Poradniki Eksperta

Prostownica, która nie niszczy włosów – jaką wybrać?


Prostownica jest obecnie jednym z najpopularniejszych urządzeń do stylizacji włosów. Pozwala uzyskać efekt gładkich i lśniących włosów, a bardziej wprawne użytkowniczki, wyczarują nią także niesforne loczki oraz fale. Jednak, jak w przypadku każdego sprzętu z użyciem wysokiej temperatury, częste używanie prostownicy może być dla włosów obciążające. Czy istnieje prostownica, która nie niszczy włosów i jak wykonywać domową stylizację, by mieć zdrowe i piękne włosy? Tego dowiesz się z naszego poradnika.Prostownica, która nie niszczy włosów


Czy prostowanie niszczy włosy? Rozwiewamy wątpliwości


Zwykle możemy spotkać się z opinią, że prostownica niszczy włosy – podobnie jak każdy inny sprzęt, który naraża nasze pasma na kontakt z wysoką temperaturą. Jednak, w odróżnieniu od suszarki do włosów czy nawet lokówki, podczas prostowania włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Aby dobrze „wyprasować” kosmyki, należy użyć delikatnego nacisku i przesuwać prostownicę wzdłuż włosów. W ten sposób domykana jest łuska, co sprawia, że włosy stają się gładkie i lśniące. Efekt ten widoczny jest przez kilkanaście godzin po prostowaniu, a dopiero świeżo po umyciu i wysuszeniu głowy, możemy ocenić prawdziwą kondycję naszych pasm.


Choć włosy, podobnie jak paznokcie, są tkanką martwą, to jednak do prawidłowego wyglądu potrzebują odpowiedniego odżywienia, a także optymalnego poziomu wilgotności. A właśnie tej, może pozbawiać częsta stylizacja włosów w wysokich temperaturach. Dlatego na pytanie o to, czy prostownica niszczy włosy, można odpowiedzieć: tak i nie.


Przede wszystkim, odpowiednio odżywiane włosy (także od wewnątrz, zdrową dietą) i nawilżane, nie są aż tak podatne na uszkodzenia i po prostu lepiej wyglądają, nawet mimo częstego używania prostownicy. Kolejną sprawą jest to, jakiego sprzętu używamy. Przekonanie, że każda prostownica źle wpływa na włosy, zakorzenione jest w czasach, gdy na rynku dominowały urządzenia ze stalowymi płytkami – a te miały kilka zasadniczych wad: nierównomiernie, a nawet zbyt intensywnie się nagrzewały, przez co było łatwiej o nadmierne przesuszenie czy wręcz spalenie włosów, a także z powodu porowatości materiału, prowadziły do mikrouszkodzeń struktury włosa. Do tego, uszkodzeniom włosów sprzyjać mogła także nieprawidłowa technika prostowania.


Obecne osiągnięcia technologiczne, pozwalają na zastosowanie takich materiałów i takich rozwiązań, dzięki którym prostownica, która nie niszczy włosów, stała się faktem. Co więcej, materiały z których wykonane są płytki najnowocześniejszych prostownic, wpływają nawet odżywczo na strukturę włosów, przyczyniając się do poprawy ich wyglądu.


Jeśli więc chcesz mieć proste włosy, lubisz stylizację z użyciem prostownicy, ale się tego obawiasz, musisz zadbać o trzy, podstawowe sprawy: dbać o swoje włosy od wewnątrz, stosować właściwą technikę prostowania, a także korzystać z prostownicy z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami.


Prostownice w naszej ofercie:Prostownica, która nie niszczy włosów – czyli jaka?


Skoro już wiemy, że prostownica wcale nie musi działać niekorzystnie na włosy, możemy teraz sprawdzić, czym odznacza się urządzenie, które będzie bezpieczne nawet w codziennej stylizacji. Najważniejsze elementy prostownicy wysokiej jakości to:


Płytki


Jak już zaznaczyliśmy, kluczowe znaczenie ma to, z jakiego materiału są one wykonane. Te z metalu są domeną prostownic z najniższej półki i właściwie coraz mniej spotykane. W urządzeniach bardziej zaawansowanych, mamy płytki ceramiczne z różnego rodzaju powłokami, zależnie od producenta. Niemal każda najbardziej znana marka sprzętów do stylizacji włosów, opracowała własną specjalną mieszankę, z której wytwarza płytki swoich prostownic – dodając na przykład turmaliny, keratynę, olej arganowy i inne substancje z witaminami. Jeśli chcesz, by Twoje włosy nie niszczyły się od prostowania, wybierz urządzenie z nowoczesną powłoką płytek. Równomierne nagrzewanie, szybka reakcja na regulację poziomu temperatury, a także niezwykle gładkie i pozbawione porów powierzchnie płytek, eliminują najczęstsze ryzyka, związane z używaniem prostownicy.


