Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki worek do odkurzacza sprawdzi się najlepiej?

 2022-07-29 

Jakie worki do odkurzacza są najlepsze? Odpowiedź na to pytanie, nie jest jednoznaczna i wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Postarajmy się jednak przybliżyć specyfikację każdego z rozwiązań tak, byś mógł sam odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki worek do odkurzacza będzie dla Ciebie najlepszy.

Jaki materiał na worek do odkurzacza?


Wybieranie odpowiedniego worka do odkurzacza, możemy właściwie podzielić na dwa etapy. Jednym z nich jest materiał, z którego wykonany jest worek na zanieczyszczenia. To, z czego wykonany jest worek, ma ogromne znaczenie dla jego użytkowania (a w szczególności procesu wymiany), a także tego, z jaką dokładnością odfiltrowuje poszczególne rodzaje zanieczyszczeń i jak bardzo jest higieniczny. Innym aspektem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie nowych worków, jest dopasowanie ich wielkości i sposobu mocowania do konkretnego modelu odkurzacza, który posiadamy. Najpierw przyjrzymy się bliżej tej pierwszej kwestii, gdyż decyzja o wyborze konkretnego modelu jest w tym wypadku dużo prostsza.


Worek musi być dopasowany do odkurzacza. W innym wypadku, możemy narazić urządzenie na uszkodzenie skutkiem niedostatecznego odfiltrowania zabrudzonego powietrza. Nieszczelny worek lub jego połączenie z rurą odkurzacza, może doprowadzić do osadzania się zabrudzeń na silniku urządzenia, co w bardzo prosty sposób może doprowadzić do jego przegrzania lub uszkodzenia w inny sposób. Jak więc dopasować worek do odkurzacza? Musimy dowiedzieć się, jakie wymiary powinien mieć worek w naszym odkurzaczu. Najprostszym sposobem, by się tego dowiedzieć, jest sprawdzenie tej informacji na oryginalnym pudełku urządzenia lub instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Może jednak zdarzyć się, że dostaniemy lub kupimy używany odkurzacz, który nie ma swojego pudełka lub instrukcji. Co zrobić w takim wypadku? Dobrym sposobem jest sprawdzenie pożądanej informacji w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę internetową nazwę swojego urządzenia lub odnajdziesz je w inny sposób, a potem przejdziesz do strony producenta. Tam powinieneś znaleźć wyszczególnione informacje na ten temat. Pozostaje jeszcze trzecia metoda, nie wymagająca zewnętrznego źródła informacji, lecz narażona na ryzyko błędu. Otwór na worek możemy po zmierzyć sami, przez co informację o rozmiarze worków pozyskamy samodzielnie.


Większość odkurzaczy posiada wymiary worka typowe również dla urządzeń innych producentów, co ułatwia kupowanie zamienników worków sprzedawanych przez marki odkurzaczy. Skoro o zamiennikach mowa - wiele osób zadaje sobie pytanie, czy tańsze zamienniki markowych worków do odkurzaczy są gorsze. Odpowiedź po raz kolejny nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od samych zamienników worków. Bardzo tanie worki mają większe ryzyko podarcia i przepuszczania zanieczyszczeń. Znajdziemy jednak również worki tańsze od tych oferowanych przez producentów, które będą spisywały się równie dobrze. Aby znaleźć dobry worek, należy dokładnie zapoznać się z ofertą oraz najlepiej znaleźć opinie o produkcie w Internecie.


Worki do odkurzacza w naszej ofercie:

Jaki materiał na worek do odkurzacza?

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć, by dowiedzieć się, jaki worek do odkurzacza sprawdzi się najlepiej, to materiał z którego jest on wykonany. Wyróżniamy trzy rodzaje worków ze względu na ich materiał. Papierowe, jednorazowe tekstylne oraz wielorazowe. 


Zacznijmy od tych pierwszych, gdyż są najbardziej popularne w polskich domach. Worki papierowe charakteryzują się niską ceną oraz dobrą filtracją większych zanieczyszczeń. Niestety, tego rodzaju worki dość słabo radzą sobie z niezbitymi drobinkami kurzu i innymi bardzo małymi zanieczyszczeniami. Zaletą może okazać się jednak ich wszechstronność. Ponieważ worki papierowe są relatywnie tanie w produkcji, na rynku znajdziemy produkty w całej gamie rozmiarów.


Pozostając przy workach jednorazowych, omówmy wady i zalety worków materiałowych jednokrotnego użytku. Rozwiązanie to uznaje się za najbardziej higieniczne. Worki materiałowe mają wysoki poziom filtracji, dzięki czemu do powietrza i wnętrza odkurzacza nie przenikają drobne zanieczyszczenia. Worek tego rodzaju jest też trudniej uszkodzić w porównaniu z papierowymi odpowiednikami. Minusem tego rozwiązania jest jednak jego cena. Jednorazowe worki materiałowe, są droższe od papierowej alternatywy, co może w zauważalny sposób podnieść koszty użytkowania odkurzacza.


Ostatnim kandydatem do miana najlepszego worka do odkurzacza, jest wielorazowy worek z materiału. Choć jest najdroższym produktem z całej trójki, odpowiednie używanie worka pozwala pracować z nim przez długi czas, ostatecznie ograniczając koszty. Worki można prać w odpowiedni sposób w pralce, jednak nie powinniśmy robić tego zbyt często, gdyż może to spowodować zbyt szybkie niszczenie. Minusem może być też higieniczność wymiany worków – pozbywanie się zanieczyszczeń wiąże się z kontaktem z nieprzyjemnymi zabrudzeniami. Pamiętajmy również, że worków wielorazowych nie możemy używać w „nieskończoność” lub do przetarcia. Najlepiej stosować jest się do zaleceń producenta opisanych w instrukcji obsługi. Teraz powinieneś już wiedzieć, jaki worek do odkurzacza wybrać!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756