Poradniki Eksperta

Jaki wentylator kolumnowy? Ranking [TOP10]

Wentylator kolumnowy to typ wentylatora, który – w odróżnieniu od klasycznego, z dużym śmigłem w drucianej osłonie – wyposażony jest w kilka mniejszych wiatraczków. Wiatraczki te ustawione są jeden nad drugim, w obudowie przypominającej kolumnę – stąd właśnie taka przyjęta nazwa tego urządzenia. Jeśli szukasz sprzętu, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania, koniecznie przeczytaj ten artykuł, bo wygląd oraz budowa to nie jedyne, czym od klasycznego wiatraka różni się wentylator kolumnowy. Ranking który przygotowaliśmy, pozwoli wybrać urządzenie odpowiednie dla Ciebie.


Wentylator kolumnowy – najważniejsze cechy


Myśląc o wentylatorach, zazwyczaj wyobrażamy sobie tradycyjny model, którego elementem charakterystycznym jest śmigło w drucianej osłonie. Urządzenia tego typu znaleźć można w kilku rozmiarach, z których najmniejsze często określane są mianem stołowych czy biurkowych, natomiast wentylatory z większymi śmigłami nazywane są, dla odróżnienia, podłogowymi. Wielu użytkowników takich klasycznych wiatraków dobrze zdaje sobie sprawę z ich największego mankamentu, jakim jest przestrzeń potrzebna im do pracy. Sprzęt nie tylko powinien stać stabilnie, przez co trzeba mu wybrać właściwe i bezpieczne miejsce, ale także mieć go dostatecznie dużo, by mógł np. wykonywać ruch oscylacyjny. Trzeba pamiętać, że osłona śmigła jest sporo większa niż samo śmigło, co jeszcze bardziej powiększa przestrzeń, jakiej urządzenie potrzebuje do równomiernej dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Największe wentylatory klasyczne mają śmigło o średnicy około 40-45 cm. Nie zawsze więc łatwo jest znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie urządzenia w pokoju. Właśnie dlatego, pojawił się wentylator kolumnowy. Jest on odpowiedzią na brak przestrzeni i świetnie nadaje się nawet do mniejszego mieszkania.


Charakterystyczną cecha wentylatora kolumnowego jest jego obudowa, przypominająca pionową kolumnę głośnikową. Najistotniejszymi elementami są wiatraczki, których liczba zależna jest od modelu oraz oczywiście wysokości samego urządzenia. Niekiedy spotkać się można z obawą o to, czy aby na pewno kilka małych śmigiełek może dać efekt porównywalny z klasycznym wentylatorem z dużym śmigłem. Wątpliwości te z pewnością rozwieje dokładna informacja o wydajności poszczególnych urządzeń. Parametr ten ma związek z mocą urządzenia oraz wielkością i liczbą wiatraczków, ale z pewnością nie można powiedzieć, że wentylatory kolumnowe mogą być słabsze niż te klasyczne.


Wygląd wentylatora kolumnowego oraz fakt, że model taki nie zabiera zbyt wiele przestrzeni, to niejedyne, co cechuje to urządzenie. Wyróżnikiem są także: nowoczesny wygląd oraz zaawansowane niekiedy rozwiązania, których nie znajdziemy w klasycznych wentylatorach. Na przykład połączenie takiego sprzętu z grzejnikiem i oczyszczaczem powietrza lub też możliwość sterowania głosowego. Te rozwiązania są spotykane w najbardziej zaawansowanych modelach, jednak w tradycyjnych wentylatorach nie znajdziemy ich wcale.


Poza tym, od wentylatora kolumnowego możemy oczekiwać właściwie tych samych funkcji, jakie mają klasyczne modele z jednym dużym śmigłem.


