Nieczęsto zdarza się, by jedno ogłoszenie poruszyło fanów japońskich RPG na całym świecie. Ys vs. Trails in the Sky: Alternative Saga to wyjątkowe połączenie dwóch uniwersów – Ys i Trails – które do tej pory istniały osobno. Zwiastun otwierający ujawnia pierwsze migawki długo wyczekiwanej konfrontacji. Czym zachwyca współczesny remaster i co czyni go tak wyjątkowym?
Jedną z najważniejszych zmian w edycji 2025 jest odświeżenie warstwy wizualnej. Gra obsługuje rozdzielczości HD/4K oraz działa w płynnych 60 klatkach na sekundę. Wersja na komputery gamingowe PC oferuje również wsparcie dla klawiatury i myszy oraz nietypowych proporcji ekranu. W tym 5:4 i 21:9. Do tego dochodzi opcja odblokowania kolekcji materiałów już w samej grze. Będą to tapety, grafiki z uniwersum Falcomu oraz ścieżka dźwiękowa.
W nowej wersji wprowadzono pełną ścieżkę głosową w języku angielskim i oryginalnym japońskim. Ten niewielki zdawać by się mogło wybór jest dla wielu fanów japońskich gier wręcz kluczowym. To ważny krok dla zachodniego wydania, mroczniejsze i bardziej emocjonalne sceny zyskują nowy wydźwięk dzięki dobrze dobranym aktorom głosowym.
Mechanika walki w Alternative Saga bazuje na silniku z Ys SEVEN, lecz w nowej wersji wzbogacono go o skoki i inne opcje ruchowe. Dzięki temu bitwy zyskują dosłownie nowego wymiaru. Od teraz nic nie stanie na przeszkodzie by tworzyć długie kombosy i łączyć je z unikami czy skokami.
Obecność postaci wsparcia (support) pozwala na przywołanie sojuszników, którzy pomagają głównej postaci bonusami lub własnymi atakami. W praktyce decyzja, kiedy wezwać sprzymierzeńca, może zmienić przebieg starcia. Co więcej, gra oferuje zarówno tryb wieloosobowy lokalny (do czterech graczy), jak i rozgrywki online. Opcja online to istotna nowość względem wersji z 2010 roku.
W skład obsady wchodzą znane postacie z Ys — Adol Christin, Dogi, Geis oraz postaci z serii Trails — Estelle Bright, Joshua Astray i inni. Uzupełniają ich postacie wsparcia z innych dzieł Falcomu, jak np. Jurio z The Legend of Heroes II czy Dela z Brandish. Taki roster ma dla wielu fanów wydźwięk symboliczny, stanowi bowiem spotkanie herosów z różnych epok działalności Falcomu.
Akcja gry rozgrywa się w krainie Xanadu. Bohaterowie zostają uwikłani w konflikt związany z przebudzeniem smoczego króla Galsisa. Choć historia jest wyraźnie nakreślona ma liniową strukturę, i pełni funkcję jedynie tła dla serii kolejnych pojedynków. Ale powiedzmy sobie to szczerze, w bijatykach to w zupełności wystarcza.
Gra będzie dostępna cyfrowo od 10 października 2025 roku na platformach PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch oraz na komputerach gamingowych PC. Pojawi się także pudełkowe wydanie, ale to zostało zarezerwowane jedynie dla wydania konsolowego i zostanie wydany przy współpracy z Limited Run Games. Cena wersji cyfrowej to 34,99 USD, co przekłada się na około 140–150 złotych. To stosunkowo umiarkowana opłata jak na remaster i fani nie powinni kręcić nosem.
Wydanie poza Japonią ma dla społeczności fanówy znaczenie. To krok świadczący, że japońskie klasyki są dziś brane pod uwagę jako globalne projekty. Falcom i wydawcy dostrzegają potencjał poza Azją. Zresztą obie serie, zarówno Trails jak i Ys już zdobyły solidne grono fanów na Zachodzie, więc taka decyzja wydaje się naturalnym krokiem w rozwoju.
Przede wszystkim dla miłośników Falcomu. Tych, którzy znają Ys i Trails, i długo marzyli o ich skrzyżowaniu się światów na wspólnym polu walki. Ale Alternative Saga stara się też przyciągnąć osoby, które niekoniecznie są głęboko zaznajomione z grami RPG Falcomu. Efektowne starcia, łatwiejsza krzywa wejścia i widowiskowość bijatyk mogą przekonać też fanów gatunku bijatyk.
Warto jednak pamiętać. Choć remaster daje nowe życie grze, to nie staje się pełnoprawnym RPG rozszerzonym o skomplikowaną narrację czy eksplorację. Należy go traktować jako spin-off skoncentrowany jedynie na walce. Jeśli szukasz poważnej i rozbudowanej fabuły lub żywych światów do eksploracji, być może odczujesz tutaj pod tym względem braki.