Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Myjka parowa do okien - jaką wybrać?

 2023-08-10 

Myjka parowa do okien to jedno z urządzeń, które znacznie skraca czas trwania domowych porządków. Dzięki działaniu pary wodnej z łatwością usuwa nawet zaschnięte zanieczyszczenia. Parowa myjka do okien jest coraz popularniejszym urządzeniem i zyskuje pochlebne opinie osób, które cenią sobie w domu nowoczesne urządzenia i uzyskiwany dzięki nim komfort sprzątania. Wybór myjki parowej warto jednak przemyśleć, tak aby urządzenie posiadało przydatne funkcje. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na kupno myjki okiennej oraz na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji!

Myjka parowa do okien - czy warto kupić?

Wybierając myjki do okien, zwykle wahamy się pomiędzy myjkami zasysającymi oraz myjkami parowymi. To najpopularniejsze urządzenia, które zakupimy za stosunkowo niską cenę, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność. To właśnie od dodatkowych funkcji oraz parametrów technicznych zwykle zależy cena oraz jakość tego typu urządzeń. 

Warto zaznaczyć, że myjki parowe i zasysające działają w odmienny sposób, dlatego też ich używanie jest nieco inne. W przypadku myjki zasysającej konieczne jest zastosowanie detergentu, który kolejno jest usuwany z szyby wraz z brudem poprzez zasysanie (na podobnej zasadzie działa także odkurzacz piorąc). Natomiast parowa myjka do okien działa podobnie jak mop parowy do podłóg. W każdym z tych urządzeń zastosowana technologia polega na podgrzewaniu wody, znajdującej się w specjalnym zbiorniku. Woda doprowadzona do temperatury wrzenia zmienia stan na gazowy, dzięki czemu pod wpływem ciśnienia uwalnia się para wodna. 

Mycie okien przy zastosowaniu myjki parowej uznawane jest za najbardziej ekologiczne właśnie ze względu na brak konieczności stosowania środków chemicznych. Co więcej, znacznie zmniejsza to również koszty eksploatacji urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość sprzątania, jaką daje myjka parowa do okien. Wszelkie zanieczyszczenia są rozpuszczane pod wpływem gorącej pary, po czym z łatwością zostają usunięte. Co ważne, para wodna dociera do najdrobniejszych szczelin, których nie wyczyścimy przy pomocy innych urządzeń. Wszelkie czynności związane z myciem okien wykonujemy, stosując zaledwie jedno urządzenie, dzięki czemu sprzątanie jest o wiele przyjemniejsze. 

Najważniejsze natomiast okazuje się znaczne skrócenie czasu potrzebnego na mycie okien. Choć jest to czynność, której nie wykonujemy codziennie, często wizja kilkugodzinnego mycia okien zniechęca nas jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania. Tymczasem myjka parowa do okien pozwala na wykonanie sprawnych porządków znacznie szybciej. W zależności od modelu, myjka parowa do okien może, na jednym zbiorniku wody, umyć nawet 50-70 okien!

Jeśli więc szukamy praktycznego rozwiązania, dzięki któremu umyjemy okna szybko i dokładnie – myjka parowa z pewnością sprawdzi się idealnie. Należy jednak pamiętać, że myjki parowe różnią się nie tylko kształtem, lecz także poszczególnymi parametrami. Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje, inne natomiast służą jako urządzenia wielofunkcyjne. Przed dokonaniem wyboru, warto dokładniej przeanalizować myjki parowe do okien oraz zastosowane w nich rozwiązania.    

Myjka parowa do okien – funkcje

Myjka parowa do okien charakteryzuje się różnymi funkcjami. Urządzenia tego typu dzielą się na kilka rodzajów, z czego tylko jeden przeznaczony jest typowo do mycia okien. Warto jednak zaznaczyć, że i w tym przypadku funkcje myjki parowej do okien nie ograniczają się wyłącznie do mycia szyb. Ręczna myjka parowa do okien może służyć jako urządzenie do mycia takich powierzchni, jak:

 • ramy okienne,
 • lustra,
 • kabiny prysznicowe,
 • ceramika łazienkowa i kuchenna,
 • umywalki i wanny,
 • wszelkie płaskie powierzchnie.