Popularne rozwiązania i funkcje wentylatorów kolumnowych


Najbardziej podstawowym rozwiązaniem, jest możliwość wyboru kilku prędkości nawiewu. Zwykle są to 2-3 prędkości, rzadziej 5 a nawet 10. Przydatną i często spotykaną funkcją jest oscylacja, czyli przemienny ruch w lewo i prawo. Dzięki temu, chłodny powiew jest lepiej dystrybuowany po pomieszczeniu. Możliwość tę spotkamy właściwie w każdym wentylatorze kolumnowym, przy czym różnica może polegać na tym, jak duży jest to ruch. Zazwyczaj to około 65-70 stopni, ale może być też więcej.


Kolejnym udogodnieniem w wentylatorach kolumnowych, są tryby pracy. Nie są one tożsame z regulacją prędkości, bowiem oznaczają sposób, w jaki urządzenie „wypycha” chłodny powiew. Często spotkać się można z określeniami, takimi jak: tryb normalny, naturalny, czy nocny. W pierwszym przypadku urządzenie pracuje cały czas z taką samą mocą, generując podmuch o jednostajnej sile. Tryb naturalny, to – jak sama nazwa sugeruje – próba odwzorowania naturalnych powiewów wiatru. Z kolei tryb nocny odznacza się przede wszystkim cichą pracą, generowaną przez mniejsze obroty silnika. W wentylatorach spotkać można także i inne tryby albo tryby o odmiennych nazwach, oznaczające te same lub podobne rozwiązania. Na przykład tryb nocny, bywa nazywany także cichym. Można się spotkać także z trybem uśpienia, który polega na stopniowym zmniejszaniu obrotów, by zagwarantować komfortową bryzę.


Rozwiązaniem, które znajdziemy w wielu wentylatorach kolumnowych, jest timer. W zależności od modelu, urządzenie może działać nawet kilka do kilkunastu godzin, by wyłączyć się po określonym, wyznaczonym wcześniej czasie. To bardzo przydatna funkcja, która sprawdza się szczególnie podczas pracy nocnej, kiedy śpimy.


Wentylatory kolumnowe najczęściej wyposażone są w sterowanie elektroniczne, za pomocą przycisków. Ważnym dodatkiem jest przy tym sterowanie za pomocą pilota, które umożliwia zmianę ustawień bez konieczności podchodzenia do wentylatora. To niezwykły komfort, szczególnie w leniwe, upalne dni, kiedy wprost nie chce nam się ruszać z fotela. Ze sterowaniem nieodłącznie wiąże się też dodatek, takim jak wyświetlacz LED. Spotkać go można w bardziej zaawansowanych sprzętach. Dzięki niemu łatwo możemy sprawdzić bieżące ustawienia wentylatora.


Rzadziej spotykaną funkcją, występującą w wentylatorach kolumnowych z wyższej półki, jest jonizacja. Jest to przydatne rozwiązanie, które wyraźnie poprawia komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Powietrze nasycone ujemnymi jonami sprawia, że nie mamy do czynienia z nieprzyjemnym elektryzowaniem się włosów, czy ubrań.


Będąc przy jonizacji, warto wspomnieć o rozwiązaniu, spotykanym w najbardziej zaawansowanych wentylatorach kolumnowych. Chodzi o połączenie funkcji wentylatora z grzejnikiem i oczyszczaczem powietrza. Te uzupełniające się funkcje sprawiają, że wentylator nie tylko będzie dużo bardziej wszechstronny, ale też może być używany przez cały rok – nie tylko w najcieplejszych miesiącach. Mankamentem takiego urządzenia, jest niestety jego wyższa cena, dlatego wybór takiego wentylatora kolumnowego typu 3w1 trzeba dobrze rozważyć.


