Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Odkamienianie ekspresu - szybkie i skuteczne sposoby

Data dodania: 21-05-2024

Ekspresy do kawy, podobnie jak inne domowe sprzęty podgrzewające wodę, wymagają regularnego odkamieniania. Producenci tych urządzeń oraz specjalnych środków chemicznych oferują szeroką gamę detergentów. Jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić odkamienianie ekspresu? Jakie domowe sposoby sprawdzą się w tym zakresie? Sprawdź w naszym poradniku!

Odkamienianie ekspresu do kawy – dlaczego trzeba to robić?

Odkamienianie ekspresu, tak samo jak innych sprzętów gospodarstwa domowego, które podczas pracy podgrzewają wodę, jest bardzo ważne dla ich sprawnego działania. Wszystkie przewody i powierzchnie mające styczność z wodą, podczas jej ogrzewania, zachodzą widocznym nalotem. To związki wapnia, które w dłuższej perspektywie kamienieją. Powstałe osady wapienne, jeśli nie są usuwane na bieżąco, mogą spowodować nawet trwałe uszkodzenie urządzenia.


Pojawia się pytanie, co ile odkamienić ekspres do kawy? Najlepiej wykonywać to okresowo, zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od rodzaju ekspresu, częstotliwości jego użytkowania oraz twardości wody w domu. Może to być konieczne raz w roku lub nawet raz w miesiącu.

Rekomendacje producentów ekspresów do kawy

Odkamienianie ekspresu jest zawsze szczegółowo opisane w instrukcji obsługi. Prawidłowe i systematyczne przeprowadzanie tej czynności zapewnia wydajną i prawidłową pracę urządzenia, a także wydłuża jego żywotność. Producent zamieszcza informacje nie tylko o tym, jak odkamienić ekspres, ale również, jakie środki powinny być użyte w tym celu.


Wielu producentów ekspresów do kawy oferuje nie tylko same urządzenia, ale także specjalistyczne detergenty do ich czyszczenia i pielęgnacji, w tym odkamieniaczeDostępne są zarówno w formie płynu, jak i tabletek do rozpuszczenia. Używanie rekomendowanych środków zapewnia długie i sprawne działanie sprzętu.

Detergenty do odkamieniania ekspresu

W ofercie sklepów znajduje się wiele rozmaitych środków do odkamieniania, zarówno dedykowanych ekspresom do kawy, jak i uniwersalnych, które mogą być przeznaczone także do innych sprzętów, jak np. czajnik, żelazko czy zmywarka.


Środki te są tak opracowane, że z jednej strony skutecznie odkamieniają zbiornik na wodę i wszystkie wewnętrzne przewody mające styczność z wodą, a z drugiej, są bezpieczne dla zdrowia użytkowników. Dostępne są w formie płynów w butelkach o różnych pojemnościach oraz tabletek w blistrach.


Płyny do odkamieniania stosuje się w dwojaki sposób. Mogą występować w formie gotowego detergentu lub koncentratu, który należy rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach. Detergenty dostępne w blistrach należy najpierw rozpuścić w wodzie.

Przygotowanie ekspresu do odkamieniania

Odkamienianie ekspresu warto poprzedzić kilkoma innymi ważnymi czynnościami. Po pierwsze opróżnij zbiornik na wodę, zbiornik na fusy oraz tackę ociekową. Wszystkie te elementy możesz również od razu przepłukać. 


Ważnym, lecz często pomijanym, aspektem jest filtr znajdujący się w zbiorniku na wodę. Jeśli ekspres wyposażony jest w taki filtr, konieczne wyjmij go przed przeprowadzeniem procedury odkamieniania. To ważne ponieważ w trakcie jej trwania detergent zostaje zassany do wewnętrznych przewodów. Jeśli filtr pozostanie w zbiorniku, detergent przepłynie przez niego. Tym samym spowoduje uszkodzenie i uniemożliwi jego dalsze użytkowanie.

Procedura odkamieniania ekspresu kolbowego

W celu odkamienienia ekspresu kolbowego, najpierw wlej detergent  do zbiornika na wodę, a następnie uruchom procedurę przygotowania kawy. Dzięki temu do wszystkich elementów urządzenia mających styczność z wodą, dostanie się odkamieniacz. Po zakończeniu procesu odczekaj 10 minut i ponownie uruchom zaparzanie. Czynność należy powtarzać, aż do całkowitego opróżnienia zbiornika na wodę. Po zakończeniu odkamieniania, dokładnie umyj pojemnik z detergentu. Na koniec nalej świeżej wody i przygotuj dwie kawy, jedną po drugiej, aby przepłukać wszystkie wewnętrzne przewody i pozbyć się z nich resztek środka chemicznego.

