Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Prasowanie parą. Rodzaje urządzeń i ich zastosowanie

 2023-07-20 

Prasowanie to jedna z domowych czynności, którą wiele osób uważa za najbardziej czasochłonną. Coraz częściej w sklepach można spotkać się z nowoczesnymi alternatywami dla tradycyjnego żelazka. Ich miejsce zastępują urządzenia do prasowania parą - parownice oraz szafy parowe. Dzięki nim prasowanie może stać się dużo łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. Warto zapoznać się z licznymi zaletami prasowania parą oraz pomocnymi urządzeniami. 

Alternatywy dla tradycyjnego żelazka - zalety

Para wodna pod odpowiednim ciśnieniem delikatnie przenika przez materiał ubrania i natychmiast je wygładza. Strumień przedostaje się między włóknami, rozluźniając je, co niweluje zagniecenia. Można w ten sposób osiągnąć bardzo wysoką dokładność prasowania parą w krótkim czasie. Dzięki temu cały proces jest szybszy i przyjemniejszy. Wiele osób docenia, że parownice nie zajmują dużo miejsca. Są kompaktowe, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w niewielkim mieszkaniu lub podróży. Prasowanie parą odbywa się w pozycji pionowej na wieszaku. To sprawia, że nie trzeba używać dodatkowo deski do prasowania, która jest niezbędna przy tradycyjnym żelazku. Kolejnym atutem jest to, że para wodna nie tylko wygładza zagniecenia na ubraniu, lecz także pozwala na szybkie odświeżenie oraz pozbycie się niechcianych zapachów. To dobry sposób zwłaszcza dla osób prowadzących aktywne życie, które nie chcą tracić czasu na codzienne pranie i prasowanie. Urządzenia do prasowania parą mają także właściwości dezynfekujące. Można ich używać również do prasowania bielizny, pościeli i wielu innych. Gorąca para wodna niweluje drobnoustroje oraz pozostałości środków czyszczących. Dzięki temu metoda prasowania parą jest idealna dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze. 

Jak prasować żelazkiem parowym?

Prasowanie parą jest coraz chętniej stosowane w gospodarstwach domowych i trudno nie docenić licznych zalet tej metody. Warto poznać różnorodne skuteczne urządzenia do prasowania parą, które mogą znacząco ułatwić codzienne obowiązki. Dzięki nim prasowanie stanie się szybsze i bardziej komfortowe. Wiele osób zastanawia się, jak prasować parownicą. Choć te urządzenia korzystają z zaawansowanych technologii, to są bardzo proste w obsłudze. Ich uruchomienie i użytkowanie ogranicza się zazwyczaj do dwóch etapów - wlania wody do odpowiedniego zbiornika oraz włączenia. Reszta odbywa się automatycznie, wystarczy jedynie wygładzać materiał.  Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko odświeżyć ubranie, mogą być generatory pary. To nowsze rozwiązanie niż żelazko parowe. W przypadku generatorów para powstaje w zewnętrznej stacji parowej, a następnie jest wpompowywana do żelazka przez gruby przewód. To powoduje, że para nieustannie dociera do ubrania i delikatnie wygładza tkaninę. Zupełnie kompleksowym rozwiązaniem jest szafa parowa. Należy zawiesić na wieszaku ubrania, zamknąć drzwiczki i cierpliwie czekać. Wewnątrz szafy wieszaki są wprawiane w lekkie drgania, a wydmuchy pary wodnej prostują zagniecenia na ubraniach oraz niwelują alergeny. Następnie odbywa się suszenie, dzięki czemu można wyjąć odświeżone ubrania gotowe do założenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze parownicy?

Prasowanie żelazkami parowymi nie ogranicza się już do profesjonalnych zakładów krawieckich czy pralni. Obecnie rozwiązanie prasowania parą staje się równie popularne w domach. Coraz więcej osób przekonuje, że niedługo ta metoda zastąpi tradycyjne żelazko. Na rynku pojawiają się coraz nowsze urządzenia do prasowania parą, które są równie funkcjonalne, a przy okazji bardzo wygodne w użyciu. Przy wyborze warto zwracać uwagę na producenta. Renoma marki zazwyczaj sugeruje też zadbanie o wysoki standard technologii oraz długą żywotność przy prasowaniu parą. Warto także sprawdzić opinię innych użytkowników. To może dać miarodajny obraz konkretnego produktu. Przede wszystkim jednak warto wybrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb i możliwości.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756