycia zębów. Użytkownicy co bardziej rozwiniętych szczoteczek elektrycznych znają ten system doskonale. Zmorą wielu z nas jest zbyt krótki czas mycia zębów. Dentyści zalecają około dwu- lub trzyminutowy czas mycia, by pozbyć się jak największej ilości zanieczyszczeń. Mało kto stoi jednak ze stoperem i mierzy długość wykonywanej czynności, przez co nasze zęby nie są wyczyszczone dostatecznie. Problem ten rozwiązuje właśnie timer, który dokładnie wskazuje, ile optymalnie czasu potrzebujemy na mycie.


Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by czynność kontynuować, jeżeli uważasz, że tego potrzebujesz. Znając zalety posiadania timera, z łatwością możemy wyobrazić sobie, jak przydatne może być zastosowanie go w nauce mycia zębów przez dziecko. Maluchy szczególnie łatwo potrafią się zmęczyć tą codzienną czynnością, wieć wyraźny sygnał o zakończeniu procesu, będzie dla nich wyjątkowo dobrym rozwiązaniem. Na szczególną uwagę zasługuje specjalny system czterech sygnałów w ciągu mycia. Cały czas przeznaczony na tę czynność podzielony jest na cztery równe okresy wyznaczające idealną porcję czasu na umycie „ćwiartki” buzi dziecka. Dzięki temu nawet najbardziej rozkojarzone dziecko nie skończy z brudną częścią uzębienia. Jeżeli chcesz nauczyć dziecko skutecznego i szybkiego mycia zębów, zdecydowanie warto postawić na model szczoteczki elektrycznej wyposażonej w timer.


Dodatkowe atrakcje dla dziecka


Omówiliśmy już najważniejsze czynniki, które powinny wpływać na wybór szczoteczki dla Twojego dziecka. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie to nie rodzice będą codziennie używali szczoteczki, lecz właśnie dzieci. Dlatego właśnie tak istotne jest, żeby sam produkt był atrakcyjny dla dziecka. Producenci bardzo dobrze radzą sobie z tym problemem i oferują przeróżne, zabawne i kolorowe rozwiązania, które sprawiają, że mycie zębów może stać się nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością. Jednym z najprostszych rozwiązań są dołączone do zestawu naklejki. Dziecko może samo udekorować swoją szczoteczkę postaciami z ulubionych bajek, zwierzątkami i innymi ciekawymi elementami. Sam design szczoteczki też jest wyjątkowo istotny – dużo przyjemniej będzie korzystać z kolorowego, zabawnego urządzenia niż zwykłego, szarego i nudnego w oczach dziecka. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem, które może zupełnie odmienić codzienne mycie zębów, jest specjalna aplikacja na telefon. Zainstalowanie aplikacji spełnia kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim wyświetla interaktywne, przyjazne stworzonka, które towarzyszą dziecku, pomagają w dokładnym umyciu zębów i zachęcają do dokończenia mycia.


Wartym uwagi jest również system nagród. Dziecko codziennie myjąc zęby zdobywa liczne bonusy, co daje mu motywację do wyrobienia w sobie zdrowego nawyku. Dodatkowym atutem jest możliwość monitorowania przez rodzica postępów dziecka w nauce mycia. Jest to prosty i skuteczny sposób kontroli, która jest tak istotna, szczególnie na początkowym etapie nauki szczotkowania. Warto zastanowić się, czy nie wyposażyć się w szczoteczkę elektryczną ze zintegrowaną aplikacją. Może być ona niezwykłym ułatwieniem dla rodzica i przyjemnym dodatkiem dla pociechy.


Okazuje się, że czynność, z którą wiele dzieci ma problemy, jest wobec jej niechętna, może być przyjemną, a nawet wyczekiwaną przez dziecko częścią codziennych obowiązków. Utrwalenie zdrowego nawyku poskutkuje wdzięcznością dziecka przez lata.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756