Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Escape From Tarkov - wymagania gry

 2024-05-16 

Sieciowy survival Escape from Tarkov od lat cieszy się popularnością wśród graczy. Chociaż tytuł został wydany w 2017 roku, nadal gra w niego wielu entuzjastów przetrwania. Jakie wymagania sprzętowe należy spełnić by zagrać w Escape from Tarkov na PC?

Główne założenia Escape from Tarkov

Tytuł rosyjskiego studia Battlestate Games nastawiony jest na rozgrywkę sieciową, w której drużyny graczy próbują przetrwać i zwyciężyć na różnych mapach. Główną atrakcją gry są fabularne, ograniczone czasowo rajdy, w których należy wydostać się z danej lokacji. Część graczy wciela się w drużynę, a pozostali w bandytów. Na planszach są także przeciwnicy kontrolowani przez sztuczną inteligencję.


Gra posiada również tryb offline, który jest jednak mocno ograniczony. Przykładowo nie można zdobywać w nim doświadczenia i nowego ekwipunku.

Zarys fabularny

Miejsce akcji w Escape from Tarkov osadzone jest na obszarze fikcyjnego miasta Rarkowa, które zostało odcięte od reszty świata przez wojska Federacji Rosyjskiej i ONZ. Fabuła skupia się konflikcie korporacji Terra Group z władzami Rosji, która wynajmuje oddziały najemników.


W grze mamy również dostęp do trzeciej frakcji, która nieco poszerza historię świata Escape from Tarkov. Są to tak zwani Scavsi, a więc bandycie i cywile.

Realizm i survival

Ważnym aspektem Escape from Tarkov jest przetrwanie. Postać gracza może zginąć nie tylko od kuli przeciwnika, ale także z odwodnienia, a nawet ze zmęczenia. Krytyczne dla zdrowia okazują się również nieleczone rany. Twórcy bowiem, położyli duży nacisk na pozyskiwanie materiałów takich jak lekarstwo i jedzenie.


Dzięki silnikowi Unity 2019 gra ma bardzo realistyczną grafikę i rozgrywkę. Na uwagę zasługuje między innymi system balistyki pocisków, który zależy od rodzaju posiadanej broni. W tytule znajduje się także zaawansowana mechanika modyfikacji wyposażenia.

Wymagania Escape from Tarkov

Poniżej prezentujemy oficjalne wymagania sprzętowe do gry. Lista zawiera zarówno minimalne, jak i wymagana konfiguracje Escape from Tarkov. Dzięki temu każdy gracz będzie mógł sprawdzić czy posiada odpowiedni komputer.


Escape from Tarkov – wymagania minimalne:

 • System operacyjny: Windows 7 (64-bit) lub nowszy
 • Procesor: Intel Core 2 Duo/ i3 2.4 GHz/ AMD Athlon/ Phenom II 2.6 GHz
 • Karta graficzna: 1 GB
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Wolne miejsce na dysku: 20 GB
 • DirectX: 11

Escape from Tarkov – wymagania zalecane:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit) lub nowszy
 • Procesor: Intel Core i5/ i7 3.2 GHz/ AMD FX/ Athlon 3.6 GHz
 • Karta graficzna: 2 GB
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Wolne miejsce na dysku: 20 GB
 • DirectX: 11
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756