Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zmiany przepisów drogowych. Czy warto kupić alkomat?

 2024-02-13 

W połowie marca 2024 roku, wejdzie w życie zmiana przepisów kodeksu karnego, dotycząca kar dla kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu. Ze względu na rosnącą liczbę wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, nastąpiło znaczne zaostrzenie tych kar. Nowelizacja ma przede wszystkim przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Każdy kierowca, rowerzysta jak i pieszy, powinien czuć się bezpiecznie. Warto więc pamiętać, by nie siadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Zaopatrując się w niewielkie urządzenie, jakim jest alkomat, możesz zapobiec wielu przykrym konsekwencjom. Oto kilka ciekawych informacji na temat zmiany przepisów drogowych.

Nowe konsekwencje prawne dla kierowców

Zmiany przepisów drogowych powinny być na bieżąco śledzone przez każdego kierowcę. W ten sposób możesz zapobiec dotkliwym konsekwencjom, wynikającym z wprowadzonych kar. Jedną z istotniejszych zmian, które wejdą w życie 14 marca 2024 roku jest konfiskata samochodu kierowcy. Niewątpliwie tego rodzaju obostrzenie stanowi istotne wzmocnienie świadomości społecznej na temat tak poważnego problemu, jakim jest jazda pod wpływem alkoholu. Ryzyko utraty samochodu wchodzi w grę, gdy spełnione zostaną określone warunki.


Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy kierowca w momencie zatrzymania będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Drugi przypadek ma natomiast miejsce wówczas, gdy kierowca dopuści się recydywy. Kierował więc autem pod wpływem alkoholu po raz kolejny w ciągu ostatnich dwóch lat. Podkreślenia powagi konsekwencji wymaga także sytuacja, gdy kierujący pojazdem spowodował wypadek, a następnie uciekł z jego miejsca. Wówczas konfiskata samochodu dotyczy również trzeźwych kierowców.

Alkomaty w naszej ofercie:

Zmiana przepisów drogowych – procedura konfiskaty

Konfiskata samochodu to forma kary, która polega na odebraniu prawa własności auta. Po zatrzymaniu kierowcy, spełniającego przesłanki do zastosowania tego rodzaju środka karnego, policja przejmuje auto. Następnie prokurator je zabezpiecza. Jednak to sąd po zapoznaniu się z materiałem dowodowym, orzeka o utracie pojazdu.


O utracie pojazdu mechanicznego nie orzeka się, gdy nietrzeźwy kierowca prowadził niestanowiący jego własności samochód wykonując czynności zawodowe lub służbowe, polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. Jaka jest kara w takim przypadku? Sąd może wówczas nałożyć nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym lub Pomocy Postpenitencjarnej.

Przepadek równowartości pojazdu

Nie zawsze jednak sąd orzeka o konfiskacie samochodu. Zdarzają się sytuacje, że np. pojazd ma kilku współwłaścicieli, czy jest przedmiotem leasingu. W takich przypadkach sąd orzeka karę w wysokości równowartości pojazdu. Pierwszą wartością jest wartość pojazdu określona w ubezpieczeniu na rok, w którym popełniono przestępstwo. W przypadku braku polisy ubezpieczeniowej, sąd określi wartość samochodu na podstawie średniej wartości rynkowej pojazdu. Uwzględnia ona między innymi markę, rok produkcji, czy rodzaj napędu i silnika.

Powody, dla których warto stosować alkomat

Zmiany przepisów drogowych w kontekście kar za prowadzenie aut pod wpływem alkoholu, powinny zachęcić Cię do podjęcia określonych działań. Niewątpliwie pierwszym i najważniejszym, jest niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu. Warto, abyś wiedział, jakie jest jego stężenie np. po wieczorze spędzonym z przyjaciółmi. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości, warto skorzystać z alkomatu. To właśnie to niewielkie urządzenie pozwoli Ci sprawdzić stan trzeźwości, przed podjęciem decyzji o kierowaniu pojazdem. Pozwoli Ci to uniknąć najpoważniejszej konsekwencji, jaką jest spowodowanie wypadku wskutek prowadzenia pod wpływem alkoholu.