Jaki wentylator kolumnowy wybrać? Na to zwróć uwagę


Szukając wentylatora kolumnowego odpowiedniego dla siebie, prawdopodobnie już mniej więcej wiemy, jakie urządzenie chcemy wybrać. Często wentylator kupujemy już wtedy, kiedy doskwierają nam upały, dlatego zależy nam przede wszystkim na ochłodzie. Jednak poza standardową regulacją siły nawiewu, warto zwrócić uwagę na tryby pracy. Te osoby, które już miały kontakt z wentylatorami, dobrze wiedzą, jak bardzo uciążliwy może być jednostajny, silny podmuch przez dłuższy czas – szczególnie w nocy, kiedy nasz komfort cieplny nieco się zmienia. W takiej sytuacji nieodzowny jest tryb nocny, którego nazwa może się różnić w zależności od marki urządzenia. Jednak charakterystyczną cechą jest tu mniejsza siła nadmuchu oraz cichsza praca sprzętu. Ciekawym trybem jest tryb naturalny, dzięki któremu jednostajny podmuch wentylatora zmieni się w powiew naturalnego wiatru.


Jednym z najważniejszych parametrów wentylatora kolumnowego, jest jego moc oraz związana z nią wydajność, która przedstawiana jest w metrach sześciennych na minutę. Informuje ona, ile powietrza przepływa przez śmigła wentylatora. W zależności od tego, urządzenie sprawdza się w mniejszym bądź większym pomieszczeniu. Producenci sprzętów zazwyczaj informują o tym, jaka jest wydajność ich urządzenia, albo podają powierzchnię pomieszczenia, do którego ich wentylator jest przeznaczony.


Istotną sprawą przy wyborze wentylatora kolumnowego, na którą uwagę zwracają niemal wszyscy klienci, jest możliwość sterowania zdalnego za pomocą pilota. Wydaje się to być kwestia, z którą można sobie poradzić – w końcu wentylator to nie telewizor, którego kanały możemy chcieć zmieniać co chwilę. Jednak łatwo sobie wyobrazić, że kiedy na przykład wygodnie rozsiądziemy się w fotelu, oglądając ulubiony serial lub czytając książkę, niekoniecznie będziemy chcieli wstawać do wentylatora nawet raz na jakiś czas. Bezsprzecznie więc, pilot znacznie podnosi komfort użytkowania sprzętu. Na szczęście większość modeli już ze średniej półki jest wyposażona w ten praktyczny dodatek. Co ciekawe, w części modeli spotkać można również specjalny schowek lub uchwyt na pilot, gdzie można odłożyć go po wyłączeniu urządzenia, by następnym razem nie musieć go szukać i od razu wiedzieć, gdzie się on znajduje. Często modele sterowane zdalnie, wyposażone są w panel LED, dzięki któremu bieżące parametry sprzętu można sprawdzić nawet z dalszej odległości.


Przydatnym rozwiązaniem, które spotykamy zarówno w wentylatorach klasycznych, jak i modelach kolumnowych, jest oscylacja. Termin ten oznacza po prostu obracanie się urządzenia naprzemiennie w lewą i prawą stronę. Pozwala to rozprowadzać chłodne powietrze w różnych kierunkach i na przykład dawać ochłodę osobom, znajdującym się w różnych miejscach pomieszczenia. Oscylacja sprawdza się także wtedy, kiedy nie jesteśmy tylko w jednym miejscu – na przykład poruszamy się po kuchni przygotowując posiłek. Rozwiązanie to przydatne jest także wtedy, kiedy po prostu nie chcemy, by podmuch ciągle wiał w naszą stronę. Warto zwrócić uwagę na tę funkcję w wentylatorach kolumnowych. Obecnie jest ona standardem w niemal wszystkich modelach, przy czym niektóre sprzęty obracają się w promieniu 60-70 stopni, a te bardziej zaawansowane nawet 180 i więcej. To zdecydowanie robi różnicę. Rozwiązaniem, które również ma na celu modyfikację kierunku nadmuchu powietrza, jest możliwość pochylania wentylatora.


