Poradniki Eksperta

Najlepszy termometr – ranking [TOP10]

 2023-06-06 

W każdej domowej apteczne powinien znaleźć się dobrej jakości termometr. Gdy pojawiają się objawy przeziębienia, w pierwszej kolejności sięgamy po to małe urządzenie. Najważniejsze jest, aby był on dokładny. Ważne jest więc, aby postawić na jak najlepszy termometr. Dzięki temu nie tylko pomiar będzie dokładny, ale również sam komfort jego używania będzie na najwyższym poziomie. Wyróżnia się kilka rodzajów termometrów. Każdy z nich może mieć dodatkowe udogodnienia. Termometry dla dzieci powinny charakteryzować się np. krótkim czasem pomiaru. Warto więc dostosować to urządzenie do własnych preferencji. Zatem, jakie cechy powinien posiadać najlepszy termometr? Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając to urządzenie? Poniższy ranking przedstawia ważne informacje na temat tych niezwykle przydatnych urządzeń.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Podstawowe rodzaje termometrów

Za najlepszy termometr bardzo często uznawany jest termometr elektroniczny. Jest on przede wszystkim łatwy w obsłudze i bezawaryjny. Ponadto wyposażony jest w przydatne funkcje, które gwarantują komfort podczas używania urządzenia. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje termometrów. Są to termometry elektroniczne dotykowe i bezdotykowe. Nowoczesnym termometrami są także urządzenia na podczerwień.


Pierwszy rodzaj urządzeń ma podłużny kształt i przypomina nieco dawny termometr rtęciowy. Zmierzenie temperatury wymaga umieszczenia urządzenia np. pod pachą. Wynik pomiaru pokazany jest na czytelnym elektronicznym wyświetlaczu. Urządzenia te sprawdzą się u starszych dzieci i dorosłych. Czas pomiaru jest tu nieco dłuższy niż w przypadku urządzeń bezdotykowych. Termometry bezdotykowe na podczerwień idealnie sprawdzą się u małych, ruchliwych dzieci. Wyposażone są one w specjalne czujniki wykrywające promieniowanie emitowane przez ciało. Pomiar temperatury odbywa się bezinwazyjnie z określonej odległości. Zazwyczaj jest to około 3 do 5 cm, urządzenie powinno znajdować się pod kątem prostym np. do czoła. Termometr bezdotykowy umożliwia więc zmierzenie temperatury, gdy dziecko śpi. Wynik pomiaru pokazuje się bardzo często zaledwie po sekundzie od naciśnięcia przycisku. Termometry dla dzieci mogą być również urządzeniami wielofunkcyjnymi. Poza pomiarem temperatury ciała posiadają one możliwość pomiaru temperatury wody czy powierzchni. Ranking termometrów zwraca uwagę na to, że urządzenia te mogą być użyte do zmierzenia temperatury wody w wannie czy też temperatury mleka. Dla dzieci, dla których mierzenie temperatury jest stresujące, można rozważyć zakup termometru w kształcie smoczka. To modele przeznaczone dla maluchów, które są bezpieczne i nie wywołują lęku. Pomiar odbywa się w ustach, a o jego zakończeniu informuje sygnał dźwiękowy.

Najlepsze termometry – szybkie i dokładne

Wybierając najlepszy termometr warto zwrócić uwagę na dwa ważne parametry, tj. szybkość i dokładność pomiaru. Czas pomiaru jest szczególnie istotny, gdy termometr będzie używany przez dziecko. Ponadto jest to niekiedy ważne ze względu na konieczność szybkiego podania leku i zareagowania na ten objaw choroby. Niektóre modele potrzebują np. 2, 3 sekund na pokazanie wyniku pomiaru. Natomiast bardziej zaawansowane model potrzebują zaledwie 0,5 czy 1 sekundy. Drugim priorytetowym parametrem jest dokładność pomiaru, którą charakteryzuje się urządzenie. Bardzo często zależy ona od sposobu i miejsca mierzenia temperatury. W zależności od rodzaju termometru może on gwarantować dokładność np. do 0,3 , 0,2 czy 0,1 stopni Celsjusza.