Procedura odkamieniania ekspresu automatycznego

Odkamienianie ekspresu automatycznego jest bardzo proste i intuicyjne. W wielu wypadkach ogranicza się jedynie do wlania detergentu do zbiornika na wodę i naciśnięcia odpowiedniego przycisku na urządzeniu. Taka opcja jest dostępna głównie w najnowocześniejszych ekspresach do kawy i nazywa się "automatycznym programem odkamieniania". Często urządzenia te wyposażone są również w automatyczne czyszczenie jednostki zaparzającej. To komfortowe rozwiązanie sprawia, że ekspres jest znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Jeśli posiadasz starszy model ekspresu automatycznego, kieruj się instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia. Zazwyczaj proces będzie podobny, do omówionego powyżej, sposobu odkamieniania ekspresu kolbowego.


Ciśnieniowe ekspresy do kawy, wyposażone w automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania, na podstawie zaprogramowanych na etapie produkcyjnym algorytmów informują użytkownika o konieczności przeprowadzenia danego procesu konserwacji sprzętu. Może to być sygnalizowane na wyświetlaczu lub przy pomocy dodatkowej diody. To wygodne rozwiązanie sprawia, że nie musimy pamiętać, kiedy Twój ekspres był ostatnio okamieniany i kiedy następnym razem będziesz musiał to zrobić. Urządzenie samo upomni się o tę czynność pielęgnacyjną.

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu

Warto również wiedzieć, jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem. Taka forma nie powinna być jednak stosowana za każdym razem, a jedynie w wypadku, gdy zabraknie Ci odpowiednich do tego detergentów. Domowe sposoby sprawdzą się w urządzeniach o prostej konstrukcji, jak ekspresy przelewowe czy kapsułkowe


Odkamienianie ekspresu warto przeprowadzać z użyciem specjalistycznych, przeznaczonych do tego środku chemicznych. Domowe sposoby są ekologiczne i tanie, ale nie poradzą sobie z kamieniem odłożonym w wewnętrznych przewodach urządzenia.

Ocet, kwasek cytrynowy, czy specjalny detergent?

Dobrymi, a zarazem ekologicznymi, domowymi środkami do odkamieniania są ocet i kwasek cytrynowy. Odkamienianie ekspresu, tymi substancjami, należy przeprowadzać z dużą ostrożnością. Możesz skutecznie usunąć nimi osad z kamienia ze zbiornika na wodę. Jednak producenci odradzają wykorzystanie do odkamieniania wewnętrznych elementów ekspresu, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na różne nowoczesne podzespoły.


Ocet i kwasek cytrynowy mają także zdecydowanie mniej skuteczne działanie niż przeznaczone do odkamieniania, specjalnie opracowane detergenty. Co więcej, zarówno ostry zapach octu, jak i cierpki smak kwasku cytrynowego, mogą mieć wpływ na smak kawy.

Jak często odkamieniać ekspres do kawy?

Częstotliwość odkamieniania ekspresu do kawy zależy od wielu czynników. Jednym z głównych jest liczba przygotowywanych filiżanek kawy. W większości wypadków urządzenie wymaga odkamieniania po przygotowaniu od 200 do 300 porcji napoju.


Liczba cykli do odkamieniania ekspresu może być zmienna, ponieważ nowoczesne urządzenia uwzględniają również stopień twardości wody. Możesz wprowadzić tę informacje do ekspresu jako stałą, co pozwoli dostosować częstotliwość odkamieniania do warunków użytkowania. Ponadto, na liczbę cykli do odkamieniania może wpływać również rodzaj napojów kawowych oraz obecność filtrów.


Korzystanie z filtra w zbiorniku na wodę może zmniejszyć potrzebę częstego odkamieniania. W takim wypadku jednak, nawet najnowocześniejszy sprzęt nie zawsze będzie automatycznie informował o konieczności przeprowadzenia tej czynności. Dlatego ważne jest regularne odkamienianie ekspresu, zalecane przynajmniej dwa razy w roku. Zapewni to doskonałą kondycję wewnętrznych podzespołów, które mają styczność z wodą oraz zagwarantuje doskonały smak zaparzanej kawy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756