Na koniec trzeba wspomnieć o głośności pracy wentylatora kolumnowego. Jest to jeden z ważniejszych parametrów, które zdecydowanie warto porównywać podczas wyboru poszczególnych modeli. Zazwyczaj hałas, generowany przez wentylator, wynosi około 40-50 dB(A), jednak wartość ta może się różnić w zależności od modelu. Należy pamiętać przy tym, że producenci zwykle informują o głośności urządzenia na najniższej mocy, zatem mając kilkustopniową regulację możemy się spodziewać, że głośność będzie nieco wyższa w przypadku najwyższych obrotów.


Jeśli chcesz się dowiedzieć, na jaki wentylator kolumnowy warto zwrócić uwagę, sprawdź poniższy ranking.


Wentylator CECOTEC EnergySilence 790 Skyline


Nasz ranking wentylatorów kolumnowych, otwiera model EnergySilence 790 Skyline marki Cecotec. Jest to sprzęt, który ma wszystkie najważniejsze funkcje dobrego wentylatora: trzy poziomy regulacji nawiewu, timer z możliwością ustawienia automatycznego wyłączenia w czasie do 120 minut oraz oscylację. Moc silnika wynosi 50 W. Urządzenie ma łatwo dostępny panel sterowania z przyciskami oraz pokrętłem, ułatwiającym płynne programowanie timera. Zaletą modelu są: lekkość, co ułatwia przenoszenie oraz stabilna podstawa, dzięki której urządzenie pewnie stoi podczas pracy nawet na najwyższej prędkości. Wentylator ma nowoczesny wygląd, pasujący do każdego pomieszczenia.CECOTEC EnergySilence 790 Skyline Dane techniczne


Moc: 50 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 16 x 17 x 79 cm

Waga: 3 kg

Kolor: biało-czarnyUdogodnienia


Panel sterowania umieszczony w dogodnym miejscu

Automatyczne wyłączanie

Sterowanie przyciskami i pokrętłem

Timer

OscylacjaWentylator VOLTENO VO2208


Wentylator kolumnowy Volteno VO2208 odznacza się nowoczesnym wyglądem: ma czarną obudowę, której dopełnieniem jest czytelny wyświetlacz oraz prosty panel sterowania, umieszczony na górze urządzenia. Model ten ma moc na poziomie 50 W z trójstopniową regulacją oraz trzema trybami nawiewu (normal, w którym powiew uwalniany jest ze stałą prędkością, neutral, który jest zbliżony do naturalnego podmuchu wiatru, a także tryb sleep, w którym urządzenie działa tak, by zapewnić użytkownikowi jak największy komfort podczas snu). Zaletą sprzętu jest timer z szerokim zakresem wyboru czasu wyłączenia, a także oscylacja, zapewniająca równomierne rozprowadzanie podmuchu.VOLTENO VO2208 Dane techniczne


Moc: 50 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 31,5 x 31,5 x 96,5 cm

Waga: 3,8 kg

Kolor: czarnyUdogodnienia


Wyświetlacz LED

Trzy tryby pracy

Sterowanie za pomocą pilota

Timer

OscylacjaWentylator HONEYWELL HYF1101E


HYF1101E to wentylator marki Honeywell, wyposażony w podstawowe rozwiązania, które powinien mieć dobry wentylator. Ma trzy prędkości pracy i sterowany jest przyciskami, umieszczonymi na górze urządzenia. Dzięki wyświetlaczowi LED dokładnie widać, jakie parametry wybieramy. Urządzenie ma timer z możliwością programowania automatycznego wyłączenia w zakresie do 8 godzin. Dopełnieniem tych zalet jest oscylacja pod kątem 55 stopni, która równomiernie rozprowadzi podmuch po całym pomieszczeniu.HONEYWELL HYF1101E Dane techniczne


