Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Najczęstsze awarie ekspresów do kawy – jak sobie z nimi poradzić? Poradnik

 2024-01-02 

Awaria sprzętów gospodarstwa domowego, zwłaszcza wtedy, gdy są najbardziej potrzebne, to zmartwienie niejednego domownika. W wypadku ekspresu, nierzadko oznacza to poranek bez kawy. Jak sobie radzić w takich wypadkach? Wiele usterek ekspresów do kawy, niezależnie czy są automatycznymi sprzętami do zabudowy czy wolnostojącymi urządzeniami, można usunąć szybko i sprawnie, bez wychodzenia z domu. Są również takie, do których usunięcia będziemy musieli zaangażować autoryzowany punkt serwisowy, wskazany przez producenta ekspresu. Warto pamiętać, że większości z nich można uniknąć, systematycznie stosując się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi i użytkowania sprzętu, w zakresie odpowiedniej oraz systematycznej pielęgnacji i konserwacji. Jak szybko zdiagnozować usterkę i czy naprawa ekspresu będzie możliwa w warunkach domowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Dlaczego ekspres nie robi kawy?

Powodów awarii ekspresu może być bardzo wiele. Od pustego zbiornika na wodę czy ziarna po awarie, które można naprawić wyłącznie w autoryzowanym punkcie serwisowym. Ekspres do kawy, pomimo skomplikowania w budowie i działaniu, nie jest urządzeniem, które często ulega trudnym awariom. W większości wypadków są to drobiazgi, które przy odrobinie cierpliwości i dobrej woli, będziemy w stanie sami usunąć. Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju urządzenia, wielu producentów zastrzega sobie w gwarancji, że wszelkie ingerencje w urządzenie powodujące jego rozkręcenie, mogą być powodem do nieuznania gwarancji. Oznacza to, że naprawa ekspresu, nawet najdrobniejsza, która powoduje zdjęcie śrub, powinna być dokonywana w autoryzowanym punkcie serwisowym, rekomendowanym przez producenta.

Ekspresy do kawy w naszej ofercie:

Jak naprawić ekspres do kawy?

Możliwe, że nie musisz rozstawać się z produktem, ponieważ niektóre usterki łatwo usuniesz samodzielnie. Co możesz zrobić?

1. Jakość napoju:

Spienianie mleka:

  • Wyczyść dokładnie system spieniający oraz dyszę. Użyj do tego specjalnego środka zgodnie z instrukcją obsługi.
  • Ustaw odpowiednio pokrętło spieniania.
  • Użyj mleka odtłuszczonego lub półtłustego. Mleko powinno być zimne (około 5°C). 

Zbyt jasna/słaba kawa:

  • Przekręcić pokrętło regulacji młynka kawy o jeden przeskok w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara (nie więcej niż jeden przeskok na raz, w przeciwnym wypadku kawa może wypływać kroplami). Efekt tej zmiany zauważysz dopiero po przygotowaniu co najmniej 2 kolejnych kaw. Jeżeli nie uzyskasz żądanego rezultatu, powtórz korektę, ponownie obracając pokrętło o jeden przeskok.
  • Do przygotowania kawy używaj kawy ziarnistej palonej (nie karmelizowanej czy aromatyzowanej). Moc kawy jest podana na jej opakowaniu.
  • Wyczyść automat zaparzający zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.

Kawa nie jest ciepła:

  • Przed przygotowaniem kawy podgrzej wewnętrzne obwody za pomocą funkcji płukania.
  • Sprawdź w ustawieniach ekspresu temperaturę wody. Jeśli jest zbyt niska, ustaw wyższą.
  • Kawa nie wypływa lub wypływa zbyt wolno:
  • Oczyść otwory wykałaczką.
  • Przeprowadź czyszczenie systemu zaparzającego używając oryginalnych tabletek.
  • Ustaw prawidłowo młynek, przekręć pokrętło regulacji młynka do kawy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara o jeden przeskok. Zmiana będzie widoczna po przygotowaniu co najmniej 2 kolejnych kaw.

Urządzenie nie przygotowuje napoju:

  • Zrestartuj je do ustawień fabrycznych.


2. Praca urządzenia: 


Głośna praca urządzenia:

  • Odpowietrz ekspres - usuń filtr, nalej wodę do zbiornika, zamontuj dyszę wody, przepuścić wodę przez układ (gorąca woda).
  • Zużyty lub nieoryginalny filtr wody: jeśli bez filtra urządzenie pracuje prawidłowo (po odpowietrzeniu) koniecznie wymień filtr na nowy i oryginalny.