Ponadto zastosowanie alkomatu, umożliwi Ci przestrzeganie prawa i uniknięcie kary, jaką jest konfiskata pojazdu. Używając alkomatu, poddajesz się swego rodzaju samokontroli i zaświadczasz o swojej odpowiedzialności. Masz więc możliwość ocenić swój stan, przed podjęciem ryzykownej decyzji.

Działanie alkomatu

Działanie alkomatu nie jest skomplikowane. Dzięki temu można w prosty i szybki sposób sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Powietrze należy wdmuchać przez specjalny ustnik, dostarczając w ten sposób jego próbkę do urządzenia. Trafia ono do komórki pomiarowej, w której znajduje się sensor. Dobrej jakości alkomat, zapewnia bardzo dokładny pomiar niezależnie od siły wdmuchiwanego powietrza. Wyniki pomiaru pokazywane są na wyświetlaczu.


Niektóre alkomaty mogą być wyposażone w praktyczne rozwiązania, ułatwiające pomiar oraz ich obsługę. Udogodnieniem jest pamięć wyników, która umożliwia sprawdzenie np. 5 ostatnich pomiarów. Większość alkomatów jest fabrycznie skalibrowana. Dzięki temu, są od razu gotowe do użytku. Po upływie określonego czasu od pierwszego użycia lub wykonaniu maksymalnej ilości pomiarów, możesz otrzymać powiadomienie o konieczności kolejnej kalibracji. W niektórych modelach, występuje funkcja wskazująca dokładną ilość dni do kolejnej kalibracji.


Czytelny podświetlany ekran, umożliwia wykonanie i odczyt pomiarów nawet przy słabym świetle. Alkomat może być również wyposażony w sygnalizację przekroczenia progu alarmowego, czy też możliwość zapisywania danych. Wygodę gwarantuje również wyprofilowana obudowa, ułatwiająca trzymanie urządzenia. Dużym udogodnieniem jest możliwość ładowania akumulatora poprzez podłączenie do złącza USB.

Rodzaje alkomatów

Wyróżnia się kilka rodzajów alkomatów, z których każdy wykorzystuje różne technologie i metody pomiarowe. Najbardziej powszechne są alkomaty elektrochemiczne. Wykorzystują one reakcje chemiczne z udziałem elektrod. Alkohol reaguje z elektrodami, generując prąd elektryczny. Urządzenia te obarczone są bardzo małym błędem pomiarowym. Są bardzo czułe i dokładne. Pozwalają na wykrycie nawet bardzo niewielkiej ilości alkoholu. Poza tym ich charakterystyczną cechą, jest stabilność pracy. Nawet po bardzo dużej liczbie badań, sensor będzie dobrze skalibrowany.


Innym rodzajem są alkomaty półprzewodnikowe. W tego rodzaju urządzeniach, komórką pomiarową jest sensor półprzewodnikowy. Niektóre modele zostały wyposażone w nowoczesne technologie, które chronią alkomat przed czynnikami zewnętrznymi.

Wybór odpowiedniego alkomatu

Wybór odpowiedniego alkomatu zależy od wielu czynników, a nie tylko do tego, jakie są zmiany przepisów drogowych. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w podjęciu trafnej decyzji. Jeśli planujesz używać alkomatu do oceny własnej trzeźwości, możesz zdecydować się na osobisty alkomat o niewielkich wymiarach, który możesz mieć zawsze przy sobie. Jeśli jednak chcesz używać go w celach profesjonalnych, warto rozważyć zakup bardziej fachowego modelu.


Kolejnym kryterium determinującym jakość alkomatów, jest ich dokładność. Modele z lepszymi technologiami pomiarowymi jak np. alkomaty elektrochemiczne, oferują zazwyczaj największą dokładność pomiaru. Warto także wziąć pod uwagę czas pomiaru (niektóre modele dostarczają wynik w kilka sekund), czy sposób zasilania (np. zasilanie bateriami, czy akumulatorami).

Alkomaty w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756