Jeśli chodzi o płytki, to mogą mieć one różną szerokość i długość. W tym przypadku, wybór ma związek z gęstością włosów. Mając bardzo bujną fryzurę, warto korzystać z jak największych płytek, bo oznacza to przede wszystkim oszczędność czasu. Aby dobrze wyprostować włosy, należy równomiernie wydzielić pasma i jednym, powolnym ruchem przeciągnąć po nich płytki prostownicy. Łatwo sobie wyobrazić, że przy gęstych i grubych włosach, taki zabieg z prostownicą o cienkich i krótkich płytkach trwałby bardzo długo, co mogłoby wiązać się z powtórnym prostowaniem tych samych pasm, a to naraża je na dodatkowy kontakt z temperaturą w bardzo krótkim odstępie czasu.


Szeroka regulacja temperatury


Po drugie, prostownica która nie niszczy włosów to taka, która zapewnia wiele poziomów temperatury – niekoniecznie tych najwyższych. Jeśli wiesz, że Twoje włosy nie potrzebują bardzo wysokiej temperatury, bo są podatne na stylizację, to śmiało możesz korzystać z niższych stopni mocy. Regulacja temperatury może odbywać się skokowo na kilku poziomach lub płynnie, z użyciem suwaka bądź pokrętła. Bardzo przydatny jest wyświetlacz, który powie nam, jaka jest bieżąca temperatura płytek, co szczególnie istotne jest przy płynnej regulacji. W przypadku większości typów włosów, odpowiedni efekt prostowania można uzyskać już przy 150-200 st. C. Jeśli masz silne i grube włosy, mało podatne na prostowanie, możesz śmiało temperaturę podnieść. W przypadku większości prostownic, górny zakres sięga około 210-230 st. C, a niektóre z nich mają nawet funkcję uruchamiania maksymalnej temperatury jednym dotknięciem palca.


Dodatkowe rozwiązania, chroniące włosy


Jedną z obecnie przydatnych funkcji, spotykanych w prostownicach, jest jonizacja. Ze względu na popularność tego rozwiązania, trudno raczej znaleźć model, który nie jest w nie wyposażony – szczególnie jeśli wybieramy bardziej zaawansowaną prostownicę. Jonizacja sprawia, że łuska jest domknięta, włosy się nie elektryzują, wyglądają lśniąco i zdrowo.


Innym ciekawym rozwiązaniem, jest zastosowanie ruchomych płytek, które lepiej dopasowują się do grubości pasma włosów i kontrolują zbyt silny nacisk.


Kilka słów o technice prostowania włosów


Nawet mając prostownicę, która nie niszczy włosów przy regularnym użytkowaniu, warto jest pamiętać o tym, że bardzo ważna jest technika prostowania włosów. Oto kilka zasad, których dobrze jest przestrzegać.


Po pierwsze, nie prostuj mokrych lub wilgotnych włosów – wyjątkiem są tu prostownice parowe oraz modele, które mają rozwiązania dostosowane do prostowania włosów nie do końca dosuszonych. Zwykle producent informuje o tym na opakowaniu produktu.


Po drugie, przed prostowaniem dobrze jest użyć kosmetyku termoochronnego, który łagodzi działanie wysokiej temperatury.


Po trzecie, podziel włosy tak, by grubość pasm odpowiadała preferowanym przez Ciebie ustawieniom prostownicy, a mówiąc precyzyjniej – dopasuj parametry urządzenia do włosów tak, by kosmyk wyprostować już za jednym pociągnięciem. Staraj się nie prostować dwa razy tych samych pasm.


Po czwarte, prostuj włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Dzięki temu, łuski będą domknięte a włosy lśniące. Pamiętaj, by nie prostować włosów tuż przy samej nasadzie – zostaw około centymetra czy dwóch odstępu od skóry.


Po piąte, stwórz swoją własną rutynę pielęgnacyjną włosów, obejmującą ich nawilżanie, odżywianie i regenerację. Pozwól sobie także na dni odpoczynku od stylizacji. Zadbaj o dietę bogatą w składniki, które odżywią włosy od wewnątrz. Pamiętaj, że włosy nawilżone, zdrowe i silne, dużo lepiej zniosą każdą stylizację.


Na co zwrócić uwagę, wybierając prostownicę?


Jeśli prostownica, która nie niszczy włosów jest tym, o czym teraz marzysz i szukasz modelu odpowiedniego dla siebie, zwróć uwagę na wszystkie opisane powyżej aspekty. Dodatkowo, by podnieść swój komfort użytkowania, zwróć uwagę na zabezpieczenia – na przykład przed przegrzaniem, a także automatyczne wyłączanie sprzętu. Wielu producentów dodaje do swoich prostownic specjalne maty termoodporne, na które można odkładać prostownicę podczas stylizacji, a także zapewnia w zestawie etui do przechowywania, do którego możesz włożyć sprzęt nawet tuż po zakończeniu stylizacji.

Pamiętaj, że przewód z obrotowym mocowaniem jest wygodniejszy w użyciu i sprawia, że nie musisz regularnie rozplątywać kabla. Sprawdź też długość przewodu, by mieć wygodny dostęp do gniazdka tam, gdzie chcesz stylizować swoje włosy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756