Nie można wyjąć automatu zaparzającego:

  • Upewnij się, że urządzenie jest wyłączone - główny włącznik znajduje się zazwyczaj z tyłu ekspresu.

Komunikat na wyświetlaczu:

  • Tacka ociekowa: Upewnij się, że wszystkie części są odpowiednio zamontowane.
  • System zaparzający: Do czyszczenia używaj tylko oryginalnych produktów.
  • Pojemnik na wodę: Upewnij się, że oryginalny filtr oraz pojemnik na wodę jest prawidłowo zamontowany. Nieprawidłowy montaż może powodować wyciek z pojemnika na wodę.
  • Proszę czekać: Urządzenie wykryło wewnętrzne zanieczyszczenie. Poczekaj na jego gotowość.

Urządzenie nie włącza się lub prosi o restart:

  • Upewnij się, że w wybranym gniazdku jest prąd.
  • Sprawdź, czy urządzenie ma wciśniętą wtyczkę do gniazdka oraz łącznik do gniazda znajdujący się z tyłu urządzenia.
  • Znajdź główny przycisk zasilający, przeważnie znajduje się on z tyłu lub boku urządzenia.
  • Jeśli urządzenie prosi o restart lub się zawiesza, odłącz urządzenie od prądu na 20 sekund, następnie włącz je ponownie. 

Woda zamiast kawy

Jednym z częstych skutków awarii jest to, że z ekspresu leci woda zamiast kawy. Co może być tego przyczyną i jak wygląda naprawa ekspresu? Zanim zadzwonimy po serwisanta, zwróćmy uwagę na nasze urządzenie i sposób, w jaki się z nim obchodzimy. Jedną z przyczyn, dlaczego z ekspresu leci woda zamiast kawy, może być zabrudzona jednostka zaparzająca. Oznacza to, że może być np. zapchana i woda zamiast przepływać przez kawę, omija ją. Czyszczenie jednostki zaparzającej zależeć będzie od rodzaju sprzętu. W tym wypadku należy przeanalizować instrukcję obsługi i użytkowania i postępować zgodnie z rekomendacjami producenta. Czyszczenie, jako naprawa ekspresu do kawy, to jedno z pierwszych kroków, jakie powinniśmy wykonać.

Dokładne czyszczenie zaparzacza

Zaparzacz w ekspresie jest komponentem, który wymaga okresowego czyszczenia i konserwacji. W zależności od sprzętu, możemy go czyścić poza ekspresem, czyli wyjmując go, a także w ekspresie, czyli bez wyjmowania. To nie jest dowolność, a zależy od budowy urządzenia. Taka naprawa ekspresu do kawy, poprzez czyszczenie zaparzacza, potrafi przynieść bardzo dobre rezultaty. Brudny zaparzacz jest bowiem przyczyną nie tylko niesmacznej kawy, ale również awarii innych podzespołów, które odpowiadają za jej zaparzenie w urządzeniu. Do czyszczenia i konserwacji bloku zaparzającego należy używać detergentów, które rekomenduje producent. Nierzadko też producent ekspresu do kawy ma takie środki w swojej stałej ofercie.

Odkamienianie ekspresu do kawy

Ekspres do kawy, jak każde urządzenie, które do prawidłowego działania pobiera wodę i ją podgrzewa, powinno być okresowo odkamienianie. Zakamienione przewody mające styczność z wodą to kolejna kwestia, która wpływa na awaryjność. Wtedy naprawa ekspresu może rozpocząć się w naszym domu poprzez przeprowadzenie programu odkamieniania. Przeprowadzenie tego procesu nie jest skomplikowane, jednak warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Niezwykle ważne jest również stosowanie odpowiednich do tego procesu detergentów. Należy pamiętać, że odkamieniane przewody mają później przygotowywać kawę, którą będziemy spożywać. Zatem odkamieniacze muszą być bezpieczne dla naszego zdrowia. Nieodpowiednie środki chemiczne mogą spowodować kolejne awarie, a nawet zniszczyć nasze urządzenie. Jeśli odkamienianie w warunkach domowych nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.