Typowa myjka parowa do okien rozpuszcza brud, jednocześnie dezynfekując czyszczoną powierzchnię. Zanieczyszczenia natomiast są usuwane przez specjalną ściereczkę, najczęściej wykonaną z mikrofibry. 

Funkcje parownicy

Ponadto, wyróżniamy myjki parowe wielofunkcyjne, czyli parownice. Urządzenia tego typu są znacznie większe od myjek ręcznych, zwykle wyglądem przypominają odkurzacz wodny, jednak działają jak ręczna myjka parowa do okien lub są wyposażone w dodatkową, mniejszą myjkę. Przykładem tego typu urządzenia jest myjka parowa do okien Karcher, która występuje w zestawie z parownicą. Takie urządzenie wielofunkcyjne posiada wiele dodatkowych funkcji, dlatego poza myciem okien, możemy wykorzystać myjkę do domowych porządków.

 • mycie podłogi,
 • czyszczenie fug,
 • czyszczenie dywanów,
 • odświeżanie ubrań,
 • odświeżanie zasłon bez konieczności ich zdejmowania,
 • odświeżanie kanapy i materaca,
 • mycie trudno dostępnych miejsc,
 • mycie toalety. 

Ręczna myjka parowa do okien - funkcje

Ręczna myjka parowa do okien może natomiast posiadać dodatkowe funkcje w zależności od wybranego modelu. Jeśli zależy nam na większych możliwościach, możemy zdecydować się na myjkę z dodatkowymi opcjami.

 • dodatkowym zbiornikiem na detergent,
 • funkcją odkurzacza,
 • zamiennymi końcówkami,
 • dodatkowymi akcesoriami,
 • regulacją pary. 

Warto pamiętać, że wybór myjki parowej do okien powinien być uzależniony przede wszystkim od parametrów technicznych danego urządzenia. Jeśli posiadamy w domu lub mieszkaniu sporo okien, parowa myjka do okien o niskiej mocy i krótkiej pracy na jednym ładowaniu lub napełnieniu zbiornika może okazać się niewystarczająca. Natomiast przy niewielkiej liczbie powierzchni przeszklonych do mycia, być może nie ma potrzeby wydawania większej sumy na urządzenie przeznaczone wyłącznie do mycia szyb.

Parametry, na które warto zwracać uwagę

 • Moc – myjka parowa do okien będzie działała niezawodnie, jeśli zdecydujemy się na model o wysokiej mocy. Im wyższa moc, tym większe ciśnienie pary uzyskujemy podczas sprzątania. Ponadto, moc urządzenia warunkuje także szybkość wytwarzania pary oraz jej jakość. Parowe myjki do okien o niskiej mocy mogą wytwarzać zbyt dużo wilgoci podczas mycia, co potwierdzają opinie wielu użytkowników. Ręczne myjki parowe do okien zwykle mają moc w przedziale od 800 W do 1400 W, z kolei większe urządzenia wielofunkcyjne mają wyższą moc. 
 • Rodzaj zasilania – myjki parowe do okien mogą pracować na zasilaniu akumulatorowym (bezprzewodowo), a także po podłączeniu do gniazdka. Przy czym urządzenia działające na zasadzie wytwarzania pary wodnej, czyli typowe parownice, najczęściej posiadają przewód zasilający. Natomiast myjki wielofunkcyjne prawie zawsze wymagają podpięcia do zasilania elektrycznego. Warto więc w tym przypadku zwrócić uwagę na długość przewodu. 
 • Czas pracy na jednym ładowaniu – jeśli mamy w mieszkaniu wiele powierzchni do mycia, warto by myjka parowa długo pracowała na jednym ładowaniu akumulatora.  
 • Ciśnienie – para wodna w myjkach wytwarzana jest dzięki ciśnieniu. Zwykle już 2-3 bary okazują się wystarczające do idealnego wyczyszczenia okien. 
 • Szybkość nagrzewania parownicy – myjka parowa do okien uwalnia parę po nagrzaniu wody, co przy słabszych modelach może zająć kilka minut, a tym samym wydłużyć czas wykonywania porządków. Dobre modele natomiast mogą nagrzać wodę już po 30 sekundach. 
 • Czas ładowania akumulatora – jeśli wybieramy model przenośny, należy zwrócić uwagę także na czas potrzebny do pełnego naładowania urządzenia.   
 • Liczba i typ końcówek zamiennych – w przypadku myjki przeznaczonej tylko do mycia okien, w zestawie najczęściej znajdują się dodatkowe ściereczki z mikrofibry. Natomiast urządzenia mające więcej funkcji są wyposażone także w dodatkowe końcówki przeznaczone m.in. do mycia trudno dostępnych miejsc. 
 • Pojemność zbiornika na wodę – im większa pojemność zbiornika, tym więcej okien umyjemy bez konieczności jego napełniania. Natomiast, jeśli zamierzamy używać myjki tylko do kilku okien, duży pojemnik może okazać się niepotrzebnym balastem. 
 • Możliwość regulacji pary wodnej – myjka parowa do okien, a zwłaszcza dobry model parownicy wielofunkcyjnej, może posiadać funkcję regulacji wytwarzania pary wodnej, co często okazuje się bardzo przydatne. Zwiększając wilgotność, szybciej usuniemy zaschnięte zanieczyszczenia, natomiast stosując suchą parę, umyjemy także delikatne powierzchnie mało odporne na wilgoć.