Zasilanie termometrów elektronicznych

Termometry elektroniczne zasilane są zazwyczaj jedną bądź dwoma bateriami typu AA lub AAA. Po pewnym okresie użytkowania trzeba więc pamiętać o wymianie baterii. Najlepszy termometr może być wyposażony w dodatkową funkcję, która automatycznie wyłącza urządzenie po – przykładowo – kilkunastu sekundach bezczynności. Dzięki temu bateria nie zużywa się tak szybko i nie zachodzi konieczność jej częstej wymiany. Udogodnieniem jest, gdy baterie dołączone są do zestawu. Ekonomicznym rozwiązaniem jest możliwość dokupienia akumulatorków wielokrotnego ładowania. Niektóre modele zostały wyposażone w podświetlany panel LCD, na którym można sprawdzić także stopień naładowania baterii.

Zakres mierzonych temperatur i pamięć pomiaru

Najlepszy termometr może służyć nie tylko do pomiaru temperatury ciała. Można nim zmierzyć również temperaturę powierzchni, pokarmu czy płynów. W tego rodzaju modelach istotny jest szeroki zakres mierzonych temperatur.

W trybie pomiaru temperatury ciała termometr może mieć zakres np. od 34,4 do 42,2 stopni Celsjusza. Natomiast w trybie pomiaru temperatury obiektu od 0 do 93 stopni Celsjusza.


Ranking termometrów zwraca również uwagę na możliwość zapamiętania ostatnich pomiarów. W zależności od modelu urządzenie zapisuje w pamięci kilka (np. 9), a nawet kilkadziesiąt (np. 32,) ostatnich pomiarów. Ułatwia to monitorowanie stanu zdrowia. Funkcja ta jest również przydatna, gdy z urządzenia korzysta kilku domowników.

Wygodny odczyt wysokości temperatury

O zakończeniu pomiaru urządzenia bardzo często informują za pomocą sygnału dźwiękowego. Jeden sygnał oznacza normalną temperaturę, dwa gorączkę, zaś cztery zaawansowaną gorączkę. Natomiast wynik pomiaru może pokazywać się również na czytelnym podświetlanym wyświetlaczy LCD. Na ekranie poza wynikiem pomiaru widoczny jest bardzo często odpowiedni kolor. Kolor zielony oznacza, że temperatura jest w normie, kolor żółty, że jest gorączka. Natomiast kolor czerwony informuje, że wystąpiła bardzo wysoka temperatura. Uzupełnieniem podświetlenia mogą być dodatkowe emotikony np. uśmiechnięta lub zasmucona buzia. Dzięki temu bardzo szybko odczytasz wynik pomiaru i podejmiesz odpowiednie działania. Niektóre rodzaje termometrów dla jeszcze lepszej interpretacji wyniku pomiaru zostały wyposażone w możliwość przełączania na tryb Dorosły i tryb Dziecko. Z kolei inne dopasowują wynik pomiaru do wieku dziecka, co wpływa na poprawną interpretację wysokości temperatury.

Dodatkowe udogodnienia

Dodatkowymi udogodnieniami zastosowanymi w termometrach może być np. wbudowana latarka, która ułatwia wykonywanie pomiaru nocą. Natomiast tryb nocny zapewnia bardzo cichą pracę urządzenia, która gwarantuje spokojny sen dziecka. W przypadku termometrów przeznaczonych do pomiaru temperatury w uchu mogą być one wyposażone w podgrzewaną końcówkę, która redukuje ochłodzenia miejsca, w którym mierzona jest temperatura.

Ponadto większość urządzeń dotykowych posiada miękkie końcówki, która zapewniają komfort podczas wykonywania pomiaru. Najlepszy termometr można również sparować przez Bluetooth z aplikacją mobilną w smartfonie. Dzięki temu wszystkie pomiary można mieć zapisane w historii np. w formie wykresu i wrócić do nich, gdy zajdzie taka potrzeba. Ranking termometrów zwraca uwagę również na dodatkowe udogodnienie, jakim jest wodoodporność. Urządzenie nie ulega więc uszkodzeniu nawet po kontakcie z wodą. Przydatne są dołączone do termometru praktyczne i eleganckie etui, w których można przechowywać urządzenie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756