Moc: 36 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 24 x 21 x 80 cm

Waga: 3,8 kg

Kolor: szaryUdogodnienia


Sterowany przyciskami

Automatyczne wyłączanie

Wyświetlacz LED

Timer

OscylacjaWentylator STADLER FORM Peter


Model o nazwie Peter marki Stadler form, to kolejny w zestawieniu wentylator kolumnowy. Ranking obejmuje go ze względu na jego cichą pracę (52 dB(A) na najwyższym stopniu mocy) oraz praktyczne rozwiązania, takie jak możliwość wyboru trybu naturalnej bryzy, dzięki której chłodny nawiew rozprowadzany jest w bardzo naturalny sposób, trzy prędkości pracy, możliwość sterowania pilotem oraz timer. Do tego dostępna jest przydatna funkcja oscylacji, która rozprowadzi chłodną bryzę po całym pomieszczeniu. To wszystko, czego potrzeba od naprawdę dobrego sprzętu. Jest on przeznaczony do pomieszczeń do 40 metrów kwadratowych.STADLER FORM Peter biały Dane techniczne


Moc: 60 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 24,9 x 24,9 cm x 109 cm

Waga: 6 kg

Maksymalna wielkość pomieszczenia: 40 metrów kwadratowychUdogodnienia


Tryb naturalnej bryzy

Możliwość sterowania pilotem

Praktyczny schowek na pilota

Timer

OscylacjaWentylator STADLER FORM Peter


Ten wentylator jest dosłownie bratem bliźniakiem modelu powyżej. Wyróżnia się mocą maksymalnie 60 W z trzema prędkościami pracy i trybem naturalnej bryzy, który zapewni łagodne orzeźwienie bez gwałtownych podmuchów. Do tego ma timer w zakresie 1-7 godzin, funkcję oscylacji, dzięki której powietrze nie będzie wiało wciąż w tym samym kierunku, a także wyświetlacz LED, pokazujący wybrane parametry pracy. Sprzęt działa cicho – bo do 52 db(A) na najwyższej prędkości pracy. Przeznaczony jest do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni do 40 metrów kwadratowych, dlatego świetnie sprawdzi się w salonie, a nawet kawalerce typu studio. Jest to świetny wentylator kolumnowy. Ranking nie mógł go pominąć.STADLER FORM Peter czarny Dane techniczne


Moc: 60 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 24,9 x 24,9 cm x 109 cm

Waga: 6 kg

Maksymalna wielkość pomieszczenia: 40 metrów kwadratowychUdogodnienia


Tryb naturalnej bryzy

Możliwość sterowania pilotem

Praktyczny schowek na pilota

Timer

OscylacjaWentylator HONEYWELL HYF290E


Jeśli nie wiesz, jaki wentylator kolumnowy wybrać, zwróć uwagę na model HYF290E marki Honeywell. Urządzenie to ma aż osiem poziomów mocy, które pozwolą idealnie dopasować siłę nawiewu do Twoich potrzeb. Urządzenie wyposażone jest w prosty panel sterowania z wyświetlaczem LED, który ułatwi wybór pożądanych ustawień. Jest także możliwość sterowania zdalnego przy pomocy pilota, który po wyłączeniu wentylatora można schować do specjalnego schowka. Przydatnym rozwiązaniem jest timer, przy pomocy którego zaplanujesz automatyczne wyłączenie sprzętu po 1, 2, 4 a nawet po 8 godzinach od zaprogramowania. Dzięki temu, możesz cieszyć się chłodnym podmuchem nawet wtedy, kiedy śpisz.HONEYWELL HYF290E Dane techniczne


Moc: 31 W

Liczba poziomów mocy: 8

Wymiary: 25 x 25 x 110 cm

Waga: 4,29 kg

Kolor: czarnyUdogodnienia


Praktyczny uchwyt do przenoszenia

Schowek na pilota

Wyświetlacz LED

Timer

OscylacjaWentylator HONEYWELL HO-5500RE


Wentylator kolumnowy Honeywell HO-5500RE ma silnik o mocy 40 W z trzema prędkościami pracy. Do wyboru są trzy tryby: normalny – z ręcznie wybraną prędkością, naturalny, mający imitować naturalne powiewy wiatru, a także tryb sen, czyli tryb przeznaczony do pracy w nocy, odznaczający się cichym działaniem i delikatnym nawiewem, który nie zaburzy komfortowego snu. Ważną zaletą tego modelu jest także możliwość sterowania przy pomocy pilota, który po wyłączeniu urządzenia można schować w praktycznym schowku w obudowie. To rozwiązanie sprawi, że pilot będzie pod ręką zawsze wtedy, kiedy go potrzebujesz – bez niepotrzebnego szukania.HONEYWELL HO-5500RE Dane techniczne


