Poradniki Eksperta

Jak dbać o ekspres do kawy?


Sprzęty gospodarstwa domowego, aby działały prawidłowo, należy nie tylko odpowiednio obsługiwać, ale również poddawać okresowym czynnościom pielęgnacyjnym, a w razie potrzeby również serwisowym. Dotyczy to zarówno okapu, piekarnika czy kuchenki mikrofalowej, jak i pralki, zmywarki, czy żelazka. Jednym z urządzeń, o które warto szczególnie zadbać, jest ekspres do kawy. Systematyczna pielęgnacja i konserwacja, zgodnie z zaleceniami producenta i komunikatami wyświetlanymi przez urządzenie sprawi, że nie tylko kawa będzie pyszna i aromatyczna, ale przede wszystkim zadbamy o prawidłową i długą pracę naszego sprzętu. Jak dbać o ekspres do kawy, aby nie tylko działał prawidłowo, ale również kawa w nim przyrządzona smakowała jak najlepiej? Podpowiadamy w naszym poradniku.



Jak dbać o ekspres do kawy


Przydatne programy automatyczne


Ekspresy do kawy wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających i usprawniających procesy pielęgnacyjne i konserwacyjne. Wiele nowoczesnych modeli posiada automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania, które informują użytkownika nie tylko o koniczności wykonania procesu, ale też przeprowadzają go przez wszystkie czynności krok po kroku. W ekspresach wyposażonych w wyświetlacz, wszystkie czynności pokazane są w formie czytelnych grafik i informują np. o tym, że pewne czynności trzeba wykonać sekwencyjnie, aby przeprowadzić odkamienianie czy czyszczenie w sposób prawidłowy. To ogromne ułatwienie w użytkowaniu, dzięki któremu nie musimy za każdym razem zaglądać do instrukcji obsługi.


Sprawdź również: Dlaczego ekspres nie spienia mleka?


Ekspresy do kawy w naszej ofercie:


Czynności pielęgnacyjne w ekspresie do kawy


Zanim przejdziemy do szczegółowych wyjaśnień, warto wiedzieć, jakich czynności pielęgnacyjnych oczekuje od nas producent ekspresu do kawy, aby sprzęt działał prawidłowo. Przy okazji też wyjaśnimy, jak dbać o ekspres do kawy, zwracając szczególną uwagę na poszczególne elementy urządzenia.


Odkamienianie ekspresu do kawy


Jedną z ważniejszych czynności konserwacyjnych podczas pielęgnacji ekspresu do kawy, jest jego odkamienianie. Odwapnianiu poddawane są wszystkie elementy, mające styczność z wodą. Mowa tu nie tylko o przewodach wewnętrznych, ale również zewnętrznych, do których zaliczamy zbiornik na wodę, tackę na skropliny, a także dysze wylotowe kawy. Alternatywą dla odkamieniania, jest stosowanie zalecanych przez producenta ekspresów specjalnych filtrów. Pamiętać jednak należy, że podlegają one okresowej wymianie.


Czyszczenie bloku zaparzającego


Blok zaparzający, jest tak zwanym sercem ekspresu. To w nim dochodzi do procesu zaparzania mielonej kawy. W tym miejscu woda o bardzo wysokiej temperaturze, miesza się z kawą. Cały proces zachodzi pod odpowiednim ciśnieniem. Czyszczenie bloku zaparzającego, nie tylko zapewnia odpowiednią higienę, ale też prawidłowe działanie mechanizmu, a w konsekwencji również smak kawy.


Czyszczenie systemu mleka


W każdym ekspresie do kawy, który jest tzw. urządzeniem one-touch, użytkownik za naciśnięciem jednego przycisku może przygotować kawę z dodatkiem mleka lub pianki mlecznej. Oznacza to, że sprzęt wyposażony jest w dyszę mleka. To akcesorium wymaga szczególnej pielęgnacji, którą należy wykonywać każdego dnia po przyrządzaniu kaw mlecznych. Żywe kultury bakterii zawarte w mleku, psują się i z dyszy wydobywa się nieprzyjemny zapach. Brudna dysza może powodować niedostateczne spienianie mleka.


Jak dbać o ekspres do kawy


Ważne zalecenia producenta


Najlepszym sposobem sprawdzenia, jak dbać o ekspres do kawy, jest zapoznanie się z zaleceniami producenta. Stosowanie się do instrukcji obsługi i użytkowania, pozwoli nam zachować pełną gwarancję. Jej utrata może nastąpić nie tylko ze świadomego działania, ale również zaniechania. Dotyczy to także zaniechania, w kwestiach czyszczenia i pielęgnacji. Ważnym aspektem, jest stosowanie odpowiedniej chemii. Wielu producentów ekspresów do kawy, posiada w swojej ofercie również środki do czyszczenia i pielęgnacji tych urządzeń. Jeśli producent jasno wskazuje, że określone produkty nie nadają się do czyszczenia, albo rekomenduje, których należy używać, warto się do tych informacji zastosować. Nierzadko producenci i dystrybutorzy sprzętów, w ramach dodatkowych korzyści, oferują wsparcie telefoniczne lub mailowe nie tylko w przypadku awarii, ale również podczas okresowych czynności pielęgnacyjnych, gdzie podczas rozmowy przeprowadzają użytkownika przez proces czyszczenia, wymiany filtra, czy odkamieniania urządzenia.


Ważne elementy wymagające czyszczenia


Warto pamiętać, że programy automatyczne wyczyszczą tylko wewnętrzne elementy ekspresu. Równie ważne do utrzymania w czystości są też akcesoria, które warto umyć przy tak zwanej okazji. Należą do nich zbiornik na wodę, pojemnik na fusy oraz tacka ociekowa. Niektóre z nich można myć w zmywarce, o czym poinformuje nas instrukcja obsługi. Warto również okresowo czyścić młynek do kawy, usuwając wszystkie ziarna i wymiatając resztki kawy. Nowoczesne ekspresy do kawy posiadające dysze do spieniania mleka, mogą być dodatkowo wyposażone w oddzielny zbiornik na mleko. Oczywistą rzeczą jest jego czyszczenie, ale nie zawsze użytkownicy pamiętają o elemencie łączącym zbiornik z ekspresem do kawy. Zwykle jest to gumowy wężyk, który nie jest łatwy do utrzymania w czystości. Pomocnym może okazać się, samoczynne płukanie systemu mleka każdorazowo po przygotowaniu kawy z jego dodatkiem.


Czyszczenie ręczne, czy automatyczne?


Wybierając ekspres do kawy, jeszcze przed zakupem, warto sprawdzić nie tylko jego parametry, ale również informacje o tym, jak dbać o ekspres do kawy. W większości modeli, odkamienianie odbywa się w sposób automatyczny, a rolą użytkownika jest jedynie wlanie detergentu do zbiornika na wodę i naciśnięcie odpowiedniego przycisku. W przypadku bloku zaparzającego, rozróżniamy dwa typy czyszczenia – ręczne i automatyczne. Automatyczne zwykle przebiega z użyciem tabletki, umieszczanej w wyznaczonym miejscu w ekspresie do kawy. Czyszczenie ręczne, polega na wyjęciu bloku zaparzającego, jego wyczyszczeniu, osuszeniu, a następnie odpowiednim zamocowaniu w ekspresie. Oba rodzaje czyszczenia są równie skuteczne, po warunkiem, że są okresowo wykonywane.



Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756