Jak myje szczoteczka elektryczna rotacyjna, a jak soniczna?
Pierwsza różnica znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie urządzenia: elektryczna szczoteczka soniczna czy elektryczna szczoteczka rotacyjna. Rotacyjna wykorzystuje ruch rotacyjny i myje zęby mechanicznie, przez pocieranie włosia o zęby. Z kolei szczoteczka soniczna wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie, z zastosowaniem fal dźwiękowych o częstotliwościach powyżej 260 MHz. Fale te działają na włosie szczoteczki i wprawiają je w drgania, którym towarzyszy zjawisko kawitacji. To właśnie tu, kryje się sekret skuteczności szczoteczek sonicznych, bowiem wytworzone w ten sposób mikrobąbelki, wnikają w przestrzenie pomiędzy zębami, do których nie dotrze włosie główki, i dokładnie usuwają resztki jedzenia, pozostałe w jamie ustnej. Szczoteczki soniczne wykonują dziesiątki tysięcy drgań na minutę (nawet około 100 tys./min), podczas gdy szczoteczki rotacyjne, tylko kilka, do kilkunastu tysięcy. Mycie modelem sonicznym, jest dużo bardziej delikatne, dlatego jest polecane także dla osób z wrażliwymi dziąsłami i problemami jamy ustnej.
Szczoteczki rotacyjne - szczoteczki 3D
W szczoteczkach rotacyjnych, z czasem wykorzystany został ruch oscylacyjny, który dziś spotykany jest w większości modeli. Główka obraca się na przemian, raz w jedną, raz w drugą stronę. W wielu szczoteczkach rotacyjnych występuje również tryb pulsacji i takie szczoteczki, określane są mianem szczoteczek „3D”. Mimo to, pod względem liczby ruchów, szczoteczki rotacyjne póki co nie dorównują modelom sonicznym. Co ciekawe, najbardziej zaawansowane urządzenia, wykorzystujące fale dźwiękowe, działają na takich częstotliwościach, które mają już działanie lecznicze. Te modele soniczne, noszą nazwę ultradźwiękowych i są szczególnie przydatne osobom z nadwrażliwością dziąseł, protezami ortodontycznymi, aparatami czy chorobami w obrębie jamy ustnej.
Szczoteczki magnetyczne - nowa definicja mycia zębów
Nowością wśród szczoteczek elektrycznych są modele magnetyczne. Nowa szczoteczka Oral-B iO zastępuje tradycyjne ruchy wibracyjne na mikrowibracje. Dzięki temu czyści nie tylko skutecznie, ale także delikatnie. Do tego innowacyjny, interakcyjny wygląd sprawi, że szczotkowanie stanie się przyjemnością.
Sprawdź również: Jak działa szczoteczka soniczna?
Kształt główki szczoteczek – czym się różni?
Szczoteczkę elektryczną rotacyjną i soniczną możemy odróżnić już na pierwszy rzut oka. Widać to po kształcie główki. W modelach rotacyjnych, główka z włosiem jest okrągła i włoski obejmują całą powierzchnię zęba. Z kolei końcówki szczoteczek sonicznych, przypominają wygląd szczoteczek manualnych: są wąskie i podłużne. Zarówno w szczoteczkach sonicznych, jak i rotacyjnych, spotkać można bardzo wiele różnych typów główek, które różnią się m.in. miękkością włosia oraz jego układem, a także wielkością samej główki. Dzięki temu, osoby mające na przykład duże zęby, mogą wybrać odpowiednio dużą główkę, która pozwoli im szybciej umyć jamę ustną. Włoski ustawione pod różnymi kątami, pomagają dotrzeć do wąskich szczelin międzyzębowych, co z kolei przydatne jest w przypadku osób, które mają bardzo ciasno ułożone zęby.
Technika mycia zębów szczoteczkami rotacyjnymi i sonicznymi nie jest trudna i nie różni się zbytnio od siebie. W każdym przypadku, nie należy zbyt mocno dociskać główki szczoteczki. Włosie modelu rotacyjnego, powinno prostopadle przylegać do powierzchni zęba i należy ząb umyć z każdej strony. Z kolei myjąc szczoteczką soniczną, musimy włosie skierować pod kątem około 45 stopni. Kolejno myjemy najpierw zęby położone najdalej, aż do jedynek. Obecnie wszystkie niemal szczoteczki elektryczne – zarówno rotacyjne jak i soniczne – wyposażone są w timery, które ułatwiają dokładne umycie zębów, z zachowaniem rekomendowanego czasu mycia, czyli dwóch minut. Jednak aby w tym czasie każda z partii zębów była myta tak samo długo, timer odmierza cztery 30-sekundowe okresy. Po tym czasie szczoteczka informuje użytkownika, że czas przejść do kolejnej części jamy ustnej. Dzięki temu, mycie zębów szczoteczką rotacyjną i soniczną, jest dokładne i żaden obszar nie jest pominięty.