Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Odkamienianie ekspresu - szybkie i skuteczne sposoby

 2023-08-25 

Odkamienianie ekspresu jest niezbędne, aby zachować sprawność urządzenia przez długi czas, a także cieszyć się doskonałym smakiem idealnie zaparzonej kawy. Pamiętaj, że odkamieniać trzeba każdy ekspres - niezależnie od stopnia twardości wody do niego wlewanej.

Odkamienianie ekspresu do kawy – dlaczego trzeba to robić?

Odkamienianie ekspresu do kawy to czynność, którą zaleca się wykonywać regularnie, z częstotliwością dostosowaną do twardości wody. Podczas jej gotowania, dochodzi do wytrącania się wapnia i magnezu, które tworzą charakterystyczny osad, potocznie nazywany „kamieniem”. Może to prowadzić do uszkodzenia sprzętów AGD, w tym również ekspresów kawowych. To jednak nie jest jedyna wada – kamień nadaje przygotowywanym napojom nieprzyjemny smak, który znacząco pogarsza walory nawet najlepszych ziaren kawy. Warto również wspomnieć, że brak regularnego usuwania osadu z wody, jeśli doprowadzi do uszkodzenia, może być powodem odmowy dokonania naprawy przez producenta. 

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Każdy ekspres do kawy różni się w szczegółach, jeśli chodzi o swoją budowę. Dlatego nim przystąpimy do procesu odkamieniania, należy zajrzeć do instrukcji producenta. Co więcej, w nowoczesnych urządzeniach O konieczności przeprowadzenia odwapniania ekspres poinformuje nas sam wyświetlając odpowiednią informację na wyświetlaczu lub za pomocą odpowiedniej kontrolki, jeśli nie posiada wyświetlacza


Cały proces zawsze rozpoczynamy od opróżnienia tacki ociekowej i pojemnika na fusy. Następnie wyjmujemy pojemnik na wodę, opróżniamy i wyjmujemy filtr wody, jeśli jest zamontowany. Do zbiornika na wodę wlewamy substancję odwapniającą rozpuszczoną w wodzie (z zachowaniem proporcji podanych na opakowaniu substancji odwapniającej) lub wrzucamy specjalną tabletkę (w zależności od producenta). Pod dozownikiem do gorącej wody ustawiamy pusty pojemnik o pojemności dedykowanej dla danego modelu. Informacje na ten temat w tańszych urządzeniach bez rozbudowanego wyświetlacza znajdują się w instrukcji obsługi pod hasłem odkamienianie lub odwapnianie. W ekspresach z wyświetlaczami informacje o całym procesie będą pojawiały się bezpośrednio na wyświetlaczu, przez co cykl odkamieniania staje się dużo łatwiejszy i przyjemniejszy. Cały proces trwa od 20 do 40 minut, a po jego zakończeniu należy przepłukać ekspres, nie zapominając o pojemniku na wodę.

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu do kawy

Ekspresy do kawy możemy odkamieniać nie tylko profesjonalnymi preparatami, lecz także mieszaninami przygotowanymi z produktów dostępnych w domu. W tym miejscu jednak warto wspomnieć, że jeśli zależy nam na zachowaniu gwarancji producenta, lepiej odczekać ze stosowaniem domowych środków do czasu jej zakończenia. W innym przypadku, jeżeli ekspres uległby awarii, serwis może odmówić dokonania naprawy w ramach gwarancji ze względu na stosowanie nieatestowanych środków czyszczących. Musimy bowiem wiedzieć, że większość producentów zabrania używania innych środków odkamieniających.

Lepsze są domowe sposoby czy profesjonalne środki?

Odkamienianie ekspresu octem to sposób skuteczny, ale ma dwie poważne wady. Po pierwsze – zapach octu może znacząco wpływać na aromat kawy. Po drugie, ocet należy po odkamienianiu usunąć z urządzenia, co wydłuża czas naszej pracy. Specjaliści odradzają używania kwasku cytrynowego i sody do odkamieniania, ponieważ te dwa produkty mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia plastikowych elementów i rurek znajdujących się wewnątrz ekspresu. 

Jakimi środkami odkamieniać ekspres?

Wszyscy producenci zalecają używanie tylko własnych środków odkamieniających. Użycie nieodpowiednich odkamieniaczy o niewłaściwym składzie chemicznym - podobnie jak nieregularnie wykonywane odkamienianie - może doprowadzić do usterek, których gwarancja producenta

nie obejmuje.


Stosowanie profesjonalnych środków do odkamieniania ekspresu, w formie tabletek czy płynu, zapewnia długoletnie użytkowanie sprzętu oraz zachowanie gwarancji producenta. Dodatkowo odkamienianie sprzętu z ich użyciem jest proste i szybkie. Pamiętajmy zatem, aby nie tylko sięgać po rekomendowane preparaty, ale również stosować się do wskazówek zawartych w instrukcji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756