Moc: 40 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 30,5 x 30,5 x 103 cm

Waga: 5,2 kg

Kolor: czarnyUdogodnienia


Trzy tryby pracy

Sterowanie pilotem

Praktyczny schowek na pilota

Timer

OscylacjaWentylator ZELMER ZTW1500


Wentylator kolumnowy Zelmer ZTW1500 odznacza się nowoczesnym wyglądem i białą obudową. Ma trzy prędkości pracy, timer z maksymalnym zakresem, wynoszącym 7,5 h oraz funkcję oscylacji, dzięki której chłodny powiew rozchodzi się w różne strony. Sterowanie odbywać się może z prostego w obsłudze panelu na górze urządzenia lub zdalnie, za pomocą pilota. Do wyboru są trzy prędkości pracy. Przydatnym rozwiązaniem jest specjalny uchwyt, ułatwiający przenoszenie urządzenia. W razie potrzeby po prostu ustawiasz sprzęt w wybranym przez siebie miejscu.ZELMER ZTW1500 Dane techniczne


Moc: 45 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 15 x 16 x 82 cm

Waga: 6 kg

Kolor: białyUdogodnienia


Sterowanie za pomocą pilota

Przejrzysty panel sterowania

Wygodny uchwyt do przenoszenia

Timer

OscylacjaWentylator TEESA TSA8032


 Wentylator Teesa TSA8032 wyróżnia się lekkością oraz smukłością konstrukcji. W tym niewielkim urządzeniu, o wymiarach 16 x 13 x 75 cm mieszczą się wszelkie przydatne funkcje, jakich oczekujemy od dobrego wentylatora. Ma on trzy prędkości pracy oraz trzy tryby nawiewu: normalny, naturalny, imitujący naturalne podmuchy wiatru, a także tryb nocny, w którym nawiew jest delikatny, by nie wpływać na komfort cieplny użytkownika, a odgłosy urządzenia są ograniczone do minimum. Ważnym dodatkiem jest pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu nie musisz ruszać się z fotela, by zmienić ustawienia pracy lub zaprogramować wyłączenie urządzeniaTEESA TSA8032 Dane techniczne


Moc: 50 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 16 x 13 x 75 cm

Waga: 2,5 kg

Kolor: czarnyUdogodnienia


Bardzo lekki

Sterowanie za pomocą pilota

Wyświetlacz LED

Timer

OscylacjaWentylator HONEYWELL HYF500E


HYF500E marki Honeywell to już ostatni w tym zestawieniu wentylator kolumnowy. Ranking obejmuje ten model jako przykład oryginalnej stylistyki. Urządzenie ma nowoczesny, nieco drapieżny wygląd, a jego zaletą są dwa oddzielne wentylatory: dolny oraz górny, z możliwością regulacji kąta nawiewu. Obydwa sterowane są przy pomocy oddzielnych paneli, które pozwalają na wybór aż sześciu kombinacji nawiewu, by dopasować się do potrzeb użytkownika. Urządzenie ma silnik o mocy 58 W z trzema poziomami siły nawiewu. Wentylator dostępny jest w kolorze czarnym.HONEYWELL HYF500E Dane techniczne


Moc: 58 W

Liczba poziomów mocy: 3

Wymiary: 29,7 x 27,8 x 80,6 cm

Waga: 7,3 kg

Kolor: czarnyUdogodnienia


Funkcja turbo

Dwa niezależne wentylatory z osobną regulacją

Sterowanie przyciskami

Timer

Oscylacja


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756