Myjka parowa do okien - zalety

Myjka parowa do okien czyści powierzchnie jedynie parą wodną. Warto zaznaczyć, że opinie nie tylko użytkowników, lecz także wielu specjalistów potwierdzają, że jest to najzdrowsza forma mycia powierzchni szklanych. Nie ma konieczności stosowania detergentów, co przekłada się na ochronę środowiska oraz własnego zdrowia. Parowe mycie okien jest szczególnie polecane w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Istotny jest w tym przypadku nie tylko brak szkodliwych chemikaliów, lecz także dezynfekcja wykonywana w trakcie mycia. Pod wpływem gorącej pary wodnej zniszczeniu ulegają wszelkie drobnoustroje, w tym roztocza. 

Ponadto, czyszczenie powierzchni przeszklonych przy pomocy myjki parowej minimalizuje koszty eksploatacji urządzenia. Nie musimy przy każdorazowym myciu okien inwestować w płyn do mycia szyb czy papier kuchenny i ściereczki. Jedyne, czego potrzebujemy, to woda i dostęp do prądu. Kolejną zaletą sprzątania przy użyciu pary wodnej o niskiej wilgotności jest jakość mycia. Szyby pozostają idealnie czyste i co najważniejsze, bez smug. Nie musimy więc dodatkowo polerować szyb, co tym samym zmniejsza wysiłek wkładany w mycie okien. Łatwość sprzątania bez wątpienia wiąże się także z ochroną dłoni. Stosując myjkę parową, nie mamy bezpośredniego kontaktu z wodą czy płynem do szyb, a tym samym oszczędzamy skórę dłoni oraz paznokcie.  

Wygoda uzyskiwana dzięki czyszczeniu okien przy pomocy myjki parowej oraz znacznie krótszy czas wykonywania tej czynności są bez wątpienia głównymi powodami, dla których myjki parowe do okien są coraz częściej wybierane jako urządzenia domowe. Myjka parowa do okien przeznaczona jest głównie do mycia powierzchni gładkich. Wybierając urządzenie, warto więc zastanowić się, czy zależy nam właśnie na takim działaniu, czy być może zamierzamy wykorzystywać myjkę do innych prac domowych. Poza urządzeniami wielofunkcyjnymi oraz tymi przeznaczonymi typowo do okien, dostępne są także inne urządzenia, które ułatwiają pracę w domu, takie jak np. myjki ultradźwiękowe czy myjki wysokociśnieniowe. Ich przeznaczenie jest nieco inne, dlatego dokonując wyboru urządzenia, warto przeanalizować wszystkie możliwości. Przy nieco ograniczonym budżecie oraz gdy poszukujemy urządzenia, które ułatwi nam mycie oraz dezynfekcję, myjka parowa do okien z pewnością sprawdzi się doskonale.  

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756