Niepokojące dźwięki podczas zaparzania kawy

Jeśli nasz ekspres wydaje niepokojące dźwięki podczas pracy, mogą one wskazywać na awarię pompy. Jak sprawdzić pompę w ekspresie do kawy? Do tej czynności musimy się solidnie przygotować, ponieważ pompa jest ukryta wewnątrz urządzenia. Na początek należy sprzęt odłączyć od energii elektrycznej. Następnie trzeba przygotować odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam zdjąć obudowę. Mogą to być wkrętaki, ale nie tylko. Wiele ekspresów do kawy, do zdjęcia obudowy wymaga posiadania specjalnego klucza. Nierzadko klucz ten jest w posiadaniu jedynie autoryzowanych punktów serwisowych. Jak sprawdzić pompę w ekspresie do kawy, jeśli urządzenie może otworzyć jedynie serwisant? To znak, że naprawa ekspresu powinna odbyć się w autoryzowanym punkcie. Wynika to z warunków gwarancji producenta.

Awaria przepływomierza

Naprawa ekspresu w wypadku, kiedy wydaje on dziwne dźwięki lub też nie zaparza kawy, może dotyczyć również innych podzespołów w ekspresie. Zwykle pierwszą diagnozą jest niesprawna pompa, która odpowiada za prawidłowe ciśnienie zaparzania kawy, ale nie tylko. Przyczyną awarii może być np. przepływomierz. Awaria przepływomierza może być wskazówką, dlaczego kawa z ekspresu nie jest gorąca. Ten element w ekspresie, jak wskazuje jego nazwa, odpowiada za przepływ wody. Wszystkie anomalie związane z mniejszą ilością wody w filiżance, przerywanym strumieniem wody podczas zaparzania czy chłodniejszą kawą, niż miało to miejsce wcześniej, mogą wskazywać na awarię w zakresie przepływomierza. Diagnoza usterki może nastąpić tylko podczas zdjęcia obudowy i zlokalizowania tego podzespołu. Czasem wystarczy drobne czyszczenie, czy odblokowanie. W wypadku, gdy stwierdzimy na nim jakiekolwiek uszkodzenia, należy go niezwłocznie wymienić.

Uszkodzenie elektrozaworu

Innym powodem, dlaczego kawa z ekspresu nie jest gorąca, może być awaria w zakresie elektrozaworu. Jest to niewielki konstrukcyjnie podzespół, którego zadaniem jest kontrolowanie przepływu wody oraz pary, aby wydobyły się tam, gdzie powinny i w czasie, w którym jest to automatycznie zaprogramowane. Pierwszym objawem nieprawidłowego działania elektrozaworu jest wydobywanie się wody lub pary tam, gdzie nie powinna, czyli poza wylewkami. Może to również oznaczać nieprawidłowości w zakresie działania pompy, czy też utrzymania ciśnienia na odpowiednim poziomie. Naprawa ekspresu, jeśli awarii uległ elektrozawór, nie jest prosta w warunkach domowych. Do ustalenia sprawności tego komponentu musimy mieć multimetr. Sprawdzamy nim ciągłość oraz opór. Jeśli nie mamy takiego narzędzia lub też nie wiemy, jak się nim posłużyć, i jak odczytać odpowiednie parametry, warto skorzystać z konsultacji w autoryzowanym punkcie serwisowym. Możemy również bez sprawdzenia wymienić elektrozawór, co jest bardzo prostą czynnością i nie wymaga fachowej wiedzy w zakresie naprawy ekspresów do kawy.

Napełnianie systemu wody

Nierzadko po dłuższej przerwie, kiedy nie użytkujemy ekspresu, mogą się pojawić problemy z napełnieniem systemu wody w ekspresie. W praktyce ekspres pobiera wodę, jest to słyszalne, ale ona nie trafia do przewodów. Objawem jest charakterystyczne buczenie. Ekspresy wyposażone w wyświetlacz informują o tym użytkownika odpowiednim błędem systemu lub grafiką. W takim wypadku naprawa ekspresu wymaga przeprowadzenia kilku czynności. Zakładając, że ekspres jest podłączony do energii elektrycznej i uruchomiony, należy zacząć od zbiornika na wodę. Warto sprawdzić, czy filtr do ekspresu jest prawidłowo zamontowany i czy nie blokuje przepływu wody. Jeśli wszystko jest prawidłowo umiejscowione, nalewamy do zbiornika świeżej wody i uruchamiamy proces napełniania. Nierzadko dla pełnego napełnienia należy wykonać tę czynność kilkukrotnie. Warto też zaparzyć kilka kaw, aby system zaczął pracować i aby wszystkie wewnętrzne komponenty podjęły pracę na nowo.

Ekspresy do kawy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756