Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak używać szczoteczki elektrycznej?

Data dodania: 01-05-2023

Szczoteczki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Cenione są ze względu na dużą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej – czyli po prostu codziennym myciu zębów – ale również przez to, że umożliwiają efektywniejszą walkę z kamieniem nazębnym, czy też dają wyraźniejszy efekt wybielenia zębów. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sprzętem, nie zawsze wiedzą, jak używać szczoteczki elektrycznej. Tymczasem jest to bardzo proste i nie wymaga szczególnej wprawy.

Jaka szczoteczka: rotacyjna czy soniczna?

To, jak używać szczoteczki elektrycznej, jest w dużej mierze związane z typem urządzenia, jakie będziesz stosować. Dawniej na rynku spotykane były przede wszystkim modele z główką rotacyjną. Obecnie równie popularne są szczoteczki soniczne, których działanie jest nieco inne niż ich „starszych koleżanek”.


Zarówno szczoteczką elektryczną rotacyjną, jak i elektryczną soniczną, zaleca się myć zęby przez co najmniej dwie minuty. Mówiąc krótko: nakładamy pastę, wkładamy szczoteczkę do buzi, włączamy ją i już trwa mycie. Potem szczoteczkę dobrze opłukujemy z resztek pasty i odstawiamy do osuszenia. W praktyce sposób działania szczoteczki definiuje to, jak mamy jej używać.

Jak używać szczoteczki elektrycznej rotacyjnej?

Szczoteczka rotacyjna wyposażona jest w główkę o wielkości odpowiadającej mniej więcej wielkości pojedynczego zęba. Dla osób, które wcześniej korzystały z klasycznych szczoteczek manualnych, taki wygląd główki może być sporym zaskoczeniem. Wielkość główki szczoteczki rotacyjnej niejako „wymusza” szorowanie każdego zęba po kolei. Niezależnie od tego czy Twoja szczoteczka wykonywać będzie ruch rotacyjny, czy oscylacyjny, należy przyłożyć główkę do zęba pod kątem około 45 st. i kolejno szorować każdy ząb.


Główka szczoteczki będzie wykonywała ruch obrotowy, wymiatając w ten sposób resztki jedzenia oraz czyszcząc płytkę nazębną. Po pierwszym użyciu takiej szczoteczki, jeśli dotąd używało się szczoteczki manualnej, zauważy się olbrzymią różnicę. Zęby będą lśniące i gładkie w dotyku.


Bardzo ważne jest, by myjąc zęby szczoteczką rotacyjną, nie używać zbyt dużej siły i nie dociskać jej główki do powierzchni zęba. Może to być niekorzystne dla dziąseł – szczególnie, jeśli mamy dziąsła problemowe. Na szczęście nowoczesne szczoteczki elektryczne wyposażone są w czujnik nacisku, który od razu sygnalizuje nam, kiedy dociskamy główkę zbyt mocno do zęba.

Mycie zębów szczoteczką soniczną – jak to robić poprawnie?

Główka szczoteczki sonicznej wygląda inaczej niż rotacyjnej i bardziej przypomina kształtem szczoteczki manualne, czyli jest podłużna. Tę szczoteczkę także przykładamy pod kątem do powierzchni zębów, ale nie wykonujemy nią ruchów kolistych, jak to bywa w przypadku szczoteczek tradycyjnych. Tutaj ruchy wymiatające włosia są wynikiem drgań sonicznych. To właśnie z zastosowanej tu technologii wynika olbrzymia liczba ruchów, jakiej nie można wykonać manualnie, a nawet szczoteczką rotacyjną. Z tego powodu często pojawiają się opinie, że to właśnie modele soniczne są najdokładniejsze. Jednak technika wciąż jest tu ważna: zęby należy myć dokładnie z każdej strony i najlepiej skorzystać przy tym z timera, który spotykany jest w większości zarówno urządzeń rotacyjnych, jak i sonicznych. Timer ten odmierza czas mycia, dzieląc dwie minuty na cztery części, w czasie których szorujemy daną partię zębów najpierw od zewnątrz, potem od wewnątrz.

Ile pasty nakładać, używając szczoteczki elektrycznej?

Pytanie, które może Cię nurtować, to to, jak dużo pasty nakładać, używając szczoteczki elektrycznej. Odpowiedź jest prosta: tyle, ile w przypadku manualnej – czyli mniej więcej wielkości ziarnka grochu. Chodzi o to, by pasta dzięki swoim właściwościom ścierającym (lub innym, zależnie, jakiej pasty używasz) działała na zęby czy dziąsła, ale jednocześnie nie powodowała zbyt dużego wytwarzania piany, która utrudnia mycie.


Drugą istotną sprawą jest to, czy przed nałożeniem pasty należy moczyć włosie szczoteczki. W tym przypadku szkoły są dwie, a specjaliści nie mają jednego stanowiska na ten temat. Można spotkać się z opinią, iż nie należy zwilżać włosia, bo przez to będzie się ono zbyt łatwo prześlizgiwało po powierzchni zębów, zmniejszając działanie myjące szczoteczki. Ponadto, piana ma słabsze właściwości niż skondensowana pasta.


Inna szkoła mówi, by owszem, lekko włosie zmoczyć, bo dzięki temu mycie jest przyjemniejsze, a nawet jeśli nie moczymy, to i tak po chwili ślina rozrzedza pastę.

Zanim wybierzesz szczoteczkę elektryczną

Jeśli chcesz kupić swoją pierwszą szczoteczkę elektryczną, ale jeszcze tego nie zrobiłeś, pamiętaj, by zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Wielu producentów pozwala dobrać szczoteczkę z główką większą bądź mniejszą. Jeśli masz duże zęby, śmiało możesz szukać główki odpowiadającej Twoim potrzebom. Po drugie, możesz wybrać główkę z włosiem o różnej twardości, co również jest dla szczoteczki ważnym parametrem.


Pamiętaj, że nowoczesne szczoteczki elektryczne mogą mieć różne rozwiązania, ułatwiające mycie: na przykład różne tryby – do mycia codziennego, wybielania, walki z kamieniem czy też masażu dziąseł. Szczoteczki mogą też mieć regulację prędkości pracy, a nawet połączenie Bluetooth, dzięki któremu specjalna aplikacja na smartfonie podpowiadać Ci będzie, jak używać szczoteczki elektrycznej, by myć zęby dokładniej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756